Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zagađenost vazduha  (Pročitano 31591 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Zagađenost vazduha
« poslato: 08. Oktobar 2008. u 14:53 »
Evo, mogao bih da počnem još jednu od beskrajnih tema, a tiče se aktuelnih vremenskih prilika.
To su aktuelni podaci o srednjim dnevnim koncentracijama zagađujućih materija u Begradu, preuzetih sa stranice RHMZa http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/osmotreni/kvalitet_vazduha.php

Malo opštih informacija o ovim vrednostima:
Vrednosti koje se navode su srednje 24-satne koncentracije zagađujućih materija SO2, NO2 i čvrstih čestica, tzv. dima. Konecntracije su izražene u mikrogramima po kubnom metru.
Granične vrednosti imisije (GVI) ovih materija u Srbiji su 150 za SO2, 50 za dim i 80 za NO2. Prekoračenja ovih vrednosti smatraju se zagađenjem vazduha.
U Beogradu se ova merenja vrše na više mesta. RHMZ Srbije ima merenja na tri merna mesta (videti dat link), i to na Vračaru (na meteorološkoj stanici), na Košutnjaku (ispred zgrade RHMZ) i u ulici Čarli Čaplina, u dnu, na početku ulice, blizu pumpe u ulici 29. novembra (nedaleko od nekadašnjeg bioskopa 'Drina', ko zna gde to beše).
Merenja takođe vrše i gradski zavodi za javno zdravlje ne samo u Beogradu, već i u Pančevu (a možda i još negde).
'Sezona' povećanih zagađenja vazduha traje od oktobra do aprila, a ona se javljaju usled više faktora, pre svega aktivnosti izvora zagađenja. Meteorološki faktori uključuju postojanje prizemnih i blago pridignutih temperaturnih inverzija koji blokiraju penjanje zagađenaj na veće visine, 'zarobljavajući' ih u najnižih par stotina metara iznad tla. Ovo se dešava uglavnom noću, ali ne dešava se pri potpuno oblačnom ili padavinskom vremenu, ili pri jakom vetru, kao ni danju ako sija Sunce. Ovo je samo ugrubo. Više detalja će biti u narednim postovima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #1 poslato: 08. Oktobar 2008. u 14:57 »
Današnje srednje 24-časvone koncentracije su među prvim povećanim ove 'sezone'. Vračar je dao 70 mikrograma dima, a ulica Čarli Čaplina 61 (GVI = 50).
Ovo je rezultat postojanja temperaturne inverzije u toku većeg dela dana, pardon, noći. Vedre noći sa malo ili nimalo vetra jako pogoduju povećanom zagađenju. Još nije alarmantno, ali mislim da treba pratiti ove vrednosti narednih dana, jer se ne očekuje neka promena vremena.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #2 poslato: 09. Oktobar 2008. u 14:06 »
Beograd, 8/9, oktobar 2008.
Srednje dnevne koncentracije zagađujućih materija koje oprelaze graničnu vrednosti imisije dima od 50 mikorgrama po kubnom metru su bile:

Vračar 86
Čarli Čaplina 104

Anticiklonalno vreme koje vlada utiče na povećanje zagađenosti sve jače. Vazduh je sve mutniji, sve prljaviji...
Nažalost, biće toga još više. Očekujem i sutra koncentracije preko GVI za dim, dok ostali elementi još nisu toliko kritični. Još nema korišćenja individualnih ložišta, toplo je dovoljno da nema potrebe za grejanjem.

Ovo dođe kao neka 'prognoza', procena zagađenja vazduha. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #3 poslato: 09. Oktobar 2008. u 14:29 »
Gradski zavod ja javno zdravlje Beograda meri koncentracije zagađujućih materija. Aktuelne podatke sa ovih merenja možete pogledati ovde:
http://www.beoeko.com/aero/sr/vazduh01.htm

Zavod za javno zdravlje Pančevo takođe vrši merenja koncentracija zagađujućih materija. Rezukltati merenja su na linku http://www.zzzzpa.org.yu/vazduh.htm

Još podataka o zagađenju u Pančevu se nalaze ovde:
http://www.sopancevo.org.yu/ekograftest/ekografmain.html
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #4 poslato: 10. Oktobar 2008. u 13:49 »
Još jedan dan sa zagađenim vazduhom je iza nas...
I dalje je povećana koncentracija dima; za 9/10. oktobar u Beogradu zabeleženo je 54 na Vračaru, a 64 u ulici Čarli Čaplina.
Izgleda da je malo popustilo. Sutra će možda balansirati na granici, ali videćemo.

Uzgred, podaci o tome se ne ažuriraju subotom, nedeljom i praznikom. To radi kad i ja (gle, koincidencija  ;) )
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #5 poslato: 13. Oktobar 2008. u 12:56 »
I današnji podaci pokazuju zagađen vazduh...
Srednja 24-satne koncentracije dima od ovog jutra (12-13 oktobar) na Vračaru je 93, a u ulici Čarli Čaplina 68 mikorgrama po kubnom metru (granična vrednost imisije je 50).
Imajući u vidu da je danas nebo ipak malo bistrije nego juče, mislim da je zagađenost beogradskog vazduha malo smanjena u odnosu na dane vikenda. Pregledaću insajderske izvore i saznati...
Anticiklon se ne predaje, iako je malo oslabio. Vazduh ostaje blago zagađen, ali kako će anticiklon da slabi, ne očekujem mnogo veće koncentracije od graničnih vrednosti. Otprilike ovako kao do sada.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #6 poslato: 14. Oktobar 2008. u 13:39 »
Evo i današnjih podataka, za 13-14 oktobar 2008.
Prema očekivanjima, i dalje su povećane srednje dnevne koncentracije dima na Vračaru (75) i u ulici Čarli Čaplina (105).
Ne očekujem bitne promene ni sutra (osim da će podaci doći nešto ranije ;) )
« Poslednja izmena: 14. Oktobar 2008. u 15:30 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #7 poslato: 15. Oktobar 2008. u 13:47 »
Kao i prethodnih dana, zagađenje vazduha je bez bitne promene.
Podaci za 14-15. oktobar pokazuju povećane koncentracije dima na Vračaru (83) i u ulici Čarli Čaplina (85).

Slična je situacija i u Pančevu. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje (GZJZ) Pančevo, povećanje koncentracije dima ima na 3 od 4 merna mesta. Kod GZJZ je 115, Strelište ima 126, a Vatrogasni dom 91.

Još dva dana će ovako potrajati, a onda promena vremena će uticati na smanjenje zagađenja vazduha, nešto zbog padavina, a nešto više zbog pojačanog vetra. Čist vazduh će potrajati tokom vikenda, a posle ćemo videti. Verovatno će koncentracije ponovo da rastu, s tim da očekujem povećanej koncentracija SO2 zbog mogućeg paljenja ložišta, uglavnom individualnih.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #8 poslato: 16. Oktobar 2008. u 12:15 »
Malo je popustilo zagađenje.
Prema podacima za 15-16 oktobar 2008, povišena koncentracija dim aje ostala još samo u ulici Čarli Čaplina (69), dok je na Vračaru pala ispod graničnih vrednosti imisije od 50 mikrograma po kubnom metru (36).
Kako je utrčalo severozapadno strujanje i ublažavanje inverzije, tako je i zagađenje napustilo prizemne slojeve vazduha u gradu.
Za sutra očekujem nešto čistiji vazduh (možda malo više dima u Čarli Čaplina), a skroz čisto (bez zagađenja) za vikend.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #9 poslato: 16. Oktobar 2008. u 16:21 »
U Pančevu, 15-16 oktobar takođe ima manje zagađenja nego prehodni dan. Ipak, zagađene lokacije su ostale iste: dim je preko GVI kod GZJZ Pančevo (96), na Strelištu (88) i kod Vatrogasnog doma (84), dok je Nova Misa i dalje ispod GVI (32).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #10 poslato: 17. Oktobar 2008. u 14:29 »
I jutrošnji podaci za 16-17 oktobar 2008 daju povećane koncentracije dima u Beogradu na istim mernim mestima (Vračar 60, Čarli Čaplina 54). Istina, nešto je manja vrednost u Čarli Čaplina, dok Vračar beleži blag porast tik preko GVI.
Smanjenje koncentracije u nižim i blagi porast u višim delovima grada jeste posledica blagog popuštanja inverzije u jučerašnjem veoma toplom danu, pa se zagađenje lakše prostiralo po vertikali.
Kako je danas došlo do promene vremena (kiša i jak vetar pre podne), a očekuje se oblačno do kraja dana i u toku noći, inverzija se neće formirati. Ovo praktično znači da je zagađenje ne samo odneto vetrom i sprano kišom, već nema nekih uslova da se ponovo skupi zagađenost.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #11 poslato: 20. Oktobar 2008. u 14:38 »
Današnje vrednosti srednjih dnevni koncentracija za 19-20 oktobar pokazuju povratak zagađenja, ali u veoma blagom obliku.
Koncentracija iznad GVI je zabeležena za dim za Vračar (59). Nije strašno, ali očekujem lagano povećanje.
U ulici Čarli Čaplina dim je tik ispod GVI (48). Od sutra očekujem i ovde koncentracije preko GVI.

Dnevne vrednosti za Pančevo veoma lepo opisuju kako je front (prema očekivanjima) uticao na zagađenje vazduha. Evo podataka za lokacije u Pančevu, 15-19 oktobar.
15. oktobar: GZJZ 96, Vatrogasni dom 84, Strelište 85, Nova Misa 32
16. oktobar: GZJZ 70, Vatrogasni dom 64, Strelište 72, Nova Misa 30
17. oktobar: GZJZ 14, Vatrogasni dom 9, Strelište 16, Nova Misa 8 (front!)
18. oktobar: GZJZ 28, Vatrogasni dom 26, Strelište 25, Nova Misa 14

Pošto se inverzije vraćaju u uobičajenu situaciju tokom većeg dela dana, očekujem i ovde lagano povećanje koncentracija i njihov prelazak preko GVI, ali još uvek samo za dim, i to koliko od 20-og.
Podaci za 19-ti malo kasne, ali ću ih ubaciti čim ih uočim.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #12 poslato: 21. Oktobar 2008. u 11:18 »
Prema podacima iz Pančeva, zagađenje se zaista malo povećalo na svim lokacijama, ali je to još uvek (srećom) daleko od GVI. Evo obećanih koncentracija dima za juče:
19. oktobar: GZJZ 30, Vatrogasni dom 30, Strelište 39, Nova Misa 15.

A evo i podataka za Beograd. Prema očekivanjima, povećana koncentracija dima je sada i u ulici Čarli Čaplina (94), tako da uz Vračar (68) ostaje i dalje kritična tačka zagađenja vazduha u Beogradu.

Trend će se nastaviti i sutra, s tim što ne očekujem neku značajnu promenu u Čarli Čaplina. I tako sve do četvrtka. Petak bi trebalo da donese manji pad koncentracija, ali videćemo da li će to biti ispod GVI. Sada mislim da hoće, ali na jedan dan.
« Poslednja izmena: 21. Oktobar 2008. u 11:28 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #13 poslato: 22. Oktobar 2008. u 12:36 »
Na moje iznenađenje, koncentracije dima su pale ispod GVI.
Juče, iako nije bilo nekog značajnog vetra, a inverzije su se održale za noćni period, bilo je uslova da ostane zagađenje iznad GVI. Ali nije. Uz to, početak tople advekcije obično donosi više čvrstih čestica u atmosferi, ali i zadržava postojeće čestice u niskom sloju.
Sa meteorološke strane, situacija je pomalo neočekivana. Ipak, osim meteorologije, postoji primarniji uzrok, a to su same emisije zagađujućih materija.
Bilo kako bilo, koncentracije dima su svuda u gradu ispod 50: Vračar 40, Čarli Čaplina 26, Košutnjak 17.

Jučerašnje 24-satne koncentracije dima u Pančevu su ostale preko GVI: GZJZ 64, Vatrogasni dom 54, Strelište 7. Samo Nova Misa ima ispod GVI (31).
Videćemo da li će isti trend ostati u Pančevu i za današnje podatke. Ako ostane, uzrok promene je verovatnije meteorološki. Ako ne, emisije su glavni uzrok promene. Ipak, samo nagađam, prema logici stvari.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #14 poslato: 24. Oktobar 2008. u 13:59 »
Juče, u žaru borbe na takmičenju za prognozu, jednostavno nisam okačio rezultate, a bili su zanimljivi. I sada su.
Povećanih koncentracija zagađujućih materija nema ni juče ni danas.
Vetar je uradio svoje: očistio vazduh.
Za sada ima izgleda da tako i ostane preko vikenda, ali videćemo od ponedeljka šta će se dešavati. Očekujem porast SO2 zbog mogućeg paljenaj pojedinih individualnih ložišta, ali ništa strašno. Utorak će biti najkritičniji sa šansom da pređe GVI, ali od srede sledeće sedmice opet čist vazduh, zbog očekivane promene vremena.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #15 poslato: 29. Oktobar 2008. u 16:33 »
Od prošlog posta naovamo nema povećanih koncentracija. Očekujem da do kraja sedmice i ne bude ničeg takvog.
Dišite slobodno!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #16 poslato: 18. Novembar 2008. u 11:36 »
Evo, pominjan je smog, a niko se nije setio da pogleda koncentracije zagađujućih materija.
Odoh ja tamo, kad sve se crveni!

Prema podacima za juče, 17. novembar (tačnije 16-17 novembar), srednje dnevne koncentracije dima su preko GVI na sve tri merne tačke u Beogradu. Košutnjak ima 55, Vračar 134 a Čarli Čaplina 169 mikorgrama po kubnom metru.
Srednje dnevne koncentracije SO2 su bliže GVI od 150 mikrograma po kubnom metru. Čarli Čaplina daje 61, Košutnjak 68, a Vračar 79.
Interesantno je da raste koncentracija NO2. Tako je na Vračaru 69 (GVI 80) mikrograma po kubnom metru.
Povećane koncentracije SO2 su usled loženja i grejanja uopšte. Kao i dim, uostalom. Samo, sada su inverzije malo čvršće uglavljene, pa sav vazduh ostaje u najnižim slojevima.

Slobodno i vi kačite rezultate merenja zagađenosti vazduha.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zagađenost vazduha
« Odgovor #17 poslato: 18. Novembar 2008. u 15:25 »
Prema današnjim podacima (17-18 novembar), zagađenost je u okviru GVI. Privremeno, vazduh će ostati sa malim zagađenjem.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...