Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Analiza na prognosticke karte  (Pročitano 10168 puta)

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Analiza na prognosticke karte
« poslato: 02. April 2008. u 01:32 »
Jer moze neko da mi pomogne oko analiza na prognsticke karte

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #1 poslato: 02. April 2008. u 01:36 »
jas sam studen na meteorologije u makedonije, i nemamo nikakvi predavnje i vezbe gde mozemo da naucimo, a sta je najlose nemamo ni profesora.

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
evo neka karta
« Odgovor #2 poslato: 02. April 2008. u 10:07 »
e

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #3 poslato: 02. April 2008. u 10:09 »
Gligor, mi nismo neki profesori, ali ćemo ti pomoći koliko možemo.
Za prvu pomoć čitaj naše postove u odeljku Prognoze. Tu se često vidi neki prognostički materijal kao i komentar na taj materijal.
Drugo, ne želim ništa loše da kažem, ali kako se to studira u Makedoniji ako nemate ni predavanja, ni vežbe, ni profesora? Meni to izgleda nekako... neozbiljno i prosto nemoguće.
Inače, među članovima našeg foruma ima i studenata i amatera i profesionalaca, pa ako želiš odgovore, molim te budi malo određeniji i neko će ti se već javiti.
Pozdrav Makedoniji! :-*
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #4 poslato: 02. April 2008. u 18:28 »
Hvala na podrsku, naime u makedonije studije su poceli ok, bilo je sve uredu, ali nakon 2 godina na studiranja, resili su da stopiraju predavanjameteorologije, i da se ne upise novog studenata. Pa su dolazili 2 profesora iz Beograd i drzili neka kvazipredavanja. Dodje 4 put u godine i predade 4-5 predmeta, pa sada sami vi procenite koliko mozes nauciti, a za neke vezb i slicno uopste da ne pricam jer nikada nisu postojeli.
Pozdrav do svi clanova

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #5 poslato: 02. April 2008. u 20:30 »
Ne daj se, Glligor, mi smo uz tebe. Taman posla da ti propadne studiranje!
Čujemo se na forumu. Obilazi nas redovno!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #6 poslato: 03. April 2008. u 01:17 »
Gligor dobrodošao. Ja sam recimo totalni amateri studiram nešto što nema veze sa meteorologijom. Pre dve ipo godine nisam ništa znao o prognostičkim materijalima i prognozi vremena. Sve što sam radio to je bilo da sam slušao prognozu na televiziji. Te zime pre dve ipo godine sam prvi put počeo da gledam komentare za prognozu na drugim forumima. Nisam ništa razumeo. Čitao sma cele zime. Počeo sam da shvatam neke stvari. Želeo sam tako nešto da podeli msa drugima. otvorili smo forum. Sam sam počeo da komentarišem prognoze i usput učio i pitao druge. Uvek sam uz malo truda i strpljenja dolazio do odgovora koji su mi potrebni. I sada sam totalni amater ali i dalje učim. Samo napred i nemoj odustajati. Čitaj komentare za prognozu uključi se u komentarisanje. Pitaj šta ti nije jasno. Uvek će ti neko odgovoriti. Možeš naučiti samo od ljudi koji znaju više i njih nije sramota pitati jer veruj mi svi ovde uživaju da objašnjavaju drugima ono što znaju. Zato i provode ovde dosta vremena jer ih to ispunjava. Veliki pozdrav!

Van mreže mia77

  • *
  • Poruke: 76
  • Lokacija: Ruma-Novi Sad
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #7 poslato: 07. April 2008. u 23:29 »
Evo ovako...recimo da ja trenutno imam veze sa predavanjima na Novosadskom Univerzitetu, baš iz predmeta Analiza vremena i prognoza vremena.

Pre svega, moj savet je, da bi uopste stekao neki osecaj za sve ovo, pogledaj malo kako izgleda jedna analitička karta, koji su simobli na njoj, šta se na kojoj karti iscrtava (850mb pritisak i temperatura, 700mb vlažnost, 500mb geopotencijal itd)...zatim, probaj malo da se zabaviš sa SYNOP izveštajem, jer ti je  pri analizi sinoptičke situacije vrlo bitno da znaš kakvo ti je trenutno stanje na stanicama u oblasti za koju daješ prognozu...zatim, obavezno na kartama pogledaš prvo kakvi barički sistemi postoje (cikloni, anticikloni, doline ili grebeni), a onda znaš i kakvo je gde strujanje vazduha i kakav vazduh dolazi na određeno područje...posle toga, pokušaš da sa prmenom pritiska, temperature i vetra izvučeš na karti gde bi mogao da bude front (topao ili hladan) pa samim tim, znaš i kakvo vreme će to doneti, jer su oblačni sistemi frontova manje-više šablonska stvar...i eto, za početak, probaj da se zabavljaš sa ovim stvarima, svakako će se tu javiti i neka nova pitanja...a onda slobodno pitaj... ;)

Ako ti može pomoći, pošalji mi mail-adresu, pa ću ti ja poslati neke karte za analizu koje crtaju moji studenti...tj imaju samo podatke za stanice, a onda sami izvlače izobare, izoterme, frontove i onda gledamo kakvo će biti vreme...  ;)
..jesen je moje godisnje doba...

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #8 poslato: 08. April 2008. u 15:05 »
pozz od jos jednog studenta meteorologije od Makedonije!

Na zalost stvari su bas kao sto je moj kolega napisao nemamo vezbi, a ni profesora pa se snalazimo bas ko kako zna i ume.
Zelim reci hvala sto postoite i sto volite ovu nauku, pa i mi da mozemo da naucimo nesto- ono sto nije bilo u toku studije. Stvarno ste  :first: :first: :first:
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #9 poslato: 08. April 2008. u 15:12 »
Hvala, Marija! Samo pažljivo prati i pitaj slobodno šta te zanima, a mi ćemo se već nekako snaći. :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #10 poslato: 08. April 2008. u 15:33 »
epa ovako citala sam ono o emagramima sto ste objashnivali Mashi pa zanima me sad jel je moguce objasniti mi sta znace one ADIJABATSKE LINIJE sta oni iscrtivaju. i sta je suva adijabata, a sta vlazna adijabata
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #11 poslato: 08. April 2008. u 15:52 »
evo ovako ako izobare oznacavaju mesta gde je pritisak konstantan, izoterme oznacavaju gde je temperatura constantna, sta oznacavaju adijabate, same linije, sta se tamo desava?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #12 poslato: 08. April 2008. u 16:09 »
Adijabatski procesi su procesi bez razmene energije sa okolinom. Dakle, adijabate su izolinije koje označavaju taj balans.
Mia77 je lepo objašnjavala u Razlici između Cumulusa i Cumulonimbusa adijabatske procese. Adijabatska promena temperature sa visinom bez učešća vlage je suvoadijabatski proces, jer vodena para i kondenzacija koja oslobađa latentnu toplotu kondenzacije 'kvari' jednačinu i dobija se nešto drugačiji odnos. Ugrubo, suva adijabata je na emagramu jedna kosa smeđa linija koja ide odozdo naviše ulevo. Imajući u vidu temperature i visine, taj pad je otprilike 1°C/100m. Vlažna adijabata je ona zelena kriva (kao banana) koja isto ide odozdo naviše ulevo, ali u početku, u dnu emagrama, ta linija ide skoro vertikalno uvis, dok se postepeno sa povećanjem visine (smanjenjem pritiska) približava paraleli sa auvom adijabatom. Razlozi za ovakvo kretanje tih linija su očigledni: pri visokom pritisku i visokim temperaturama udeo vodene pare je veći prilikom zasićenja, pa je kondenzacija intenzivnija nego na nižim temperaturama, i lepo se vidi kako je pad temperature po vlažnoj adijabati manji nego po suvoj. Na većoj visini sadržaj vodene pare u vazduhu je manji pri zasićenju, pa je proces kondenzacije (i sublimacije) manje intenzivan, i te kondenzacije (sublimacije) je manje. Matematički, asimptotski se približava suvoj adijabati, jer se upravo tako smanjuje udeo vodene pare u zasićenom vazduhu.
Trenutno nisam pri knjigama, pa ti nisam dao te jednačine.
Značenje adijabata je najbolje objašnjeno u Mia77 postu koji sam već pominjao, pa da ne ponavljam ovde, jer bih tako samo kvario odličan opis.
Još nešto? Ima li Mia neku primedbu?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #13 poslato: 08. April 2008. u 16:35 »
stvarno ste  :first: :first: :first: nemam reci hvala vam puno i nadam se da mogu opet kad-tad da postavim neko pitanje pozz i sve najlepse hvala za sada je sve ok
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #14 poslato: 08. April 2008. u 18:23 »
I ti si dobro objasnio, a za ponavljanje ne brini :) Ima nas koji volimo čitati iste stvari više puta... pa i o istim stvarima isto tako :)
Meni je lično sve ovo jako interesantno, jer zaista postoji puno podataka koje treba sagledati, a svaki se može povezati sa drugim o meteorologiji.

Van mreže mia77

  • *
  • Poruke: 76
  • Lokacija: Ruma-Novi Sad
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #15 poslato: 08. April 2008. u 22:26 »
O ptprince, baš fino objašnjenje  :D

Dakle, ekipa iz Makedonije, kao što vidite nikakav problem da postavljate pitanja, nađe se svakako neko ko će vam objasniti  ;) I samo napred, nema pogrešnih pitanja...kad god zapne, slobodno nakuckajte o čemu se radi, pa da to rešimo...
Mada ne mogu da ne dodam da mi je zaista žao što imate takav problem sa predavanjima i što pripreme za ispit morate i ovako da rešavate... :-\
..jesen je moje godisnje doba...

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #16 poslato: 16. Maj 2008. u 00:31 »
Hvala pumo ljudi na razumevanja i na vasoj dobrota da pomognete mene da se snadjem. Hvala Mia na sve poceo sam da radim na to, a karte za anliza mozes da mi posaljes na e-mail [email protected]
HVALA NAJVISE. STVARNO STE NAJBOLJI

Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #17 poslato: 18. Maj 2008. u 13:45 »
Hello studentima iz Makedonije!!!
Zar kod vas inace ne dolazi prof. Mladjen Curic inace? Znam da su nekoliko puta makedonci dolazili kod nas na institut (Dobracina16) da bi polagali neke ispite, pa makar kod njega jedinog. Ali nisam tamo stalno tako da ne znam koliko je ovo svakodnevna pojava.
Posetite http://haos.ff.bg.ac.yu , to je zvanicna prezentacija Instituta za meteorologiju, fakulteta za fiziku, univerziteta u beogradu. Odatle postoje linkovi kad licnim stranicama nekih profesora i asistenata, pa mogu i neke knjige u pdf formatu da se preuzmu ako se ne varam. Mada vama knjige verovatno nisu problem, vec konkretna praksa verovatno.

pozz od jos jednog studenta meteorologije od Makedonije!

Na zalost stvari su bas kao sto je moj kolega napisao nemamo vezbi, a ni profesora pa se snalazimo bas ko kako zna i ume.
Zelim reci hvala sto postoite i sto volite ovu nauku, pa i mi da mozemo da naucimo nesto- ono sto nije bilo u toku studije. Stvarno ste  :first: :first: :first:

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #18 poslato: 19. Maj 2008. u 10:11 »
Pa da predavao je prof. Mladjen Curic ,  ali ono sto nas trebe je praksa.

Van mreže gligor_t21

  • Poruke: 7
Odg: Analiza na prognosticke karte
« Odgovor #19 poslato: 10. Jun 2008. u 14:51 »
Mia dali mozes da mi posaljes neke karte da ja analiziram, posto sam citao i nesta sa  neke knige, pa da krenem sa analiza. Moj e-mail je [email protected]

Pozdrav svima