Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2009 - I dekada  (Pročitano 80178 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #60 poslato: 02. Oktobar 2009. u 10:51 »
Nisi me uvredio, Joe. Samo ne razumem razmatranje ovog tipa, kao da model bode baš tu tačku, a ne šire područje.

Može biti da je jedna od tih tačaka Novi Sad (ili centra 'ćelije'), pa se reprezentovanje izlaza iz modela u vidu meteograma baš lepo slaže sa ostvarenjem za NS. Možda i ne. To ne mogu znati, jer ne poznajem strukturu GFSa. Čini mi se da sam pomenuo osrednjavanje po 'ćeliji', tako da su konvektivne padavine 'osrednjene', a izlaz za meteogram je samo (ponoviću) bilinearna interpolacija između tačaka mreže.

Inače, smatram da je GFSova gruba rezolucija upravo 'krivac' za našu opasku 'Ne veruj GFSu koji laže'.

Procena validnosti modela je škakljiva stvar. Zato ću ovo da vidim kao lični izbor, na koji svako od nas ima pravo.

Svedok sam nestajanja meteorologije u Srbiji. Ono što danas imamo iz meteorologije jeste strava & užas. To je za drugu temu, pa neću da pričam ovde. Možda otvorim novu temu sa tim, ali nešto mi takva opcija nije po volji. Samo još da napomenem da je ovaj forum lepo krenuo sa meteorologijom i njenom popularizacijom, pa bi mi bilo beskrajno žao da sve to upropastimo jednim te istim pričama, bez nekog napretka.
Tvoja izjava, sama po sebi, ne ugrožava meteorologiju na forumu, nikako. Ali ništa novo se ne dešava, sve se zaparložilo u zavrtelo u 'vrzino kolo' istih priča svaki svakcati dan.

Zato, moji pozivi 'u pomoć' su samo skromni saveti čemu da se teži kako bi forum o(p)stao na 'dobrom glasu'. Nadam se da smo se razumeli.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Luka92

  • *
  • Poruke: 207
  • Starost: 31
  • Lokacija: Niš
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #61 poslato: 02. Oktobar 2009. u 11:23 »
U Nišu se potpuno naoblačilo, sada je 21°C.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #62 poslato: 02. Oktobar 2009. u 11:26 »


Svedok sam nestajanja meteorologije u Srbiji. Ono što danas imamo iz meteorologije jeste strava & užas. To je za drugu temu, pa neću da pričam ovde.

Ja ću se (iako nije meto za to!) nadovezati na ovu rečenicu...Juče sam se razočarao podatkom da se sve glavne osmatračke stanice RHMZ Srbije automatizuju...prelaze na na sistem AMS, pa videh i sajt www.sjenica.com na linku: http://sjenica.com/s3/index.php?option=com_content&task=view&id=434&Itemid=68 gde sa ponosom ističu kako je ta stanica (a i sve druge će!) preći na AMS stanice, kažu, "time će se dobiti u kvalitetu osmatračkog sistema u Srbiji..." Pitam se - kuda će dugogodišnji osmatrači (ili ako ostanu- šta će da rade pored digitalnih instrumenata i softvera?)...i baš me zanima kako će ti novi AMS uredjaji na GMS u Srbiji osmotriti, recimo, "stanje neba" (količinu oblačnosti)...ili i za to postoje senzori..?  Kažem, nije tema za ovo mesto, ali sam od juče "zatečen"... :!: :?:

U Trsteniku sve više oblačnosti...T=21.0°C

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #63 poslato: 02. Oktobar 2009. u 11:35 »
Ni kod mene sinoć ništa, rano ujutru dok sam išao do autobuske stanice sam u gradu video par kapi na autima i to je sve. Evo sad ću se vraćati iz Novog Sada gde je oblačno i svežije nego prethodnih dana...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #64 poslato: 02. Oktobar 2009. u 11:43 »
Ja ću se (iako nije meto za to!) nadovezati na ovu rečenicu...Juče sam se razočarao podatkom da se sve glavne osmatračke stanice RHMZ Srbije automatizuju...prelaze na na sistem AMS, pa videh i sajt www.sjenica.com na linku: http://sjenica.com/s3/index.php?option=com_content&task=view&id=434&Itemid=68 gde sa ponosom ističu kako je ta stanica (a i sve druge će!) preći na AMS stanice, kažu, "time će se dobiti u kvalitetu osmatračkog sistema u Srbiji..." Pitam se - kuda će dugogodišnji osmatrači (ili ako ostanu- šta će da rade pored digitalnih instrumenata i softvera?)...i baš me zanima kako će ti novi AMS uredjaji na GMS u Srbiji osmotriti, recimo, "stanje neba" (količinu oblačnosti)...ili i za to postoje senzori..?  Kažem, nije tema za ovo mesto, ali sam od juče "zatečen"... :!: :?:


Dragane proces automatizacije nije ništa loše što nam se dešava. Naprotiv ona je potrebna zarad još kvalitetnijih merenja u nas. To nikaki ne umanjuje značaj ljudi koji rade na stanicama i njihovo prisustvo i rad će i dalje biti itekako potrebni. Neću komentarisati kvalitet procesa automatizacije zato što imam samo delimične informacije o tome ali pošto je sve još u probnoj fazi nadam se da će se vremenom doći do kvalitetnog rešenja celog sistema.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #65 poslato: 02. Oktobar 2009. u 11:55 »
Dragane proces automatizacije nije ništa loše što nam se dešava. Naprotiv ona je potrebna zarad još kvalitetnijih merenja u nas. To nikaki ne umanjuje značaj ljudi koji rade na stanicama i njihovo prisustvo i rad će i dalje biti itekako potrebni. Neću komentarisati kvalitet procesa automatizacije zato što imam samo delimične informacije o tome ali pošto je sve još u probnoj fazi nadam se da će se vremenom doći do kvalitetnog rešenja celog sistema.

Slažem se Dejane, nove tehnologije.. Ja sebi (kao amater u ovoj oblasti) mogu da dozvolim digitalne instrumente (sa podozrenjem u njihovu stopostotnu tačnost!), ali, pošto sam pobornik "klasične" osmatračke "škole"...otuda i moje razočarenje da se AMS uvodi na Glavnim meteo stanicama u Srbiji... Videćemo, možda i bude bolje i tačnije od živinog termometra ili živinog barometra... Ko zna...daj Bože! Doduše, to je moj (lični) stav...
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2009. u 12:06 TRSTENIK »

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #66 poslato: 02. Oktobar 2009. u 12:13 »
U Paracinu suvo i pretezno oblacno 23C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #67 poslato: 02. Oktobar 2009. u 12:19 »
Slaba do umjerena kiša, 19.3°C. Pravo jesenje vrijeme.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #68 poslato: 02. Oktobar 2009. u 12:43 »
Oblačno u Trsteniku...T=22.0°C

Aktuelna SAT slika:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #69 poslato: 02. Oktobar 2009. u 13:47 »
Ne treba zazirati od automatizacije meteoroloških stanica. To je realnost koja se dešava i kod nas, u našoj zemlji, kao jednoj od poslednjih u Evropi sa tim.
Automatizacija zaista donosi napredak u tačnosti merenja, pomaže meteorološkim osmatračima da precizno izmere meteorološke veličine. Istina, ne postoji za sve senzor, pa će osmatrači biti potrebni na stanicama više nego ikad. Neće oni biti istrebljeni automatizacijom, to je samo loša pretpostavka. Naprotiv, osmatrači će imati malo drugačiji, ali mnogo odgovorniji posao. Moraće da budu više tehnički obrazovani, a ne da se njihovo tehničko umeće svodi na šišanje trave kosilicom, ili košenje trave uopšte kada pređe propisanih 5 cm visine.
Ono čega se ja plašim u ovoj priči jeste način na koji se automatizacija vrši. Brzopleto postavljanje AMS, ponekad i bez kalibracije u laboratoriji, vrlo je opasan deo posla. Obučenost radnika na stanicama je jednako važan deo promene. Održavanje opreme je često rak-rana ovakvog sistema, i dok ne budemo tehnički, stručno i metodološki spremni za promenu, dotle ću biti izričito protiv prelaska na AMS. Dug je to posao, i nadasve mučan, ali pokazalo se da je ipak neophodan u današnje vreme.
Prelazak na AMS je u svetu uzrokovao dosta olakšanja tekućih poslova (sinoptika), ali i velikih problema (klimatologija, naročito homogenost nizova). Srbija je ušla u stvarni svet XXI veka, sa meteorološke strane... ali ja ostajem zabrinut (videti moj prethodni post u ovoj temi).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #70 poslato: 02. Oktobar 2009. u 14:18 »
U Knjaževcu oblačno
Takt=22.4°C

konkretnija oblačnost stiže sa jugozapada



Temperature u 14h

NEGOTIN  24.0
ZAJECAR 23.8
VRANJE 22.9
DIMITROVGRAD 22.8
CUPRIJA 22.5
KNJAZEVAC 22.5
LESKOVAC 22.4
NIS 22.1
KRUSEVAC 21.5
KRAGUJEVAC 21.2
V.GRADISTE 20.8
S.PALANKA 20.6
KRALJEVO 20.4
B.KARLOVAC 20.3
VRSAC 19.9
VALJEVO 19.7
BEOGRAD 19.7
ZRENJANIN 19.5
SURCIN  19.5
LOZNICA 18.8
INDJIJA 18.6
NOVI SAD  18.0
S.MITROVICA 18.0
POZEGA 17.8
KIKINDA 17.8
PALIC  17.0
SOMBOR 16.4
CRNI VRH  15.1
ZLATIBOR  13.0
SJENICA 12.2
KOPAONIK  9.6
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2009. u 14:49 Boce »

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #71 poslato: 02. Oktobar 2009. u 14:27 »
oblačno i u zaječaru, 24C


Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #72 poslato: 02. Oktobar 2009. u 15:06 »
Jaka kiša u Trsteniku, temperatura u padu...T=19.2°C

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #73 poslato: 02. Oktobar 2009. u 16:12 »
U Paracinu konacno slaba kisa sa tendencijom pojacanja 19C

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #74 poslato: 02. Oktobar 2009. u 16:21 »
U Knjaževcu je neko vreme bilo vrlo slabe kiše
trenutno je bez padavina
Takt=21.6°C

Van mreže BranislavV

  • *
  • Poruke: 34
  • Lokacija: Bor
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #75 poslato: 02. Oktobar 2009. u 16:37 »
Bor, lepa, prava jesenja kisica
tko hoda taj ne trci

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #76 poslato: 02. Oktobar 2009. u 17:19 »
kiša polako pojačava
Takt=20.1°C
WRF odlično pogodio oblast intenzivnijih padavina




Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #77 poslato: 02. Oktobar 2009. u 17:29 »
u zaječaru pada slaba kiša i baš je mračno

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #78 poslato: 02. Oktobar 2009. u 17:48 »
Tmurno...hladno,par kapi kise je bilo nocas i to je to:)

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #79 poslato: 02. Oktobar 2009. u 18:40 »
Ovo je prilično žalosno da kišu moram zazivati. Kišu, ljudi, u oktobru. Možda tražim previše.  :-\

I dalje oblačno. Crna Gora će imati lijepu akciju.