Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ciklon  (Pročitano 16699 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Ciklon
« poslato: 07. April 2006. u 16:20 »
Evo napisacu sta znam pa me ispravite ako gresim ili dodajte nesto ako sam propustio  :)

Ciklon je oblast niskog vazdusnog pritiska. Centar ciklona ima najnizi atmosfesrski pritisak, pa kako se udaljavamo od centra vazdusni pritisak raste. Na mapama se crta izobarama koje spajaju oblasti istog atmosferskog pritiska. Najcesce su izobare u obliku ciklicnih krugova ali ne retko je ciklon malo ili vise deformisan, moze cak imati i vise ociju (centara). Vazduh u ciklonu kruzi u pravcu izobara i to suprotnom od kretanju kazaljke na satu. Tako se cesto moze proceniti pravac duvanja vetra (mada to ne mora da bude pravilo zato sto na vetar utice i razni drugi faktori). Kako je centar ciklona sa najnizim atmosferskim pritiskom vazduh struji prema centru tezeci da izjednaci atmosferski pritisak. U samom centru ciklona dolazi do vertikalnog strujanja vazduha prema visini, pri cemu cemu se taj vazduh hladi dolazi do tacke rose i pretvara se u oblake pogotovo ako se izdize vlazan vazduh iznad mora ili okeana. Kaze se da tada ciklon pokupi vlagu. Oblaci koji se stvore krecu da se vrte suprotno od pravca kazaljke na satu i donose lose vreme (vrlo cesto, gotovo uvek padavine).  Cikloni se u Evropi gotovo uvek krecu od zapada prema istoku. Sto je dublji ciklon (veca razlika izmedju atmosferskog pritiska u centru i na rubu ciklona), to je losije vreme praceno jacim vetrom i obilnijim padavinama.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Ciklon
« Odgovor #1 poslato: 24. Maj 2006. u 15:17 »
Evo jedan satelitski snimak gde se lepo vidi ciklon sa centrom između Crnogorskog i Hrvatskog primorja.




Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Ciklon
« Odgovor #2 poslato: 06. Jul 2006. u 14:40 »
extra fotka!

 :sunce
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Ciklon
« Odgovor #3 poslato: 18. Oktobar 2006. u 11:55 »
Evo još jednog odličnog primera ciklona. Obratite pažnju na ciklon sa centrom zapadno od Britanskih ostrva, a posle pogledajte satelitski snimak oblačnosti nad Evropom u isto vreme.



Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #4 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:22 »
Pošto je ovo moja omiljena tema, a vidim da je ekipa raspoložena za raspravu u temi meteorologija za vreme ovog dosadnog vremena. Voleo bih kada bi me malo dopunili u ovoj temi kako bih bolje savladao gradivo.  :redface:

Van mreže meteosandro

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 33
  • Lokacija: Jajce - BiH
    • bhmeteo
Odg: Ciklon
« Odgovor #5 poslato: 29. Maj 2008. u 17:47 »
Proces nastanka ciklone dijeli se u nekoliko stadija:

U prvoj fazi postoji protusmjerno strujanja tropske i polarne zračne mase. Kako je gustoća tih masa različita, takvo stanje se neće dugo održati i hladna zračna masa se počne potkopavati pod toplu.

Slijedeća faza na dodiru toplog i hladnog zraka nastane val. Lijeva polovica polarne fronte pomakla se prema jugu zbog hladnog vjetra sjeverno od fronte. Pri tlu tlak zraka počinje padati.

U trećoj fazi hladan i težak polarni zrak sve se više potkopava pod topli zrak, a topli se zrak sve više izdiže nad hladni. Polarni zrak napreduje prema jugu, a tropski se izdiže prema sjeveru. Tako nastaje mlada ciklona, a topli zrak u njoj čini topli sektor ciklone.

Inace ciklona traje 7 - 14 dana, a za nase podrucje najznacajniji utjecaj ima Djenovska ciklona, koja vrlo cesto donosi nestabilnosti nad nase podrucje.Obicno je to sekundarna ciklona tj. ciklona koja nastaje u sklopu druge (cesto ) dublje ciklone.Uglavnom se krece ka istoku i jugoistoku prelazeci preko Jadrana i se krecuci duz Italijanske obale.
www.bhmeteo.com - prvi bosansko-hercegovacki meteoroloski portal i forum

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Ciklon
« Odgovor #6 poslato: 29. Maj 2008. u 19:31 »
Svaka často na ovim objašnjenjima! Tema je baš interesantna. Daje ideje i za neke druge stvari - samo nastavite!

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Ciklon
« Odgovor #7 poslato: 05. Jul 2008. u 09:13 »
Opet "meteorolozi"  iz Makedonije i opet pitanje :) Jel ima neko ko bi mogao da mi objasni sta oznacavaju boje na kartu ????? Mislim na onu kartu koju je joe stavio tu, kao primer za ciklona.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #8 poslato: 05. Jul 2008. u 13:37 »
Opet "meteorolozi"  iz Makedonije i opet pitanje :) Jel ima neko ko bi mogao da mi objasni sta oznacavaju boje na kartu ????? Mislim na onu kartu koju je joe stavio tu, kao primer za ciklona.

Boje predstavljaju nadmorsku visinu na kojoj je atmosferski pritisak 500hPa. Sa strane na skali iza broja dodaj nulu i dobijas nadmorsku visinu u metrima.

Primer:

Ako je najsvetlijom zelenom bojom obeležen deo na karti to znači da je pritisak od 500hPa na nadmorskoj visini između 5480 i  5520m.


Tako se prepoznaju hladne i tople vazdušne mase. Jasno je da je hladniji vazduh ređi pa je niži pritisak na manjim nadmorskim visinama. To je osnovna suština ove karte pored izobara.

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Ciklon
« Odgovor #9 poslato: 08. Jul 2008. u 09:01 »
Nadam se da me razumete, zato sto ja do sada nisam nikad radila ovakve karte (a tako je i sa svim moim kolegama iz Makedonije). Zalosno je sto vec pocinjem sa izradi na moj diplomski rad, a nisam stigla to nauciti. Ali sta je tu je, pa mogla bih i nauciti nesto od vas stvarno ste cool, samo tako nastavite. I hvala vam
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ciklon
« Odgovor #10 poslato: 08. Jul 2008. u 16:18 »
^^ uvek smo tu da pomognemo

Van mreže tale

  • Poruke: 4
Odg: Ciklon
« Odgovor #11 poslato: 15. Jul 2008. u 00:33 »
Evo napisacu sta znam pa me ispravite ako gresim ili dodajte nesto ako sam propustio  :)

Ciklon je oblast niskog vazdusnog pritiska. Centar ciklona ima najnizi atmosfesrski pritisak, pa kako se udaljavamo od centra vazdusni pritisak raste. Na mapama se crta izobarama koje spajaju oblasti istog atmosferskog pritiska. Najcesce su izobare u obliku ciklicnih krugova ali ne retko je ciklon malo ili vise deformisan, moze cak imati i vise ociju (centara). Vazduh u ciklonu kruzi u pravcu izobara i to suprotnom od kretanju kazaljke na satu. Tako se cesto moze proceniti pravac duvanja vetra (mada to ne mora da bude pravilo zato sto na vetar utice i razni drugi faktori). Kako je centar ciklona sa najnizim atmosferskim pritiskom vazduh struji prema centru tezeci da izjednaci atmosferski pritisak. U samom centru ciklona dolazi do vertikalnog strujanja vazduha prema visini, pri cemu cemu se taj vazduh hladi dolazi do tacke rose i pretvara se u oblake pogotovo ako se izdize vlazan vazduh iznad mora ili okeana. Kaze se da tada ciklon pokupi vlagu. Oblaci koji se stvore krecu da se vrte suprotno od pravca kazaljke na satu i donose lose vreme (vrlo cesto, gotovo uvek padavine).  Cikloni se u Evropi gotovo uvek krecu od zapada prema istoku. Sto je dublji ciklon (veca razlika izmedju atmosferskog pritiska u centru i na rubu ciklona), to je losije vreme praceno jacim vetrom i obilnijim padavinama.
Odlicno sve su to posledice ,a sta je uzrok po Vasem misljenju.Ja licno mislim da je uzrok nastanka
svih ciklona nagomilavanje elektrona u atmosferi i jednostavno njihovo praznjenje na sta ukazuje i smer rotacije ciklona,a sve ostalo su samo posledice


Van mreže tale

  • Poruke: 4
Odg: Ciklon
« Odgovor #12 poslato: 15. Jul 2008. u 00:38 »
Tacno ,ljudi se prema svim stvarima koje su im nepoznate i kojih se plase odnose sa strahopostovanjem i tako umesto da pokusaju da pronadju resenje za odredjeni problem od toga prave TOTEM i prinose mu zrtve

Van mreže tale

  • Poruke: 4
Odg: Ciklon
« Odgovor #13 poslato: 15. Jul 2008. u 00:54 »
Pošto je ovo moja omiljena tema, a vidim da je ekipa raspoložena za raspravu u temi meteorologija za vreme ovog dosadnog vremena. Voleo bih kada bi me malo dopunili u ovoj temi kako bih bolje savladao gradivo.  :redface:
Ne bih voleo da neko pomisli da se pravim pametan ,ali naucio sam da problem uprostim tj.rastavim na cinioce pa onda pokusam da ga resim .Posto vec par godina ili tacnije od El Ninja po malo pratim ciklone dosao sam do nekih zakljucaka koji i ne moraju da budu tacni ,ali jednostavno voleo bih da polemisem o tim stvarima jer ne prihvatam nesposobnost za resavanje bilo kog problema.
Samim tim moramo zakljuciti da je ciklonpostao problem danasnjice i bez obzira sto su ti vetrovi poznati jos iz davnina u poslednje vreme su ucestali ,a i snaga im je mnogo veca pa su postali prava opasnost za oblasti u kojima se javljaju.Ako prihvatamo da je ciklon posledica hajde da bez mnogo tzv.naucnih fraza pokusamo da nadjemo uzrok.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #14 poslato: 15. Jul 2008. u 10:26 »
Odlicno sve su to posledice ,a sta je uzrok po Vasem misljenju.Ja licno mislim da je uzrok nastanka
svih ciklona nagomilavanje elektrona u atmosferi i jednostavno njihovo praznjenje na sta ukazuje i smer rotacije ciklona,a sve ostalo su samo posledice

Ciklon nastaje kada se sudare hladna i topla vazdušna masa. Kako je hladna vazdušna masa teža od tople ona se podvlači pod toplu. Zbog rotacije zemlje kompletna ta masa kreće da se vrti suprotno od kazaljke na satu na sevenroj zemljinoj polulopti i u pravcu kazaljke na satu na južnoj zemljinoj polulopti. Što je hladnija vazdušna masa u odnosu na toplu nastaju veći poremećaji, tj. jači cikloni.   Zato su najopasniji cikloni u tropskim oblastima, gde su velike vrućine.   

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon
« Odgovor #15 poslato: 15. Jul 2008. u 11:19 »
Uh, moram da uletim za trenutak...

Ciklon je oblast niskog vazdušnog pritiska koji karakteriše najmanje dve vazdušne mase u kontaktu. Nastaje na liniji kontakta tih dvaju vazdušnih masa. U početku ta linija je postojana i skoro prava, a otprilike je duž izobara, odnosno duž pravca geostrofskog vetra (laički vetra u slobodnoj atmosferi, na visini). Pošto je takvo stanje teško održivo, kad-tad dolazi do poremećaja strujanja na toj liniji, što uzrokzuje uvrtanje te linije. Tada se na toj liniji jasno diferenciraju toplija i hladnija vazdušna masa. Ovo je ne samo ciklogeneza, već i prva frontogeneza. Pored razlike u temperaturi i vetru, pojavljuju se oblačni sistemi kao posledica kondenzacije na liniji kontakta, poznatijoj kao front. Da ne pričam dalje, ovo je samo o nastanku ciklona. Joe je lepo pisao o tome.
Postoje dve vrste ciklona u atmosferi. To su tropski cikloni (jako intenzivni, koji se nalaze u tropima - a gde bi bili da se tako zovu) i vantropski cikloni (sistemi koje mi iskušavamo u našim krajevima, koji nam donose ovakve promene vremena). Nastajanje je skoro isto, kao opisano. Ovo je opšteprihvaćen i lepo obrazložen model nastajanja ciklona, a osnova je dinamika kretanja fluida, tj. atmosfere.
Meteorologija danas ne poznaje nastanke ciklona na neki drugi način, jer jednostavno nema fizičkog smisla. To je jedan veliki poremećaj u fluidu (tj. vazduhu). Druge karakteristike fluida postoje (između ostalih i naelektrisanje), i to meteorologija ne osporava. Međutim, ciklon kao posledica može nastati samo kao posledica poremećaja u opštoj cirkulaciji atmosfere, jer to ustvari i jeste. Sve ostalo je malo off kao navođenje uzroka.

Osnove zdravorazumskog načina razmišljanja zahtevaju da se povezuju uzrok i posledica. Međutim, ova drevna veština je pomalo zaboravljena, i ove dve stvari se sve češće povezuju koincidentalno, odnosno istovremenim događanjem ili događanjem u određenom redosledu, bez ikakvog razmatranja šta utiče jedno na drugo, a šta su delovi jednog istog procesa.
Tale je ovo pomalo smetnuo s uma, ali nije strašno. Strašno je kada to rade naučnici, pogrešno povezujući stvari (da ne širim temu na globalne klimatske promene, ozonske rupe ili tako nešto). Ovakav način razmišljanja je nametnut iz prostog razloga da se određenim nalazima da neki drugi značaj koji nije naučni (najčešće ekonomski ili politički).
Zbog svega toga, danas u meteorologiji imamo razne nebuloze tipa Uticaj El Ninja na cirkulaciju u Evropi. To je besmisleno, jer malo je poznato da u opštoj cirkulaciji atmosfere, severna i južna hemisfera se ponašaju kao skoro potpuno izolovani sistemi. Opšta cirkulacija atmosfere podrazumeva uzdizanje vazduha u ekvatorijalnoj oblasti, a sva strujanja u prizemlju konvergiraju (teže) toj liniji, tako da u toj oblasti ne samo da nema vetra, već praktično nema ni razmene vazduha. Pri vrhu atmosfere strujanje je obrnuto - odatle divergira (širi se) ka većim širinama, jer je priliv mase vazduha odozdo doneo višak vazduha koji mora negde da ode.

Odlicno sve su to posledice ,a sta je uzrok po Vasem misljenju.Ja licno mislim da je uzrok nastanka
svih ciklona nagomilavanje elektrona u atmosferi i jednostavno njihovo praznjenje na sta ukazuje i smer rotacije ciklona,a sve ostalo su samo posledice
Nije nepoznata takva teza, ali je poznat njen minorni smisao. Električna pražnjenja, kako i Nele kaže, postoje svuda u atmosferi (od tihih do burnih). Ali, koja to električna pražnjenja formiraju ciklone? Nagomilavanje elektrona je ustvari nabijanje električnog potencijala, posle kojeg sledi pražnjenje, je l' tako? Ta pražnjenja su fizički toliko malih dimenzija (nekoliko kilometara dugački i koji metar široki) da en mogu da naprave tolike promene na masi vazduha koja je hiljade kilometara u prečniku. Energija je, istina, tu, ali poremećaji u nečem tako nepostojanom i nekrutom kao što je vazduh moraju da budu veliki za to. Tako prostorno mali poremećaji mogu da naprave neke male prostorne promene (lokalne turbulencije, pa možda čak i pijavice, nisam siguran). Ali gomilanje naelektrisanja je najčešće posledica kretanja vazduha u atmosferi, a ne njen uzrok.

Tacno ,ljudi se prema svim stvarima koje su im nepoznate i kojih se plase odnose sa strahopostovanjem i tako umesto da pokusaju da pronadju resenje za odredjeni problem od toga prave TOTEM i prinose mu zrtve
Vidi primer Globalno zagrevanje... :-[ Tačno to!

Ne bih voleo da neko pomisli da se pravim pametan ,ali naucio sam da problem uprostim tj.rastavim na cinioce pa onda pokusam da ga resim .Posto vec par godina ili tacnije od El Ninja po malo pratim ciklone dosao sam do nekih zakljucaka koji i ne moraju da budu tacni ,ali jednostavno voleo bih da polemisem o tim stvarima jer ne prihvatam nesposobnost za resavanje bilo kog problema.
Samim tim moramo zakljuciti da je ciklon postao problem danasnjice i bez obzira sto su ti vetrovi poznati jos iz davnina u poslednje vreme su ucestali ,a i snaga im je mnogo veca pa su postali prava opasnost za oblasti u kojima se javljaju.Ako prihvatamo da je ciklon posledica hajde da bez mnogo tzv.naucnih fraza pokusamo da nadjemo uzrok.
Polemisanje je sasvim u redu. Zato i služe forumi.
Ali ciklon nije problem današnjice, već dinamilčke meteorologije. To je nešto što je oduvek postojalo, tačnije od nastanka atmosfere naovamo.
Što se učestalosti vetrova tiče, malo je poznato, ali činjenica je da neka srednja brzina vetra na prostoru srednje Evrope se smanjuje na svim visinama (razgovori koje sam imao u Beču sa ljudima koji se time bave u klimatologiji Austrije, Irske, Češke...). Nekako mi se to ne uklapa u priču o globalnom zagrevanju, jer topliji vazduh u globalu (doslovno u globalu, planetarno) pospešuje kretanja, a ne smanjuje ih.
Međutim, smatram da polemika oko osnovnih stvari nije mnogo produktivna. Preispitati svet iz osnova je super stvar, ali je možda i gubitak vremena. Naročito oko opšte usvojenih stvari koje su očigledne, pravilno uzročno-posledično vezane i dokazane u teoriji i eksperimentima.

Uh, jedva čekam da se Nele ubaci ovde... Imao bi on tu šta da kaže!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Ciklon
« Odgovor #16 poslato: 15. Jul 2008. u 21:41 »
Teško se može izbeći lep razgovor :)

Svaka čast Ptprince, kao i tebi Joe, na divnim objašnjenjima ciklona. Baš sam uživao :) Povremeno mi je žao što se o toj temi ne govori više, baš zbog nas koji o njoj ne znamo toliko mnogo. Mene je prevashodno interesovala, zbog naelektrianja koja se tu dešavaju. Svakako da ih ima, ali se slažem sa komentarima da ne utiče presudno kao faktor u nastajanju. Jedino što utiče na atmosferu, kako sam pokušao objasniti u nekim tekstovima, jeste globalno naelektrisanje, koje nastaje izvan zemlje, tj remeti njen prirodni vibratorni ritam. Ali ovo je toliko velikih razmera, da se nikako ne može osetiti toliko lokalizovano, kao što je to slučaj kod ciklona.
Mene najviše interesuje šta se sa naelektrisanjem dešava unutar ciklona i to bi bilo lepo pratiti.

Slojevi atmosfere u kojima se ciklon tako lepo generiše, jesu deo atmosfere u kojoj prevashodno meteorološki faktori utiču na elektrostatičke, ali elektrostatički teško mogu uticati na promene koje nastaju u ciklonu (jednostavno, ciklon nije vrsta poremećaja koji je izazvan neelektrisanjem po svojoj prirodi). Čak bih se usudio reći, da bi ciklon mogao biti relativno lako zabeležen i u potpunom odsustvu naelektrisanja. Naravno, ne mislim bukvalno, pošto naelektrisanje jeste nezaobilazni deo svih procesa u atmosferi, ali je njegov uticaj ovde samo prateća pojava, nikako uslov nastanka meteorološkog poremećaja.

Naravno, za to sam da se i pored svega što je do sada rečeno i zabeleženo u nauci, nastavi sa direktnim verifkacijama postojećih teorija, tj samo njihovog produbljivanja. Iako naizgled jednostavni i logični, neki efekti koje poznajemo i koje smo dobili već sa majčinim mlekom, mogu pružiti neverovatno nove definicije i dopune postojećeg.
Nažalost, sve ovo je teško podržati laboratorijskim radom (govorim iz iskustva), u čemu je upravo, po meni, lepota meteorologije: jako se teško može simulirati u laboratoriji! Ovo je jedina nauka u kojoj se mora ići gore, u nebo i direktno meriti stanje. A ovo je na žalost privilegija samo zaista izabranih.
Dakle neke nove implikacije ciklona i elektrostaike teško da ćemo znati, sem onih koji se mogu pokazati u laboratoriji (kao što je tornado recimo, koji se lepo može simulirati u kontrolisanim uslovima, kao i loptasta munja itd).

Sve ovo odlazi i dalje, da je prost efekat koji primećujemo u atmosferi, najčešće odgovoran za toliko mnogo procesa pre i nakon svog nastanka, da bi objašnjenja toga zaista bila preobimna. Može se reći, da nešto kao što je ciklon, može čak uticati i na promenu refentne tačke vremena (mislim na vreme kao cikličnu promenu na našim časovnicima), koja se, verovali ili ne, menja u zavisnosti od uticaja atmosfere (moja najnovija istraživanja). Dakle, sada je jasno: protok vremena, nije isti za sve nas, na različitim mestima, baš sada, dok sedimo na svojim cenjeni zadnjicama i čitamo o ovim stvarima.
Ovim želim samo dati primer o mogućnostima istraživanja i implikacijama postojećeg. Nema puno veze sa onim što je tema, tj o nastanku ciklona pomoću naelektrisanja što nije samo klimavo, već i provereno netačno. Znači, elektrostatika samo prati ovaj fenomen.
Sled je sličan ovome: globalne električne promene nastaju vanzemaljski, a utiču na stabilizaciju i destabilizaciju samo na globalnom nivou, gravitaciji, magnetizmu i vetru. U svemu ostalom, električne promene prate meteorološke. Ovo je slično kao kada učimo dete da hoda. I u određenom trenutku ga puštamo da hoda samo, dok mi samo stojimo sa strane i pratimo male promene u njegovim dnevnim napredovanjima.

Što se tiče ovoga što spominješ ptprince o pogrešno izvođenim zaključcima: ja jesam za analizu i konstantno napredovanje i um oslobođen granica. Ali postoje delovi našeg učenja, nakon čijeg savladavanja se lako zastrani. Dva razloga postoje ovome: ili nedovoljno znanje ili loša kombinatorika. Ali evidentno je da je Tesla bio u pravu kada je rekao, da neke stvari jednostavno ne treba prenositi novinarima :)
Naime, jako puno se spekuliše. Eto, reći ću ovde krako, da konstantno pratim rad letelice Feniks na Marsu, novom projektu na kojem sam čak imao to zadovoljstvo da učestvujem. Nakon nekog vremena, bilo je potrebno izvršiti popravke na njemu, koje su rađene dosta teško i nisu prenošene javnosti. Onda su usledile neke fotografije gde je kamera nehotično uhvatila i delove koji su menjani na tlu ispod letelice. Novinari su odmah izbacili priču kako su to crvi, mikrorganizmi, ostaci kostiju.... čak i slike nagih devojaka.
Nastala je čitava fama oko toga nekoliko dana... perioda naslađivanja ljudi u svemirskim agencijama, koji su nakon mnogo utrošenog novca žute štampe na izbacivanje neproverenih podataka, jednostavno objasnili o čemu se radi.

Dakle, pamet u glavu, a nos u knjigu :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #17 poslato: 16. Jul 2008. u 10:48 »
Evo našao sam zanimljivi video klip na mom kompu i okačio ga na you tube.
Obratite pažnju kako nastaje ciklon sa centrom između Afrike i Italije (iznad Sredozemnog mora).   ;)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=eJPp_ToEFMg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=eJPp_ToEFMg</a>

Inače ovakav ciklon zimi ume da donese dobar sneg Srbiji.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon
« Odgovor #18 poslato: 16. Jul 2008. u 11:06 »
Školski primer ciklona u Mediteranu. samo, bojim se da ovaj ciklon nije doneo neki sneg Srbiji, čak su i padavine pod zankom pitanja. Međutim, u ovakvim situacijama ume da zvekne po Crnoj Gori i preko 100 mm.
E sad finesa: zašto ovaj ciklon nema padavina za Srbiju? Pa gornja strana ciklona, inače siromašna padavinama, jedva dopire do Srbije, i to ne cele. Vojvodina i sever Šumadije od ovoga imaju samo prolazno naoblačenje, dok je glavnina padavina na jugu. Najpadavinskije oblasti Srbije su ovde Metohija, planine na jugozapadu i jugu Srbije (recimo Zlatibor, Kukavica ili oko Vlasinskog jezera). Da, i Timočku Krajinu ovo pomalo zaobilazi. Boce ovde ostaje suv za padavine (eh, ta jugovina). Čak onaj prvi nalet oblačnosti po severu Srbije je ozbiljniji od ojačanog sistema u drugom naletu koji ne baca sve to na sever u tolikoj meri.
Međutim, ne znam koje je doba godine bilo za ovu situaciju, ali pretpostavljam da je proleće. U tom slučaju, može se očekivati pojava obojenih padavina (tzv. crvene ili žute kiše), puna prašinskog i peščanog sadržaja iz severne Afrike. Pogledajte kako se ovaj ciklon lepo hrani peskom iz Tunisa i Libije. Pretpostavka da je to proleće potiče iz nekog mog iskustva u praćenju situacija, a to je prilično dugo (dve-tri decenije). Meteorološki mator čovek, pa to ti je! :-[
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #19 poslato: 16. Jul 2008. u 11:40 »
Moram te razočarati Peđa u pitanju je period od 12. do 14.  decembra 2005 godine, piše na animaciji.  ;)

Bilo bi zanimljivo analizirati padavine u tom periodu. Deluje mi da je ovaj drugi oblačni sistem koji prilazi sa jugoistoka 14. decembra Boceu mogao doneti sneg.  :-\