Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2017  (Pročitano 68413 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #20 poslato: 29. Novembar 2017. u 14:30 »
Tu sam i ja ekipa. Pratim pomno razvoj situacije. samo se ne javljam još.  :grin: Lepa zimska postavka za početak decembra.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #21 poslato: 29. Novembar 2017. u 16:24 »
 ^^
Heeej, živ si  ;)
Ti znaš da sneg u Beogradu i Novom Sadu neće da padne dok se ti ne oglasiš na forumu  ;)

Neki modeli i automatske prognoze su još pre nedelju dana davale samo 2C za ovu noć (za BG-Vračar) uz povremene padavine i bile su bolje nego neke mnogo "svežije" prognoze.
OK -zabeležena je pojava prvih mokrih pahulja u nekim delovima grada a videćemo da li će u nekom danu tokom prve nedelje decembra biti i nečeg drugačijeg.

Nakon što su se u nedelju uveče mokre pahulje, vrlo "stidljivo", pojavile u nekim delovima Beograda (u 23h je na stanici na Vračaru zabeležena susnežica pa eto postoji "zvaničan trag" o tome) čini se realnim (ali daleko od toga da je to nešto "sigurno") da tokom vikenda bude svih vrsta padavina u Beogradu (gde šanse za sneg rastu od subote ka nedelji tj. bilo bi mi čudno da sneg, bez "primese" kiše, ne pada makar povremeno u nedelju). Gledajući samo poslednja 2 run-a GFSa tu postoji samo čista kiša (a i količina je vrlo mala) ali gledajući "širu sliku" mislim da postoje dobri uslovi za makar mokar, "težak" sneg u Beogradu -dakle ne suv sneg koji raduje "snegoljupce" ali ipak i šansa za prvi sneg u Beogradu (ono u nedelju kasno uveče ne mogu da nazovem prvim snegom -zato sam napisao "pojava prvih pahulja") je nešto što zaslužuje pažnju i pretpostavljam da će u narednim danima biti dosta komentara o tome (naročito ako neki modeli blago promene situaciju i možda postave stvari tako da u prognozi ne pišemo samo o hladnoj kiši ili susnežici).
Videćemo kako će se situacija razvijati, numerički modeli će najverovatnije menjati situaciju u narednim izlazima -ja neću ponovo da pišem o šansama za sneg u BGu tokom vikenda jer sam procenu dao na osnovu analize 00z modela i automatske prognoze, a verujem da ima mladih članova koji će detaljno da analiziraju situaciju (ja ih u tome podržavam uz mali savet da se "snegoljupci" ne nerviraju  ;) ako naredni "izlazi" nekih modela ne budu davali ono što bi oni voleli da vide za svoj grad/mesto).

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #22 poslato: 30. Novembar 2017. u 00:15 »
GEFS od veceras crta jako lep sneg za Beograd u nedelju i ponedeljak. Nadajmo se da ce to potrajati u izlazima, temperatura je oko 0C, na visini minus, reklo bi se idealno za prvi sneg i to ne malo.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #23 poslato: 30. Novembar 2017. u 00:23 »
EC наставио тренд релативно добрих излаза и вечерас, наравно што се тиче викенда, па је све изгледнији снежни покривач у већем делу земље и Војводина би се декоративно забелела, док би остатак земље добио први пристојнији покривач, мислим наравно на ниже пределе.

За то је пресудна друга тура падавина коју бих рекао модели све више форсирају а то је субота ноћ/недеља сасвим ок температура, негде би снег падао и на минусу,такође не би било проблема са температуром по висини као што се чинило до скоро.




Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #24 poslato: 30. Novembar 2017. u 00:33 »
Tačno tako. Danas modeli dobri što se tiče vikenda. Pojavljivanjem Joe-a na forumu i nije moglo drugačije. Ima dosta potencijala i za period koji dolazi posle vikenda ali da se ne zalećemo. Bilo bi Medo dobro gledati jedan derbi u pravom snežnom ambijentu, da se izgrudvamo pošteno....
« Poslednja izmena: 30. Novembar 2017. u 00:45 slobopfc »

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #25 poslato: 30. Novembar 2017. u 00:39 »
Ali zato severozapad Vojvodine...
Ali šta je tu je, nadajmo se nekoj drugoj prilici. U ovoj definitivno gubimo :)

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #26 poslato: 30. Novembar 2017. u 01:21 »
Posto nisam neki strucnjak da procitam karte,moze li neko da mi kaze koliko ce biti snega u Sapcu, jer nam dolazi Spartak u Superligi i bilo bi lepo gledati utakmicu u sneznom ambijentu?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #27 poslato: 30. Novembar 2017. u 09:42 »
Da, modeli idu u dobrom pravcu što se tiče zimskog scenarija ako izuzmemo kolegu Ciklona. Ali to nije ništa neuobičajeno.  :grin:

offtopic: Puno pozdrava i tebi stari druže Profiamateru.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #28 poslato: 30. Novembar 2017. u 10:01 »
Interesantna noc na nedelju ali minus na visini nekako nesiguran narocito za moj kraj... Ali znamo sta se desava priblizavanjem termina, Yr.no nit smrdi nit mirise... Moram da se zapitam dal ovakva karta kao sto je Medo ubacio nije grubo uradjena sa druge strane nema problema podlogom, juce u podne mislim da je t bila 7C u hladovini led nije ni cuo i na zemlji i na betonu... Meni i dalje tanko deluje ali mogla bi mala pomeranja da budu znacajna... Gfs vise ne gledam samo EC...
Kretanje ciklona


Tako celu noc...
« Poslednja izmena: 30. Novembar 2017. u 10:18 Bart »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #29 poslato: 30. Novembar 2017. u 10:08 »
Nisam stigao da ispratim modele detaljnije ali i EC i GFS trenutno "daju" 8-10 mm padavina kod mene u nedelju, pri temperaturi na 2m uglavnom izmedju 0 i 1C. Temperature po visini bi iznad mene veci deo dana bile tek malo ispod nule oko -2, -3C ali bi i u nizim slojevima temperature bile u blagom minusu, pa uz padavine to bi "trebao" da bude vlazan sneg ovde. Na zapadu Vojvodine je to jos sigurnije jer ce tamo i temperature po slojevima biti malo nize.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #30 poslato: 30. Novembar 2017. u 11:36 »
"Dosta" slabiji EC 00z za Beograd nego juce u 00z izlazu po pitanju hladnoce na visini.  yr no,  to potvrdjuje.Nema vise cistog snega a i padavine su cini mi se malo smanjene. Posle toga se karte svaki izlaz iznova mesaju na svim modelima, od bajki do kosmara.

Juce EC 00z (isti termini su u pitanju)



Danas



Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #31 poslato: 30. Novembar 2017. u 12:11 »
Jutrošnji yr.no mi daje 9,4 mm u obliku snijega..


..dok je 6z GFS lošiji od jutrošnjeg 0z pa daje u prosjeku 6 mm za nedjelju, isto u obliku snijega.

Po modelima snijeg bi počeo padati u nedjelju ujutro, najjači bi bio sredinom dana/rano poslijepodne, predvečer slabljenje i u noći na ponedjeljak prestanak. Šteta što najjače oborine nisu u noći pa bi bilo nekakve akumulacije nego u sred dana kad je upitna ali trebao bi se skupit koji cm snijega. EC daje 0°C cijeli dan, dok je GFS u laganoj pozitivi pa sredinom dana daje +1°C.
Temperatura po visini nebi trebala stvarati probleme.
Lijep početak prosinca, samo da se tako nastavi! :)


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #32 poslato: 30. Novembar 2017. u 12:22 »
Pa mora se prihvatiti da će to biti bljuzgav, "vodeni" sneg/snežni pokrivač, ali dobro za sam početak decembra nije to uopšte loše.

Ove padavine za sutra, kao i za noć na subotu su opet intenzivirane, nakon što su jedno vreme pretile da postanu skroz zanemarljive za dobar deo zemlje (izuzev jugoistoka koji je bio sigurica).

Te padavine će posebno dobro doći za planine, što me raduje (jer se uskoro približava ski opening na Kopaoniku). A čini se da bi i u nižim predelima u noći na subotu kiša ponegde komotno prešla u sneg, pre svega u centralnom pojasu zemlje.

... onda kroz subotu zatišje, eventualno skroz slabe, povremene padavine čisto da održavaju nisku temperaturu, i to pre svega u južnoj polovini zemlje. E onda, u drugom delu  noći na nedelju dolazi padavinski talas koji se najviše čeka, i koji bi mogao većini predela da donese snežni pokrivač (ako izuzmemo ovaj lokalni s petka na subotu). Pre svega bi, što kaže Josip, profitirale oblasti gde bi taj talas došao u noćnim satima, a to je po svemu sudeći južna polovina zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #33 poslato: 30. Novembar 2017. u 12:46 »
Nije lose, nije lose za subotu na nedelju noc... Sad gledah temperature po visini ali samo ona na 850mb mi se bas ne svidja ali dobro... Idemo Nis  ;) Za pocetak decembra dosta je videti i pahulje  :) Mada yr.no daje susnezicu i kisu, prosli put pogodio   :cry: Nismo dugo imali zanimljiv pocetak  :)

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #34 poslato: 30. Novembar 2017. u 12:49 »
Ovaj Yr.no bljuzgaviji nego sneg što će pasti. Sad skoro pa ukinuo padavine.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #35 poslato: 30. Novembar 2017. u 13:39 »
Ljudi kakve su sanse za sneg sutra ujutru vidim na zapadu i severozapadu ima sanse cak je i minus na 850hpa a neki vide i pokrivac  :confused: :confused: :confused: :confused:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #36 poslato: 30. Novembar 2017. u 19:43 »
Наставља се добар тренд модела, све више сигуран снег и у нижим пределима за викенд.

EC вечерас даје један слабији талас падавина у суботу увече и онај главни талас у недељу ујутру.

Оно што је такође занимљиво, мада је ово први излаз, јесте и потенцијална блок ситуација над Скандинавијом и доток хладноће на наше крајеве.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #37 poslato: 30. Novembar 2017. u 19:50 »
Kolega Medo, za naše krajeve još i odličan tajming nailaska padavina.

Znam da nećeš zameriti što te dopunjavam kartom.  :tu:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #38 poslato: 30. Novembar 2017. u 20:26 »
Kako se vikend primiče, sve je izvesnije da će i niži predeli dočekati prvi snežni pokrivač. Konkretno za Beograd, nedelja prepodne jako lepo izgleda i modeli su prilično složni po tom pitanju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 154
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #39 poslato: 30. Novembar 2017. u 20:48 »
Šta znači to "izvesnije"?Hoće li biti snega u Apatinu i okolini?