Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 178249 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #120 poslato: 16. Avgust 2010. u 16:05 »
ne otkrivaju nam svoje zalihe, ali barem objavljuju za svaki dan tabelarni pregled o broju ispaljenih raketa, kao i razne druge izvestaje
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/odbranagrad/pracenje/index.php

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #121 poslato: 17. Avgust 2010. u 07:56 »
Koliko protivgradnih raketa ima u Banatu tj. one sto su "nadlezne" za Zrenjanin i okolinu?
Zrenjanin ima 23 PGS i do juče smo (čitaj srednji Banat) imali po tri rakete! Znači teritoriju Zrenjanina je do juče "čuvalo" nekih 70-ak raketa što je VELIKO NIŠTA! Juče je veliki broj stanica ostao bez i jedne rakete ... :nelupaj:

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #122 poslato: 19. Avgust 2010. u 00:32 »
Kada smo počinjali (2001) imali smo po 10 raketa. To je bio neki optimalni broj, međutim, zadnjih 4-5 godina situacija je sve lošija. Ne bi me iznenadilo kada bi kompletan sistem bio ugašen, a onda isti takav podignut od strane nekakve "firme" nekog "uglednog građanina"!!!  :oEfikasnost postoji i ja čvrsto stojim iza toga jer sam godinama video sve i svašta! Naravno da postoji veliki broj mana ali ne bih ovom prilikom o tome! Uglavnom, sa tri rakete se teško može nešto uraditi, ponekad to nije dovoljno ni za jedan nalet oblačnosti!

ovdje kod nas u HR po lansirnoj postaji ima 12 raketa.  Unazad par godina ljudi strahuju da se ugasi kompletna obrana od tuče. Otkazi samo što nisu krenili, što je vrlo zabrinjavajuće.

branjeno području:



lanser:

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #123 poslato: 19. Avgust 2010. u 17:09 »
Mala analiza oblačnosti koja je prošla Vojvodinom 16.08.2010. Ustvari analiza "središnjeg" dela oblačnosti koja je prešla preko teritorije opštine Zrenjanin i opštine Žitište.



Dejstvovalo je 12 PGS iz ove dve opštine i ispaljeno je 28 PG raketa. Samo je PGS Melenci 52 prijavila pojavu grada.
Dejstvovale su PGS: (Zrenjanin) Melenci, Taraš, Jankov Most, Klek, Zrenjanin-rasadnik, Lukićevo, Mužlja1, Mužlja2, i (Žitište): Torda, Čestereg, Banatski Dvor i Ravni Topolovac.
Na ulasku u Vojvodinu oblak verovatno dostiže svoj maksimum. Zatim nad Fruškom Gorom slabi, da bi u okolini Novog Sada opet ojačao. Sledeće što se vidi na radaru je prilično jak "front" koji se pružao u pravcu reke Tise.
Prvo dejstvuju strelci opštine Zrenjanina a zatim i opštine Žitište.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TV30AwLe0xk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TV30AwLe0xk</a>

Dalje se vidi da oblak više nije tako jak da bi davao grad, tako da srednji i istočni deo opštine Žitište nije morao da dejstvuje!
"Neverne Tome" bi opet rekle, pa da, to je oblak sam od sebe oslabio itd.   :super:
Ono što treba napomenuti, je to što su SVI strelci na vreme dejstvovali i efekat nije izostao. Takođe treba reći da su sve stanice imale SAMO po tri rakete i da se i u RC Samoš strogo vodilo računa da se samo u krajnjem slučaju puca. Da je situacija drugacija, pucalo bi se kao za novu godinu!  :rockon:

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #124 poslato: 19. Avgust 2010. u 18:26 »
Imaj na umu da je cb kad je krenio razvoj nad hr teritorijem također odmah krenilo s ispljivanjem raketa, tako da smo i mi malo pripomogli prije nego što je ušao u teritorij Srbije.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #125 poslato: 19. Avgust 2010. u 18:37 »
Naravno!  :selam:
Samo sam napravio kraću priču o kretanju, sa glavnim naglaskom na "moj kraj"!
Pozdrav

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #126 poslato: 19. Avgust 2010. u 18:51 »

"Neverne Tome" bi opet rekle, pa da, to je oblak sam od sebe oslabio itd.   :super:
Ono što treba napomenuti, je to što su SVI strelci na vreme dejstvovali i efekat nije izostao. Takođe treba reći da su sve stanice imale SAMO po tri rakete i da se i u RC Samoš strogo vodilo računa da se samo u krajnjem slučaju puca. Da je situacija drugacija, pucalo bi se kao za novu godinu!  :rockon:


Ljubisa, sve je to lepo i za dosta toga si u pravu, ali se u necemu ne slazem sa tobom.Radarski odraz oblaka se stvara tako sto se po principu Relejevog rasipanja vraca odredjeni deo elektromagetnog talasa koji salje radarska antena.Moglo bi se reci da velicina hidrometeora u oblaku je direktno proporcionalna jacini radarskog odraza.Tada, iako su mozda rakete uspele da sprece formiranje manje krupnih zrna grada, opet tu ostaje sitan grad i jako krupne kapi koje bi opet dale jak odraz.
Dakle, smatram da rakete ne mogu da uticu na radarski odraz oblaka, iako svakako uticu na njegovu mikrofiziku.
Zakljucak je da ipak mislim da je oblak naisao na odredjene ''nepovoljnije'' uslove(moguce je to bilo tzv. pulsiranje) i onda je oslabio, da bi opet ojacao i opet tako...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #127 poslato: 19. Avgust 2010. u 19:55 »
To i nije poenta, mada sam se možda tako izrazio. Poenta je da je strelac iz Melenaca (oblak je prvo došao kod njega, a zatim nastavio ka opštini Žitište) prijavio grad, dakle oblak je bio gradonosan ... strelci dejstvuju ... više niko ne prijavljuje grad! E to sam hteo da kažem.
Međutim, i sam kažeš da rakete utiču na njegovu mikrofiziku, pa samim tim taj oblak ne može dugo da se "ponaša" kao "gazda"!  :D

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #128 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:17 »
Gencic je u pravu, rakete ne mogu uticati na odraz na radaru.

Ljubisa mislim da gresis u ovoj recenici
Međutim, i sam kažeš da rakete utiču na njegovu mikrofiziku, pa samim tim taj oblak ne može dugo da se "ponaša" kao "gazda"!
Oblak nikako ne mogu rakete kontolisati. Rakete samo smanjuju mogucnost grada, po mom misljenju, a 100% ga ne moze spreciti.
A i oblak je svakako oslabio kod Zrenjanina, a ojacao kod Beograda.
Na ovo sam mislio
Zakljucak je da ipak mislim da je oblak naisao na odredjene ''nepovoljnije'' uslove(moguce je to bilo tzv. pulsiranje) i onda je oslabio, da bi opet ojacao i opet tako...
To se cesto desava kod ovih oblaka, koji se formiraju u liniju. Negde oslabe, negde ojacaju i tako u krug.

Ljubisa daj boze da si u pravu
Poenta je da je strelac iz Melenaca (oblak je prvo došao kod njega, a zatim nastavio ka opštini Žitište) prijavio grad, dakle oblak je bio gradonosan ... strelci dejstvuju ... više niko ne prijavljuje grad! E to sam hteo da kažem.
ali ove godine se to nije pokazalo, pa smo i pored dejstva protivgradnih raketa imali ogromne stete od grada.
« Poslednja izmena: 19. Avgust 2010. u 21:48 laky »

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #129 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:29 »
Ljubisa, sve je to lepo i za dosta toga si u pravu, ali se u necemu ne slazem sa tobom.Radarski odraz oblaka se stvara tako sto se po principu Relejevog rasipanja vraca odredjeni deo elektromagetnog talasa koji salje radarska antena.Moglo bi se reci da velicina hidrometeora u oblaku je direktno proporcionalna jacini radarskog odraza.Tada, iako su mozda rakete uspele da sprece formiranje manje krupnih zrna grada, opet tu ostaje sitan grad i jako krupne kapi koje bi opet dale jak odraz.
Dakle, smatram da rakete ne mogu da uticu na radarski odraz oblaka, iako svakako uticu na njegovu mikrofiziku.
Zakljucak je da ipak mislim da je oblak naisao na odredjene ''nepovoljnije'' uslove(moguce je to bilo tzv. pulsiranje) i onda je oslabio, da bi opet ojacao i opet tako...

Pa može ti biti 60-ak DbZa a da uopće ne bude tuče,  dok može iz 50-ak biti dobrog leda. Zašto je to tako *?

Zato što prilikom skeniranja radara večinom dobivaš sliku na visini od 2 do 2.5 km. U tom djelu su oborine najintezivnije.

Primjer cb je visok 12 km, kod skeniranja na 2 km visine dobiva se odraz od 65 dbZa, na skeniranju od cca 11.5 km visine dobiva se odraz od svega 5 dbZa. Oborine koje iz njega padaju je večinom snažni pljusak uz pokoje sitno zrno leda, zanemarivo.

Primjer isto taj cb ali kod skeniranja na 11.5 km visine ima 40 dbZa, što je jako puno i tada je najvjerovatnije krupan led.

Kad se djeluje raketama, ne gleda se samo skeniranje na 2.0 km, nego i kakav odraz cb ima na visini.
jer na visini se stvara tuča.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #130 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:36 »
Laky i Genecic zanima me dali ste ikad bili u nekim od radarskih centara *? da li ste pratili akciju na RC-u*?





Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #131 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:39 »
 ^^
Ne, naravno!!!  :o :o


Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #132 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:48 »
kako onda znate da Ljubiša ne govori istinu *? Kako uopće znaš da je nemoguće smanjiti odraz djelovanjem raketa *?
Vjerujem da se to nikad nece dokazati jer su u tom djelu atmosfere prekomplicirana zbivanja.

Pazite Ljubiša  je u sustavu RHMZ-a, pretpostavljam da radi niz godina a time ima i iskustva.



Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #133 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:52 »
Laky i Genecic zanima me dali ste ikad bili u nekim od radarskih centara *? da li ste pratili akciju na RC-u*?

samo da se pohvalim :)
http://picasaweb.google.com/yt2cq.mail/RCFruKaGora

Ako budem imao srece mozda ove godine ih ponovo posetim :)
storm spotter/chaser

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #134 poslato: 19. Avgust 2010. u 21:54 »
Daleko bilo da sam rekao da Ljubisa ne govori istinu.  :o  Drago mi je da ima nekog na forumu ko radi za HMZS.

To je moje misljenje, da rakete ne mogu uticati na odraz na radaru.



Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #135 poslato: 20. Avgust 2010. u 11:37 »
@ljubisa:Razumeli smo se. :D

@Coja:
Sto se tice visine skeniranja, znao sam da ima veze, ali sam ipak mislio da je to konstanta za ove, nama dostupne radarske slike(verujem i da jeste).Medjutim, za ove u radarskom centru sigurno da radar moze da uradi jos 1001 stvar.
Za odraz sam rekao zbog iskustva da sam vidjao, upravo te odraze, koji su veliki, preko 50 dbz, a davali su samo jak pljusak i poneko zrno grada.(ocigledno da je bitna stavka o visini snimanja, nasta ja uopste nisam mislio)
Nisam bio nikada na radarskom centru, ali nadam se eto, nekad u buducnosti.Dao sam sebi za pravo da pisem, jer sam koristio neku zdravu logiku.Mislim da je diskusija skroz opravdana.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #136 poslato: 20. Avgust 2010. u 16:55 »
Laky, u pravu si kada kažeš da je ove godine bilo prilično štete od grada, ali treba da imaš na umu da smo ovu sezonu počeli sa po 5 raketa što je dovoljno za slabije nalete. Kada naiđe veliko nevreme, tada se puca ponekad i po 7-8 raketa u nekoliko puta. Pa ti sada vidi šta se može sa 5 raketa.
Takođe ne mogu da komentarišem zažto je grad negde načinio štetu jer ne znam kako su se odazvali strelci u tom RC pa kako je RC ispratio oblak itd. Znaš i sam kakve radare imaju RC u Srbiji. Ima tu puno stvari koje država već godinama zanemaruje. Već sam jednom napisao da mi se čini da to neko namerno radi da bi sistem proglasio neefikasnim. Jedno je sigurno, za 10 godina koliko radim posao strelca, moj kraj nije imao grada, bilo je sugradice ali štete nije bilo! To je čista računica a ne filozofija!!!
I dalje (kao papagaj) stojim iza toga da ovaj sistem (naravno ako se sve ispoštuje) ima veoma dobru efikasnost i to se već godinama dokazuje. Naravno da ne može da bude efikasan 90-100% ali 60-70% može, što je velika stvar!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.806
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #137 poslato: 22. Septembar 2010. u 14:48 »
Nemam komentar na tekst koji objavljujem u nastavku, vreme će pokazati šta se krije iza svega ovoga!

Citat: B92
Savet o RHMZ
22. septembar 2010. | 14:12 | Izvor: B92 Beograd -- Savet za borbu protiv korupcije upozorio je na način rada Republičkog hidrometeorološkog zavoda i nekontrolisano trošenje sredstava za odbranu od grada.

U pismu premijeru Mirku Cvetkoviću Savet navodi da je zbog toga u prethodnom periodu pričinjena šteta veća od 8,5 miliona evra.

Savet za borbu protiv korupcije analizirao je obimnu dokumentaciju u vezi sa funkcionisanjem protivgradne odbrane u Srbiji i radom RHMZ, po predstavci koju je Savetu uputio aktuelni pomoćnik direktora za protivgradnu odbranu.

U saopštenju se ističe da postojeća metodologija odbrane od grada i netransparentan rad RHMZ-a stvaraju prostor za pojavu velikih zloupotreba i korupcije.

Vlada Srbije i nadležna ministarstva, i pored ogromnih sredstava koja se za te namene izdvajaju iz budžeta, ni ove godine nisu uspeli da zaštite poljoprivredne proizvođače od velikih šteta, koje je usevima naneo grad, navodi Savet.

Glavni razlog je to što u Srbiji ne postoji jasna strategija odbrane od grada, kao ni kontrola novca koji se u te svrhe troši.

Nakon velikih nepogoda, koje su ove godine uništavale letinu širom Srbije, odgovorni u RHMZ su tvrdili da usevi nisu sačuvani jer Zavod nema dovoljno sredstava za nabavku protivgradnih raketa, iako se za te namene, iz budžeta, godišnje izdvaja 10 miliona evra.

Da se poštuju zakonske procedure i da Srbija odbranu od grada obavlja u skladu sa evropskom regulativom, izdvojena sredstva bila bi potpuno dovoljna za zaštitu useva od gradonosnih nepogoda.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #138 poslato: 22. Septembar 2010. u 14:56 »
Hm...
Klasično prebacivanje loptice sa jedne na drugu stranu. Jedni kažu "dali smo pare", drugi kažu "pare nismo videli", a led pada li pada. Kao što sam već ranije pisao, nisu tu čista posla već godinama i neko gleda da izvuče korist iz svega!   :neznam:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #139 poslato: 22. Septembar 2010. u 15:19 »
Odšrkinut je poklopac septičke jame, pa smrdi li smrdi...

Korupcija? Ma neeee, samo smo pisali malo više para, tek da se nađe. A pare, gde su pare? U banci 'pojela maca'.

I vi mislite da je ovo nešto novo? Samo se ponovo pojavilo na videlu.

U svetlu ove priče, a znajući da PGZ po novom uređenju Zavoda treba da pređe u MUP, laički se pitam sa ko će se koje strane rešetaka naći u MUPu? Ima kandidata za obe strane. Da nema, ovakva priča se ne bi ni potegla.

Vrh ledenog brega u globalnom otopljavanju, eto šta vam je ovo. Ko zna čega još ima, a da ne znamo... A svađe, prepucavanja i optuživanja idu kada se zakuva, pa jedni pokazuju prstom na druge, kao poslednje tužibabe. Sram da ih bude i jedne i druge!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...