Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Globalno zahladjenje  (Pročitano 42910 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #20 poslato: 22. Maj 2009. u 09:58 »
Jedna jesen / proleće, jedno leto... jaka stvar!
Čak i da je to period od 30 godina anomalija, to još uvek ne znači globalnu promenu. Globalne promene se dešavaju jaaaako dugo i traju mnoooooogo duže. Stotinama, hiljadama godina. Živi svet se adaptira na promene, bez da mu se kaže. To su sve prirodni mehanizmi.
A ljudi k'o ljudi... samo drame, kao deca, pokušavajući da privuku pažnju nekog velikog... a to je pomalo besmisleno. Ovde ne mislim ni na koga lično, sokole, već na ljudski rod uopšte. Ljudi su se toliko odvojili od prirode da će se sami eliminisati.
Što kaže Aca Petrović u svom filmu 'Biće skoro propast sveta, nek propadne, nije šteta!' (veza sa filmom je ustvari samo u citatu ove rečenice i ni u čemu više, ali film vredi videti).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #21 poslato: 22. Maj 2009. u 10:56 »
Toliko mnogo preduslova je potrebno kako bi se ostvarila globalna promena, da većina gleda sasvim usko na sve to. Ovo mi liči na odgovor na ptprincov post u vezi računara.
Dakle svi posmatramo samo ono što nas okružuje, a u svemu što nas okružuje, da bi bilo kakvo jeste, sudeluje mnogo drugih stvari, često ne vezanih direktno za Zemlju.
Sve funkcioniše u dosta uskom kontinuitetu, koji odstupi s vremena na vreme (nije ni čudno, ako računamo u kolikom kosmosu živimo), da toliko male promene kroz tako malo vremena, nisu ni malo čudne.
Naravno, ovde bih da napomenem da globalne promene klime nemaju nikakve veze sa nama koji zagađujemo okolinu. Naš uticaj je minoran (sem ako ne budemo testirali nuklearnu bombu od bar 85kt na vrhu severnog pola), u poređenju sa obližnjim kosmološkim.

Sunce se nalazi u proseku 150 miliona km dalje od nas. Malo bliže, i istopili bismo se. Malo dalje i pretvorili bismo se u led. Kretanja planeta su dosta kritična i potrebno je veoma malo, da se naruši čak i ono što neposredno osetimo. Dovoljno je da se pod promenom aktivnosti sunca dogodi da se naglo promeni i nivo njegovog zračenja prema zemlji, ili da promeni nivo gravitacije, koji će uticati na to da se naš mesec drugačije ponaša, pa da se klima neznatno promeni.
Promene u ponašanju planeta do ovog nivoa su teško čitljive i najčešće se i ne prate, iako se mogu lako pokazati.

Stoga lično ne smatram ove promene uticajem čoveka, niti toliko bitnim da će nastupiti globalne promene koje će uticati na život u narednom periodu, do jeseni ove godine.
Dakle svi ti podaci ne govore ništa i niko ko se bavi oblašću, nije se alarmirao.

Što se tiče eliminacije ljudi, moram priznati da ne verujem u to. Ako gledamo sve loše što se dogodilo, a što nam se često prezentuje, shvatamo da nam nema spasa. Niko ne prikazuje onu dobru stranu koja drži balans, a koja postoji u velikoj meri. Njeni smo svedoci svakodnevno, ali ako razmislimo, jedini uticaj na nas ima ono loše. Retko ko sebi dopušta da ga ophrva dobro. Čak i tada, ljudi se brane kao da im život od toga zavisi, ali ako se pitaju, većina duboko u sebi zna odgovore na sva pitanja, kada bi trebali da biraju.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #22 poslato: 31. Maj 2009. u 20:00 »
Ovaj tekst sam preuzeo sa interneta u zelji da vidim kakve ce reakcije biti na dole izneseno,tekst potpisuje Ivan Jankovic,ja zaista ne znam ko je covek,al neko ce vec dati odgovor na to.U svakom slucaju zanimljivo...

''Da, upravo tako, izgleda da nas u narednih 15 ili 20 godina čeka pad globalne temperature. To su prognoze koje su iznele dve grupe renomiranih istraživača, i to ništa manje nego NASA-e i nemačkih naučnika sa Max Plank instituta iz Kila i Lajbnicovog okeanografskog instituta iz Hamburga. Teško da je reč o amaterima ili plaćenicima naftnih lobija.

U skorašnjem izveštaju NASA-e se kaže da Pacifička dekadna oscilacija (PDO) o kojoj smo i ranije govorili, definitvno ulazi u hladnu fazu koja obično traje oko 30 godina. To praktično znači da dolazi do promena u cirkulaciji Pacifika, koji kontroliše direktno i indirektno klimu na celoj Zemlji, zbog koje, promene, će učestalost događaja La Ninja porasti, a oslabiti uticaj toplih El Ninjo epizoda. To bi trebalo da snizi globalnu temperaturu. PDO je bila u toploj fazi od 1905-1945 kad smo imali zagrevanje magnitude 0,16 stepeni po dekadi, zatim smo imali zahlađenje od 1945-1977 kada je PDO bila u hladnoj fazi, a onda sa toplom fazom od 1977-2008 imali smo globalno zagrevanje slične magnitude kao i ono u prvoj polovini XX veka, sa poslednjih 10 godina praktično ravnog trenda. Po mišljenju naučnika NASA, sada ulazimo opet u hladnu fazu što bi trebalo da izazove trend snižavanja temperatura.

Kao dodatna so na ranu envajornmentalista, druga grupa istraživača iz Nemačke je objavila studiju, i to (o nebesa) u renomiranom časopisu Nature, u kojoj kažu da izgleda i Atlantik odbija da sarađuje sa teorijom antropogene klimatske katastrofe, i priprema nam bar 10-15 godina zahlađenja u Severnoj Americi, Evropi i atlanskom basenu. Naime, drugi tip promene cirkulacije u Atlantiku koji utiče na klimu atlanskog basena, koji se naziva Atlanska Multidekadna Oscilacija (AMO) takođe ulazi u hladnu fazu. To znači da nas najmanje do 2018 godine čeka blago zahlađenje u ovom našem severnoatlanskom regionu, a i šire.

Ovo su epohalne vesti, i čini se da će malo toga biti isto kao pre posle njih. Najpre, iako se svi ovi naučnici trude da se ne zamere previše eko-frikovima i bratstvu globalnog zagrevanja, te tu i tamo napominju da dugoročni efekat CO2 može voditi zagrevanju na dugi rok, oni su upravo dali prognozu da ćemo mi imati oko 20 godina globalnog zahlađenja usred XXI veka! To dramatično protivreči klimatskim modelima IPCC koji polaze od dominacije antropogenog efekta staklene bašte. Postavlja se pitanje - ako su prirodne klimatske fluktuacije pod kontrolom dva džina Pacifika i Atlantika dovoljno snažne ne samo da uspore nego i da preokrenu stakleničko zagrevanje u globalno zahlađenje, zašto ne bi bile dovoljno snažne da izazovu i globalno zagrevanje koje smo imali od 1977-2008 (zapravo 1998)? I zašto bismo verovali da bi u budućnosti bilo išta različito?

Još ozbiljniji problem od klimatskih modelara imaju ekološki alarmisti i politički podržavaoci priče o skoroj katastrofi. Oni su sve uložili na priču da vreme ističe i da se mora delovati hitno na smanjenju emsija jer će se kao čekamo duže od nekoliko godina temperatura toliko porasti da će se glečeri otopiti i sva ostala čudesa dogoditi. Ali, sad ispada da narednih 20 godina treba očekivati globalno zahlađenje! Kako to sad objasniti pastvi koju su upravo uverio u dogmu o globalnom zagrevanju? Jedan od metoda je da se kaže da klimatski modeli predviđaju dugoročno ponašanje klimatskog sistema, dok je ovo jedna srednjoročna oscilacija koja će nestati posle nekog vremena. Ali, sve karte su već uložene na hitnost i neodložnost akcije! Nema vremena za čekanje! Sad će delovati vrlo neuverljivo da se ljudima objašnjava da moraju da se žrtvuju zbog katastrofe koja će možda početi da se dešava za 20 godina, a možda i neće, nemamo pojma. Druga stvar je da ako prvih 20 godina XXI stoleća imamo globalno zahlađenje, onda će u ostatku tog stoleća planeta zaista morati enormno da se zagreje da bi se to nadoknadilo i ostvarile prognoze IPCC. Ali, problem je što svi klimatski modeli predviđaju postepen i manje više konstantan porast temperature. Ako CO2 zagrevanje dominira, očekuje se da temperatura raste, u zavisnosti od klimatske senzitivnosti od 0,1 do 0,3 stepena po dekadi, a po nekima i više. A u ovom našem slučaju bi, posle recimo dve dekade hlađenja od 0,1 stepena, trebalo da očekujemo svih ostalih osam dekaada zagrevanje od po preko 0,3 stepena po dekadi! To je izrazito netipično za ponašanje sistema sa dominacijom stakleničkog antrpopogenog efekta koji zahteva stalan porast temperature. Dakle, to hipotetičko enormno zagrevanje posle zahlađenja, čak i kad bi se desilo, uopšte ne bi ni bilo u skladu sa teorijom IPCC, i značilo bi samo da je neki drugi faktor doveo do takvog zagrevanja a ne CO2, te time argument za redukciju CO2 ne bi bio ništa valjaniji nego što je ovako.''

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #23 poslato: 01. Jun 2009. u 09:55 »
Oslanjanje na razne oscilacije je jedan od opšteprihvaćenih metoda ispitivanja globalnih promena. Kako je ovaj metod kod nas malo poznat a više citiran, izneću ga u par rečenica (jer i ne umem bolje ja...).
Oscilacija koja se pominje prema nekom okeanu nije ništa drugo nego razlika srednjih mesečnih rednosti vazdušnog pritiska na nivou mora između odabranih tačaka. Na primer, Severnoatlanska oscilacija (NAO) koja navodno ima veliki uticaj na vreme kod nas (a ustvari validna je samo na Britanskim ostrvima i možda još malčice šire) je razlika u pritisku između Rejkjavika i Azorskih ostrva, a postoji varijanta sa razlikom Rejkjavik - Gibraltar. Ovaj NAO indeks je odabran da bude takav zato što su stara meteorološka osmatranja prilično retka. Odabrane tačke predstavljaju mesta nad kojima vlada karakteristična atmosferska cirkulacija, odnsono postojanje nekih tipičnih baričkih sistema. Tako, Rejkjavik predstavlja aktivnost Islandskog ciklona, a Azorska ostrva aktivnost Azorskog anticiklona. Gibraltar ima malo duži niz od Azorskih ostrva, pa je zato korišćen kao pomoćna varijanta.
Vremenom, stvaranje takvih indeksa se pokazalo opravdanim, jer su se te informacije lepo koristile u svrhe rekonstrukcije klime. Kad nema mnogo raspoloživih podataka, odaberi one prave. Međutim, svaka teorija koja se drži na dve tačke upravo tako i stoji (kao bicikl bez držanja). Da ne ispadne da samo zameram, ovaj postupak je potez očajnika da iz pregršti informacija izvuče što više. Jedino o NAO znam ponešto više, mada poznat je i ENSO (El Ninjo - Southern Oscilation), aktivan u južnom Pacifiku.
Kopanje po aktivnostima ovakvih baričkih sistema vodi ka širenju priče na globalnu cirkulaciju. Posledica je teoretisanje o globalnim kretanjima, gde se naučnici već manje sećaju toga kako su došli do zaključaka o pojedinačnim delivoma slike, koncentrišući se na veću sliku. Lično smatranm da je to nedovoljno, jer za tako velike zaključke mora da bude i više podataka, ili bar na čvršćim osnovama. Zato smatram da je svako razmatranje globalne klime još preuranjeno a da bude dovoljno precizno. Ovo je moj lični stav, kao nekog ko se time aktivno bavi. Ako me pitate kada će da bude vreme za kvalitetno razmatranje, moj odgovor bi bio 'Sasvim sigurno ne za naših žuivota, jer globalni procesi traju dugo, hiljadama godina, pa kad nakupimo takva osmatranja...'

Ivan Janković mi nije poznat. Kao što ni moje ime nije mnogo poznato, ali tu i tamo se može naći... i izvan ovog foruma.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #24 poslato: 01. Jun 2009. u 11:57 »
Zahvaljujem se na opsirnom odgovoru sto je bilo i ocekivano od tebe prince, malo ko jos daje komentare na ovakve teme(koga je jos briga za klimu).
Pazljivo sam procitao(vise puta) sta si napisao u odgovoru na postavljenu temu i nesto sam razumeo a nesto ne,sto je i sasvim normalno.
Citajuci milankoviceva dela naucio sam da je globalni proces nesto sto se desava retko i svakako za zivota niko ga ne moze doziveti, potrebno je hiljade godina,ali me interesuje sta je sa periodima toplo-hledno koji se ipak javljaju cesce pa smo i mi sami svedoci takvih desavanja?
Amaterkove analize koje mozemo procitati na forumu upravo pokazuju na ne bas tako malu razliku u klimi(pre svega u temperaturi) na ovim prostorima u poslednjih 200 godina.Ipak tu postoje neke razlike...
To mene interesuje?
« Poslednja izmena: 01. Jun 2009. u 12:24 ciklon »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #25 poslato: 01. Jun 2009. u 12:33 »
Pa ovako, ciklon... Milanković se ne može samo čitati. Ozbiljno razmatranje njegove teorije zahteva veliki rad (koji je, uostalom, i sam Milanković uložio). Ja od njegove teorjie znam crtice iz osnovne postavke, a to je da na globalnu klimu utiču astronomski faktori. Kako ih ima poveliki broj, pa se još pretpostavlja da je njihovo javljanje periodično, a periodi su jaaaako dugački (u hiljadama, desetinama i stotinama hiljada godina - ko se time zaista bavi, zna), 'topliji' i 'hladniji' periodi se ponekad 'poništavaju' (potiru se suprotni efekti), a ponekad međusobno pojačavaju ('superponiraju'), tako da je rezultanta jedan vrlo nepravilan tok klimatskih zagrevanja i hlađenja.
Ono što se može videti na osnovu podataka iz meteoroloških merenja jeste da smo mi uhvatili krajičak jednog mini perioda u kojem se dešavaju interesantne promene, tako malene u razmerama geoloških perioda. U tom krajičku od koji stotinicu godina u Evropi je došlo do nekih hladnijih perioda (srednji vek, pa polovina 18-og veka), ali i nekih toplijih perioda (prelaz u 18-ti vek, kraj 20-og i početak 21-og veka). Ovo važi za Evropu, jer takvih merenja u Americi u to vreme nije bilo, a ni na drugim kontinentima ili okeanima (čija površina ipak znatno perovlađuje na planeti). Kako se tačni astronomski razlozi za javljanje ovih perioda još uvek ne mogu jasno odrediti, svako nagađanje astronomskih faktora i njihovog uticaja na klimu naše planete je još uvek nesigurno.
Ono što je sigurno jeste to da je ljudski uticaj daleko precenjen. Više puta je ovde pisano o tome, pa neću više pričati o tome. Ima toga u starijim postovima kako ove, tako i 'sestrinske teme' o globalnom zagrevanju. U tom smisli najviše mi se dopao Neletov prošli post u ovoj temi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #26 poslato: 01. Jun 2009. u 12:49 »
Da,Neletov post je odlican,lepo objasnjeno.
Naravno da ne treba spominjati ljudski uticaj u svemu ovome jer smo mi jako mali i neprimetni u univerzumu,a nas uticaj nikako ne moze biti presudan u ovom slucaju na klimu.Nisam zeleo da stavim akcenat na globalno zagravanje ili hladjenje jer u oba ne verujem.Mnogo puta je to vec spominjano.
Samo me zanimaju ti mini periodi,kao sto si rekao jako,jako mali u odnosu na stotine hiljada godina,u kojima je dolazilo do nekog disbalansa u klimi Evrope.
Kako je do njih doslo i da li se mogu predvideti u buducnosti?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #27 poslato: 01. Jun 2009. u 13:22 »
Postoje mnoge teorije, ali nijedna ne daje zadovoljavajući odgovor. Po meni, mini ledena i mini topla doba su posledica astronomskih faktora, ali neki uticaj imaju i promene na samoj Zemljinoj površini (vrsta i stanje površine tla), u opštoj cirkulaciji atmosfere... Sve te varijacije su pokazatelj da atmosfera itekako 'diše'. Kako je vrlo teško i nedovoljno precizno razlučiti sve te faktore na pojedinačne, te oscilacije klime manjih razmera je nemoguće tačno predvideti. Ipak, kada se traži neka procena budućeg stanja klime, onda na scenu stupa statistička analiza. Velika mana statističke analize jeste ta što se ili posmatraju veličine strogo odvojene jedne od drugih, ili se sve smeša u jedan veliki lonac raznih stvari koje i jesu i nisu za jelo. Ako se traži, može se dokazati bilo šta, po želji. Ne kaže se džabe 'Statistika, moja dika, što poželim, to naslika'.
Pazi sad kad posle ovih godina nastupi trend zahlađenja u trajanju od nekih 30 godina... Naučni forumi će odmah okrenuti priču na alarmantno zahlađenje, i čitava generacija će odrasti u takvom ubeđenju. A matorci će se sećati 'globalnog zagrevanja', pa će biti 'izlapeli'... Za 30-50 godina, priča se izvrće u drugu stranu... Da mi je da poživim da to vidim, ali neka... Ja pripadam ovom vremenu. I svi mi, ovde i sada.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #28 poslato: 01. Jun 2009. u 13:27 »

Posledica je teoretisanje o globalnim kretanjima, gde se naučnici već manje sećaju toga kako su došli do zaključaka o pojedinačnim delivoma slike, koncentrišući se na veću sliku. Lično smatram da je to nedovoljno, jer za tako velike zaključke mora da bude i više podataka, ili bar na čvršćim osnovama. Zato smatram da je svako razmatranje globalne klime još preuranjeno a da bude dovoljno precizno. Ovo je moj lični stav, kao nekog ko se time aktivno bavi. Ako me pitate kada će da bude vreme za kvalitetno razmatranje, moj odgovor bi bio 'Sasvim sigurno ne za naših života, jer globalni procesi traju dugo, hiljadama godina, pa kad nakupimo takva osmatranja...'



...a to je da na globalnu klimu utiču astronomski faktori. Kako ih ima poveliki broj, pa se još pretpostavlja da je njihovo javljanje periodično, a periodi su jaaaako dugački (u hiljadama, desetinama i stotinama hiljada godina - ko se time zaista bavi, zna), 'topliji' i 'hladniji' periodi se ponekad 'poništavaju' (potiru se suprotni efekti), a ponekad međusobno pojačavaju ('superponiraju'), tako da je rezultanta jedan vrlo nepravilan tok klimatskih zagrevanja i hlađenja.
Ono što se može videti na osnovu podataka iz meteoroloških merenja jeste da smo mi uhvatili krajičak jednog mini perioda u kojem se dešavaju interesantne promene, tako malene u razmerama geoloških perioda. U tom krajičku od koji stotinicu godina u Evropi je došlo do nekih hladnijih perioda (srednji vek, pa polovina 18-og veka), ali i nekih toplijih perioda (prelaz u 18-ti vek, kraj 20-og i početak 21-og veka). Ovo važi za Evropu, jer takvih merenja u Americi u to vreme nije bilo, a ni na drugim kontinentima ili okeanima (čija površina ipak znatno perovlađuje na planeti). Kako se tačni astronomski razlozi za javljanje ovih perioda još uvek ne mogu jasno odrediti, svako nagađanje astronomskih faktora i njihovog uticaja na klimu naše planete je još uvek nesigurno.
Ono što je sigurno jeste to da je ljudski uticaj daleko precenjen.

Sjajno rečeno... ;) Imam identičan stav po ovim pitanjima... ;)



Samo me zanimaju ti mini periodi, kao sto si rekao jako, jako mali u odnosu na stotine hiljada godina, u kojima je dolazilo do nekog disbalansa u klimi Evrope.
Kako je do njih doslo i da li se mogu predvideti u buducnosti?
I mene to jaaako zanima, ali bojim se da za sada nema odgovora na ove dileme... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #29 poslato: 20. Jul 2009. u 01:25 »
nisam znao gde da okačim ovo pošto baš i nema neke veze sa globalnim zahlađenjem već sa snežnim padavinama u poslednjih 10 godina

evo jedne zanimljive mape koju sam našao  http://earthobservatory.nasa.gov/GlobalMaps/view.php?d1=MOD10C1_M_SNOW#

možete pratiti sneg za sve mesece od februara 2000.

Van mreže vedrin

  • Poruke: 1
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #30 poslato: 09. Avgust 2010. u 09:40 »
Nakon opake zime kroz koju smo prošli, evo još jedne, nove u nizu kontroverzija oko globalnog zatopljenja: Južnoamerička tropska područja zahvatio val ekstremne hladnoće. Brazil pod snijegom, pomor riba i drugih oblika riječnog života u Boliviji.

Globalno Zatopljenje: Ledeno Doba Stislo Južnoameričke Trope



Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #31 poslato: 09. Avgust 2010. u 14:15 »
Kakva fantasticna fotografija! Eh da mi je samo jedan dan da sam tamo....
Istina da je zima u tom delu sveta bas pokazala zube ove godine ali i u Evropi je bila hladna i snezna!
Cekamo sledecu...


Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #32 poslato: 09. Avgust 2010. u 18:25 »
Slazem se da je to jos jedna u nizu kontroverzija globalnog zagrevanja, isto kao sto trenutno postoji pregrst kontroverzija globalnog zahladjenja - zakljucak ne treba verovati nijednoj od dve potpuno oprecne i dijametralno suprotne ekstremne teorije. I dok jedni misle da se planeta enormno zagreva drugi misle da se hladi trenutno vlada globalna konfuzija, zato je najprihvatljiviji izraz globalne klimatske promene. Dok je kolega vedrin izbacio vest o extremnom ledenom talasu Rusija trpi rekordne vrucine i bori se sa najgorim pozarima a danas je  osvanula vest da se na Arktiku odvalio najveci komad leda u poslednjih 50 godina!!! a u sebi sadrzi toliko vode da bi mogao da snabdeva citavu Ameriku 120 dana!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #33 poslato: 09. Avgust 2010. u 22:43 »
Prvi put sam video ovu temu. Zanimljiva je.
I posto vise ne verujem u globalno zagrevanje ne verujem ni u ovo.
Daleko smo mi od onih zima kakve su bile pre 50 godina i ranije. I to su bile normalne zime, sto znaci da bi ove zime o kojima se prica trebale biti mnogo hladnije.
Ovo sto se desava u Juznoj Americi jeste extremna zima za njih ali verovatno ih je bilo pre.
Ali i na severnoj hemisferi je extremno toplo, Rusija. Tako da Zemlja ipak mora da odrzi neku ravnotezu.
Ovo za sunce i pege, ne razumem se tako da necu da ulazi u to. Verovatno postoji neka veza sa nama.

Za ove kratke periode toplo-hladno, verujem da postoje periodi kratki od 10-ak (mozda malo vise) godina kada malo zahladni pa malo otopli itd. Ali isto verujem da se ponekad ta granica malo pomeri pa bude 15-ak godina hladnije 5 godina toplije, i obrnuto. Ovo je primer.


« Poslednja izmena: 09. Avgust 2010. u 23:36 laky »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #34 poslato: 31. Avgust 2010. u 12:17 »
Ovo sto se desava u Juznoj Americi jeste extremna zima za njih ali verovatno ih je bilo pre.
Ali i na severnoj hemisferi je extremno toplo, Rusija. Tako da Zemlja ipak mora da odrzi neku ravnotezu.

Bravo, Laky! Najjednostavnije i najtačnije rečeno!

Najlošije što se može učiniti jeste da se zaključci donose na osnovu ekstremnih tačaka. Ekstremi nemaju težinu u ukupnim, rezultantnim procesima. Ekstremi su za ljubitelje izuzetnih stvari, a ne za proučavanje globalne slike.

Čovek je sve ranjiviji, tako da i ekstremi imaju mnogo više negativnog uticaja na čoveka.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #35 poslato: 02. Avgust 2011. u 15:05 »
Evo jos jedne vesti koju nisam znao gde da stavim pa sam se zbog sadrzaja teksta odlucio za ovu temu.
Steta sto nema teme o suncevim pegama jer su veoma zanimljiva pojava.

Kad se našem Suncu smrkne
Novosti

Kako će neobične aktivnosti na zvezdi koja nam omogućava život uticati na kućni budžet sledeće zime. Pega sve manje, erupcije sve ređe, stiže li nam hladnije doba?

U subotu ih je bilo zvanično 62. Udaljene su oko 150 miliona kilometara. Svetlost putuje osam minuta od njih do nas. Daleko.Ako ih tražite svojim teleskopom, koji je, naravno, opremljen propisanim filterima, videćete ih tek dve ili tri, a njihova veličina odgovara veličini čvrstih planeta našeg sistema. Ako odete do najbliže opservatorije, biće ih 10 ili 20, a naučnici u dobro opremljenim svemirskim centrima vide ih u još većem broju.

Reč je o Sunčevim pegama. Svako dete danas zna šta su one - relativno hladnije, ako taj pojam može da se koristi za nešto što je na površini Sunca, oblasti u čijoj se blizini događaju eksplozije i erupcije. A nastaju zbog povećane magnetne aktivnosti na ovoj zvezdi.
 

Ako se pitate šta se sve ovo vas tiče, setite se toga kada sledeće zime budete odvajali više para za kupovinu novih grejnih tela, toplijih jakni, kada budete plaćali veće račune za grejanje i obuvali debele vunene čarape. Jer, neke neobične pojave koje se događaju na zvezdi koja nam omogućava život imaće kao jedan od opipljivih rezultata - hladnije vreme na Zemlji.

Tri nezavisne, nedavno objavljene studije, predviđaju da će pomenute Sunčeve pege neočekivano, ali ipak na određeno vreme, nestati. A sve kao deo hibernacije u koju je Sunce odlučilo da utone. Na nekoliko godina, ili, verovatnije, za nekoliko narednih decenija. Trenutno, Sunce se bliži kraju jednog od svojih 11 godina dugih ciklusa, što je uobičajeni ritam, ali ono što nije baš uobičajeno jeste nestajanje Sunčevih pega. A ono što se nas tiče jeste podatak da je poslednji put kada se nešto slično dogodilo Zemlja ušla u malo ledeno doba (1645-1715).

Niko ne kaže da se baš nešto tako može dogoditi, ali ipak je bolje kupite novi zimski kaput, dok traju letnje rasprodaje.


Evo ga i link http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:334862-Kad-se-nasem-Suncu-smrkne

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #36 poslato: 31. Oktobar 2011. u 01:27 »
Evo neceg zanimljivog. Na ovo sam naleteo nedavno pa mislim da ce biti interesantno i pojedincima na ovom forumu, neka se nadje ne moze da skodi.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TkEcpqGizJc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TkEcpqGizJc</a>

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #37 poslato: 10. Januar 2012. u 12:16 »
Naredno ledeno doba za 1.500 godina

Usled visokog nivoa ugljen-dioksida u atmosferi, malo je verovatno da bi novo ledeno doba moglo da zadesi našu planetu u narednih 1.500 godina, navodi se u članku objavljenom juče u časopisu "Nature Geoscience".

 :-: http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/300523/Naredno-ledeno-doba-za-1500-godina

Koliko lupetanja u ovom tekstu! :oboze:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #38 poslato: 10. Januar 2012. u 14:49 »
 ^^ procitao sam ga juce, kao i vecini tih tekstova ne pridajem vecu znacaj.
Ima dosta gluposti i cinimi se dosta ubacenih novinarskih reci (recenica).

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Globalno zahladjenje
« Odgovor #39 poslato: 10. Januar 2012. u 15:57 »
Ciklus postoji i mi tu ne možemo ništa ... e sad, kada će se desiti ... hm, to ostavlja prostor za "novinarsku nauku"!