Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Polarni vorteks (Polar vortex)  (Pročitano 83082 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #60 poslato: 11. Novembar 2017. u 16:25 »
Mile, hajmo nešto, uključi se.  :grin:

Po meni je zasad situacija vrlo pozitivna, zonalka se drži pod kontrolom a i česti su prostrani anticikloni u višim širinama. Samo nek tako nastavi:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #61 poslato: 11. Novembar 2017. u 21:39 »
Kimi, pratim ja sve koliko mogu, i hajde da probam da obecam da cu biti aktivniji.  :D

Ono sto bih naglasio je da promene u troposferi nece direktno uticati na stratosferu jer se promene desavaju u obrnutom smeru - promene u stratosferi mogu uticati na stanje u troposferi jer te promene propagiraju "na dole".

Ovo sto trenutno vidimo na kartama je delimicno povezano i sa nesto sporijim zonalnim strujanjem, te samim tim i slabijim stratosferskim PV-om u proteklih mesec dana. Kao sto sam u svom prethodnom postu napisao, to moze da dovede do cescih i jacih polja povisenog vazdusnog pritiska nad severnim geografskim sirinama i do lakseg "zadrzavanja" i obnavljanja istih nad tim podrucjem. Upravo zbog toga vidimo ovakve prognoze za troposferu nad severnom hemisferom, gde imamo cesca polja povisenog pritiska sto je direktno povezano i sa prognozom AO indeksa koji bi presao u negativne vrednosti.

Trenutne prognoze ukazuju na jacanje stratosferskog PV-a, i ubrzanje zonalnog strujanja u stratosferi tako da bi, na osnovu te informacije, mogli da zakljucimo da bismo u takvoj situaciji imali vece sanse i za "povratak" zonalnog strujanja u troposferi u decembru. Poznavajuci nase podneblje i vreme kod nas u poslednjem mesecu u godini to bi moglo dovesti do anticiklonalnog vremena kod nas usled premestanja ciklona nad severnim Atlantikom ka Evropi koji bi vrlo lako mogli da "dovedu" AC nad ovaj deo Evrope. Naravno, sve to je nagadjanje i zasnovano je samo na trenutnim prognozama za stratosferu i pretpostavkama kako bi te promene uticale na troposferu. Naravno da bi, ukoliko i dodje do aktivacije Atlantika u decembru , mi mogli imati i promenljivo vreme uz ceste upade sa severozapada, ali prethodne godine nas uce tome da je u decembru iznad nas cesce zadrzavanje AC-a, a svi znamo kakvo vreme imamo u takvim situacijama.

Nastavicemo da pratimo, a ja cu se potruditi da budem aktivniji... I da, znam da sam to vec napisao ranije...  :)  :blush:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #62 poslato: 11. Novembar 2017. u 22:28 »
Negdje sam čitao, da je važno u prvim mjesecima zime, da je troposferski polarni vrtlog bez narušavanja, da bi se mogla ostvariti kasnije komunikacija  oba nivoa, u protivnom može doći do jakog hlađenja PV, a to ne bi bilo u konačnici dobro za ostatak zime, kako sma shvatio poentu.
Sve što više čitam o ovim nekim stvarima vidim da su analize uglavnom plodovi praćenja šta se dešavalo ranije pa se zaključivalo. Primjera radi QBO - je u ove godine (a pošto se faza mijenja svakih 28-29 mjeseci prognoze su da će i ostati), pa se već sada špekuliše da je to rezultat AC nad Grenlandom (često je povezano), a onda Atlantik zna biti aktivan. E, onda se tome pridruži snježni pokrivač Sibira -> akumulirana hladnoća lakše klizne bliže nama, uz još neke parametre. Tako nam se prošle godine spominjao taj snijeg pa se nismo okorisitli puno o njemu.
Vidjet ćemo. Samo bih volio da smo aktivniji, ali ne kao PV ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #63 poslato: 13. Novembar 2017. u 12:50 »
Za arhivu arhiva- 1085mb na Grenlandu !

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #64 poslato: 18. Novembar 2017. u 22:22 »
A new report from the National Science Foundation estimates below normal temperatures for the northern and eastern U.S. after a link between fall weather in Siberia and Northern Hemisphere winters.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5094203/Return-Polar-Vortex-bring-frigid-winter.html

Videćemo šta će se dogoditi, znamo kakve su zime u većem delu Evrope kada je "prava zima" na severoistoku SAD...

Ima i onih koji "vide" jaku zimu sa puno snega u Britaniji (u pitanju nije nikakva institucija, već prognoza pojedinca):

UK weather forecast: Britain will see snowiest winter for 27 years, weather guru claims

https://www.standard.co.uk/news/uk/uk-weather-forecast-britain-will-see-snowiest-winter-for-27-years-weather-guru-claims-a3693186.html

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #65 poslato: 25. Novembar 2017. u 09:50 »

                              Copyright FU-Berlin

Pretpostavljam da će tokom decembra vredni Mile  ;) početi da češće prati ove "karte" jer će verovatno biti nečeg interesantnijeg nego u dosadašnjem delu novembra. Naravno, očekujem i da se uključi Kimi koji je najverovatnije član koji je najviše vremena "proveo" na forumu (mislim da sam nekada video statistiku koja baš to pokazuje, ne znam da li je i dalje tako)  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #66 poslato: 25. Novembar 2017. u 13:19 »
 ^^ Svakako da ce biti vise desavanja u stratosferi. Vec nekoliko dana unazad postoje naznake prvog nesto jaceg zagrevanja na 10hPa krajem prve dekade decembra. Brzina zonalne struje ce stoga usporavati te cemo imati "slabiji" stratosferski PV od proseka za ovaj period godine.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #67 poslato: 25. Novembar 2017. u 13:29 »
Ajd' Mile prevedi na srpski za laike ako nije problem. Ukratko naravno ako je moguće  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #68 poslato: 25. Novembar 2017. u 13:32 »
Ja mislim da je Mile hteo da kaze da ce mozda biti neceg zbog cega ce obecati da ce biti aktivniji  :) Hehe salim se jer cesto to obeca  :) Ne obaziri se na mene odg Mile ozbiljno  :grin:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #69 poslato: 25. Novembar 2017. u 14:30 »
Tako nekako Bart.  :rofl:

Salu na stranu. Ono sto je "u najavi" je moguce prvo, nesto ozbiljnije zagrevanje u tom sloju atmosfere (na 10hPa) te zbog toga slabljenje zonalnog strujanja na toj visini. Nece to biti SSW dogadjaj, ali postoje naznake da bi vec sada, pocetkom decembra, stratosferski polarni vorteks mogao biti dosta oslabljen a zonalna struja sporija, sto bi "olaksalo posao" nekom od narednih stratosferskih zagrevanja da dovede do SSW dogdjaja, tj da u potpunosti zaustavi zonalno strujanje u tom nivou atmosfere koje je u zimskom periodu godine pravca "zapad-istok" pa i ga da obrne, te da imamo strujanje iz pravca istoka uz dislociranje ili deljenje PV-a.

Kako je to strujanje jedan od bitnijih faktora koji "drzi" tu hladnu masu vazduha nad severnim polom, slabljenjem, a pogotovo zaustavljanjem istog, dolazi do cescih "izlivanja" hladnijeg vazduha nad nize geografske sirine. Naravno, te promene se prvenstveno dese u gornjim slojevima stratosfere, a zatim propagiraju nize ka troposferi. U kojoj meri ce se odraziti na vremenske prilike sirom severne hemisfere zavisi, izmedju ostalog, i od intenziteta i duzine trajanja same promene (zagrevanja) u stratosferi.



Ovde mozemo videti da je trenutno zonalno strujanje na 10hPa, te i stratosferski polarni vorteks jace/jaci od proseka, ali i da mozemo ocekivati slabljenje istog u narednom periodu. Vidimo da neki GFS-ovi ensembli cak "vide" i negativne vrednosti zonalne struje sto bi znacilo preokretanje strujanja na istocna, te i prvi ovogodisnji SSW dogadjaj, ali su za tako nesto ipak jako male sanse i ne verujem da ce se ovo zagrevanje u tolikoj meri odraziti na samu zonalnu struju i stratosferski polarni vorteks.

A evo i karte geopotencijala i temperature na 10hPa za poslednji dan prve dekade decembra, na kojoj se vidi polje povisenog pritiska i znatno toplijeg vazduha koji bi se u daljem periodu izmestao jos blize ka severnom polu i potiskivao PV, u ovom slucaju ka Evropi, te samim tim i usporavao zonalno strujanje pre svega u stratosferi.


« Poslednja izmena: 25. Novembar 2017. u 14:45 Mile94 »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #70 poslato: 28. Novembar 2017. u 08:55 »

                                        FU Berlin & ECMWF

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #71 poslato: 05. Decembar 2017. u 09:08 »

                      FU Berlin & ECMWF

Ako Mile bude imao vremena, verovatno će da napiše neku analizu ... a možda će i neko drugi da se uključi  :tu:


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #72 poslato: 05. Decembar 2017. u 20:17 »
Naravno Profi, ti me "guras" da se ne ulenjim. :)

Za sada nema naznaka necega znacajnijeg u stratosferi. PV ce ostati slabiji od proseka do polovine decembra sigurno, zonalna struja sporija sa tendencijom ubrzavanja ka kraju prognoziranog termina. Takodje, na kraju pronoziranog termina se "nazire" zagrevanje u stratosferi ali o tome cemo kada se termin malo priblizi.

A sada, par reci o mogucem uticaju trenutne situacije iz stratosfere na troposferu i vremenske prilike nad severnom hemisferom.
Ako uzmemo u obzir cinjenicu da ce zonalna struja u naredna dva-tri dana dodatno usporiti pre ponovnog ubrzanja i jacanja PV-a mogli bismo doci do zakljucka da i nakon prve polovine decembra ne bi trebalo da bude neke izrazenije zonalke ukoliko trenutna siuacija u stratosferi u dovoljnoj meri propagira u nize slojeve, a za sada postoje naznake da hoce. Slabija zonalna struja bi znacila lakse uzdizanje polja povisenog vazdusnog pritiska dalje ka severu i u nastavku meseca, sto bi rezultiralo da AO i NAO indeksi ostanu u negativi. Izlivanje hladnijeg vazduha nad nize geografske sirine nad teritorijom Evrope i cesci blok na Atlantiku, kao i prisutnost polja povisenog vazdusnog pritiska u blizini severnog pola prema trenutnim podacima deluje kao najrealnija opcija i za drugu polovinu decembra. Kako bismo mi prosli u svemu tome zavisilo bi, naravno, od tacnog polozaja sistema. U svakom slucaju, situacija za "zimoljupce" nije losa, i ukoliko se nesto bitnije ne promeni imamo osnova za nadu. :) Narocito ukoliko dodje i do porasta vazdusnog pritiska i nad severom-severoistokom Evrope. Anticikloni bi se, kao sto sam rekao, usled slabije zonalne struje lakse uzdizali ka severu, ali nazalost (ili na srecu) ne mozemo sa sigurnoscu reci gde bi doslo do porasta vazdusnog pritiska za toliko unapred. Sve u svemu, mogli bismo imati zanimljiv decembar. Ali naravno, u zavisnosti od same postavke sistema u datim situacijama, zanimljivo bi moglo biti nasim blizim ili daljim komsijama a da se mi nadjemo sa "pogresne strane" svega toga. :) Praticemo svakako stanje u stratosferi i kako ce ono da utice na prognoze modela u narednom periodu.
« Poslednja izmena: 05. Decembar 2017. u 20:28 Mile94 »

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #73 poslato: 05. Decembar 2017. u 20:47 »
Lepo objasnjeno,sve sam razumeo.Bice zanimljiv decembar,a bice i snega,odlicno za pracenje u svakom slucaju. :comeon:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #74 poslato: 08. Decembar 2017. u 23:18 »
"Ono sto bih naglasio je da promene u troposferi nece direktno uticati na stratosferu jer se promene desavaju u obrnutom smeru - promene u stratosferi mogu uticati na stanje u troposferi jer te promene propagiraju "na dole"."

Ne bih se baš složio upotpunosti. Nemam puno vremena, ali i kada pratim ta dešavanja oko PV, uzima se sve u obzir, to je jednostavno živi sistem, prethodnica bilo koje vrste zagrijavanja je povezana sa dešavanjima i u nižim slojevima, kada se svi uslovi poklope rezltat je onda smjer stratosfera->troposfera.
Cohen, nevjerovatan čovjek, zaista, nesebičan i pravi naučnik, svakodnevno gotovo izbacuje svoje viđenje situacije, ima neke svoje teorije koji su samo to-teorije, neki ga osporavaju, ali svakako pokušava da svi zajedno učimo i analiziramo stanja (bar oni koji mogu i imaju znanja).
Evo slike koju je skoro postavio i fino je da ima i ovdje trag, da se što lakše prati diskusija i ti famozni parametri u oktobru i novembru vezani za snijeg Sibira, manje ili više leda na B-K mora (manje leda veća mogućnost hladnije zime na Euroazijskom dijelu i obrnuto)...:
 




Dobar je transport topline, dobar puls WAFz-a, ali ostale stvari ne idu u prilog, ako uhvatim vremena pojasniću iz onog što sam prikupio prateći diskusije i radove na ovu temu, mada je vec Mile već spomenuo problematiku.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #75 poslato: 16. Decembar 2017. u 17:04 »
Jel ce se ovo desiti nesto potencijalno zanimljivo?
Slika ima i izvor odakle je preuzeta :)


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #76 poslato: 16. Decembar 2017. u 17:50 »
 ^^ Nad severnim polom za sada nista znacajnije. Vorteks ce, doduse ostati slabiji od proseka, zonalna struja sporija ali neko znacajnije zagrevanje modeli ne predvidjaju.

Odgovoricu i Pulsaru na poruku kasnije, ove nedelje sam radio trecu smenu pa sam dan koristio za odmor i nisam stizao da pisem na forumu.

Jedino sto sada mogu reci je da se slazem da se sve uzima u obzir, ali je cinjenica da promene iz stratosfere propagiraju ka dole nakon znacajnijeg zagrevanja. U tom postu na koji je Pulsar odgovorio nisam pisao o najcescim uzrocima zagrevanja stratosfere i odakle, pre svega, toliko toplijeg vazduha i dospe u stratosferu. O tome cu pisati poseban tekst kada budem imao vremena. Naravno, onoliko koliko o tome znam. :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #77 poslato: 16. Decembar 2017. u 17:56 »
Jel ce se ovo desiti nesto potencijalno zanimljivo?
Slika ima i izvor odakle je preuzeta :)

Da, vidi se u donjem desnom uglu FU Berlin jer slikicu na osnovu podataka ECMWFa "crta" mali tim iz Berlina.

@Mile94

Kada budeš imao vremena, napiši nešto detaljno ali razumljivo tj. u tvom stilu  :)
Verujem da ima članova koje zanima šta ova slika nagoveštava (ili nema nikakvog posebnog nagoveštaja) pa bi bilo dobro da to objasniš da se neko ne bi unapred previše radovao ili eventualno tugovao (u zavisnosti od toga da li je neko "snegoljubac" ili nije i u zavisnosti kako bi neko mogao da shavti ovu kartu)...
Hvala ti u ime manje iskusnih članova, maltene sam siguran da ih ovo zanima jer se u ovo doba godine kod većine snegoljubaca javlja želja za traženjem makar nekog blagog nagoveštaja da će "normalan sneg" doći npr. za 10-ak dana ili makar pre proleća  ;) ... a moguće je da ih priložena slikica zbuni...

Edit:
Brzi Mile  :) je poslao poruku dok sam ja, lagano, pisao svoj komentar.
Hvala Mile, samo tako nastavi  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #78 poslato: 04. Januar 2018. u 22:04 »
Lemi moram malo da te aktiviram imaces vremena za odmor u toku leta sto se tice ove teme :)
E sad znamo da su manje promene u prognozi temperature na 10hpa bar se tako meni cini pa bih voleo da znam da li znaci nesto ovo izduzavanje na 'merički kontinet...?
16.01. 01h

E sad ova druga slika je zaniimljivija iako je najdalji termin  :)
20.01. 13h


I ovo  :innocent:


U sustini moje pitanje je ima li icega ovde potencijalno zanimljivog?  I mozes li da mi das link gde gledas brzinu valjda polarne mlazne struje?
S postovanjem  :nnc:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #79 poslato: 04. Januar 2018. u 22:39 »
Upravo sam htio ubaciti post. Evo, neće Mile zamjeriti, a nadam se da će biti aktivan više!

Ima lijepih vijesti o PV i stratosferi.
Ukratko, novi prenos toplote u stratosferu bi se trebao desiti sredinom januara:



Na ovoj slici se vide povremeni transport toplote prema stratosferi, koliko se sjećam, to nimalo nije bio sličaj prošle godine, kada je PVS bio dosta hladniji.

Za sada, a to je ono što komentarišemo u diskusijama ovih dana, troposfera dobro radi posao, čak i kada je AO+ ima napada po Sjevernom polu i VPT nije kompaktan, čak dobro odreaguje i na hlađenje strato-troposfera.


Sljedeći dobar momenat je pojačana solarna aktivnost nakon minimuma, za naredni period (time se poboljšavaju uslovi za zagrijavanje stratosfere):




Istovremeno i dalje traju napadi Pacifičkog vala, eliptičnost PV je opet dobra, zonalni vjetrovi se smanjuju, pa čak imamo i fine najave (za ovaj dugi period treba uzeti pod rezervom), dobro bi izgledao ovaj zaokret zonalnog vjetra:





Na kraju evo i ova slika pokazuje sve bolje izglede zagrijavanja stratosfere:



Pogled na daljnji period, moguće pomjeranje hladnoće sa istoka na zapad SAD (kako kaže Cohen)-prva slika. A za nas ovo miriše na impulse Atlantika i kotrljanje ciklona koje smo imali u decembru uz manji priliv hladnoće takvim upadima dok to stigne do Balkana, bar nisu pozitivne anomalije, ovo liči na prosječne vrijednosti temperatura.
Već duže vrijeme su negativne anomalije temperatura nad sjevernom Afrikom u najavama ove zime.








Puno toga o stratosferi:
http://www.atmos.albany.edu/student/hattard/realtime.php
http://weatheriscool.com/