Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u  (Pročitano 3815 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« poslato: 04. Decembar 2007. u 19:31 »
Pošto vidim da na forumu ima sve više ljudi koji imaju bogato poznavanje meteorologije rekoh da razjasnim jednu stvar koja me muči već neko vreme

Interesujeme za koji se vremenski period (12h ili 24h) daju minimalne i maksimalne temperature u SYNOP izveštajima u terminima 6UTC i 18UTC Po mojoj logici bi to trebao biti period od 24h međutim gledajući same SYNOP izveštaje to nije tako
Recimo zadnjih 24h su dobar primer Temperature na stanicama LYNI NIS  i LESKOVAC u 00UTC su bile 12.2 i 12.4 a maksimalne temperature u izveštaju su 6.9 i 6.5 :-\
Očekujem objašnjenje na najvišem nivou :smartass:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #1 poslato: 04. Decembar 2007. u 20:15 »
Sam si tražio odgovor kaka si tražio, pa čitaj, druže ;)
Dobro si primetio. Po pravilu o kodiranju SYNOPa, Tmax se daje za poslednji 12 časova. Ova grupa se kod nas daje samo u 1800UTC.
Slično ovome, Tmin se daje za poslednjih 12 sati, ali samo u 0600UTC.
Postoje i službe koje daju ove grupe u oba ova termina (Rumunija, Bugarska), ali to nije pravilo. Pravilo je, dakle, za poslednji 12 sati. To je temperatura očitana na maksimalnom termometru, dakle nije nužno da bude najviša terminska. Može da bude i malčice viša.
Ti si naveo najviše temperature u današnjem datumu, koliko vidim, a ne za poslednja 24 sata. Naime, Niš je juče u 1800UTC dao T=13.5. Dakle, najviše temperature za 24 časa se ne mogu naći u SYNOPu, osim ako se ne poklapaju sa ovim večernjim Tmax, što je u principu često (češće leti nego zimi).
Kod nas se, koliko znam iz literature, Tmax ustvari očitava samo u 21 čas po lokalnom vremenu (Sunčevom vremenu, zavisno od geografske dužine). Ta Tmax je za poslednja 24 časa. Međutim, sinoptičke stanice imaju i ovakvu obavezu, pa se ove dve Tmax suštinski razlikuju, iako često rezultuju isto.
I još jedna mala napomena: primetio sam da osmatrači kod nas pobrkaju lončiće, pa zamene ove dve Tmax. Kad primetim slučaj, javiću u ovoj istoj temi sa datim primerom.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom. Do sutra ću naći i tačnu referencu za ova objašnjenja, pa ćeš moći to da vidiš i sam.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #2 poslato: 04. Decembar 2007. u 20:25 »
Da potpuno sam te razumeo
Ta različita merenja nisu nikakav problem kod normalnih temeraturnih kretanja
Ali kod dana kao što su jučerašnji i današnji kada su minimumi dnevni sredinom dana a maksimumi u toku noći to je onda skrou drugašije
Kad si već raspoložan kao i uvek za prosvetljenje kad se očitava kod nas Tmin a ne ova sinoptička Tmin
Hvala velika
PS Očekujem uskoro i novog člana p_pana ;)

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #3 poslato: 04. Decembar 2007. u 23:47 »
Hmm
pa ako si mislio na mene nemam sta da dodam
osim da potvrdim ovo sto je ptprince napisao
Dakle 100% Tmax i Tmin se ocitavaju u Klimatoloskim terminima za zadnja 24 h i to u terminu 21h odnosno 21:30 i koji minut manje vise zavisno od mesta(grada) odnosno u zimskom periodu 20:30 koji min manje vise
Dakle po lokalnom vremenu
a Tmin na 5 cm iznad tla u jutarnjem terminu 07
Inace naravno da Tmax nije maximum ocitan u synop terminima gotovo je uvek bar malo veca(90%slucajeva)
vece se razlike prave oko Tmin i Tmin na 5cm ponekad skoro da je neverovatno kolika razlika moze da bude
Doduse razlicite klimatoloske stanice imaju i razlicita merenja
KMS koje se nalaze zajedno sa GMS imaju nesto veci broj instrumenata tako da imaju i vise podataka i naravno na njima rade profi osmatraci, dok postoje stanice koje rade u nekim mestima gde nema GMS stanica tu rade ipak priuceni ljudi tako da one imaju manji broj parametara koji se mere
Ali sve imaju Tmax i Tmin
Da dodam i ovo nisam siguran ali mislim da kada se radi o citanju instrumenata razlikuju stanice sa profi osmatracima i sa priucenim. Kada to kazem mislim dali se pritisak ocitava sa decimalom ili bez i jos po nesto. Kazem mislim nisam siguran
« Poslednja izmena: 05. Decembar 2007. u 00:03 petar_pan »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #4 poslato: 05. Decembar 2007. u 00:04 »
Naravno da je tu naš novi drugar.  :D
Tačno je. Tmin se očitava isto kao i Tmax, u 21 po lokalnom vremenu. To čini jedan lep logičan par podataka.
Eto, mi smo bar ovde u BGDu imali jednu Tmin za sinoptiku (konkretno, ja sam imao 5.0), a drugu za klimatološke potrebe (večeras u 21 po lokalnom vremenu 3.0),
I još nešto. Koliko ja znam, ovo pravilo je ustanovljeno na Bečkoj konferenciji iz 1848 ili tako nešto. Tako, mnoge meteo službe u svojoj istoriji imaju takve podatke. Neki ih još uvek drže, alito je već druga tema.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #5 poslato: 05. Decembar 2007. u 00:15 »
Mozda kada se radi o KMS treba dodati da su klimatoloski termini u 07-14-21 h po lokalnom vremenu

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Min i max dnevne temperature u SYNOP-u
« Odgovor #6 poslato: 05. Decembar 2007. u 07:30 »
Hvala puno drugari po interesovanju i godinama
Nisam ni sumnjao da neću dobiti kvalitetne odgovore
Uvek me je zbunjivala ta razlika između klimatiloških i sinoptičkih merenja
Sad mi je sve jasno
Pozz