Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: EMAGRAM  (Pročitano 33904 puta)

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #60 poslato: 06. Decembar 2007. u 03:07 »
bla, bla, bla....ala ste se istrućali..... :first:

filozofija, filologija, norveški, nemački (S&M), ...   :lmao:

a sad svi na EMAGRAM

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #61 poslato: 06. Decembar 2007. u 06:27 »
Offtopicujemo... ali moram da napisem. Imao sam isti problem sa sastavljenim "ne".
"Ne" se pise odvojeno kod glagola, a sastavljeno kod prideva.
Ako mislis na Norvesku, bar deo oko Osla ima poprilicno prijatnu klimu, svezija leta nego kod nas, a zime nisu mnogo hladnije. Medjutim jedini problem je veliki broj kisnih i tmurnih dana. Zbog toga tamo ne bih mogao da zivim duze.



Jel ovo  "beket" i "stefano" pričaju o emagramima...?....ili o Norveškoj....ili o jezičkim nedoumicama...  :?:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #62 poslato: 06. Decembar 2007. u 12:16 »
Ljudi zahvaljujući ovoj temi otvaramo chat na forumu, a šta kažete?  Mislim nije moja ideja ali ko god da je dao tu ideju prepoznace se i hvala mu na tome.  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #63 poslato: 06. Decembar 2007. u 12:37 »
Ljudi zahvaljujući ovoj temi otvaramo chat na forumu, a šta kažete?  Mislim nije moja ideja ali ko god da je dao tu ideju prepoznace se i hvala mu na tome.  ;)
Cooooooool. Jeste ovo offtopic, ali ti je oprošteno. Ideja je najblaže rečeno SJAJNA!  :first: :first: :first:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #64 poslato: 06. Decembar 2007. u 23:21 »
ova tema odavno ima NEZVANICNI podnaslov "nasa Masha" :)

nije valjda da zbog toga otvaramo CHAT???

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #65 poslato: 12. Decembar 2007. u 00:07 »
Evo i obećanog nastavka. Baš sam se potrudio  :P

Analiza emagrama

Visina baze inverzije se određuje tako što se nađe tačka krive stanja pri kojoj temperatura počinje da raste sa povećanjem visine. Od te tačke se duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina.
Visina vrha inverzije se određuje tako što se nađe tačka krive stanja pri kojoj temperatura počinje da opada sa povećanjem visine. Od te tačke se duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina.
Visina izoterme (0°C, -10°C) se određuje tako  što se nađe tačka krive stanja gde je tražena temperatura. Od te tačke se duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina.
Nivo kondenzacije se nalaz tako što se odredi srednji odnos smese u najnižem sloju (recimo prvih 100 mb). Linije istog odnosa smese (izograme) su plave isprekidane linije koje idu odozdo naviše malo ukoso u desnu stranu. Ova vrednost se određuje prema osrednjenoj vrednosti tačke rose u tom sloju (krive vlažnosti). Duž izograme se ide uvis do krive stanja. U tom preseku (srednje izograme i krive stanja) ide se duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina.
Nivo slobodne konvekcije se traži od nivoa kondenzacije, pa duž vlažne adijabate uvis, sve do ponovnog preseka sa krivom stanja. U tom preseku (vlažne adijabate i krive stanja) ide se duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina. Ovde treba voditi računa da nisu sve situacije nestabilne. Ovakav slučaj se može naći po pravilu u letnjim mesecima, a vrlo retko zimi.
Visina maksimalne vertikalne brzine se nalazi na visini gde je najveća razlika između krive stanja i krive vlažnosti, ali samo u uslovno nestabilnoj atmosferi. Ova vrednost se ne može odrediti ako se ne može odrediti nivo slobodne konvekcije, jer ako nema konvekcije, nema ni vertikalne brzine usmerene naviše. Odatle se ide duž izobare ide do preseka sa krivom visine. Na tom mestu se očita visina.
Suva adijabata je smeđa kosa kriva (skoro prava) koja ide uvis ulevo. Ona se koristi za crtanje visine (geopotencijala).
Potencijalna temperatura se dobija kada se od tačke na krivi stanja za koju se traži potencijalna temperatura ide suvom adijabatom prema izobari od 1000 mb. Na tom mestu se očita temperatura. Potencijalna temperatura raste sa povećanjem visine, osim u slučajevima kada u (obično vrlo plitkom) prizemnom sloju ima nad-adijabatskih temperaturnih gradijenata.
Vlažna adijabata je puna zelena linija koja ide uvis u početku vrlo malo, a sa visinom sve više iskošeno ulevo do neke visine (otprilike oko izobare 400 mb), na kojoj je skoro paralelna suvoj adijabati.
Ekvipotencijalna temperatura se dobija kada se od tačke na krivi stanja za koju se traži ova vrednos ide vlažnom adijabatom uvis do visina gde su suva i vlažna adijabata praktično paralelne. Odatle se ide suvom adijabatom naniže do izobare 1000 mb. Na tom mestu se očita temperatura.
Oblakom se može smatrati oblast u kojoj razlika između temperature i temperature tačke rose (krive stanja i krive vlažnosti) nije veća od 2°C u prizemlju, a na većim visinama (oko 400 mb izobare) nije veća od 4°C. Odatle je jasno odrediti visinu gornje i donje baze oblaka.
Treba imati u vidu da se često iznad oblačnog sloja nijskih slojastih oblaka, ako je iznad tog sloja vedro, može na vrhu oblaka naći i manja visinska inverzija.
Visinske inverzije sa naglim ili tipskim promenama vetra sa visinom (smicanje vetra) označavaju frontalnu površinu na visini. Oblaci nisu nužno povezani sa ovom pojavom, naročito ako se javlja na većim visinama.
LEnergija nestabilnosti je proporcionalna površini koju ograničavaju vlađna adijabata i kriva stanja od nivoa kondenzacije do nivoa slobodne konvekcije. Mislim da na samom emagramu piše koliko je energije predstavljeno sa 1 cm2.

Mašo (i ostali zainteresovani), mislim da sada imate bogatije znanje o tome šta znači radiosondaža.  ;D
« Poslednja izmena: 12. Decembar 2007. u 00:28 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: EMAGRAM
« Odgovor #66 poslato: 30. April 2009. u 10:14 »
Zanima me da li postoje neki programcici koji bi crtali emagarame, na osnovu ubacenog sirovog TEMP izvestaja(+ sve one velicine koje se mogu izracunati sa emagrama).Pretpostavljam da postoje, ali postoje li javno dostupni svima(negde na netu)? :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: EMAGRAM
« Odgovor #67 poslato: 30. April 2009. u 10:37 »
Verovatno postoje. Malo je verovatno da ih nema.
Ja ih, da ne veruješ, nemam.
Pavlović je okačio ovaj link http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html a ja sam ga stavio u Favorites. :D

E sad, znam da ne voliš da ti neko pridikuje, pa se nadam da to nećeš shvatiti na taj način (pričali smo o tome). Ipak, kao studentu (ako do sada nisi ukapirao šta hoću da kažem, sad definitivno jesi) ja bih ti toplo preporučio da 'zašiljiš olovke' i da crtkaš malo i sam. Tako ćeš steći bolji osećaj za vrednosti nanete na emagram. Štaviše, lakše je baviti se analizom meteoroloških veličina na takvom grafiku (jer se sve da naći i grafičkim putem) nego da dumaš po jednačinama. Ja sam bar nacrtao veeeliki broj emagrama, pa znam to iz iskustva. Iskustvo nikad nije naodmet.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: EMAGRAM
« Odgovor #68 poslato: 30. April 2009. u 17:44 »
Slazem se....svakako da je bolje da se crta rucno radi i sve to, dok se ne razradi... Medjutim, ja nemam emagrame za crtanje, a i to bi mi dosta vremena oduzelo...Narocito sto se to radi u 3 ili 4 godini(zar ne?)...tesko da bi ja to uspeo da shvatim sam i tako to...Fala u svakom slucaju....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: EMAGRAM
« Odgovor #69 poslato: 01. Maj 2009. u 00:27 »
Molim i drugi put. Što se emagrama tiče, ne brini, biće ih za tu vrstu vežbanja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jovana_lala

  • Poruke: 2
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #70 poslato: 29. Jun 2012. u 11:30 »
Ćao :)
da li bi mi neko mogao objasniti kako se očitava maksimalna temp po vlažnoj i suvoj adijabati sa emagrama? i šta predstavlja ova crna kosa prava linija (koliko sam ja shvatila crna krivudava je osmotrena temp, crna isprekidana je temp rosa-iz čega zaključujemo vlažnost, čitaj oblačnost)
nama je to profesorica zbrzila i niko iz grupe nije shvatio ::)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #71 poslato: 29. Jun 2012. u 12:24 »
 ^^
Uveren sam da će Genčić sa zadovoljstvom odgovoriti na ovo pitanje  :D ... ako ga Milosh ne preduhitri  ;)


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #72 poslato: 29. Jun 2012. u 14:27 »
Mogu i drugi da odgovore, nisam zabranio.     :rofl:

Inace, i ovo je jedna od stvari koje vec pisu u prethodnim postovima o emagramu, sto je ptprince izlizao jezik (tastaturu) objasnjavajuci, samo treba potraziti.

Glavno sto treba znati je da je emagram sredstvo koje na pogodan nacin pokazuje OSMOTRENI profil atmosfere (sa visinom) iznad nekog mesta, a koji se dobija radiosondazom koju izvodi nadlezna ustanova (kod nas zavod). Prema tome, sa njega mogu da se ocitavaju samo te osmotrene vrednosti. E sad, posto se emagram vec unazad dugo koristi, na osnovu osmotrenih vrednosti na emagramu, neke stvari mogu da se prognoziraju za najvise 1 dan unapred (prisustvo fronta, stabilnost atmosfere i inverzije itd.).




Ovo je emagram za Beograd  od nocas u 00 h po Grinicu. Na njemu se vide dve krive, desna je kriva stanja, odnosno osmotrene temperature sa visinom, a leva isprekidana je kriva vlaznosti, odnosno temperature tacke rose. Posto su temperatura tacke rose i obicna temperatura vazduha jednake kada je rel. vlaznost vazduha 100 %, to znaci da tamo gde se one spajaju imamo vlaznost vazduha 100 % na toj visini.
Obicno je temperatura manja od temperature tacke rose i upravo ta brojka koja nam kaze koliko je ona manja od  nje je srazmerna sa rel. vlaznoscu. Izraz je malo komplikovaniji i nije potreban, osim ako nisi student meteorologije.   
Dakle, na emagramu, sto su blize ove dve krive vlaznost je veca (kada su spojene rel. vlaga je 100%), a sto su dalje rel. vlaznost vazduha je sve manja.

Prognozu maksimalne temperature na osnovu emagrama ne znam, ali ako nadjem napisacu.

Van mreže jovana_lala

  • Poruke: 2
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #73 poslato: 29. Jun 2012. u 23:16 »
Hvala :)
meni nije potrebna izrada emagrama, a koliko sam shvatila to je u ovde fino objašnjeno.
mislimo da smo provalili, elem nađe se presek krive stanja i 850hPa i onda se po vlažnoj, odnosno suvoj spušta do dole (prizemlja) i temperatura se očitava po položaju između izotermi...mada treba proveriti sa nekim stručnim

ali i dalje niko nema predstavu šta su ove dve crne linije koje se skoro poklapaju sa bliskim suvim adijabatama,
ako ima već objašnjeno sry ali me mrzi da čitam sve ono  :redface: pa ako neko može samo u jednoj-dve rečenice  ;)


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: EMAGRAM
« Odgovor #74 poslato: 30. Jun 2012. u 01:24 »
To su krive visine koje sluze za odredjivanje na kojoj se geometrijskoj visini nalazi neka tacka na emagramu (recimo visina nulte izoterme ili vrha oblaka itd.)