Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101658 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #360 poslato: 11. Januar 2017. u 14:22 »
Crnogorski crta dobru kišu i u Novom Sadu.  :facepalm:

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Januar 2017
« Odgovor #361 poslato: 11. Januar 2017. u 14:30 »
WRF za moj kraj, bez kise  :confused:



A GFS kaze ovako... posle nedelje idila...

Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #362 poslato: 11. Januar 2017. u 14:41 »
 ^^ ^^ Računa na previsokoj visini taj WRF samu Ljuboviju, to je više za neko okolno selo na planini. Ali realnost nije mnogo drugačija, jer kao što rekoh kod nas malo južnije bi te padavine bile u sklopu samog hladnog fronta, pa bi kiša brzo prešla u sneg.

Evo stanja na visini u 21h UTC, vidi se da tu nikakvih problema ne bi bilo sa prolaskom hladnog fronta. Baš impresivno deluje ovaj klin hladnoće na 925mb koji očekivano još brže napreduje nego onaj na 850mb.

850mb:



925mb:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #363 poslato: 11. Januar 2017. u 14:43 »
Mislim da se ovaj crnogorski WRF "zbunio", sada cu postaviti meteogram za Mosorin pa onda za Titel koji je samo nekih 20-ak km juznije vazdusnom linijom. Preko telefona sam pa ne mogu da postavim ceo meteogram ali bitan deo sa padavinama se vidi.

Mosorin:



Titel:



Znam da sever ima vise sanse za ledenu kisu (redje samo kisu), ali ne verujem da je ovde kod mene i Joe-a granica i to tako izrazena da samo malo juznije ne da nema kise nego nema padavina skoro uopste. Ovde nesto nije u redu.

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Januar 2017
« Odgovor #364 poslato: 11. Januar 2017. u 14:54 »
Da sada vidim da racuna da je 500m po modelu nadmorska visina. A ovde je oko 120
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2017
« Odgovor #365 poslato: 11. Januar 2017. u 14:57 »
Ево и од мене сличица са температуром у приземљу и падавинама у петак вече, стварно би то као што каже Кими врло брзо, ако не и одмах било у облику снега:





Падавине:





У петак током дана температуре би могле ићи и до 6-7 C нажалост.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2017
« Odgovor #366 poslato: 11. Januar 2017. u 15:12 »
Što se Vojvodine tiče, najgore će proći Banat, kao i uvek u sličnim situacijama. Očekujem kišu u Melencima mnogo duže nego npr u Bečeju koji vazdušnom linijom nije daleko. Ipak, otvoren sam za neke iznenađenja mada je to malo verovatno. Mada, vreme je da jednom i GFS ne bude u pravu, barem kada je količina padavina u pitanju  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #367 poslato: 11. Januar 2017. u 15:18 »
Ajd da se rasporedimo po slojevima. Ja ću analizirati temperaturu na 850mb po GFS06Z  :)

U petak u 16h je već dobar deo Bačke u minusu.



Petak 19h



Petak 21h



U Bačkoj već u 19h imamo ozbiljan severac.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #368 poslato: 11. Januar 2017. u 15:34 »
Sutra, kao što juče i rekoh dobar deo zemlje će pregurati sa ledenim danom. Izuzetak je Podrinje, ali verovatno i kranji zapad, severozapad Vojvodine, odakle će prvo da krene da probija sve topliji vaduh. Tu je naravno i istok zemlje, zbog fena sa ove naše strane karpatsko-balkanskog masiva.

U noći na petak se verovatno i krajevi sa plusom vraćaju u negativu. Usled produbljivanja ciklona u petak ujutru, te sve gušćih izobara iznad nas, prvo sve jači vetar na severu zemlje, smer sa juga i jugoistoka. Zatim bi prepodne i sredinom dana vetar južnih pravaca krenuo i u dobrom delu ostatka zemlje. U takvoj situaciji, prosto je neminovno da temperatura mora par stepeni iznad nule, u najisfeniranijem zapadu zemlje svakako i više.

Zna se ko u ovakoj situaciji najbolje odoleva toplini, sem istoka zemlje to su kotline na jugu i jugoistoku zemlje.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #369 poslato: 11. Januar 2017. u 15:49 »
Evo vazdusnih strujanja za podrucje juzne Backe. Vidimo da bi u cetvrtak zapadni-jugozapadni vetar bio u pojacanju i to je ta situacija o kojoj je Kimi govorio da bi zapad zemlje kao i severozapad Vojvodine probili u plus po visini. A zatim vidimo u petak jugoistocni vetar koji bi poprilicno podigao temperaturu u odnosu na prethodne dane naravno, ali za ovde ne ocekujem teperature preko 3C. Nakon okretanja vetra to ce biti brzi pad temperature. Upravo kosava moze da bude "spasonosna" sto se tice preranih padavina u Vojvodini jer je poznato da ume da pravi problema i da isusuje vazduh te da padavine "podbacuju" u odnosu na prognozirane. Cini mi se da EC ide u tom pravcu i da je upravo to razlog sto je drasticno smanjio padavine u ovom podrucju za petak u toku dana (kod mene daje manje od 1mm padavina). Meni licno to ne bi smetalo, imali bismo nesto snega po okretanju vetra na severni i to bi se zavrsilo sa sto je manje po(s)ledice moguce. Kome treba ledena kisa koja bi napravila uzas od, vec sada gadno otezanog saobracaja.

« Poslednja izmena: 11. Januar 2017. u 16:04 Mile94 »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #370 poslato: 11. Januar 2017. u 16:35 »
 ^^ Upravo tako Mile.. Kosava sigurno nece dozvoliti neke obilnije padavine,eventualno malo slabe kise :) To je neka moja procena,petak bi mogao da oduzme 1/3 sneznog pokrivaca u vecini predela,ali po trenutnim izgledima vratilo bi se sve to u sledecoj nedelji ali otom potom.. Videcemo bolje veceras kakva ce biti situacija mada ne bi trebalo biti nekih bitnijih promena(mislim na petak)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2017
« Odgovor #371 poslato: 11. Januar 2017. u 16:42 »
Cekajte ljudi, jel ja nesto ne vidim pa gresim...Ovo je jugoistocni vetar nije kosava... Cini mi se da nije taj princip nastanka a i u celoj zemlji je jugoistocni... Verovatno ima isti efekat...iskreno zbunio sam se, ja mislio da smo samo u predjem delu ciklona :)


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #372 poslato: 11. Januar 2017. u 16:52 »
Da, skoro u celoj zemlji je jugoistocni zbog tako poslozenih sistema. A da li je kosava ili nije, jugoistocni vetar se u svakom slucaju ovde naziva kosava, zaista nisam siguran da li postoji neka razlika u ovoj situaciji obzirom da kosava i nastaje kad imamo razliku u vazdusnom pritisku izmedju zapada i istoka ( ili severozapada i jugoistoka), sto ce u petak biti slucaj pre prolaska fronta. Ne znam, ako neko moze da doda nesto bilo bi dobro.

EDIT: Na trenutak si me stvarno bacio u razmisljanje, jos razmisljam kako nije isti princip nastanka u ovoj situaciji, sve gledam sta mi je promaklo. :)

Da smo samo u prednjem delu ciklona imali bismo, barem mi ovde verovatnije neki juzni-jugozapadni vetar, takva situacija se davala ranije za petak, uz slabije razvijen ciklon pa nebi bilo tolike razlike u vazdusnom pritisku i jugoistocni vetar bi izostao. To bi ujedno bila i nesto hladnija varijanta za prizemlje ali mozda nama na severu ovakav razvoj situacije i bude bolji u smislu da nam smanji padavine pre zahladjenja.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
« Poslednja izmena: 11. Januar 2017. u 17:15 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #374 poslato: 11. Januar 2017. u 17:07 »
Košava nastaje prelivanjem vazduha preko Karpata i duva na udare. Za razliku od ostalih vetrova koji duvaju konstatno. Ovo jeste košava u Banatu ali ima previše južan smer te dosta dobar deo Bačke ima slabiji vetar koji je južnih smerova i koji nije košava. Za košavu i u Bačkoj mora biti više jugostično strujanje, ovo je više južno.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #375 poslato: 11. Januar 2017. u 17:13 »
Nadam se da će se misterija o petku razrešiti večeras..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2017
« Odgovor #376 poslato: 11. Januar 2017. u 17:14 »
Svuda je J ili Ji strujanje to me buni nego da ne zatrpavamo temu rec strucnjaka ce odluciti...Mozda je ovo neka varijanta tople kosave, priznajem kad je ona nikad nisam gledao karte obicno neko ovde kaze i to mi dosta  :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #377 poslato: 11. Januar 2017. u 17:24 »
 ^^ Joe u potpunosti se slazem, jeste da je izrazena ta juzna komponenta vetra u nekim krajevima, ali, kao sto si rekao Banat bi imao kosavu kao i deo Backe, za Banat se i daje nesto vise padavina za petak, jer bi padavine tamo prvo pocele cini mi se, verovatno ce vetar uticati na kolicinu padavina, i gotovo sam siguran da ce kod mene to biti kosava. A da, jugozapad i zapad Backe kao i Srem ce vrlo verovatno imati vetar koji vise vuce na juzni ali iako to ipak ne bi bio cist juzni vetar, Joe je objasnio da to nije kosava ipak i slazem se sa njim, ima logike. :)

Svi se nadaju razresenju misterije ali ovakva, na prvi pogled, ne toliko komplikovana situacija ima par sitnica na koje treba da se obrati paznja i koje po malo komplikuju prognozu. :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #378 poslato: 11. Januar 2017. u 17:47 »
 ^^

Evo na šta sam mislio.

Crne crte su deo Karpata preko kojih se preliva vazduh. Plave strelice su klasicna košava koja jača sa druge strane planine i ima više jugoistočni smer, tj duva i u Bačkoj.
Crvene crte su situacija u petak. Malo je prejužni smer pa vetar samo u Banatu jača iza Karpata, dok u Bačkoj, pogotovo na zapadu Bačke imamo slabiji vetar koji nema veze sa košavom jer ne jača nakon prelivanja preko Karpata.



Inače zato istočna Srbija često ima drugačije vreme nego kod nas. Kada duva košava oni često imaju maglu i inverziju, a kada duva iz suprotnog smera obično su isfenirani pa imaju više temp.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #379 poslato: 11. Januar 2017. u 17:58 »
Lepo objasnjeno!  :thumbup: Ocekujem da se ako ne veceras onda sutra neke stvari razjasne pa da mozemo nesto vise da kazemo u vezi petka.