Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 697005 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Chat
« Odgovor #2600 poslato: 09. Januar 2014. u 16:11 »
Uglavnom se slažem sa ovim što ste napisali. Ljudi su više po društvenim mrežama nego u realnom životu, posla je malo (ili gotovo ni malo) ... međutim, nije mi jasno zašto su ljudi toliko otuđeni?! Evo mi smo u selu i ove godine organizovali paljenje badnjaka ispred crkve, a kasnije je bio i Deda Mraz koji je delio paketiće deci. Bilo je kuvanog vina, vatrometa ... sve skromno, ali lepo i znate šta? Okupilo se skoro 400 ljudi!!! Za selo koje ima nešto više od 1000 stanovnika to je izuzetno. Sve u svemu, svima je bilo lepo ali kada sve prođe, opet im je "lepše" da se "druže" na fb-u.

Jednostavno, da nema računara ljudi bi  bili prinuđeni da uvrste u svoj život mnogo više sadržaja kako im ne bi bilo dosadno i monotono (pa bi verovatno samim tim bili i manje otuđeni, i svakako više ispunjeni kvalitetnije provedenim vremenom). Pod tim podrazumevam bavljenje nekim sportom, odlazak u prirodu, čitanje knjiga, druženje itd.

Sad se sav nedostak sadržaja u životu kod mnogih ljudi (pogotovo mladih) rešava buljenjem u ekran kompjutera...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #2601 poslato: 09. Januar 2014. u 18:52 »
joj bre ljudi, totalno ste kontraproduktivni - pa što kukate ovde na forumu o nečemu što bi trebalo sami da uradite? ko vam brani da okupite ekipu, sami nešto organizujete, bilo gde... nećete valjda da čekate da vam opština šalje pozivnice za druženje u prirodi? koliko ja kapiram, sve one seoske fešte, razne pasuljade, kobasicijade i kotlićijade - organizuju neki lokalni entuzijasti... dobro, znam da to ne košta malo, ali ako imaš loptu i imaš teren, izađi napolje, gađaj koš, za pola sata će ti se neko možda pridružiti... a jes, i ja sam bila stidljiva kao mala, pa sve čekala da me pozovu da idemo da igramo lastiš, umesto da se lepo prošetam do ćoška gde su skakutale devojčice ;)

a to što se ne poznajete međusobno čak ni u tim manjim mestima, ili čak zazirete jedni od drugih u strahu od problema i nerazumevanja - to je već drugi problem...

ništa ne fali internetu, komunikacija nije ni bolja ni gora nego pre, znate i sami koliko se ljudi lažu i kad se gledaju u oči, tako da pada u vodu ta teza o kvalitetnom provođenju vremena... a o modi gluvarenja iz vremena pre interneta - bolje da ne pričam, tek to je bilo gubljenje vremena... mladost mi propala u potrazi za "životom"...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Chat
« Odgovor #2602 poslato: 09. Januar 2014. u 20:06 »
Mladenovac je totalno propao što se tiče društvenog života. Sportski centar je prekinuo s radom, dok su neki fudbalski tereni zapušteni. Znači samo busenje od trave, ništa se to ne održava. Leti je trava ili spržena, ili zarasla u sasušeni korov koji seže do kukova. Jeste da ima malih terena sa veštačkom travom, ali i to bi trebalo ubrzo da propadne jer se ne vodi računa. Jedino je dobro što ima betonskih terena, ali i oni su pusti... tek s vremena na vreme bude gužve, a i to leti uglavnom. Ovako, u hladnijem periodu godine, jedino ljudi koji su privrženi sportu borave tamo. Dvorišta oko zgrada su prazna, dok to nije pre bio slučaj.


Primetio sam da roditelji danas sve manje puštaju decu da idu napolje i da se igraju sa vršnjacima, upoznaju okolinu i dolaze u kontakt sa prirodom. Prosto mi se gadi kada vidim da roditelji ne daju deci da pipnu travu, kamen, granu, bilo šta iz spoljašnje sredine. Odmah posežu za vlažnim maramicama, dezinfekcionim sredstvima, da im se dete slučajno ne razboli tj. pokupi neku infekciju. Naravno, sve ovo je mnogo bolesno i nepravilno, jer se time deci mnogo šteti. Deca ne dolaze u kontakt sa predmetima iz spoljašnje sredine, previše se tu vrši izolacija, pa krajnji problem bude da deca ne razviju dobar imunitet, jer za svog detinjeg života nisu nikada ni došli u kontakt sa nekim najbezazlenijim bakterijama/virusima. Ali zato kada ih ti mikroorganizmi kasnije sačekaju, bolestima nikad kraja. Domovi zdravlja prepuni. Oni koji ne odu kod lekara, na svoju ruku kupuju razne antibiotike i sami postavljaju dijagnoze. Neko najmanje šest godina uči da bi mogao da postavi pravilnu dijagnozu, a danas tamo neki polupismeni ljudi, koji su pročitali nešto u nekim časopisima, glume lekare i samo prave štetu. A još deci ne daju da jedu ni neke vrste voća i povrća, izmišljaju neke silne alergije.


Dobro Sale kaže da su ljudi mnogo iskvareni. Uvek se razočaram kada se sa fb-a upoznam s nekim uživo, jer tek tad vidim kakav je taj neko krš od čoveka, tako da dobro čuvam ove prijatelje što imam oko sebe.

Generalno gledano, Srbija je propala, jer su na vlasti ljudi sa osnovnim školama, pa samim tim je i normalno da učeni ljudi odlaze. Svakako ne žele da im tamo neki neobrazovani likovi upravljaju životom i uništavaju ga. Bitno da se uvode neki nebulozni sistemi - kao što je BusPlus. Mislim, nije to toliko loše, ali par puta mi se dešavalo da zaista slučajno ne primetim da nemam više kredita na svojoj kartici (imam dve kartice - personalizovanu, koja važi u Mladenovcu i na relaciji Mld-Bg i nepersonalizovanu, koja važi u gradskom u Bg), pa dolazim u situaciju da dolazim u sukob sa kontrolorima. Razumem da posla nema, ali zar ti kontrolori moraju biti toliki smradovi od ljudi. Kao da će im plata biti veća ako isteraju stariju osobu, učenika iz vozila. A još kada zaustavljaju celo vozilo zbog jednog putnika, a ti žuriš... pa tačno ti prekipi da ga izbaciš kroz prozor. Toga nema nigde.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Chat
« Odgovor #2603 poslato: 09. Januar 2014. u 20:48 »
ništa ne fali internetu, komunikacija nije ni bolja ni gora nego pre, znate i sami koliko se ljudi lažu i kad se gledaju u oči, tako da pada u vodu ta teza o kvalitetnom provođenju vremena... a o modi gluvarenja iz vremena pre interneta - bolje da ne pričam, tek to je bilo gubljenje vremena... mladost mi propala u potrazi za "životom"...

Dobro, ne moramo baš oko svega da se usaglasimo. Meni je ipak drago da sam odrástao i bio dete u vremenu kad još nije počela ekspanzija računara i Interneta. Znam i sam koliko se više "pikao" fudbal u mom kraju dok sam ja bio klinac, a kako je danas...pretežno pusti tereni, nažalost. Klinci danas imaju "pametnija posla"- igraju igrice po ceo dan, "socijalizuju" se putem društvenih mreža itd.

I da, mislim da kvalitetu provedenog vremena definitivno doprinosi raznovrsnost onoga što radimo, nisam saglasan da je najbolja opcija koju čovek ima u svom životu da po ceo dan sedi za računarom, goji se i krivi kičmu.
« Poslednja izmena: 09. Januar 2014. u 21:04 Srks »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #2604 poslato: 09. Januar 2014. u 21:19 »
srks, možda se ja ne bih ni oglasila na ovu temu da ti nisi uzgred pomenuo "čitanje knjiga" /najpre sam htela da napomenem da je to usamljenički hobi - koji takođe može da škodi zdravlju, zavisno od položaja tela i izbora knjiga/

ali onda sam pročitala prethodne komentare, pa me ponela tema...

imala bih šta da progunđam i na sve ovo što piše zec, ali ne mogu sad, možda neki drugi put...

------------

a što se tiče interneta - znamo svi da je to jedno veliko đubrište po kojem treba pažljivo kopati... ali barem imamo izbor, jer u vreme kad smo mi neki bili mali - bilo je samo nekoliko TV kanala (koji su se obavezno pratili!), servirali su nam šta su hteli, a samo nekoliko novina (politika je bila opširnija, večernje novosti kratke) --- itd.

u bibliotekama je bilo više izbora, ali i za to su ljudi čekali preporuke /danas je tu opet net/

elem, imamo sad bolji pristup informacijama, možemo da biramo šta ćemo da radimo i gledamo, koga ćemo da slušamo i kome ćemo da se klanjamo... zar je to malo? /a to što neki lutaju i vole ovo i ono, to je samo dezorijentacija, tipična za ovo vreme... i ne samo kod nas! - zato se neki fokusiraju na lokalne stereotipe i drže ih se kao da ništa drugo ne postoji/

« Poslednja izmena: 09. Januar 2014. u 22:01 beket »

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Chat
« Odgovor #2605 poslato: 09. Januar 2014. u 22:08 »
 ^^ Beket, čitanje knjiga sam spomenuo kao jednu od aktivnosti (a ne kao jedinu), koju treba uparivati sa drugim aktivnostima.

A kad smo već kod čitanja knjiga, mislim da je pogotovo važno za mlade ljude koji se tek obrazuju i formiraju ličnost - da čitaju, makar ono što je obavezno kroz školovanje. Posle oni mogu da odluče da li im prija da nastave sa čitanjem u toku života ili ne. A današnje vreme  "brzog življenja"  i računara svakako ne potpomaže razvoju čitalačke prakse. Sad je uostalom Gugl tu za sve što nam treba, mozgovi nam nisu ni potrebni.  :rofl:

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #2606 poslato: 09. Januar 2014. u 22:28 »
gugl je super mašinerija, ali za sad ipak infantilna...
mozak svake individue mora da selektuje sve te informacije i da ih kapira po svom...

to je sloboda, ali i odgovornost -

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Chat
« Odgovor #2607 poslato: 09. Januar 2014. u 22:42 »
Savremeno doba nosi i pozitivne i negativne strane..Tako da ne možemo niti da osuđujemo ali ni favorizujemo neke stvari. U Vreme bez kompjutera,mobilnih telefona i ostale tehnologije svakako se živelo zdravije,mirnije,i znatno sporije nego sad kada nam je sve na dohvat ruke. Bilo je više druženja,prijateljstva su bila jača,sport se generalno više razvijao,jednostavno se više slobodnog vremena imalo..Dok se sad sve svodi na posao,put do kuće,slušalice u ušima,kući odmah na komp itd itd Više znanja a manje fizičkih aktivnosti,i manje druženja,sve se svelo na to( ja pokušavam kroz sport i treninge makar malo da pobegnem od nekih navedenih stvari koje svi koristimo ;) elem da ne pratimo društvene tokove i trendove realno bi mnogo manje znali,a primer za to je i ovaj forum koji ne bi koristili i mnogo manje bi znali o metrorologiji,kartama,i poznavanju osnova meteorolgije( bar za većinu nas amatera) Nesto nam donosi,nesto i odnosi savremeno doba drugari.. :))

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.694
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Chat
« Odgovor #2608 poslato: 09. Januar 2014. u 23:56 »
Slažem se sa vama,i ljudi jesu iskvareni,svako danas gleda korist i prosto neće ni da se druži ako nema neke koristi od toga,ponekad se i uplašim kad vidim na šta smo spali.Slažem se da je Mladenovac propao,ništa se u tom gradu ne nudi zanimljivo. Čak ni bazen normalan nemate. Previše kompleksa,oni koji nemaju zatvarju se u kuće,oni koji imaju biraju isključivo one koji im odgovaraju,a nezaposleni se smatarju kao neko ko ne vredi ništa. Ja takvih problema nemam,i iskreno draže mi je da pogledam film nego da sa trtim i udovoljavam nekom ko me ne šljivi ni 2% .Što se tiče sporta samo da kažem da i to  košta ukoliko želite da trenirate nešto sve to košta min 2.000din mesečno.Za nekoga je i to mnogo.. A što se tiče male dece i maramica sve mi je jasno-upravo je tako kako ste rekli preterana pažnja i strah od raznih zaraza prave od dece degene koji sem kompjutera i parketa ništa drugo i ne vide. Grocka nema ni bazen,Dunav neiskorišćen,mesto u kome ne može da se nađe posao,noćni klubovi propali, sa jednom teretanom koja ne liči ni na šta! Bivši predsednik opštine uhapšen zbog raznih stvari.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Chat
« Odgovor #2609 poslato: 10. Januar 2014. u 03:04 »
I u Melencima kao da polako sve staje, ali i dalje su puni tereni i leti i zimi, doduse malo manje zbog hladnijeg vremena itd.. ima dosta manifestacija ali su uglavnom sve na prolece.. sto se tice nocnih klubova, ne da nisu propali nego mi se cini da zaradjuju vise nego ikad.. cak i iz Zrenjanina mnogi dolaze u nase klubove.
U mom kraju ima bas mnooogo klinaca, ponekad se leti skupi i po 20-30 njih na cosku, pa kad krene galama... neke komsije muku muce s njima. Ja sam se iznenadio koliko je ove godine bilo korindjasa, isao sam tako oko 18h do centra da kupim nesto i usput se samo culo "primate li korindjase?" i slicno...

Sto se interneta tice, ja uopste ne zalim sto zivim u 'njegovom' dobu. Pre svega, mozes saznati sve o svemu, ali bukvalno... pored ucenja, mozes se zabaviti uvek uz neku dobru igru, pogledati neki dobar film, upoznati nekog istomisljenika i pricati s njim satima o temi koja te zanima...
Mnogo ljudi sam upoznao uzivo pomocu facebook-a i twitter-a, uopste ne zalim sto sam ih napravio  i sto sam potrosio dosta sati na njih.. cak sam i sadasnju devojku upoznao na tviteru, izveo je napolje posle 2 nedelje i evo uskoro ce nam 3 meseca...
Sto se losih strana neta tice, verovatno cu ih uvideti kasnije kad me zabolu oci  ;D
I pored njega drustvo i ja i dalje imamo bas raznovrstan drustveni zivot i ne sedimo ceo dan ispred kompjutera... dakle, internet se ne moze kriviti za 'propadanje drustvenog zivota'..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Chat
« Odgovor #2610 poslato: 10. Januar 2014. u 08:40 »
Проблем "централизације" није изражен само у Србији већ и у многим другим државама. Рецимо сличан проблем има Француска, где у Паризу живи шестина становника, или на пример Грчка где више од половине становништва живи у два града Атини и Солуну. Разлог је крајње једноставан, у већим градовима већа је шанса за запослење али и друштвени живот је далеко садржајнији.
Ne moramo da budemo kao Francuska i Grčka ... što ne bi bili kao Holandija?  ;) Kada mi je svojevremeno drug pričao kako su tamo "sela" uređena, nisam mu verovao. Mnogo kasnije sam gledao slike na Google Earth-u i zaista mesta sa nekoliko hiljada stanovnika izgledaju kako kod nas varošice od 10-20 hiljada možda i bolje. Svuda su neke fabrike, a to što kažeš za "krajnji razlog" je upravo zbog centralizacije. Zašto bi mlad čovek koji ima svoju kuću (novu veliku kuću) na selu "menjao" za neki "golubarnik" u gradu samo zbog posla. Imam neke prijatelje koji su to uradili i uopšte nisu zadovoljni jer su spali sa konja na magarca, ali nemaju izbor zaposlenja u selu ... da imaju, ne bi odlazili. Decentralizacija koju svi tako slatko spominju bi rasteretila veće gradove, a vratila život u manja mesta. Međutim, pusti snovi ...
Što se tiče interneta i društvenih mreža ... nemam ništa protiv, sve je to ok ukoliko se koristi u razumnom obimu. Čim dođe lepše vreme, ja moje klince spremim i na pecanje ... da vidite radosti kada upecaju "zlatnu ribicu" ... to ni jedan kompjuter ne može da uradi!!! :)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Chat
« Odgovor #2611 poslato: 10. Januar 2014. u 11:46 »
Citat: Ljubiša
Ne moramo da budemo kao Francuska i Grčka ... što ne bi bili kao Holandija?  ;) Kada mi je svojevremeno drug pričao kako su tamo "sela" uređena, nisam mu verovao. Mnogo kasnije sam gledao slike na Google Earth-u i zaista mesta sa nekoliko hiljada stanovnika izgledaju kako kod nas varošice od 10-20 hiljada možda i bolje. Svuda su neke fabrike, a to što kažeš za "krajnji razlog" je upravo zbog centralizacije.

Холандија има можда и најбољи систем просторног планирања у свету. Ишао сам тамо у једну стручну посету, пошто сам по струци дипломирани просторни планер, и било ми је фасцинантно колико они пажње посвећују планирању простора. Док је код нас то релативно нова наука и тек од скора се раде просторни планови, код њих то већ има и дугу традицију. То је и разумљиво будући да они имају велики проблем због терена који се налази испод нивоа мора, тако да од мора "краду" територију и сваки квадратни метар простора мора имати адекватну намену. И што је најбоље, просторни планови су код њих "светиња" а код нас у највећем броју случајева мртво слово на папиру.

Citat: Ljubiša
Zašto bi mlad čovek koji ima svoju kuću (novu veliku kuću) na selu "menjao" za neki "golubarnik" u gradu samo zbog posla. Imam neke prijatelje koji su to uradili i uopšte nisu zadovoljni jer su spali sa konja na magarca, ali nemaju izbor zaposlenja u selu ... da imaju, ne bi odlazili. Decentralizacija koju svi tako slatko spominju bi rasteretila veće gradove, a vratila život u manja mesta. Međutim, pusti snovi ...

Слажем се са тобом, али људи ипак размишљају на други начин. Мој другар се скоро са породицом доселио из Кикинде за Београд, тамо је продао кућу а овде живи са породоицом као подстанар, али тамо нико није имао посла а овде сви раде.

И још нешто. Увек у време празника кад се Београд испразни, кад људи из унутрашњости оду кућама, одушевим се како град нормално функционише, нигде нема гужве, свуда се стиже на време. Моје мишљење је да би Београд савршено функционисао са неких пола милиона људи мање у њему. Не кажем да проблем праве људи са стране који су дошли, већ да градска инфраструктура не може квалитетно да опслужи оволики број становника.



Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Chat
« Odgovor #2612 poslato: 10. Januar 2014. u 13:09 »
Слажем се са тобом, али људи ипак размишљају на други начин. Мој другар се скоро са породицом доселио из Кикинде за Београд, тамо је продао кућу а овде живи са породоицом као подстанар, али тамо нико није имао посла а овде сви раде.
Slažem se ... čovek otišao zato što nema posao, da su svi radili u Kikindi, verovatno bi ostao tamo! To je upravo zbog centralizacije ... kada on u gradu od 40000 hiljada stanovnika ne može da nađe posao, šta misliš kako je u još manjim sredinama?
Decentralizacija=svi srećni! ;D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #2613 poslato: 10. Januar 2014. u 14:24 »
Zašto bi mlad čovek koji ima svoju kuću (novu veliku kuću) na selu "menjao" za neki "golubarnik" u gradu samo zbog posla. Imam neke prijatelje koji su to uradili i uopšte nisu zadovoljni jer su spali sa konja na magarca, ali nemaju izbor zaposlenja u selu ... da imaju, ne bi odlazili.
To uglavnom podrazumeva život u zajednici (mama i tata na prvom spratu, deda i baba na drugom, sin, žena i deca na trećem), što obično podrazumeva previše kompromisa sa obe strane.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Chat
« Odgovor #2614 poslato: 10. Januar 2014. u 14:28 »
Zato se meni svidja sistem kod  Svaba :) Država ti obezbedi da kao mlad budes samostalan( sto kod nas nije slučaj) odmah imaš zaposlenje,nisi na teretu porodice,omogućeno ti je da bukvalno sa dvadeset god.budes svoj čovek! Jedina mana u tom sistemu je ta sto se otudjujes brzo od porodice i rodbine.. I da se nadovezem na Markov post u vezi Bg-a i njegove pretrpanosti.Činjenica  je da je  Bg pretrpan i da ne može da obsluzi toliki broj ljudi,ali je veliki problem u tome sto je ne planski gradjen i nije predvidjen za toliki broj ljudi,a samim prelaskom Gazela i brankovog mosta je neka drugA prica i Nbgd ;) Mnogo manje gužvi u saobraćaju baš iz razloga sto se vodila briga o urbanizaciji,ulice sa tri trake,pešačke staze,staze za bicikliste itd

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Chat
« Odgovor #2615 poslato: 10. Januar 2014. u 19:53 »
To uglavnom podrazumeva život u zajednici (mama i tata na prvom spratu, deda i baba na drugom, sin, žena i deca na trećem), što obično podrazumeva previše kompromisa sa obe strane.
Uglavnom da, ali nije pravilo ...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #2616 poslato: 10. Januar 2014. u 20:51 »
Zato se meni svidja sistem kod  Svaba :) Država ti obezbedi da kao mlad budes samostalan( sto kod nas nije slučaj) odmah imaš zaposlenje,nisi na teretu porodice,omogućeno ti je da bukvalno sa dvadeset god.budes svoj čovek!
Kako misliš država ti obezbedi posao? Misliš u figurativnom smislu (lakše je zaposliti se) ili misliš bukvalno neko te pozove iz biroa i kaže "od sledeće nedelje radiš tu i tu".

Citat
Jedina mana u tom sistemu je ta sto se otudjujes brzo od porodice i rodbine
Ako pod tim misliš niko ti se ne meša u život - to je onda poprilična prednost takvog sistema. :)

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Chat
« Odgovor #2617 poslato: 10. Januar 2014. u 22:11 »
Drugari ja vec 4 godine zivim u Stuttgartu a sticajem okolnosti proveo sam i jedan deo detinjstva tamo,Risbo u Nemackoj je sistem takav da kad zavrsis skolu mozes da se zaposlis,ali niko ne trci ispred tebe i juri da radis kod njih,moras sam da prodjes kvalifikaciju da bi se bilo gde zaposlio,Nemci imaju standard koji mladima omogucava cim postanu punoletni i pocnu da rade,da mogu da se odvoje od roditelja i predju u stanove,nemaju pritisak roditelja sto ides ostani kod nas,ne Nemci su hladnokrvni sa te strane jer jednostavno da bi ti se pokrenuo i uspeo kao osoba moras da budes samostalan,bez emocija,zivi se brzo da,al sistem je takav da ko zeli i hoce nikad nema prepreka da se familija posecuje redovno,a da to nisu Bozic-Uskres ili ponekad nedeljni ruckovi.... Ali ima i druga strana medalje ima dosta mladih Nemaca koji nece da rade,jesu teret svojim rodtieljima i zive od socijale koja je ovde jako dobra,ima primanja skoro za 150 eura manje od onog ko redovno radi,tako nije sve tako mirisljavo, al su idalje za za mnoge LED TV SMART HEHE... ;)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Chat
« Odgovor #2618 poslato: 10. Januar 2014. u 22:28 »

Imam dosta rodbine u Svajcarskoj,bracu i sestre od tetke koji su rodjeni tamo,a imam i neke prijatelje i curu u Austriji pa znam otprilike kako to funkcionise kod njih..
Kada se opredelis koju srednju skolu pohadjas,ti kroz skolu imas i prakticnu nastavu za koji te placaju odredjeni deo plate..Kada zavrsis skolovanje,automatski tu gde si bio na toj prakticnoj nastavi imas zaposlenje,primas punu platu  i prijavljen si za stalno. O plati da  i ne govorim jer su tamo plate daleko vece nego ovde,samim tim se odvajas od porodice jer sam mozes da funkcionises,finansijski si nezavistan,imas posao itd 
A to da,niko ti se ne mesa u zivot,jedino ako sam dopustis da ti se neko mesa,svako gleda svoj posao,a roditelji ti daju odresene ruke u kreiranju svoje buducnosti.. aAi generalno nasi ljudi tamo ipak drze do negde odnose sa porodicom,cesca vidjanja,dok su Svabe bas bas hladne i ne drze ni malo do toga  :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Chat
« Odgovor #2619 poslato: 10. Januar 2014. u 22:44 »
Drugari ja vec 4 godine zivim u Stuttgartu a sticajem okolnosti proveo sam i jedan deo detinjstva tamo,Risbo u Nemackoj je sistem takav da kad zavrsis skolu mozes da se zaposlis,ali niko ne trci ispred tebe i juri da radis kod njih,moras sam da prodjes kvalifikaciju da bi se bilo gde zaposlio,Nemci imaju standard koji mladima omogucava cim postanu punoletni i pocnu da rade,da mogu da se odvoje od roditelja i predju u stanove,nemaju pritisak roditelja sto ides ostani kod nas,ne Nemci su hladnokrvni sa te strane jer jednostavno da bi ti se pokrenuo i uspeo kao osoba moras da budes samostalan,bez emocija,zivi se brzo da,al sistem je takav da ko zeli i hoce nikad nema prepreka da se familija posecuje redovno,a da to nisu Bozic-Uskres ilipponekad nedeljni ruckovi.... Ali ima i druga strana medalje ima dosta mladih Nemaca koji nece da rade,jesu teret svojim rodtieljima i zive od socijale koja je ovde jako dobra,ima primanja skoro za 150 eura manje od onog ko redovno radi,tako nije sve tako mirisljavo,al su idalje za za mnoge LED TV SMART HEHE... ;)
Samo da dodam da dosta Nemaca koji zive blizu granice sa Svajcarskom,rade u Swici,jer su i bolje plate a i porez na platu je daleko manji ;) Ti Danijele pricas o Nemackoj ja o Svajcarskoj,a veruj mi da ima tu dosta razlike  ;) A nisam rekao da drzava da stan  :D normalno da ces sam placati al za razliku od nase zemlje imas s cim da isfinansiras  ;)