Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Lov na nevreme  (Pročitano 30863 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Lov na nevreme
« poslato: 26. April 2008. u 17:45 »
Zdravo svima!

Evo i prvog pravog izveštaja o atmosfericima nakon dosta testova aparature, gradnje, podešavanja, računanja i snimanja. Da krenem redom:

Ovaj put, potpuno spreman :) Novi prijemnik prerađene konstrukcije u ovu svrhu. Podešen na 15kHz. Primećen je i veliki nivo šuma mog računara za snimanje. Ovim povodom, dajem proglas svima: ako neko ima stari računar, da mu stoji u šupi i čeka đubretare, slobodno javite (čuo sam da se takve stvari mogu pronaći u kontejnerima). Nešto što radi na 500MHz recimo, što se danas ne podrazumeva više ozbiljnom aparaturom, svakako bi bilo idealno. Ukoliko znate nekog ko ima takve starudije, tu sam.



Antena visine 6m među voćkama :)




Ujutru, aktivnost nikakva:



Ohoho, nešto se pojavljuje na severu :)



Snimak zračenja pokazuje povećanje aktivnosti:



Mmmm... sada je već bolje... :)



Radio pokazuje lepšu sliku:



Počinje elektrostatički festival :)



Snimak tog perioda već pokazuje značajna pražnjenja:



Ova fotka kao i sledeća pokazuju primere munja koje su udarale u radijusu od 1km...



Ova je naročito zanimljiva, pošto se pre no što se pražnjenje pokazalo, vidi kako se oblak puni naelektrisanjem, na ovoj slici jako lepo.

Prvi snimak iz Srbian Meteo radio astronomske opservatorije hahaha.... :)





Ovde se jasno vidi atmosferik koji je ekstremno zanimljiv, jer je disperziran u vremenu. Kada udari munja, ona izrači jako širok spektar frekvencija u okolni prostor. Na snimku se vidi kako visoka frekvencija stiže pre niske. Ovo su prvi ovakvi snimci kod nas na žalost. u svetu postoje službe za praćenje, ali mi ne treba da se zaluđujemo da će i kod nas tako nešto postojati u skorijoj budućnosti (otud ako znate nekog da se bavi ovim, biće mi drago da upoznam te ljude).

Na slikama: horizontalne linije su nastale lokalnim smetnjama: komšijskih televizora, radija, telefona žičnih i bežičnih, raznih motora itd. I pored toga, atmosferici se jako lepo beleže. Oni su vertikalne linije. Bez obzira na daljinu, svaka vertikalna linija je jedna munja, odavde, do preko globa. Otkrio sam nekoliko činjenica vezanih za oblake, a to su pre svega, da napon u samom oblaku ne postoji, već samo na njegovoj površini. Drugo je da elektricitet ne nastaje trenjem uopšte, već kako bi Faradej rekao, "delovanjem na daljinu", tj dielektričkom polarizacijom. Dielektrikumom u električnom polju. Ovo je za mene pravo otkriće, jer razjašnjava bezbroj stvari vezanih za nastajanje, kretanje i nestajanje nepogodskih oblaka. Takođe je i razlog zašto se samo u određenoj vrsti oblaka može zapaziti ovako snažan vid naelektrisanja.
Jer oblak sam po sebi nije izazvao svoje naelektrisanje, kakvo je već uvaženo mišljenje. Moja merenja pokazuju, da je on samo KRAJNJE naelektrisanje, nastalo na nekom sasvim drugom mestu. Jer se jasno vidi, da je najjače elektrostatičko polje upravo PRE dolaska oblaka i menja se specifično kako se oblak kreće. No, o ovome više kasnije u nekom drugom postu.









Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #1 poslato: 26. April 2008. u 18:06 »
Wow  :P

Odlična reportaža Nele, svaka ti čast, veoma poučno !!!!!


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #2 poslato: 26. April 2008. u 18:10 »
Nele majstore :smartass:
Ovo je neverovatno interesantno :o
Jedva čekam nove postove :idea:

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #3 poslato: 26. April 2008. u 18:44 »
Hvala!
Snimaću ja još toga, samo... ne stiže se. Periodi snimanja moraju biti oko ponoći i (što je najbitnije), u toku izlaska i zalaska sunca. Tek sam počeo, biće i toga. Ovde sam snimio samo atmosferike, kao nama najzanimljivije, ali ne i druge pojave.
Odoh Bodi da napišem mail, da postavi negde ako može audio snimak. Snimio sam nekih desetak sekundi, da čujete uživo. Na žalost, zbog tehničlkih problema, ne smimim sve što čujem. Najčešće imam sliku, ali ne i audio. A jako je bitno čuti to. Kada se postavi audio negde za slušanje, onda ću objasniti šta se čuje.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #4 poslato: 26. April 2008. u 19:50 »
Nele svakla cast...imam pitanje koje vazi za sve...a pogotovo za tebe
U kompjuterima ,tj. barem u mom ima dva senzora za temperaturu.....
mogu li se ti senzori nekako iskoristiti za merenje temperature,u vazduhu??
tj. izvaditi iz kompjutera,pa opet povezati nekako duzim kablom radi merenja temperature
ocekujem tvoju pomoc nele ??? :)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #5 poslato: 26. April 2008. u 20:45 »
Ti termometri ne mogu, zato što služe za površinsko merenje, a i jako su neprecizni. To što on očitava temperaturu procesora, je veoma odokativno. Jer njemu ne trebaju neke jasne kontrole. Samo prekoračenje granice, preko koje on gasi računar itd. Radili bi, ali vrlo aljkavo.
Doduše, zavisi od komponenata, ali onda bi mogao samo senzor da iskoristiš, a ti senzori koji rade posao se moraju vezati za A/D konvertor, pa softver... prekomplikovano.
Postoje međutim konstrukcije koje su veoma jeftine, a mogu pružiti jako precizne merne instrumente. Hm... vidiš... mogao bih nacrtati šemu i objaviti ovde. Može da ga složi dete u osmoj godini bez problema. Da, nacrtaću, pa će se videti.

Ja sam recimo gradio jedan koji je jako kompleksan i uključuje programiranje mikrokontrolera. Taj meri temperaturu u pet decimala!! Sumnjam da nam tako nešto treba, ali je bilo zabavno za praviti. Konstrukcija je malko skupa, ali bio je to divan merač temperature (i to dvostruke). Objaviću i to možda, čisto da se vidi kakve su mogućnosti home made aparature (koja može biti precizna za primer).

Dakle, ako hoćeš da napraviš jednostavan termometar, pričekaj malo i eto mene sa podacima! :)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #6 poslato: 27. April 2008. u 00:55 »
Ok hvala na pomoci.
Pricekacu tebe sa podacima,pa nismo ni daleko ako da bog videcemo se i zajedno napraviti takav termometar,barem meni treba za tebe neznam :) ???
OK,dogovoricemo se to bi bilo jako lepo,a za tebe je to "luk i voda" s' obzirom sta si do sad sve napravio!
Hristos vaskrse

Van mreže paradolf

  • *
  • Poruke: 49
  • Lokacija: Podgorje-Kamnik-SLO
  • Gravity sux
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #7 poslato: 29. April 2008. u 10:09 »
Nele pa ti si stvarno ko Nikola Tesla  :smartass:
Ko visoko leti daleko vidi :)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #8 poslato: 29. April 2008. u 13:29 »
nego da sta....nas novi Nikola Tesla :)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #9 poslato: 30. April 2008. u 10:10 »
Boda je bio tako ljubazan da linkuje i audio snimak pražnjenja. Na snimku ćete čuti uobičajeno šuštanje sa radija, brum od 50Hz u pozadini, koji je posledica smetnji nastalih mrežom u zidovima (220VAC), a povremeno pucketanje, kao kada pečemo kokice, jesu udarci munja hiljade kilometara dalje. Naravno, slično se čuju i bliže, samo što su dužeg trajanja, zbog težeg razelektrisanja vazduha nakon pražnjenja.
Na ovaj način, može se naučiti da se prepozna zvuk grmljavine na radiju. Generalno, munje se čuju preko čitave zemlje uvek, u bilo koje doba dana i noći. Frekventni raspon im je od 1Hz do 100MHz redovno, tako da se mogu slušati i na sasvim uobičajenim prijemnicima. Prepreka tome jesu najviše smetnje nastale veštačkim radio izvorima (a to je skoro svaka ljudskom rukom načinjena mašinerije). Otud se slušaju u opsegu koji je najmirniji.

Svrha ovakvih merenja jeste praćenje vizuelno, kompletnog spektra udarca munje, kretanja naelektrisanja kroz jonosferu i magnetosferu nakon pražnjenja, zatim da li je munja preskočila sa neba na oblak ili obratno, ima li dužeg oscilovanja i povezivanja njenih reakcija sa kosmičkim zračenjem sunca u smeni dan/noć. Poređenje ovih nalaza sa dobijenim meteorološkim i ostalim uopšte klimatološkim, daje jasniji uvid u funkcionisanje atmosfere, a takođe i spregu elektrostatike sa našom okolinom uopšte. Naročito u analiziranju hemijskih elemnata koji interaguju sa pražnjenjem, a sveprisutni su u atmosferi.

ovo je link sa kojeg možete skinuti wav.file: http://www.serbianmeteo.com/docs/grad-oblaci.wav

A ovo slika pražnjenja, na novom analizatoru spektra. vertikalne linije su pucketanja koja čujete na audio fajlu, dok su horizontalne smetnje.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #10 poslato: 05. Maj 2008. u 12:42 »
Ovim povodom, dajem proglas svima: ako neko ima stari računar, da mu stoji u šupi i čeka đubretare, slobodno javite (čuo sam da se takve stvari mogu pronaći u kontejnerima). Nešto što radi na 500MHz recimo, što se danas ne podrazumeva više ozbiljnom aparaturom, svakako bi bilo idealno. Ukoliko znate nekog ko ima takve starudije, tu sam.
Hej, Nele, evo i mene.
Čuj, pošto sam u principu jako zainteresovan za ova proučavanja, reći ću ti da imam jedno šklopociju. AMD K6, 433MHz clock, jako jako skromno. ne znam je li to dovljno.
Drugo, ja sam zainteresovan da osnujem novu SM stanicu za praćenje atmosferika i da ih pratim. Složićeš se da se sa više tačaka može više toga naći. Uslove rada ćemo da smislimo, važno je imati dobru volju. U tom smisli reci mi kakav prijemnik treba da imam. Ovde si okačio neki radio (imam nešto tako negde u podrumu) koji si preradio. I ne samo to - reci mi šta sve treba da imam osim dobre volje i lokacije rada.
Gledao sam u moj budžak, ali tamo nije sve funkcionisalo u najboljem redu 26og. Inače, rado bih tu okačio i neki radarski snimak. Šta misliš koliko bi to bilo korisno sa meteorološke strane? Znam, od viška neće da škodi, i da će tu moći da se koliko-toliko pozicionira pražnjenje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #11 poslato: 05. Maj 2008. u 23:07 »
Uh, taj računar je upravo perfektan za ovako nešto. I to ozbiljno mislim. Prvo, za ovakve analize nam ne treba opasna mašina. Što bezopasnije, to bolje :)
Nove mašine imaju jako malo napona na portovima (no good), takođe su jaaaako bučni u radio smislu. Ovo sam spominjao firmi Toshiba, nakon analiza bratovog modela, koji je platio 1500E. Ljudi su rekli na to: Reci nešto više!!!!! Hahahaha... smejao sam se naravno, ali sam dao analize buke računara i smetnji koje proizvodi. Rešivo jednostavno, upravo upotrebom malo više metala u konstruisanju kutije. Prosto, zar ne? :)

Nove mašine imaju još dosta nedostataka gledano iz sasvim drugih oblasti, ali... dobre su za puštanje filmova klincima i to je to :)
Naravno, svaka mašina za nešto.
Ali da ne dužim, to što imaš, nikako nemoj bacati. Ako ne budeš ti koristio, evo ima ko hoće. Ne znam kakav računar imaš inače kod kuće, ali i taj može sigurno, samo izbegavaj lap top modele. Desk računari su prava stvar za ovo. Samo mi reci to, kakav računar imaš sada koji koristiš, da bih ti znao reći ponešto.

Atmosferike možeš pratiti relativno lako, ali ovde postoji dosta preduslova. Prvo, ako želiš zaista dobru opremu, ona se mora napraviti. Ovo nije problem naravno, ali je jedini problem u osluškivanju - lokacija. Ovo se radi daleko od gradova, što dalje od mreže struje (oko 1,5km od najbližeg dalekovoda je zadovoljavajuće). Bežanje od puteva, urbanih sredina uopšte, mesta prevelike toplote itd. Ono mesto gde smo onomad bili, kada sam leteo, je idealno za tako nešto, jer su svi izvori radio smetnji svedeni na minimum. Takođe, treba bežati min 50m dalje od drveća, jer smanjuje osetljivost.

Otkud sve ovo? Upravo otud što su frekvencije snimanja na opsegu od 0-30kHz (dobar deo audio opsega). To je jako niska frekvencija, u koju ulazi sve što postoji. Mreža 220V, koja radi na 50Hz naročito. Ona je uzročnik najviše smetnji.
Nakon što su svi preduslovi ispunjeni (smanjujem tekst koliko god mogu verujte mi! :) ), tek onda počinje snimanje. Pored redovnog tokom čitavog dana, ono se svodi najviše na snimanje izlaska i zalaska sunca (izlaska najviše), jer se oko jedan sat nakon izlaska sunca, dešavaju iznenadne jonosferske aktivnosti, gama i X zračenja sunca, koje pobuđuje (budi zorom) čitavu atmosferu. Ona dalje pokreće vetar itd itd... dalje vi preuzmite :)

Sve je ovo kao što vidiš jako zahtevno. Zato se ovi prijemnici grade kao mobilni, a onda pre rađanja sunca odlaziš na snimanje podataka. Ti podaci se unose u računar i analiziraju na spektralnom analizatoru. Ovi koje koristim su radio astronomski, načinjeni upravo za ovu svrhu i ja ću ti ih poslati.
Dakle treba ti računar za analizu podataka (sa softverom), treba ti prijemnik i naravno antena. Antena kod ovakvih prijemnika nije zahtevna. Obično je teleskop antena od 1-3m dužine sasvim dovoljna. To je srećna okolnost.
Na antenu gledaj kao na sočivo koje se koristi na dvogledu. Stvar je ista.

Postoji mogućnost slušanja sferika i od kuće, sa klasičnim prijemnicima, ali je osetljivost daleko manja, jer što se više penješ sa frekvencijom, to su i ljudske smetnje sve veće. U ovoj oblasti, uopšte praćenja prirodnih pojava, najveći neprijatelj je čovek :) Većina nas je čula sunčev sistem na radiju više puta. Međutim, mi se trudimo da obrišemo te smetnje i slušamo samo stanicu koju želimo da čujemo (TV ili radio). U našem slučaju ovde međutim, naš cilj jesu upravo ove "smetnje", jer njih moramo analizirati. Veštački signali se moraju potisnuti.

Dakle treba ti radio sa što nižom frekvencijom (na skali LF-Low Wave). Ovo obično ide od 150kHz do 550kHz. Ovde već možeš slušati sferike, iako daleko manje uspešno nedo na recimo 10kHz. Čućeš ih, ali kada su bliže ili blizu, dok se niže čuje sve preko planete.
Ovaj prijemnik koji vidiš na slici je naše proizvodnje... poznati RIZ. Ja sam spustio frekvenciju na 3kHz-115kHz. Predivan je za atmosferike i to od kuće, između žica i najvećih mogućih smetnji. Ali za ostale pojave nije, jer smetnje, koje sferici najčešće probijaju, nisu u stanju da prekriju mali signali koji su takođe bitni.

Dakle vidi šta imaš od toga svega, pa javi, da počneš sa slušanjem. Reci mi i kakav ti je taj prijemnik koji imaš u podrumu itd.

Nisam te baš razumeo za ovo oko radarskog snimka... šta za 26. i šta nije funkcionisalo?

Šaljem još neke sličice pražnjenja od pre neki dan (valjda). Ne stižem snimati uvek, ali ove su takođe divne...



Ovo je najnoviji spektralni analizator koji je naprosto predivan. Vide se sferici. Svaki i najmanji šiljak je jedan sferik. Samo su veći bliži, manji dalji itd. Vidi se kako se ponašaju, na ovim slikama jako lepo. Vidi se naglo dizanje napona i onda polagano pražnjenje. Međutim, ono što je interesantno, jeste i onaj mali pik, na spuštanju napona... na svakom šiljku se vidi. Dakle ne isprazni se do nulte vrednosti, već na određenom procentu, on ponovo pođe na gore, a zatim se lagano spusti. I uvek je dizanje napona jako naglo, dok je razelektrisanje sporo... moraću tek kasnije komentarisati ovu sliku i njoj slične, jer bih sada jaaaako odužio o tome. Ali su stvari potpuno nove, vezane za munje.



A vidi ovaj snimak... nekoliko veoma jakih pražnjenja... imali su tako karakterističan zvuk... divno zavijanje u zvučniku... prelepo za slušanje.... koje nisam snimio!!!!! :)
Biće drugi put.



Ovde već strahovito jaka pržnjenja... vreme da se antena isključi :) Te dve slike su isto ono sa prve, dakle isti dan. Samo dva softvera uporedo.

E, ljudi, valja raditi nešto sutra, pa prestajem sa pisanjem.

Ah da, novost! Prelazimo na snimanje oluja na obližnjim planetama :) jer ovog meseca ću osposobiti aparaturu za snimanje jedne od najinteresantnijih oluja na Jupiteru :) onu koja traje već desetinama hiljada godina :) nastaje pražnjenjima između snažnog magnetnog polja jupitera i njegovog silnog meseca Jo... rezultat su pražnjenja koja sam imao zadovoljstvo da slušam nekoć, a ovaj put sa pripremljenom aparaturom... uh, biće ludo! :) javiću šta se dešava, pa... da pređemo na analize vetrova ovog gasnog giganta! :)

Šalim se malo naravno... ali ne što se tiče slušanja oluja na Jupiteru. Stay tuned! :)


Van mreže vojvoda

  • Poruke: 6
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #12 poslato: 20. Januar 2010. u 18:51 »
Nele ovo sto si slikao je nesto fenomenalno. Potrudicu se da  postavim slike gde se  u trenutku vrsi zasejavanje na kumulusne oblake koji po nekad  ako se ne vrsi zasejavanje daju grad. Videce te nesto sto nikada niste videli. Mozda je neko od vas i video  ali samo na televiziji.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Lov na nevreme
« Odgovor #13 poslato: 21. Januar 2010. u 10:32 »
Da, ali ne ovde. Ovde su u pitanju atmosferska pražnjenja, a ne PGZ. Za tako nešto otvori novu temu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...