Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ciklon  (Pročitano 16775 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ciklon
« Odgovor #20 poslato: 16. Jul 2008. u 11:52 »
Iste zime u periodu od 2. do 4. januara imamo novi ciklon i to Genovski ako dobro vidim. Centar klizi duž italije pa se spušta južno ka Africi. Mislim da smo ovde bili bogatiji padavinama.

Eto dva baš lepa primera ciklona koji imaju veliki uticaj na vreme kod nas.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PL2YgaH8ZRw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=PL2YgaH8ZRw</a>

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon
« Odgovor #21 poslato: 16. Jul 2008. u 15:21 »
Ufff...
Ne bih lenj, pa zavirih u budžak. Ali... tamo nije bilo mnogo sreće.

Prvi slučaj, 12-14 decembar, jeste dao sneg Srbiji, ali simboličan, i to samo krajnjem severu (Palić, Sombor). I to ne bi od ciklona, već od repića fronta na kraju, koji je dao padavine 14og 06-18 UTC, sve do 1 mm. Ali bilo je kiše u Crnoj Gori, početkom animacije. Za osmatranja 12og 06-18 UTC palo je 5mm u Tivtu, i po 2 mm u Nikšiću i Podgorici.

Drugi slučaj je imao malo više od svega. Međutim, padavine su zabeležene uglavnom za 2gi januar 06-18 UTC. Istina, mešano, kiša i sneg, što će reći jedna sveopšta lapavica, a na planinama sneg. U Srbiji je bilo mestimićčnih padavina do 5 mm na severu (Palić), a na krajnjem istoku i 8 mm (Negotin). Crna Gora je bila sa više kiše koja je padala i u prethodnom merenj, tako da količine koje dajem su za 24 časa (1vi u 18 do 2gi u 18 UTC): Nikšić 60, Tivat 18, Podgorica 16, Bar 13m.
U drugom naletu je bilo ono pravo. Padavine su zabeležene širom Srbije, Crne Gore i uopšte tog područja, u vremenu od 4og u 06 do 5og u 18 UTC. Količine su se kretale po Vojvodini i centralnoj Srbiji od 8 do 18 mm, u Timočkoj krajini i više (Crni Vrh 27, Negotin 26, Zaječar 20 mm). Južno od Zapadne Morave bilo je malo više padavina (Kuršumlija 22, Kruševac 25 mm). Ali, tu je Crna Gora bila malo suvlja. Prvo, većina padavina bila je 4og u 18 do 5og u 06, ito 2 do 5 mm.

Uh, malo sam se potrudio, ali dosta vremena mi je bilo potrebno za jednu ovakvu analizu. Ali mislim da če upotpuniti sliku.
Joe, potrudiću se da nađem neke izdašnije ciklone, ali mislim da mi za danas vreme ističe. Možeš i ti da potražiš nešto, mada mislim da smo našli dobre ilustracije - tema je, ipak, ciklon.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ciklon
« Odgovor #22 poslato: 16. Jul 2008. u 15:36 »
U Knjaževcu prvi ciklon dao 14. i 15. po celih 0.1mm (merenja u 06UTC) Interesantno da sam tek u periodu od 16.12.-20.12. imao ukupno 11.4mm što mešanih padavina što na kraju čistog snega.
Početak januara 2006. izgleda ovako u Knjaževcu - uglavnom kiša

2   0.4mm
3   1.8mm
4   0.2mm
5   4.2mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon
« Odgovor #23 poslato: 17. Jul 2008. u 12:46 »
Sećam se, Boce, kada smo pričali na Stražilovu o tome kako južna strujanja ne daju Knjaževcu neke padavine, za razliku od severnih. Izgleda da je ovo takav slučaj. Šta ti misliš?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ciklon
« Odgovor #24 poslato: 17. Jul 2008. u 14:15 »
Sećam se, Boce, kada smo pričali na Stražilovu o tome kako južna strujanja ne daju Knjaževcu neke padavine, za razliku od severnih. Izgleda da je ovo takav slučaj. Šta ti misliš?

Ma ovde kolega nijedno strujanje ne daje puno padavina ;)
Ova sušna sezona me užasno nervira pa vidiš kako reagujem
Sećam se par jakih vejavica kada je dolazio ciklon preko Albanije i južne Srbije
Ali čim je više prema Grčkoj ili Crnoj Gori intenzitet je vrlo slab
Severna strujanja :-\ sve zavisi i tu retko kad ubode da bude intenzivnih padavina Pogotovu kad oblačnost brzo protutnji preko Vojvodine i centralne Srbije Dok dođe do mene oblačnost oslabi U zadnjih godinu dana su vrlo retki jaki ciklonalni poremećaji koji istoku donose intenzivne padavine

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon
« Odgovor #25 poslato: 17. Jul 2008. u 14:45 »
Ostaje ti za utehu neki severoistok, od visinskog ciklona u Rumuniji, ali i to je pomalo mršavo sa padavinama.
Ali tako je to, izgleda, kada si lepo ušuškan među planinama.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ciklon
« Odgovor #26 poslato: 17. Jul 2008. u 14:50 »
Ali tako je to, izgleda, kada si lepo ušuškan među planinama.

 E baš u tom grmu leži zec. Baš lepo ušuškan između Stare planine koja se nadovezuje na Tresibabu pa u nastavku Devica , Krstatac i Slemen i na kraju Tupižnica
Mogli bi reći mirno spavaj nano sve je zaključano  ;)