Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347509 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2620 poslato: 14. April 2017. u 21:07 »
 ^^ Ne bih ja bio ja ako ne bih spomenuo polarni vorteks i sto se tice ovoga. Citav post sam bio napisao ovde ali sam ga ipak prebacio u temu "Polarni vorteks", bolje nego da se ovde "izgubi"  :D
« Poslednja izmena: 14. April 2017. u 21:28 Mile94 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2621 poslato: 14. April 2017. u 21:39 »
Na nasem jeziku  ;) to je razlog zasto u aprilu ima prosecno najvise blokova...E sad se razmisljam nesto da kad dodje final warming dodje do nekog jaceg zahladjenja...Dal u martu , aprilu ili maju,  naravno u maju najmanje ima sansi za mraz i naravno ne pogadja uvek iste predele....  To je neki da kazem poremecaj koji se desava svake godine dal u aprilu ili maju... Nadam se da kontas sta mislim.... E sad Mile sta mislis jel ima nesto u tome, neka tajna veza,  ili na nasem jeziku receno lupam :)

Aham ipak si dopunio ovaj tvoj post i objasnices kada mozes...  :)  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2622 poslato: 14. April 2017. u 21:44 »
Naravno, ne mora ni da dodje do final warming-a, jer je polarni vorteks svakako mnogo slabiji u ovom periodu, sve i da nije nastupilo finalno zagrevanje, kao sto je to bio slucaj te '97. kada smo imali finalno zagrevanje 29. Aprila a ovaj hladni talas kod nas je bio dosta pre toga.  :) ne lupas, super je to sto imas takva pitanja, lakse je i meni da se upustam u razmisljanje o tome, da naucim nesto, a i mozda jos neko da nauci nesto novo, ko zna.  :)

Eto, ta neka zahladjenja su najopsanija upravo u ovom delu godine, kao sto sam rekao, a i svi to vec znamo, kada je vegetacija uveliko krenula, a temperature jos uvek mogu da padnu dosta nisko prilikom ovakvih prodora. Sigurno da blok situacije u toku leta ne mogu da nam donesu nikakvu znacajniju hladnocu jer takve hladnoce u nasoj blizini nema, dok je u ovom periodu situacija uglavnom drugacija, jos uvek je postojana odredjena kolicina hladnog vazduha u nekoj nasoj relativnoj blizini. I zaista jeste najcesca pojava bloka nad Atlantikom i istocnim Pacifikom u ovom periodu godine, iz razloga koje sam naveo u toj poruci.
« Poslednja izmena: 14. April 2017. u 22:01 Mile94 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2623 poslato: 14. April 2017. u 21:59 »
Izbrisao sam sam taj deo da final warming stvori ac, sam sam shvatio sta sam napisao  :D Zanima me kakav uticaj ima fw na vreme na severnoj hemisferi, postavio si osnovu i vec dosta toga rekao za to onom porukom koja je sada u pravoj temi :)...Imam utisak da taj prelazni period oko fw ima neki uticaj...  Dobro je sto mi se cini da modeli malo popustaju hladnocu ali sve u svemu ide ka tome da bude ozbiljno zahladjenje...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2624 poslato: 14. April 2017. u 22:09 »
Evo, i ja izbrisah svoj deo komentara vezan za to.  :D u zavisnosti od toga kada se dogodi finalno zagrevanje, realno je za ocekivati prodore nesto hladnijeg vazduha nad nekim delovima severne hemisfere, a tacno gde, to je vec, za sada, jako tesko predvidjati. Ali kao sto sam vec i rekao, nije neophodno bas da se dogodi finalno zagrevanje da bi neki krajevi imali prodore hladnijeg vazduha i da bi doslo do blok situacija u prolece, a ni u toku zime ne mora da se desi SSW da bi imali zahladjenje, naravno, ali su u mnogome povecane sanse za to u slucaju SSW dogadjaja. Tako i u ovom periodu kada je PV oslabljen i mlazna struja sporija (primera radi, u poslednjih mesec ipo dana brzina mlazne struje u stratosferi nije prelazila 15m/s nijednom, cini mi se) finalno zagrevanje samo dodatno povecava sanse za te prodore hladnijeg vazduha koji su svakako uobicajeni na severnoj hemisferi zbog svega navedenog.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2625 poslato: 14. April 2017. u 22:34 »
Evo, i ja izbrisah svoj deo komentara vezan za to.  :D u zavisnosti od toga kada se dogodi finalno zagrevanje, realno je za ocekivati prodore nesto hladnijeg vazduha nad nekim delovima severne hemisfere, a tacno gde, to je vec, za sada, jako tesko predvidjati. Ali kao sto sam vec i rekao, nije neophodno bas da se dogodi finalno zagrevanje da bi neki krajevi imali prodore hladnijeg vazduha i da bi doslo do blok situacija u prolece, a ni u toku zime ne mora da se desi SSW da bi imali zahladjenje, naravno, ali su u mnogome povecane sanse za to u slucaju SSW dogadjaja. Tako i u ovom periodu kada je PV oslabljen i mlazna struja sporija (primera radi, u poslednjih mesec ipo dana brzina mlazne struje u stratosferi nije prelazila 15m/s nijednom, cini mi se) finalno zagrevanje samo dodatno povecava sanse za te prodore hladnijeg vazduha koji su svakako uobicajeni na severnoj hemisferi zbog svega navedenog.
To je otprilike to sto me zanimalo :) Sad mogu mirno da spavam  :) Salim se  :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2627 poslato: 16. April 2017. u 12:29 »
Gde moze da se vidi koliko je padavina palo na primer juce?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2628 poslato: 16. April 2017. u 12:48 »
Ovde ti pomazem samo zato sto si me juce ispostovao na tiket...isko dade gol u 90. minutu... ;) Al me zeznu Bajern kasnije  :facepalm:

Ovde izlazi posle pola 9 znaci da ti bude postavljeno  vreme na 6utc sada po letnjem to je 8h...
http://synop.meteos.rs

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2629 poslato: 16. April 2017. u 17:20 »
Čisto ''za arhivu''

160

161

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2630 poslato: 19. April 2017. u 09:46 »
Bitka koja se trenutno odvija napolje  :grin:

https://www.youtube.com/watch?v=ug0o6I1MuFY
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2631 poslato: 19. April 2017. u 09:54 »
Jel mi veruješ da sam jutros sina namestio na prozor i pričao mu kako se patuljci bora za proleće ispod zemlje i da ću mu pustiti crtani kada poraste.  :)
Ništa njemu nije jasno.  :) Otkuda sada pada nešto belo od gore, ne seća se on snega u januaru a i tada nije bio zainteresovan kao sada.
Naravno ne planiram detetu da pričam bajke o snegu, već da ga učim kako to belo čudo zaista nastaje, ali sobzirom da nema ni godinu dana bitno je samo nešto da pričam. To je više bila priča za tatu.  :D


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2632 poslato: 19. April 2017. u 10:02 »
 ^^ ^^

Ne sumnjam da će sin biti dobro potkovan osnovama meteorologije još u detinjstvu.. ali mislim da je vrlo bitno da prvo uživa i u "bajkama o snegu" kako bi postao pravi snegoljubac - na tatu  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2633 poslato: 19. April 2017. u 10:18 »
Lepi dani detinjstva vraca u vreme kada je bar detinjstvo bilo normalno :) Secam se jos jednog crtaca sa medvedom i zima kad dolazi :)

Danas rhmz daje za Nis tmax 3C   :zima

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2634 poslato: 19. April 2017. u 11:14 »
Sad na pinku kazu meteorolozi do kraja aprila predvidjaju jos 3 zimska prodora... Realno kad tako ne kazu ko direktno kaze ne verujem im  ali kad pogledam modele i nije nelogicno narocito jer je posle ovog jos jedno zahladjenje sigurno slabije ali ipak moze dovesti do mraza... Nije bas cista ova godina...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2635 poslato: 19. April 2017. u 11:44 »
 ^^

To bi bilo jako strašno. Ne znam za vas ali mene sneg ovaj put nije uopste obradovao. Prizeljkivao sam samo kisu zbog suse. Lepo je zalilo, sada bi moglo opet da uprzi sunce, kraj aprila je pobogu.  Nemam nista ni protiv jos kise ali da pada na malo razumnijoj temperaturi. 

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2636 poslato: 19. April 2017. u 12:01 »
 ^^ Za sada mi deluje da je to malo vise dramatizovano. Da postoji sansa za jos jedno zahladjenje - postoji, ali u sustini se sve krece ka tome da glavnina hladnoce u kasnijim terminima ostaje zapadnije od nas. Naravno da postoji sansa da bude svezijeg vremena, pa i uz moguce mrazeve u jutarnjim satima, ali o nekim zimskim prodorima mislim da je malo preterano govoriti, barem prema trenutnom stanju na modelima. Nikako ne bih voleo da se nastavi ovakvo vreme i da bude jos ovakvih zahladjenja, i takodje me sneg nije obradovao, iako je intenzitet padanja snega jutros bio vrlo respektabilan, sto mi je naravno zanimljivo i lepo "za gledati", ali samo dok se ne setim u kom smo periodu godine.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2637 poslato: 19. April 2017. u 12:07 »
Lemi ne znaci da ce ti prodori biti isti ja mislim da ce biti slabiji, problem je sto ce ovaj ohladiti sigurno zemlju... Cuo sam termin na jednom drugom mestu da bi od mraza trebalo da nas spasi jezero toplog vazduha... Mislim da takvo nesto ne postoji moze zagrejana zemlja da zadrzi dan dva ali topao vazduh se ne zadrzava po kotlinama kao hladan jer je tezi hladan  tesko ga pomeriti a za topli vazduh nije bas takav slucaj...  I mene nervira ovakvo vreme sada... Realno ono sto ja imam da zastitim se nalazi  u dvoristu, to su nekoliko voceke i jagode, nebitno u odnosu na druge ljude koji se bave time a gledam slike juce u delovma Srbije gde je bilo mraza sve unistio... A kolko znam biljke kao vinova loza pa i voce od jaceg mraza, treba im bar 2 godine da se oporavi od toga i da bude kao pre toga...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2638 poslato: 19. April 2017. u 12:22 »
Da, naravno, upravo to i kazem, s' tim da mi se cini da je preterano reci da nas ocekuju tri zimska prodora, jer prema modelima trenutno do utorka imamo hladnije vreme, naravno uz ne ovako niske maksimalce kao danas, a zatim bi mogli da ocekujemo jos jedno zahladjenje tamo oko 28-29. s' tim da je jos uvek vrlo rano govoriti o tome, a i sudeci po GFS-u, kao sto sam rekao glavnina hladnoce bi ostala zapadnije, dok EC uopste ne "vidi" neko zahladjenje znacajnije kod nas za taj period tako da to ne bih svrstao u "zimski prodor", barem ne trenutno, jer modeli tako nesto i ne vide.

Оd vinove loze sam se manje-vise i oprostio, trebace dosta srece da ovo hladnije vreme ne utice negativno na nju. Od ostalog voca, kajsija mi je rodila bas lepo i ona ce verovatno imati problem, ali sam kod sebe najvise trenutno zabrinut za jabuku koja se iscvetala najvise u poslednjih nekoliko godina  :( a i za bastu, prvenstveno za krompir koji je izasao iz zemlje, i moze da mu smeta mraz sada.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2639 poslato: 19. April 2017. u 12:40 »
Ja u principu brinem samo za maline koje sam posadio i koje su tek iznikle, ali vodim se time da je to planinska sorta i da niske temperature i snezne padavine su itekako normalne u aprilu u brdsko planinskim predelima. Sobzirom mi je malinjak na nekih 180m verovatno je dobio snezni pokrivac, jer vidim da je sremski deo grada ima par cm snega. Sad sta je tu je. Videcu kako stoje stvari kada prodje sve ovo. Ali usvakom slucaju navijam za sto toplije vreme. A iskreno i srce me boli kada vidim kako se ciklon postavio. Takvog ga prizeljkujemo uvek zimi. Lakse mi nekako da se ne desi ni na prolece jer uvek razmisljam ono cuveno, eh sta bi bilo da se ovako nesto desilo u januaru.  :grin: