Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?  (Pročitano 286061 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #140 poslato: 22. Decembar 2009. u 00:33 »
Pošto su se linkovi promenili i mnogi od njih sa početka ove teme ne rade više,evo link ka članku iz Kurira o događaju na groblju na Kosi

http://arhiva.kurir-info.rs/Arhiva/2005/septembar/15/B-01-15092005.shtml 

« Poslednja izmena: 22. Decembar 2009. u 01:25 pavlovic »

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #141 poslato: 10. Januar 2010. u 00:12 »
e neznam da li ste znali ali leta 2009 se kod mene pojavila pijavica.......imam i sliku uzecu od druga pa cu staviti......
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #142 poslato: 10. Januar 2010. u 00:53 »
nisam znao za to... obavezno stavi fotku...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #143 poslato: 10. Januar 2010. u 02:58 »
e neznam da li ste znali ali leta 2009 se kod mene pojavila pijavica.......imam i sliku uzecu od druga pa cu staviti......
To verovatno ima veze sa ovim komentarom koji sam našao na youtube:

Nađoh jedan zanimljiv komentar na videu http://www.youtube.com/watch?v=YI7hFzh8rfo .E sad,koliko je pouzdan i tačan ne znam...
Citat
Ljudi,pa ovo nije nista....tih dana je u okolini Zrenjanina bio manji torado......bio je jedan crni oblak i odjednom se sa kraja pocela spustati neka linija koja se kasnije spustila sve do zemlje--TORNADO!!!!!!!!

Slike,slike!  :D

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #144 poslato: 10. Januar 2010. u 14:57 »
hahahaahhah to sam ja postavio :D :D :D :D .............moj tata je trdio da se spustila tanka siva linija do zemlje mada je ja nisam video..........
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #145 poslato: 16. Januar 2010. u 21:59 »
http://img199.imageshack.us/i/30062009613.jpg/

evo i te cuvene slike iz moje ulice.......pogled je ka severozapadu

moram ovako jer je slika u velikoj rezoluciji a ja neznam da promenim rezoluciju ;)

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #146 poslato: 16. Januar 2010. u 22:58 »
Evo ja sam smanjio sliku,nadam se da se ne ljutiš.
Kog datuma je ovo bilo Žiko?Da li je dodirnula zemlju?
Ovo je lep funnel,svaka čast  na slici.



Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #147 poslato: 17. Januar 2010. u 01:09 »
jeste spustila se.........ali za stetu neverujem jer se spustila u njivama......da je bilo neke stete sigurno bi se proculo.........a meni pada za oko taj oblak koji nije bio velik i isao je u mom pravcu a kada je stigao vec se raspao :D

e moj rodjendan je bio 08.07 a to je bilo nekoliko dana posle neznam tacno
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #148 poslato: 18. Januar 2010. u 10:07 »
Baš ti je na rođendan bila ta oluja godine... A posle toga, ne znam kada bi mogla da bude neka šansa za ovo.
A da te pamćenje, Žiko, ne vara? Da nije to bilo baš 8. jula? Ili možda 30. juna, kako me asocira naziv fajla (30062009 asocira na 30.06.2009.)?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže voja_milovanovic

  • Poruke: 2
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #149 poslato: 18. Januar 2010. u 10:41 »
Da li se to zove tornado ili tromba ne znam, ali lično sam video svojim očima kada se iz tamnog olijnog oblaka spustila pijavica u oblasti Šatrinaca pored Rume. Leto. Bilo je oko 16h. Putovao sam autobusom i lepo sam video kako se formira levak a zatim se spustila i pijavica sasvim do zemlje. To je trajalo oko 2 minuta. Izvadio sam iz torbe fotoaparat ali autobus je ušao u ulicu, medju zgrade, pa se zadržao na stanici, pa dok smo izašli na mesto gde se s vremena na vreme mogla videti ta oblast, pijavica se već raspala. Ništa od slikanja. Ali prizor je bio nezaboravan. Nisam bio u prilici da odem na lice mesta kasnije ali pretpostavljam da su tamo morali biti izlomljeni kukuruzi.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #150 poslato: 18. Januar 2010. u 10:53 »
Pozdrav i dobrodošlica Vojo!
Kog datuma se desio taj događaj?

........

A da te pamćenje, Žiko, ne vara? Da nije to bilo baš 8. jula? Ili možda 30. juna, kako me asocira naziv fajla (30062009 asocira na 30.06.2009.)?

Exif isto kaže da je slikano 30.6.2009. u 19.03h.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #151 poslato: 18. Januar 2010. u 18:00 »
da sad sam video i ja,malo sam zbunjen ali nema veze eto sad imate i tacan dan i tacan minut......8. jula sigurno nije bilo....
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže voja_milovanovic

  • Poruke: 2
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #152 poslato: 18. Januar 2010. u 23:24 »
To što sam ja opisao bilo je dosta davno, 1988 ili 1989... ali kako stvari stoje sa globalnim otopljenjem, moguće je da će takvih i žešćih pojava biti češće.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #153 poslato: 20. Januar 2010. u 16:07 »
...ali kako stvari stoje sa globalnim otopljenjem, moguće je da će takvih i žešćih pojava biti češće.

Zanima me kakva je to veza.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #154 poslato: 20. Januar 2010. u 16:42 »
problem je sto vecina ljudi tako razmislja, medjutim bas zato Pavloviceva istrazivanja koja su ovde prezentovana mogu da pomognu da se taj nacin razmisljanja "to i to je zbog globalnog zagrevanja" promeni i jednostavno utemelji na naucnoj osnovi i realnim podacima, a podaci kazu da je svega toga na ovim prostorima bilo i pre 100+ godina...
« Poslednja izmena: 29. Februar 2012. u 01:01 Stefano »

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #155 poslato: 21. Januar 2010. u 05:00 »
slažem se sa ovime što je rekao stefano.. čak sam i ja nekada imao takvo mišljenje,ali kada sam počeo sve češće da dolazim do starih podataka (naravno,najviše sa ovog foruma) i video da je dosta takvih potvrđeno onda sam promenio mišljenje

naravno da i globalno zagrevanje ima uticaja, ali nisu ni odskakanja vremenskih prilika od njihove normale nova pojava

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #156 poslato: 21. Januar 2010. u 09:56 »
Globalno zagrevanje je prirodan proces i nije nimalo dramatično, čak i kada se ono realno dešava. Međutim, za to postoje dve druge teme, u Klimi (Globalno zagrevanje i Globalno zahlađenje). Tamo treba nastaviti diskusiju na ovu digresiju. Ovde se vratite tornadima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #157 poslato: 11. Mart 2010. u 20:21 »
Pravo cudo da ja nisam video ovu temu. Veliki sam ljubutelj tornada. U srbiji se definitivno povecao broj superceliskih oblaka., a samim tim i sanse za formiranje tornada. Proslo leto, tj. 2009. secate se sigurno one strasne oluje koja se kretala iz bosne prema srbiji, i presla preko centralnih delova zemlje. E ta oluja je bila savrsena za formiranje tornada, i bas sam se cudio kako ga nije bilo, a bila je skoro identicna oluja kao i u amreici. Svi uslovi su tu bili a od tornada ni traga. Cak se formirao i woll claud. Ali mozda se negde i spustio ali ostao neopazen.

Jedva cekam da pocen sezona oluja i kod nas.

Jedno moje skustvo o slicnim olujama, kao i one u beogradu.

Jul. Ujutru je bilo malo tek,tek oblaka. Oko 12h poceli su se formirato oblaci, koji su bili znak da ce biti sigurno poslepodnevnih pljuskova, ali bilo je mnogo vise ob toga. Bilo je koliko se secam oko 30-35 stepeni a vlage je bilo i previse (jel je pre da dana bilo obilnijih pljuskova). Oko 3 sata poceli su se pojavljivati ogromni kumulunimbusi. Jedan je samo malo presao preko mog grada i doneo sasvim dovoljnu kolicinu padavina, da onaj uzareni asfalt jos vise nahrani sledecu oluju. Oko pola 5 u daljini se vidi crn oblak sa mnogo grmljavina. Za pola sata, smracilo se. Poceo je da duva umeren severni vetar, a grmljavine su bile sve jace.Oko pola 6 stize, Temperatura je i dalje bila visoka, kao i vlaznost vazduha. Odjednom poceo je da duva neverovatno jak vetar, ali bez kise. Vetar je bio toliko jak da si se morao za nesto drzati inace, bi te vetar "odgurao". Secam sa ja sam bio na bazenu tada. Brzo sam otisao po mobilni da vidim o cemu se radi, a i imao sam sta da vidim. Snazan oblacni sistem se kretao sa severa prema jugu, a moj grad je bio na meti centra te oluje. Za nekih pola sata stigao je i centar oluje, a ona je vec nanela dovoljno stete vetrom. Poceo je i grad da pada, a kod mene to znaci potpuna steta na usevima, zato sto se oko mog grada nalaze njive. Videlo se da su ljudi pokusavali da razbiju oblake sa raketama ali nije uspelo. Dakle poceo je grad da pada, a vetar je poceo da cupa drveca, pored kanala. U oblacima su se videle rotacije i to me je pomalo upasilo. Bilo je uslova za mali tornado ali nije ga bilo. Ubrzo je pocela jaka kisa, sa ogromnim kapima. vetar je oslabio, ali kisa je ojacala. Sve je bilo poplavljeno. Vode je bilo oko 10cm, gde god na se okrenes. Posle pola sata kisa je stala i pocelo se razvedravati. Sutra dan sa otisao sa stricem na vikendicu da obidjemo vocke. Dok smo isli do vonjaka, videli smo cak 10 stabala, od toga 4 prepolovljena od udara groma, i 6 potpuno iscuanih iz korena zbog vetra. U gradu su 3 stabla bila takodje iscupana. Tog dana cu se secati sigurno jos dugo.

Stesa sto nisam  ovde od ranije, pa bi uzeo fotoaparat, da vidite sta je uradio taj monstrum.

Nadam se da ce ove godine biti jos vise takvih oluja  :jupi: , da i ja vidim malo sta su oluje, a ne samo amerikanci.

Bilo je jos nekoliko slicnih oluja, ali otpadose mi prsti od pisanja.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #158 poslato: 11. Mart 2010. u 20:48 »
i ja sam se nadao tornadu ali eto nista.

Piajvice se ne pojavljuju na kopnu nego na moru.  ;)
Tornada kao i trombe, na kopnu.
« Poslednja izmena: 11. Mart 2010. u 21:38 laky »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #159 poslato: 11. Mart 2010. u 23:48 »
pijavica = tromba = tornado bilo da je kopno bilo da je more... samo naravno F0 svakako necemo zvati tornado... kao sto ni F5 necemo zvati pijavica...