Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Koju klimu volite?  (Pročitano 51664 puta)

Van mreže sixpack

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Kutina-Moslavina
Koju klimu volite?
« Odgovor #20 poslato: 03. Avgust 2006. u 14:31 »
mislim opčenito ne volim klimu sa malim razlikama ljeto-zima
kao london i dublin,pariz i te stvari
dosadi ti ,stalno isto

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Koju klimu volite?
« Odgovor #21 poslato: 18. Avgust 2006. u 23:46 »
Citat: "sixpack"
mislim opčenito ne volim klimu sa malim razlikama ljeto-zima
kao london i dublin,pariz i te stvari
dosadi ti ,stalno isto


Takođe. To je najveći smor!  Najviše bi mi odgovarala klima koja vlada u našim planinskim krajevima (1000-2000 m). Delovi Švajcarske, Nemačke i skoro cela Skandinavija mi se isto čini ok. Leta solidno topla, sa jakim naletima frontova i ciklona. :lol:

Dakle, najbitnije: hladno, i sa dosta snega!!!  :wink:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Koju klimu volite?
« Odgovor #22 poslato: 01. Novembar 2006. u 21:16 »
Moja omiljena klima je planinska:
Zimi- snijega kolko hoćeš!  :veje
Ljeti- nema vrućina i nema suše, vrlo česta olujna nevremena.


Ovakvu klimu nebi mogao da podnesem:
To je klima nekog grada u Čileu-Ikike. Pogledaje samo količine padavina(treći red) :shock: !
Jan 17.6  24.9   0.0  
Feb 17.6  25.2   0.0  
Mar 16.8  24.1   0.0  
Apr 15.1  22.3    0.0  
May 14.1  20.3   0.2  
Jun 13.5  19.0    0.1  
Jul 13.1  18.0    0.0  
Aug 13.3  18.1   0.0  
Sep 13.8  18.8   0.0  
Oct 14.5  20.0    0.0  
Nov 15.3  21.7   0.0  
Dec 16.5  23.6    0.2


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Koju klimu volite?
« Odgovor #23 poslato: 24. Novembar 2006. u 13:02 »
Meni je najbolja klima ona u kojoj trenutno živim jer nemam mogućnosti da se odselim negde gde je bolje (makar po priči).
Negde sredinom devedestih sam se bio jako naložio da emigriram na Kanarska ostrva, prvenstveno na ostrvo Fuerteventura. Na stranu sve ostalo što me privlačilo, ali klima je tamo stvarno dobra. Treba napomenuti da praktično svako od ostrva ima svoju posebenu mikroklimu i mogu se generalno podeliti u 2 grupe: spoljna ostrva (Tenerife, La Palma, La Gomera i El Hierro) sa izrazito jakim okeanskim uticajem (naročito je karakteristična po tome La Palma) i unutrašnja (Fuerteventura i Lanzarote) sa malo suvljom klimom, ali sa ipak značajnim uticajem okeana. Između je Gran Canaria koju po mikroklimi stavljaju na ovu ili onu stranu, mada meni po opisu više liči na unutrašnja, suvlja. Fuerteventura mi je bila privlačna zbog toga što ima puno peščanih dina i što ima puno mesta gde se čovek može osamiti (Španci ga zovu i Tranquilidad), a i zbog blizine Maroka a otuda dolazi dosta ... znate već čega. Ima i malo hladnije zime od ostalih (tako hladne da su toplije od najtoplijih delova Mediterana), ali ono šta mi se tamo ne bi svidelo je sigurno konstantno prisustvo vetra (wind-surf paradise). Kad bolje razmislim, ipak je najbolja južna strana Tenerife-a. To ostrvo, opet, ima i svoje 2 mikroklime, na severu je nešto vlažnije i hladnije i maglovitije zbog uticaja morske struje, ali ipak, poznata je u celini kao "ostrvo večnog proleća". Taj epitet nosi i portugalsko ostrvo Madeira o kome zadnjih par godina saznajem sve više lepih stvari, kako od ljudi koji žive tamo, tako i sa TV-a. Ono što me naročito privlači tamo je proizvodnja cveća iz tropskih i toplijih suptropskih predela. Generalno, klima na svim tim ostrvima nije tropska, već toplija suptropska sa jakim maritimnim uticajem koji, naravno, doprinosi višim zimskim temperaturama.
No, ovde se dosta pominje klima Kalifornije, zapravo njenog priobalskog južnog dela. Ja imam neke informacije od mog prijatelja koji živi u San Diegu zadnjih par godina. Naime, klima u San Diegu (u svakom pogledu) je bolja nego u L.A. Ne računajući to da je ovaj grad sa svojih 2.5 mil. ljudi mnogo bezbedniji od L.A. i da je vazduh mnogo čistiji, on ima i niže letnje temperature i nešto više zimske (mada se to ne može osetiti uvek zbog malo većeg broja maglovitih dana - subjektivni osećaj). Najupečatljivije mi je bilo kad smo se čuli telefonom prošle zime (oko Nove Godine), i on mi kaže, evo, sedim ispred kuće, pijem kafu i spremam se da obučem kratke pantalone pa da idem na posao. Treba li šta više reći?
Ono što je zanimljivo za mikrolklimat tog grada je da su centar i stariji delovi smešteni oko zaliva na jednom blagom amfiteatarskom uzvišenju i tu se oseća dosta jak uticaj okeana. Ali već nekih 10-15km ka unutrašnjosti počinje (polu)pustinja i ti novi delovi grada imaju bujno rastinje isključvo zahvaljujući obilnom zalivanju (kako li se snalaze za vodu, pojma nemam).
Taj moj prijatelj je često putovao za L.A. i kaže da je vrlo upečatljiva slika oblaka smoga koji se vidi na prilazu tog grada (zapravo to je skup od više gradova koji se nalaze u nekoliko okruga koji zajedno imaju površinu jedne Belgije, npr.). U samom gradu je stalno sunčano, ali se retko kad može videti Sunce kao disk, već je to jedno jako osvetljeno nebo koje konstantno odaje utisak našeg ranog letnjeg popodneva. Na taj podatak se uvek setim replike iz filma "Get Shorty" kad taksista objašnjava Denisu Farini (pridošlom iz Majamija) da oni u L.A. imaju spektakularne zalaske sunca upravo zbog smoga.
Uopšte, mislim da je teško generalizovati klimu u L.A., jer se prostire na jako velikoj površini, sa delovima grada koji imaju jak maritimni uticaj (Malibu, Santa Monica, Venice Beach), delovima koji imaju polupustinjsku klimu (The Valley) gde letnji maximumi idu i preko 40C, delovima iznad granice smoga (Beverly Hills, Holywood Hills, Bel Air) i vrlo specifičnim nanoklimatima kanjona na severoistoku grada. Takođe, sigurno postoji nanoklimat centra (Downtown) koji je uslovljen postojanjem velikog broja oblakodera.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Koju klimu volite?
« Odgovor #24 poslato: 24. Novembar 2006. u 13:39 »
Jako zanimljiv tekst Bonaca i oko Kanarskih ostrva i oko LA-a.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Koju klimu volite?
« Odgovor #25 poslato: 01. Januar 2007. u 17:20 »
Ja volim kontinentalnu i sredozemnu klimu tj. moju!
Nikad nebi želio doživjeti tropsku klimu!Volio bi iskušati polarnu :D

Van mreže lorena

  • *
  • Poruke: 35
  • Lokacija: Boka Kotorska
Koju klimu volite?
« Odgovor #26 poslato: 05. Januar 2007. u 15:32 »
ja sam licno zadovoljna,kod nas se ponekad u toku dana promjene 4 godisnja doba,od kaputa do kratkih rukava,ili red sunca, red vjetra,red oblaka,ili kise koje nekad padaju po nekoliko mjeseci a vlaga kao u Markesovoj knjizi "Sto godina samoce" kaze: " vlaga je bila tolika da su ribe ulazile na prozore a izlazile na vrata" :wink: ...a grmljavine se prelamaju koz zaliv...pa mirisu zimski dani na snijeg sa oklnih planina,a suncano,pa ljeti mirise more,...dakle...volim :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Koju klimu volite?
« Odgovor #27 poslato: 05. Januar 2007. u 16:01 »
Ma, nema bolje klime od naše mediteranske :D
Samo, kad bi malo češće bilo snijega :roll:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Koju klimu volite?
« Odgovor #28 poslato: 05. Januar 2007. u 16:04 »
Pa moram vam priznati da vam je odlična klima samo da ima snega i ja bih bio prezadovoljan. Leti kada sam na moru mnogo lakše spavam. Ovde kod mene kada je zapara, pa još nema ni povetarca, lakše je ugušiti se nego spavati. Na moru se uveče oseća svežina od mora i stalno ima vetrića. Panonska nizija je smrt leti ako mene pitate.

Van mreže lorena

  • *
  • Poruke: 35
  • Lokacija: Boka Kotorska
Koju klimu volite?
« Odgovor #29 poslato: 05. Januar 2007. u 16:06 »
ja licno ne volim snijeg,Joe pa na Limanu nije tako strasno ipak je Dunav blizu pa malo osvjezava,rekoh malo :D ,a ni Ribarac nije daleko da se proseta :wink:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Koju klimu volite?
« Odgovor #30 poslato: 05. Januar 2007. u 16:09 »
Kod nas je upravo zbog mora mnogo manja temperaturna razlika između najhladnijeg i najtoplijeg mjeseca (oko 15C), za razliku od Panonske nizije gdje ta razlika često prelazi 20C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Koju klimu volite?
« Odgovor #31 poslato: 05. Januar 2007. u 16:15 »
Citat: "lorena"
ja licno ne volim snijeg,Joe pa na Limanu nije tako strasno ipak je Dunav blizu pa malo osvjezava,rekoh malo :D ,a ni Ribarac nije daleko da se proseta :wink:


Vid ti Lorene što poznaje Liman.  :shock: U pravu si kada ima nekog povetarca stigne malo svežine sa Dunava ali iglavnom čim zaspiš probudi te kreketanje žaba koje se čuje do moje terase i to dobro.  :lol: Joj kada zapevaju, pa još komarci.  :lol:
Šalim se ljudi nije to tako ni strašno kako sam opisao. Da sam nastavio da pišem režirao bih horor film.  :lol:


Van mreže lorena

  • *
  • Poruke: 35
  • Lokacija: Boka Kotorska
Koju klimu volite?
« Odgovor #32 poslato: 05. Januar 2007. u 16:17 »
Citat
od nas je upravo zbog mora mnogo manja temperaturna razlika između najhladnijeg i najtoplijeg mjeseca (oko 15C), za razliku od Panonske nizije gdje ta razlika često prelazi 20C.


koliko znam,a moje znanje je skromno,mislim da je ta razlika u Boki jos manja zbog okolnih planina koje sprijecavaju prodor hladnog vazduha pa se stvara efekat "staklene boce",ispravite me ako grijesim?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Koju klimu volite?
« Odgovor #33 poslato: 05. Januar 2007. u 16:22 »
Citat: "lorena"
Citat
od nas je upravo zbog mora mnogo manja temperaturna razlika između najhladnijeg i najtoplijeg mjeseca (oko 15C), za razliku od Panonske nizije gdje ta razlika često prelazi 20C.


koliko znam,a moje znanje je skromno,mislim da je ta razlika u Boki jos manja zbog okolnih planina koje sprijecavaju prodor hladnog vazduha pa se stvara efekat "staklene boce",ispravite me ako grijesim?

Nisam još čuo za taj izraz 8) , ali je tačno da su zime u npr. Herceg-Novom makar 2-3C prosječno toplije nego u Ulcinju, a ljeta isto tako hladnija za par stepeni. Od Bara, preko Budve pa do Herceg-Novog su te razlike veom male, pa skoro i neprimjetne...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže lorena

  • *
  • Poruke: 35
  • Lokacija: Boka Kotorska
Koju klimu volite?
« Odgovor #34 poslato: 05. Januar 2007. u 16:27 »
miloshe [-X nije u redu da se rugas prvacima :wink:

ja znam da i u samoj Boki ima razlika u temperaturi,a da ne pricam kada u Tivtu pada kisa u Igalu je nerijetko suncano :roll:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Koju klimu volite?
« Odgovor #35 poslato: 05. Januar 2007. u 16:32 »
Ne znam mislim da ima veze sa Fenom. Miloše jel bura podigne temperaturu u Bogi Kotorskoj? Ja se inače slabo razumem u strujanja vazduha na primorju. Pravo da vam kažem ni ne tznam kako nastaje i zbog čega fenski efekat. Znam samo da se vetar spušta niz planinu i zagreva, a zbog čega to je nšto što me upravo ovog trenutka zanima.  :oops:   :lol: Znam da Zagrepčani imaju isto problema sa fenom.

Van mreže lorena

  • *
  • Poruke: 35
  • Lokacija: Boka Kotorska
Koju klimu volite?
« Odgovor #36 poslato: 05. Januar 2007. u 16:35 »
ne znam sta Master Milosh zna o tome, bura hladi i donosi sunce,a jugo podize temperaturu i donosi kisu,je li tako?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Koju klimu volite?
« Odgovor #37 poslato: 05. Januar 2007. u 16:40 »
Tako jeste! Sa burom prodire hladan vazduh, a jugo duva kada krene ciklon u akciju i tada verovatno pada najobilnija kiša. Kada bura dune ciklone je već odsvirao svoje i kreće prestanak padavina i razvedravanje.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Koju klimu volite?
« Odgovor #38 poslato: 05. Januar 2007. u 16:43 »
Citat: "Joe"
Tako jeste! Sa burom prodire hladan vazduh, a jugo duva kada krene ciklon u akciju i tada verovatno pada najobilnija kiša. Kada bura dune ciklone je već odsvirao svoje i kreće prestanak padavina i razvedravanje.


Točno,tako je i u Dalmaciji! :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Koju klimu volite?
« Odgovor #39 poslato: 05. Januar 2007. u 18:25 »
Citat: "lorena"
ne znam sta Master Milosh zna o tome, bura hladi i donosi sunce,a jugo podize temperaturu i donosi kisu,je li tako?

Opa, ja postadoh Master Milosh  :lmao:  :smt066
To tvoje mišljenje je sasvim ispravno, pogotovo za južni vjetar. Južni vjetar u 99% slučajeva svojom jačinom podiže temperaturu, pogotovo ako duva iz smjera SW. Takođe uvijek donosi nestabilno i kišovito vrijeme ponekad praćeno olujnim nevremenima.

Kod bure je već drugi slučaj. Tačno je da i ona najčešće (u 80% slučajeva) spušta temperaturu i donosi stabilno vrijeme. Međutim vrlo često zna da dune 'lokalna' bura (npr. duva u Baru, a ne duva u Budvi i Ulcinju). Tada bura (pogotovo ljeti) zna da izazove 'fenski efekat', pa temperatura u Baru bude i za 10C viša nego u Ulcinju. Tako nešto se desilo ovog decembra. Evo komentarisali smo dosta to:
http://www.serbianmeteo.com/phpbb/viewtopic.php?t=291&postdays=0&postorder=asc&start=504


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm