Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Budjenje proleca 2011  (Pročitano 75269 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #80 poslato: 14. Maj 2011. u 13:16 »
Hvala ljudi, super su slike svima  :)

Ja sam posle jedne igračke kupio novu, pa bi zbog samog aparata slike trebale da budu bolje :D naravno treba tu još puno vežbanja i učenja, a najviše slikanja :P

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #81 poslato: 14. Maj 2011. u 21:07 »
Večeras posvećujem post prvom ovogodišnjem voću - JAGODI :)

polje jagoda



malo  bliže



malo  za  sebe



i posle kad počne da vas boli stomak, znate da je dosta ;D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #82 poslato: 14. Maj 2011. u 21:17 »
Njam, njam..  :P

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #83 poslato: 15. Maj 2011. u 10:21 »
moje omiljeno voceeeee :) a reci mi sta je to izmedju stabla i zemlje, ta plastika?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #84 poslato: 15. Maj 2011. u 10:28 »
Crna folija, da bi jagode bile čiste, da bi se sprečio rast trave... time je lakše održavanje i lepši plod :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #85 poslato: 15. Maj 2011. u 10:30 »
Što bi rekli Beatlesi, "strawberry fields forever". :super: Doduše, više volim šumske, ali i ove su lijepe za vidjeti. :) Takođe, jedno od mog omiljenog voća.
« Poslednja izmena: 15. Maj 2011. u 11:07 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #86 poslato: 15. Maj 2011. u 16:14 »

Pa dobro šta radiš ti sa tim jagodama? Ubijaš komšije?  :lmao:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #87 poslato: 15. Maj 2011. u 21:07 »
Punim stomak ;D Pravi se džem, a jedne godine smo imali toliko puno, ali su bile sitne, pa je napravljena rakija od jagoda. E to su svi pohvalili, ja nisam probao, ali miris je neverovatan :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #88 poslato: 15. Maj 2011. u 23:12 »
Što bi rekli Beatlesi, "strawberry fields forever". :super: Doduše, više volim šumske, ali i ove su lijepe za vidjeti. :) Takođe, jedno od mog omiljenog voća.
Sumske smo bese jeli na Staroj Planini 2008 godine?

Dejo, reci mi jel' gajite i one "mesecarke" koje radjaju cele godine?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #89 poslato: 16. Maj 2011. u 07:07 »
Ima više vrsta koje rađaju tokom cele godine, ali su one dosta sitnije i često stradaju od jakog sunca (šumske su ok jer su skrivene u senci), a i nije gušt jesti jagode u julu/avgustu kad ima gomila drugog voća. ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #90 poslato: 16. Maj 2011. u 12:34 »
Punim stomak ;D Pravi se džem, a jedne godine smo imali toliko puno, ali su bile sitne, pa je napravljena rakija od jagoda. E to su svi pohvalili, ja nisam probao, ali miris je neverovatan :D

I ja sam veliki ljubitelj jagoda! Uvek mi je za rođendan bila torta sa jagodama. Sada, u XIX veku, jagode stižu sve ranije, a moj rođendan teško da dočekaju. Prošle godine izgoreše i pre rođendana, tako da sam se 'sušio' od moje omiljene torte. 'b'm ti 'globalno zagrevanje'...  :rofl:

A da mi je probati tu rakiju...

... k'o ptprinceza, što mi ga daje kada kaže kako je na Paliću u hotelu (ne znam kom, nebitno) jela riblje čvarke (od somovine, mmm...)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #91 poslato: 16. Maj 2011. u 19:19 »
jedne godine smo imali toliko puno, ali su bile sitne, pa je napravljena rakija od jagoda. E to su svi pohvalili, ja nisam probao, ali miris je neverovatan :D

Jedno je biti protivnik alkohola i njegovih derivata, ali ne probati takav redak specijalitet..!? ;) Šalim se naravno, i lično sam potivnik alkohola, ali bih vrlo rado probao jednu čašicu ovog specijaliteta! :)


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #92 poslato: 17. Maj 2011. u 13:07 »
Kod mene u bašti, jagode ove godine nešto mnogo sitne.. :-\
Ipak, za voćnu salatu dušu dale.. :D


Fali samo šlag.. :cheers:

Jagode su prvo voće koje je sazrelo, ali vrlo brzo će ih stići višnje, ukoliko narednih dana bude dosta sunca! Evo i dokaza kod mene u dvorištu:



Kajsije odlično napreduju, i ako se ostvare ove današnje crtarije modela biće ih već sredinom juna (onih ranih sorti).



Jabuka je svoj dugotrajan put sazrevanja započela veoma uspešno ove godine, bujnim rascvetavanjem, a i uspešnom oplodnjom zahvaljujući vrednim pčelama, ali i nešto vetrovitijem periodu u vreme cvetanja, pa početkom oktobra očekujem veoma berićetnu berbicu sa ovog drveta! :)



A sad malo i o povrću. Najviše reči u poslednje vreme na forumu odlazi na krompir.. Pre onog nedavnog visinskog ciklona situacija je bila prilično zabrinjavajuća u mojoj bašti, ali nakon njegovog prolaska i 17 litara kiše po m2, situacija sada i više nego dobra, a krajem meseca očekujem i prve mlade krompiriće na trpezi! Evo kako on danas izgleda:



Dakle mlad, zdrav i naravno prav! :rofl:




Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #93 poslato: 17. Maj 2011. u 22:58 »
reci im kakav im je vegetativni period? ima li mogucnosti da radjaju i tokom zime ako se drze u zatvorenom? Kad bih nekako mogao da ih posadim u neku saksiju na terasu, ma koliko god da ih je... samo da ih imam za povremeno osvezenje :) terasa mi je orijentisana na istoku, znaci osuncana je samo do podneva, a dodatno kompresor od klima uredjaja mi je na terasi, tako da je poprilicno zagreje leti, bude i 40 C na terasi kada klima radi...
Hm,mislim da bi teoretski mogle u toplom da opstanu cele godine,medjutim jagode vole jako puno sunca,pa je uzaludan trud da ih gajimo zimi jer je insolacija slaba i plodovi bi,ako se i zametnu propadali pre nego sazru. Drugo,nema ni insekata koji oprasuju cvet.
Ja ih zimi osisam skroz i saksije unesem u hladan prostor. Sad su vec u fazi cvetanja i zametanja plodova,a od juna pa do kraja septembra istovremeno ima i cvetova i malih plodova i zrelih plodova za jelo :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #94 poslato: 19. Maj 2011. u 08:39 »
Jagode su prvo voće koje je sazrelo, ali vrlo brzo će ih stići višnje, ukoliko narednih dana bude dosta sunca! Evo i dokaza kod mene u dvorištu:

Freeze, koje su ti ovo višnje? Ja imam dve vrste i još su skroz zelene. Jedino su trešnje počele da crvene.  ;)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #95 poslato: 19. Maj 2011. u 08:49 »
a krajem meseca očekujem i prve mlade krompiriće na trpezi!

Kod mene je ostalo nešto praznog mesta u plasteniku pa smo posadili krompir još početkom aprila, sad već ima 10-ak dana kako se može krasti ispod stabljika mladih krompira pristojne veličine :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #96 poslato: 19. Maj 2011. u 09:27 »
Kod mene u selu ima dosta bagrema, a on je ove godine procvetao "svetski" tako da prelepo miriše na sve strane ...  :super:

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #97 poslato: 19. Maj 2011. u 10:35 »
Freeze, koje su ti ovo višnje? Ja imam dve vrste i još su skroz zelene. Jedino su trešnje počele da crvene.  ;)

To je neka obicna sorta.. Ove godine rodila je poprilicno, ali plod joj je mnogo sitniji.
Ja zaboravio na tresnje, one uvek sazrevaju pre visanja, a ovog puta visnje su ih stigle kanda.
Njih nemam, imao sam u dvoristu u proslosti jedno stablo, medjutim zahtevalo je obavezno prskanje jer su je gotovo uvek napadale biljne vasi i mravi u tandemu, u velikoj meri, a posto sam protivnik prskanja voca, svoj zivotni ciklus ona brzo je zavrsila..

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #98 poslato: 19. Maj 2011. u 22:37 »
Evo i prvih ruža :)


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Budjenje proleca 2011
« Odgovor #99 poslato: 19. Maj 2011. u 22:47 »
Oseca se opojan miris.. :D