Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2017  (Pročitano 61261 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Leto 2017
« poslato: 26. Maj 2017. u 10:01 »
Gledajuci trenutne izlaze modela, kao i par izlaza od ranije modeli nam sugerisu topao pocetak juna ali i uz potencijalne nestabilnosti.

Strujanje bi, u sustini bilo slabo, prva dva-tri dana juna bismo imali preovladjujuca strujanja severnih pravaca, uglavnom severozapadna, a potom uglavnom jugozapadna. Naravno, to se odnosi na veci deo zemlje, ali svakako da bi bilo krajeva gde bi strujanje u odredjenim momentima bilo nesto drugacije, a tu pre svega mislim na jugozapad zemlje gde bi moglo biti uspostavljeno jugozapadno strujanje nesto ranije nego u ostatku zemlje, i gde bi moglo kasnije biti i nekog zapadnog-severozapadnog strujanja u pojedinim danima kada bi veci deo zemlje imao jugozapadno.

GFS u pojedinim izlazima daje poprilicno veliki CAPE za Srbiju i region, ali taj podatak za sada uzimamo sa velikom rezervom jer dobro znamo kako i male varijacije u podacima mogu da donesu bitno drugaciji ishod.

Sto se tice temperatura vazduha na 2m tu bismo, prema trenutnim izlazima modela mogli da ocekujemo temperature oko 30C, u pojedinim danima i nesto vise od toga.
Dakle, prvih par dana juna, kako sada stvari stoje, ocekuje nas suncano i toplo, a za sada deluje, i nestabilno pa bi bilo i pljuskova, a uz ovakve parametre koji su trenutno na kartama lokalno bi bilo i jacih nevremena uz grad, obilnije padavine i pojacan vetar. Kao sto sam vec i napisao, u pojedinim danima bi strujanje bilo slabo, a znamo sta moze da se desi u takvim situacijama lokalno kada imamo jace razvoje. Praticemo svakako, za sada deluje zanimljivo.
« Poslednja izmena: 26. Maj 2017. u 10:24 Mile94 »

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Leto 2017
« Odgovor #2 poslato: 26. Maj 2017. u 11:01 »
Nekada su članke pisali novinari koji se razumeju u "materiju" o kojoj pišu -danas je mnogo drugačije, piše ko šta hoće a to se objavljuje bez kontrole uz "ciljane" naslove koji privlače pažnju (ali kamo sreće da su netačni ili delimično netačni tekstovi u vezi prognoze vremena najveći problem...).

Pročitao sam prvi deo teksta i odustao jer već u tom delu postoje dve veoma netačne konstatacije:

1) "On pojašnjava da se tropski dan proglašavaju kada je temperatura preko 25 stepeni"

Neko bi morao da zna šta se podrazumeva pod "tropskim danom" a šta pod "letnjim" -25C svakako nije "granica" za tzv. "tropski dan" (kažem tzv. jer zaista ne smatram da je 30C "dovoljan uslov" za opis "tropski dan" ali znam da se ipak tako "računa").

2) U temi o JUNU ("Jun će biti malo topliji") se pojavljuje recenica:

"U Beogradu i široj okolini srednja temperatura tokom avgusta biće oko 30,2 stepena."

Dakle, ne treba da piše "tokom avgusta" nego "tokom juna" a za neupućene novinare imam poruku:

naučite šta je "srednja temperatura vazduha" pa onda pišite o tome! Postoji velika razlika između "srednje maksimalne temp." i spomenute "srednje temperature".
Ako bi nekim nenormalnim spletom okolnosti "srednja temp." u junu bila 30.2C onda je lako pretpostaviti kolika bi bila srednja maksimalna temp.

Uzgred, izgleda da ćemo se "pošteno ugrejati" ;) tek na samom kraju ovog meseca -do sada je najviša dnevna temp. u Beogradu bila 27.9C (19.maja) a kraj maja će izgleda "doneti" temp. više od spomenute temp.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Leto 2017
« Odgovor #3 poslato: 26. Maj 2017. u 11:13 »
 ^^ Oni već znaju da će na planinama tokom leta biti tri tropske noći.  :laught: U Beogradu računajte na 26 tropskih noći. Leto će biti veoma sušno, kiša će padati od 17 do 28 dana. Pa ako bude 28 kišnih dana to znači da će skoro svaki treći dan padati kiša...  :rofl:  :oboze:  :worthy:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Leto 2017
« Odgovor #4 poslato: 26. Maj 2017. u 11:14 »
 ^^ Ja nisam ni procitao ovaj clanak jer nemam obicaj da citam tekstove sa ovakvim naslovima, ali sada, nakon Profijevog komentara sam morao. Da nisu zalosni bili bi smesni ovakvi tekstovi.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Leto 2017
« Odgovor #5 poslato: 26. Maj 2017. u 11:20 »
 ^^ Jedino vredno u ovom članku je poslednja slika.  :rofl:  :laught:  :rotf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #6 poslato: 26. Maj 2017. u 11:43 »
^^ Jedino vredno u ovom članku je poslednja slika.  :rofl:  :laught:  :rotf:
Realno  ;)

Samo se vi zezajte ali ocekujem da dodje jedan kolega m napise da se ovakvo leto kao u ovom clanku nije dogodilo jos od 1895. godine,  da su i tada isto novinari napisali ovakav clanak i da im niko nije na forumu verovao   :grin:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Leto 2017
« Odgovor #7 poslato: 26. Maj 2017. u 11:49 »
 ^^ :computer: Ma ti nisi normalan, svega mi, bravo za komentar! :laught:

A oko tih tekstova je uvek ista prica, zime najhladnije u x godina, leta najtoplija u najsusnija, svi znamo da ce izaci neki takav tekst i svi znamo i kako cemo da reagujemo na njih i svi uvek isto reagujemo. Ali hajde, bilo bi lepo da ne skrecemo sa teme vise.  :D

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #8 poslato: 26. Maj 2017. u 11:54 »
^^ Jedino vredno u ovom članku je poslednja slika.  :rofl:  :laught:  :rotf:


 :laie:   :thumbup:   :tu:


I GFS ensi prilično složni da ćemo imati sasvim solidne temperature za početak juna.

GFSENS00_43_21_205

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Leto 2017
« Odgovor #9 poslato: 26. Maj 2017. u 13:01 »
^^ Jedino vredno u ovom članku je poslednja slika.  :rofl:  :laught:  :rotf:

Ne mogu da vidim sliku, a ni tekst jer sam to djubre od novina zajedno sa ostalom "kompanijom" stavio na blok u firewall-u.

Naslov stvarno dostojan Pulicerove nagrade, a sudeći po Profijevom komentaru teksta se ni Njegoš ne bi postideo  :pleasantry:

Budalaština kao i svaka druga, najobičniji senzacionalizam i clickbait kao i uvek  :facepalm:


Lično, voleo bih da se ostvari. Posle one ledare i magluština celu jesen, zimu i ovog kilavog i hladnog vremena dosad, malo onih vrelih, pravih letnjih dana kad vazduh "treperi" ne bi bilo na odmet. Ja sam se lično uželeo jednog vrelog talasa od desetak dana  :comeon:
 
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Leto 2017
« Odgovor #10 poslato: 26. Maj 2017. u 13:42 »
Meni je najtužnije što su jedini komentari običnih ljudi na takve tekstove da meteorolozi kao i obično - lažu.

Ja sam uvek bio za to da se dugoročne prognoze drže u nekoj naučnoj i eksperimentalnoj fazi i da ne budu dostupne javnosti ni na koji način. Tako bi se i tabloidima onemogućilo da pišu ovakve užasne tekstove sa bolesnim naslovima. A naravno da ne bih pročitao tekst da nije ovde citiran. Blic, informer, kurir, alo, telegraf i slične zaobilazim u širokom luku. Njihov jedini cilj je da truju narod.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Leto 2017
« Odgovor #11 poslato: 26. Maj 2017. u 15:46 »
Чини ми се да добар ветар у леђа овим "стручњацима" даје и сезонска - седмомесечна прогноза на сајту РХМЗ-а :facepalm:. Само што је она увек, или готово увек, "кукавичка", јер се за сваки од прогнозираних периода углавном држи просечних вредности, уз малу или умерену позитивну температурну корекцију (вероватно због тренда пораста температуре тј глобалног загревања) а коју обично повезују са мање падавина. Било би интересантно приказати архиву поменуте прогнозе за овогодишњи јануар.


Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Leto 2017
« Odgovor #12 poslato: 26. Maj 2017. u 18:57 »
Jel može neki stručnjak da mi objasni kako se zvanično u meteorologiji zove period od nekoliko uzastopnih dana sa temp od 35 i više stepeni? Mnogo me nervira kad kažu "tropski talas", pošto bi pre odgovaralo sibirsko/mongolsko/saharski talas, jer su temp. u tropima umerenije, max do 32 stepena, retko ripe do 35. U delovima Sibira leti idu do 40, pa....
Ako uopšte postoji zvanican termin.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #13 poslato: 26. Maj 2017. u 19:43 »
@Caligula

Definitivno nisam stručnjak, ali mislim da mogu da odgovorim na tvoju poruku. Ne postoji termin u meteorologiji/klimatologiji koji obuhvata dan ili period od nekoliko uzastopnih dana sa najvišom dnevnom temperaturom 35ºC i više. Takođe, ne postoji ni termin tropski talas.



Evo još jednom, da se podsetimo, šta znače sledeći termini:


Letnji dan je po definiciji dan sa maksimalnom dnevnom temperaturom vazduha 25ºC i više.

Tropski dan je po definiciji dan sa maksimalnom dnevnom temperaturom vazduha 30º i više.

Mrazni dan je po definiciji dan sa minimalnom dnevnom temperaturom vazduha manjom od 0ºC.

Ledeni dan je po definiciji dan sa maksimalnom dnevnom temperaturom vazduha nižom od 0ºC.

Toplotni talas je po definiciji kontinuirani niz od pet i više dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha u kategoriji veoma toplo i ekstremno toplo.

Hladni talas je po definiciji kontinuirani niz od pet i više dana kada je minimalna dnevna temperatura vazduha u kategoriji veoma hladno i ekstremno hladno.


Prema definiciji, n-ti percentil neke veličine je ona vrednost posmatrane veličine ispod koje se nalazi n procenata podataka prethodno poređanih u rastući niz.


Percentili za temperature:

Ekstremno hladno   <2
Veoma hladno   2-9
Hladno   10-25
Normalno   26-75
Toplo   76-90
Veoma toplo   91-98
Ekstremno toplo   >98
« Poslednja izmena: 26. Maj 2017. u 20:21 Srđan »

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Leto 2017
« Odgovor #14 poslato: 26. Maj 2017. u 21:09 »
Hvala.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #15 poslato: 27. Maj 2017. u 09:58 »
Mrzim ljeto, žegu, sušu, komarce i ostalo.
Ovo je uzasan pocetak 6. mjeseca zato sto ce temp vec sada prelaziti 30 C.
Da ne govorim o tome sto bi tek moglo biti u 7. i 8.mjesecu.
Slicno je bilo 2015.

Samo da ljeto ne bude kao 2015., 2012., 2007., 2003. i 2000.
Sve mi se cini da ide u tom smjeru.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #16 poslato: 27. Maj 2017. u 13:43 »
Mrzim ljeto, žegu, sušu, komarce i ostalo.
Ovo je uzasan pocetak 6. mjeseca zato sto ce temp vec sada prelaziti 30 C.
Da ne govorim o tome sto bi tek moglo biti u 7. i 8.mjesecu.
Slicno je bilo 2015.

Samo da ljeto ne bude kao 2015., 2012., 2007., 2003. i 2000.
Sve mi se cini da ide u tom smjeru.
Ne mora da znači 100%. Prošle godine je jun bio topao, ali kišovit, sparan, nestabilan i prepun oluja. Prošli jun je bio najsparniji i mesec sa najviše dana sa grmljavinom i sevanjem u mom životu koji sam doživeo. Čak 19 dana. Bilo je toplo gotovo svaki dan oko 30C uz popodnevne nestabilnosti i period od 1-og do 28-og juna je bio gotovo ne prekidno nestabilan i sparan. Doživeo sam tri sna žne oluje (u KCS Bg-u 1-og, u Bratuncu na ujakovoj daci 12-og i najstrasnija i najzesca u mom rodnom Valjevu 19-og juna sa strašnom superćelijom). Bilo je i manjih oluja u Valjevu 10-og i 27-og juna uz nesto manje obilne, ali jak vetar i električna pražnjenja.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #17 poslato: 05. Jun 2017. u 07:53 »
35-ice kucaju na vratima e sad da li ce doci videcemo  :)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #18 poslato: 19. Jun 2017. u 23:19 »
Pisali su clanovi u temi Jun 2017. o ovome vec, ali eto da napisemo i u temi Leto 2017. da je na yr.no meteogramu izasla prva 40 za BG ovog leta. Termin je jos jako daleko zato i pisem ovde, moze dosta toga da se promeni, ali eto da spomenem kao sto sam to uradio i za prvu 30icu.

https://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/long.html

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #19 poslato: 20. Jun 2017. u 09:34 »
Nažalost, samo je pitanje vremena bilo kada ćemo platiti danak ovoj izraženoj ciklogenezi preko severnih delova Evrope.

Podsetiću dragog kolegu Ciklona na našu diskusiju, gde smo se složili da je najgora stvar ovako dati "vetar u leđa" letu rano, na ovakav način..  :ranting:

Za uk i nauk, ako želimo "normalno" leto, moramo POD hitno da se rešimo ovih izraženih centara zapadno od Britanije, pod hitno... jer kad ove bogaljine zapnu u mestu, jedino što kod nas dolazi je šugava vrelina od njih  :ranting:

Dakle, treba nam totalno suprotno, da se greben sa Azora što češće gura ka Britaniji i Islandu...

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*