Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.  (Pročitano 1669 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« poslato: 11. Avgust 2016. u 18:25 »
Posle šizofrenije sa modelima prošle sedmice koji su se frljali sa izlazima svako za sebe i davali za naredni vikend ciklonsku cirkulaciju od četvrtka i za ceo vikend uz jesenje temperature, konačno su se prošlog vikenda usaglasili i dali samo frontalni prodor za sredu i jesenje vreme samo u četvrtak, a potom postepeno otopljenje.

Dan je bio očekivano sunčan, čak i veše nego vedar sve do 18h kada se sa severozapada i zapada navukao veliki nakovanj koji je nagoveštavao prilazak snažnog superćelijskog oblaka koji je nastao oko Tuzle. Sa tom superćelijom je prilazio i hladan front koji je formirao linijski sistem koji je doneo velika nevremena u zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji.

Prelep nakovanj se navukao sa zapada i severozapada.






Prvi mamatusi.


Nastavio sam da slikam prelepi fotogenični veliki nakovanj koji je najavljivao prilazak velikog superćelijskog oblaka. Tada je već bio u blizini Loznice, tj. bio je nešto južnije od tog grada. Slikao sam i razvoje južnije od ovog čudovišta.




Kroz sam nakovanj su se bacale svetlice do njegovog samog početka.














Sada se sa zapada i severozapada opasnije bliži nevreme.




Fotogenični mamatusi. Nikad lepše u životu nisam uslikao. :) :smartass: Izbaciću bar jedan na facebook profil.  :grin:




Meni se čini da je u pitanju klasičan stepenasti primer superćelije, ali zbog mraka nije moglo bolje da se vidi. Sevanje se intenzivira.




Potom je počeo jak severozapadni vetar da duva i sve brže obara temperaturu i tako mi je bilo jasno da je front stigao, a niska frontalna oblačnost koja je brzo išla sa severozapada mi je pokvarila pokušaj munjolova i tako da se videla samo svetlost u ove tri zadnje slike.






Potom je počela i kiša nošena vetrom i pre stizanja glavnog dela koji je stigao nešto posle 20h. Ipak nije bilo tako strašno kako je delovalo. Ispadao se dobar olujni pljusak sa vetrom uz par udara groma u blizini. Možda je to bilo baš zato što je ta linijska oblačnost pukla baš kod Valjeva i jači delovi su otišli severnije i južneje od mene.

Radar mi je svedok.






Palo je nešto preko 10mm vodenog taloga po mojoj odokativnoj proceni. Ne više od toga. Lepo je zahladnelo, možda i previše. S' obzirom na vreme danas.  :)

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #1 poslato: 11. Avgust 2016. u 19:24 »
Odlicno ispraceno Stefane!
Slike su prelepe, posebno mi se svidjaju ovi mamatusi sto si uslikao. Svaka cast za trud i reportazu :tu:




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #2 poslato: 11. Avgust 2016. u 21:09 »
Moram da kazem da je Stefan jedan od clanova koji kada se desava nesto zanimljivo u njegovom gradu sigurno ce lepo ispratiti i napraviti reportazu :) Sve pohvale za trud i konstantnost, sve slike su lepe :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #3 poslato: 12. Avgust 2016. u 00:27 »
Stefane, kolege su sve rekle, bravo za jos jednu odlicnu reportazu i ispracenu akciju!  :tu: Slike nakovnja i mamatusa su fantasticne!  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #4 poslato: 12. Avgust 2016. u 00:48 »
Stefane, nije to superćelija, to je bow echo, južnije od tog linijskog sistema su prošle dve superćelije, jedna je zahvatila Požegu, gde je uz krupan grad oblak od 65 dBz doneo i obilnu kišu za kratko vreme.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #5 poslato: 12. Avgust 2016. u 01:13 »
Odlicna reportaza Stefane! Bravo!  :tu:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: LP Supercell u Valjevu 10. 08. 2016.
« Odgovor #6 poslato: 12. Avgust 2016. u 12:20 »
Stefane, nije to superćelija, to je bow echo, južnije od tog linijskog sistema su prošle dve superćelije, jedna je zahvatila Požegu, gde je uz krupan grad oblak od 65 dBz doneo i obilnu kišu za kratko vreme.
A, ja bih rekao i da je severno bila superćelija. Zapravo, Valjevo se našlo izmedju dve superćelije. Pogledaj bolje radar. Nisam ni rekao da je Valjevo pogodila ni jedna od ove dve superćelije, ali sam slikao njihov dolazak ili bar prilazak. Južno i severno od Valjeva je bilo mnogo opasnije. U Bratuncu kod moje babe u istočnoj Bosni je bilo strašno nevreme sa gradom, provalom oblaka, jakim vetrom i žestokim grmljavinama. Grad je oštetio povrtarske kulture u bašti.