Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vetrogeneratori  (Pročitano 77841 puta)

Van mreže vojche

  • Poruke: 6
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #40 poslato: 23. Jul 2008. u 07:28 »
Hvala na iscrpnom odgovoru.

U mom konkretnom slučaju, bio sam u vikendici na obali Dunava kod prijatelja moga prijatelja koji nema nikakvu mogučnost da se prikljući na struju. Isti problem imaju i priličan broj njegovih komšija kao i druga vikend naselja duž Dunava i Save. Te ja kao trgovac u duši dosta sam se bavio vetrogeneratorima na način da sam pronašao više proizvodjača koje nude vetrogeneratore od 500-10KW. Naročito je bio primamljiv jedan hibridni sistem sa tronamenskim kontrolerom. Vetroturbina sa solarnim sistemom uz pomoć kontrolera koji je i pretvarač energije koristi maksimalno raspoložive slobodne izvore za rešenje svih problema.

Sa ovim bi se ja profesionalno bavio no treba mi tehnička profesionalna podrška

Pozdrav Vojislav

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #41 poslato: 23. Jul 2008. u 20:12 »
Energija vetra je još uvek u povoju naravno.
Može se iskoristiti veoma mala snaga vetra. Naravno, kada se govori o ovome, uzima se u obzir i to, da se lagano menja čitava elektro industrija. Naime, mi koristimo mali napon, a veliku struju. Ovo se lagano menja, u ne tako ekstremne vrednosti, tako da će napon lagano rasti, a struja se smanjivati, do praktičnog limita koji će odgovarati svim potrošačima alternativnih vidova energije.

Promene u geometriji lopatica, elektronika, kao i upotreba superprovodnika, čine daleko veće iskorišćenje. Naravno, predlaže se i upotreba specijalnih generatora, takozvanih "eksitatorki", koji će generatore činiti elektrogeneratorima. Sve ovo se već radi i postoje daleko veće promene u dizajnu od onih kojih smo svesni. Klasičan princip koji je do sada korišćen, jeste pomalo zastareo u odnosu na tehnološki pristup kvalitetnom materijalu koji imamo.

U svakom slučaju, vetar se već dovoljno iskorišćava u svetu i čak iako nikada neće moći služiti kao odvojen sistem, on uveliko pomaže velike energetske gigante.

Ne vidim perpektivu razvoja u budućnosti, zbog razvijanja mnogo boljih izvora energije, ali je svakako odlična dopuna postojećem, naročito u siromašnijim zemljama.

Problem malih vetrenjača kao što sam već govorio, jeste u tome što teško mogu raditi kao odvojen sistem, već jedino u sprezi sa elektro distribucijom, gde izvršavaju svoj posao savršeno.

Što se tiče odvojenih izvora, postoje solucije iskorišćenja elergije zemlje. Nije potrebna nikakva mehanička alternacija za to. Naravno, svaka aplikacija u ovom smislu je još uvek tajna, jer je deo borbe još uvek najvećeg problema čovečanstva - energije.

Na taj način gledano, vetrenjače su samo hobi mašine, koje nikada neće rešiti globalni problem energije. Ali sudeluju u iskorišćenju svakog vida pretvaranja bilo kog kretanja u prirodi u električnu energiju. I to je dobro i pohvalno, jer ne samo što dopunjuje distribuciju i oslobađa velikih pritisaka, ona takođe širi vidike u planiranju, konstruisanju, rešavanju inženjerskih problema i podizanju nivoa tehničkog znanja potrebnog za gradnju takvog nečega.

Lično pozdravljam svaku inicijativu, koja će koliko vidim, i kod nas postajati sve veća i veća.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #42 poslato: 07. Novembar 2008. u 15:25 »
Nikako ne stižem sve, ali setih se i ovoga.
Pre dve sedmice, kada sam išao autoputem iz Beograda, kod auto pijace na Bubanj Potoku, video sam jedan neobičan prizor. Iako uvek sa sobom nosim fotoaparat, ovog puta nisam uspeo da slikam, jer sam bio za volanom. Pošto tako nešto nisam mogao da tražim ni od žene ni od dece, onda ću vam reći da obratite pažnju. Na moje veliko izennađenje, tamo stoji jedan stub za dobijanje energije vetra, sa sve one tri ogromne elise! Vetra nije bilo ni daška, ali danas, kada vetra ima, eto, setih se da i to javim.
Ništa više ne znam od toga što sam video. Niti sam našao bilo koga ko bi mogao da mi da odgovore na pitanja koja mi se sama nameću.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #43 poslato: 08. Novembar 2008. u 20:40 »
Uh, to su jaaaaako dobre vesti. Čim je tu, verovatno je privatno vlasništvo, ali bez razlike, jedna od najboljih vesti do sada.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #44 poslato: 13. Oktobar 2009. u 22:00 »
Upravo na Discovery-ju pokusaj pravljenja lebdeceg vetrogeneratora kako bi iskoristili stabilnije i jace vetrove na vecim visinama, 90-300m. Za sad zvuci zanimljivo :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #45 poslato: 14. Oktobar 2009. u 14:57 »
^^ i to poprilicno

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #46 poslato: 17. Decembar 2009. u 15:41 »
Vetrenjače budućnost Srbije
17. decembar 2009. | 10:42 | Izvor: Danas
Beograd -- Ministarstvo energetike izdalo je ove godine šest dozvola za izgradnju elektrana na vetar. Trenutno je u proceduri 30 dozvola za izgradnju malih hidroelektrana.



Nakon što je vlada donela Uredbu o podsticajima za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, povećano je interesovanje investitora za ulaganje u taj sektor.

"Najveći interes postoji za ulaganje u male hidroelektrane i izgradnju elektrana koje koriste energiju vetra, a raste i interes za ulaganje u postrojenja koja koriste biomasu" , kaže Dejan Stojadinović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za obnovljive izvore energije.

Stojadinović ističe da je usvajanjem paketa podzakonskih akata zaokružena zakonska regulativa za tu oblast odnosno da ne postoje zakonske prepreke za investiranje.

"U narednom periodu planiramo da preispitamo procedure kako bi maksimalno skratili i pojednostavili njihovu primenu i time dodatno podstakli investiranje u oblast OIE. Pored toga, predstoji i rad na usvajanju tehničkih standarda za korišćenje opreme za eksploataciju obnovljivih izvora energije. Cilj nam je da se do kraja 2012. godine poveća proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora za 7,4 odsto, odnosno sa 9,9 gigavat-časova u 2007. na 10,7 GWh u 2012. godini. Ispunjenjem zacrtanog cilja bi se, uz ulaganja od oko 200 miliona evra, obezbedila „zelena električna energija“ za oko 180.000 domaćinstava sa prosečnom mesečnom potrošnjom od 350 kilovat-sati", kaže Stojadinović.

Bivši vršilac dužnosti ministra rudarstva i energetike Slobodan Ružić kaže da bi država trebalo da insistira da nadležne institucije ne odugovlače sa izdavanjem potrebnih dozvola.

"Administrativna procedura treba da bude što jednostavnija, a država da kontroliše da li se poštuju zakonski propisani rokovi za dobijanje dozvola. Naročito treba voditi računa da li nadležna javna preduzeća daju dozvole i saglasnosti na vreme kako ne bi bilo kočenja investicija, a takvih slučajeva je dosad svakako bilo", smatra naš sagovornik.

Velika zainteresovanost za obnovljive izvore, ali se poslovi obavljaju netransparentno



Zorana Mihajlović - Milanović, bivši savetnik za energetiku u Vladi Srbije, naglašava da je „na papiru“ sve regulisano u oblasti ulaganja u obnovljive izvore energije, ali da je u praksi sasvim drugačija situacija.

"Tačno je da postoji veliko interesovanje investitora za izgradnju OIE u Srbiji, međutim problem je u tome što se ti poslovi u ovom trenutku dobijaju na netransparentan način. Primer za to je energetski sporazum koji je Srbija potpisala sa Italijom na osnovu koga je ta zemlja direktnom pogodbom dobila pravo da gradi hidorelektrane. Na taj način se eliminiše konkurencija što nikako nije dobro. Umesto toga trebalo bi, kao što je to slučaj u drugim zemljama, davati koncesije koje bi podrazumevale da se za pravo izgradnje OIE u Srbiji nadmeće više investitora, a da posao dobije onaj koji zaista da najbolju ponudu", zaključuje naša sagovornica.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #47 poslato: 17. Decembar 2009. u 17:21 »
čini mi se da sam na RTZ-u video neki prilog o postavljanju vetrogeneratora na tupižnici.. možda boce zna nešto više o tome

sve češće slušam o tim planovima što se ovih krajeva tiče.. pogotovu za tupižnicu,boljevac i okolinu negotina

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #48 poslato: 17. Decembar 2009. u 17:57 »
na Tupižnici rade probna merenja već dva meseca
Video sam se ljudima iz italijansko-srpske firme
Videćemo kako će se pokazati probna merenja  :o

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #49 poslato: 17. Decembar 2009. u 18:31 »
Boce znas li koliko vetrogeneratora-vetrenjaca planiraju da postave na Topiznicu

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #50 poslato: 17. Decembar 2009. u 19:43 »
Oni imaju plan da postave veliki vetro-park. Ali to sad sve zavisi od rezultata probnih merenja.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vetrogeneratori
« Odgovor #51 poslato: 18. Decembar 2009. u 10:31 »
Lepo je to što se radi... Najzad nešto konkretno.
Međutim, postoje tri stvari koje meni bodu oči. Prva je ta da je pre 7-8 godina EPS u saradnji sa RHMZ radio projekat za iskorišćavanje vetra kao energetskog potencijala. Rezultati te analize postoje, ali se ništa ne radi povodom toga. Postoje dva moguća razloga: jedan je nemar i nerad, a drugi je interes. Para može da bude, to nije nikakav izgovor. SEKA je izgovor koji uvek služi za podržavanje jednog od dva navedena razloga.
Drugo, lepo je to što su odgovarajući državni organi nešto uradili. Doneli su zaključke. Ko će ih ostvarivati? Da ne bude po srpskom specijalitetu 'mrtvo slovo na papiru', kao što je slučaj sa recimo Zakonom o hidrometeorološkoj delatnosti, koji je u proceduri već 6-7 godina i nikako da odatle izađe i bude objavljen.
Treće, opet se počinje iznova, od nule. Koliko puta su analizirani podaci o vetru za razne krajeve Srbije, pa i za Timočku krajinu osim ostalog? I opet se ide u probna merenja? Da se ti rezultati znaju, ne bi bilo probnih merenja, jer se ishod, nažalost, zna. Vetra u Timočkoj krajini nema toliko da bi se isplatilo postavljanje vetro-parka. Ali, probna merenja treba da se vrše mnogo duže od dva meseca, ako misle da to treba da valja. Treba sklopiti bar jednu godinu, poželjno je i malo više, ali ne više od dve godine, da se ne bi gubilo vreme. Onda se rezultati probnih merenja koriste da se nahrani model vetra, pa tek se onda rade konkretni proračuni.
Još nešto: Za proračune iskorišćenja energije vetra treba imati u vidu ne samo energetski potencijal vetra, već i atmosferske uslove koje će postojeća wind farma da trpi. Ovde ne mislim samo na udare vetra koji mogu da oštete elise, ekstremno nevreme, već i druge stvari. Timočka krajina, bar okolina Bora, ima specifičan problem zbog basena, što ovaj grad čini definitivno najzagađenijim u Evropi. Padavine koje se tu jave imaju agresivan hemijski sastav, jer kišnica pokupi i spere onu prljavštinu i hemikalije iz vazduha, pa kad za par godina počnu da rđaju objekti koji su predviđeni da tu stoje par desetina godina, ili 50 godina...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže sicons

  • Poruke: 1
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #52 poslato: 04. Avgust 2010. u 02:44 »
Ljudi stvarno sam odusevljen svim ovim komentarima, morao sam ceo post da procitam u potrazi za mnogim stvarima koje mi trebaju za izgradnju vetrenjace za dobijanje struje. Hteo bih da napravim za svoje potrebe kod kuce ili cisto ako odem negde gde je nemoguce uvesti elektricnu mrezu. Sto se tice ulaganja nisam bas nesto pri parama da pravim isuvise profesionalno...posto sam skoro napravio 3 elise od fiber glasa duzine pola metra, zanima me kakav bi prenosni odnos trebao da pravim, inace sam mislio da to uradim sa zupcanicima sa bicikla da bih mogao da pokrenem alternator(ili nesto drugo i bolje u zamenu za njega) od automobila pri manjim brzinama vetra jer koliko sam cuo da bi alternator poceo da pravi struju treba mu od nekih 800 o/min!?

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #53 poslato: 23. April 2011. u 13:40 »
subota 23.04.2011
Vetar podiže cene

Izvor: B92

Boljevac -- Na Čestobrodici kod Boljevca, cena zemljišta počela je vrtoglavo da raste posle najave da će se u blizini tog mesta graditi vetrogeneratori.

Posle najave da bi na tom mestu već sledeće godine trebalo da se postave prvi vetrogeneratori za proizvodnju struje, vlasnici zemlje su to prepoznali kao mogućnost da dobro zarade.

Jednogodišnja merenja brzine vetra na Čestobrodici pokazala su da je ovo područje povoljno za proizvodnju električne energije vetrogeneratorima.

Pošto su čuli su da se kod izgradnje vetroparka radi o velikoj investiciji, meštani ovog sela, koji su u najvećem broju vlasnici tog zemljišta, odlučili su da dignu cenu zemlje.

Četrdeset vetrogeneratora snage po 2 i po megavata trebalo bi da postavi italijanska investitor , a kako je predviđeno projektom, ceo vetro park će se prostirati na oko 700 hektara, od kojih je već 70 kupio nepoznati kupac.

Ukoliko vlasnici parcela na prostoru budućeg vetro parka budu neprimereno podigli cene, u opštini Boljevac kažu da će to zemljište proglasiti javnim dobrom te da će ga u tom slučaju otkupljivati po cenama koje će odrediti republika Srbija, a kako ne bi bila ugrožena investicija od blizu 100 miliona evra.

izvor: b92.net

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #54 poslato: 23. April 2011. u 15:50 »
čuvena vetrovita čestobrodica :)

bilo bi lepo kada bi uspeli da naprave vetro-parkove na potencijalnim lokacijama u okolini (čestobrodica, tupižnica i okolina negotina), vidim da se ponovo spominje italijanski investitor

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #55 poslato: 25. April 2011. u 08:48 »
Ova priča mi je dosadila više! Sve neki silni vetrogeneratori i neke italijanske firme i tako već više od 5 godina se proteže ta priča. Vršac, Irig (Fruška Gora), nekoliko opština južnog Banata, evo sad i Čestobrodica ... svi su uvučeni u tu priču, a ni jedan vetropark nije počeo da se gradi! Kao rade se merenja i to je sve od "investicija".
Kada vidite da su došli novinari da slikaju .... kako se smeškaju, e onda će verovatno nešto i biti, ovako ...  :?: ... teško! :(

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #56 poslato: 25. April 2011. u 17:01 »
ipak je polako počelo da se gradi

Citat
Prva vetrenjača u Srbiji
Fonet | 08. 04. 2011. - 13:14h

NOVI PAZAR - Prva vetrenjača u Srbiji koja ima snagu od 600 kilovolta biće zvanično puštena u rad za nekoliko dana u tutinskom selu Leskova.
 

Izgradnja koštala oko milion evra

U izgradnju vetrenjače mešovita slovenačko-srpska firma Hidro vint uložila je oko milion evra, a opština je obezbedila zemljište i imaće udeo u energiji koja bude
proizvedena.

Planirano je da do kraja godine na tom zemljištu bude izgrađeno još sedam vetrenjača. Predsednik opštine Bajro Gegić smatra da će izgradnjom vetrenjača meštani Pešterske visoravni imati stabilnije snabdevanje električnom energijom.

"U ovom delu opštine je do sada bilo problema sa naponom, a ja verujem da će se sada stanje stabilizovati. Čitavu proizvodnju ove prve vetrenjače otkupiće Elektroprivreda Srbije", rekao je Gegić novopazarskom Sto plus radiju.

Gegić ističe da je Pešterska visoravan dobro mesto za izgradnju vetrenjača i ekološku proizvodnju struje, te da će u bliskoj budućnosti i fondovi Evropske unije pomoći izgradnju vetrenjača.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #57 poslato: 26. April 2011. u 08:36 »
ipak je polako počelo da se gradi
Nisam znao za ovo ... dobro da je počelo! Mislim, toliko priče a ništa konkretno!  :super:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #58 poslato: 12. Decembar 2011. u 22:28 »
sa sajta ministarstva za infrastrukturu i energetiku
http://www.mre.gov.rs/navigacija.php?IDSP=306

i USAID-ov vodič za investitore
http://www.rrasrem.rs/doc/vetar.pdf

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #59 poslato: 04. Maj 2012. u 16:54 »
počela je izgradnja vetroparka na Vrškoj Čuki
http://www.zajecar.info/srb/component/content/article/29-vesti/349-postavljanje-kamena-temeljca-za-vetropark

konačno da pređu na posao, svakodnevno pominju sve moguće lokacije u Timočkoj Krajni i ništa.. videćemo dokle će stići sa ovim
malo mi je čudno što najavljuju i izgradnju vetrogeneratora u Velikom Izvoru pošto je to bukvalno predgrađe Zaječara, a nešto nisam siguran da se takve stvari grade uz sam grad.. video sam vetropark u Austriji na par kilometra od Bratislave mada ni to nije uz sam grad