Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.  (Pročitano 28606 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« poslato: 30. Septembar 2009. u 00:00 »
Uvek volim da prevrtim neke događaje iz skorije prošlosti.Tako sam pre neki dan u google ukucao "hailstorm Belgrade" ne bi li pogledao BBC-jev prilog o nevremenu 18.5.2008.Bio je među prvima koje je google izbacio.Odlučio sam da vidim ima li još šta i naleteo na ovo...



U pitanju je časopis Life,članak iz broja koji je izašao 21.6.1937.
http://books.google.com/books?id=1UQEAAAAMBAJ&pg=PA69&lpg=PA69&dq=hailstorm+belgrade&source=bl&ots=IH3rBos4kc&sig=6jH-BeUV0jdIBi4K9erRcNWvt84&hl=en&ei=7wC-Sp2SOpuInQO_k9Qz&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8#v=onepage&q=hailstorm%20belgrade&f=false

Odmah sam pretražio i arhivu Politike.Priča o ovom nevremenu je zauzela nekoliko strana,tako da ću kačiti samo slike iz Politike,koje su lošijeg kvaliteta od ovih iz Life-a,a članke ću ukratko sam prepričati.
Ukratko,nevreme je došlo u gluvo doba noći,oko tri sata.Grad je lomio crepove i prozore (najviše polupanih prozora je bilo kako Politika prenosi na Zapadnom Vračaru),a stradala je i okolina Beograda.Dosta ptica,najviše vrabaca,grad je upokojio te noći.
Zanimljivost (na engleskom).Ashbery John je pod utiskom članka iz Lifea napisao pesmu 'The Hailstorm in Belgrade, May 24th, 1937.'
Citat
Life magazine (1937-06-21) published an article entitled 'Hail Makes History in Belgrade' (p. 69). David Kermani stated in 2004 that Ashbery told him that Ashbery had read the article in 1937 and that his memory of the text inspired this poem.  Izvor:http://www.flowchartfoundation.org/tc/advanced_search.php?reorder=yes&sortfield=publicationdate&sorttype=asc&se_type=ANY&pg=14&

Opširnije o ovome sutra.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #1 poslato: 30. Septembar 2009. u 07:36 »
Svaka časta na iskopanom materijalu  :super:
Jedva čekam nastavak  :o

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #2 poslato: 30. Septembar 2009. u 09:29 »
Mali meteo prilog ovoj vrlo interesantnoj priči:

Pregledajući klimatološke podatke za taj dan, uočio sam zabeleženu pojavu kiše i grmljavine u večernjem terminu (21 čas po lokalnom sunčevom vremenu, što dođe 20:38). Zabeležene su i pojava grada i olujnog vetra u večernje doba (trenutno nemam kod sebe sve beleške o tome). Do 7 ujutru palo je 51.8 mm, a sledećeg dana palo je još 23.0 mm u narednom, dosta slabijem nevremenu, bez grada i olujnog vetra.
Zanimljivo je da taj dan nije bio naročito topao. Naime, Tmax je bila svega 25.3°C. Kako je i prethodnog dana zabeležena slična temperatura (Tmax 25.5°C), a vazdušni pritisak je bio u laganom porastu i iznad normale (sveden na nivo mora iznosio je 1018.4 mb), ovo zasigurno nije išlo uz front, ni uz liniju nestabilnosti, već je to nevreme iz veoma nestabilne vazdušne mase. Setite se minulog proleća i početka leta, krajem juna i početkom jula, kada je svaki dan u Beogradu bio poneki bogovetni pljusak, zahvatajući uvek neki drugi deo grada. E, pa ovo dođe slično. Samo što su tada (sudeći po slikama) ljudi zgrtali grad lopatama (što sigurno nije posledica nedostatka protivgradne zaštite u to vreme).
Pošto je svakog dana posle toga pomalo rasla temperatura, zaključujem da je Beograd bio pod uticajem tople i vlažne advekcije koja je pogodovala ovakvim razvojima oblačnosti i lokalnim pljuskovima i nevremenu. Preostali deo analize ovog nevremena prepuštam onima koji su voljni da malo prostudiraju karte iz reanalize.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #3 poslato: 30. Septembar 2009. u 13:03 »
Ultra zanimljivo! Jos, jos, jos!
Ovo je prvi put da vidim slike ovolikog leda u Beogradu.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #4 poslato: 30. Septembar 2009. u 13:22 »
Svaka časta na iskopanom materijalu  :super:

Hvala Boce ;) Ovo je samo mali deo materijala koji sam skupio (izlistao sam Politiku od 1926. do 1934.,
brojeve od 1.maja do 30. septembra u potrazi za "nezapamćenim" nevremenima širom Srbije,uskoro će biti i tema o tome iako mi je ostalo još da izlistam period do 1941.)

Hvala Princ na ovim podacima,osim količine padavina i brzine vetra nisam imao nikakve podatke.Najinteresantnije od svega mi je period dana u kome se sve desilo.Tražio sam na wetterzentrale karten arhiv karte,ali sam našao samo ovu:



Počeću sa podacima Meteorološke opservatorije koje je objavila Politika od 25.5.1937. pod naslovom "Begrad je imao veće pljuskove,ali se grad takve siline ne pamti"
-kiša sa grmljavinom oko 2.40h
-provala oblaka sa gradom oko 2.50h.Provala oblaka trajala oko 10 minuta,grad oko 5 kod Opservatorije.
-najviše zrna grada  oko 1-1.5 cm u prečniku,komadi preko 2 cm u prečniku.
-najjači udar vetra 22 m/s
-pravac vetra SE,na osnovu ovoga i još nekih podataka pretpostavlja se da je oluja došla sa SE.
-za vreme oluje pritisak skočio za 4.25 mm žive u barometru,a onda se vratio na vrednost kao pre oluje.
Princ je naveo količinu padavina.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #5 poslato: 30. Septembar 2009. u 13:43 »
Slike iz Politike 25.5.1937.





















Arhiva Politike na: http://digital.nb.rs/collection/no-politika

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #6 poslato: 30. Septembar 2009. u 14:34 »
-pravac vetra SE,na osnovu ovoga i još nekih podataka pretpostavlja se da je oluja došla sa SE.
-za vreme oluje pritisak skočio za 4.25 mm žive u barometru,a onda se vratio na vrednost kao pre oluje.

Prema pravcu vetra, ja zaključujem da je oblak došao iz pravca Žarkova, sa SW. Vetar koji je udružen sa Cb-om nema isti pravac kao pravac premeštanja oblaka, bar ne kad je nestabilnost vazdušne mase u pitanju. Frontovi su drugo. A SW? Pa jednostavno, takvu oluju može doneti oblak sa SW, a retko kada sa NW. Oblaci koji stižu sa NW su najčešće uz frontove, a ako nisu, onda nisu tako intenzivni. Slabogradijentno polje dozvoljava sve pravce kretanja, naročito ako su to neki uobičajeni pravci kretanja oblaka (kao SW).
Skok pritiska je uobičajena stvar kod oluja. Obično pritisak skoči tokom nevremena, a to je usled pojačanog vetra i samim tim dinamičkog pritiska. Barometri pokazuju ukupan pritisak, ne razlikujući statički i dinamički. Puno puta sam to video na barogramima, a možete videti i vi na graficima sa raznih AMS. Povratak pritiska na prethodni nivo je samo dokaz ad nije front, već ista nestabilna vazduhšna masa. U frontu se pritisak menja i posle nevremena nastavlja da raste.
Karta reanalize koju si pokupio, Pavloviću, jeste samo proizvod reanalize vazdušnog pritiska svedenog na nivo mora. Prema toj karti uočavamo jedno slabogradijentno polje ('manjak izobara na karti') nad Beogradom i tim delom Evrope. Hvala ti što si to okačio. Sada je naša analiza kompletnija.
Kad smo već kod ovoga, ja sam se potajno nadao da će neko od studentarije uzeti tu reanalizu, ali... pa dobro sad. Ispitni rok je u toku, sledi i Oktobar II, pa ću da razumem.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #7 poslato: 30. Septembar 2009. u 20:22 »
Wow  :o :-[ Pa ovo je bila bas bas zestoka predratna oluuuuuuuja  :P Sve pohvale i od mene za pronadjeni materijal. :super:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #8 poslato: 01. Oktobar 2009. u 10:39 »
Neverovatna oluja i vredna arhiva.  ;)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Nevreme u Beogradu 24.5.1937.
« Odgovor #9 poslato: 01. Oktobar 2009. u 16:08 »
svaka čast pavloviću! super je kada se ovako nešto nađe