Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vesti  (Pročitano 64287 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Vesti
« poslato: 01. Septembar 2008. u 13:52 »
Danas počinje jesen po meteorološkom računanju.
Godišnja doba u meteorologiji se fiksiraju za 1. decembar (zima), 1. mart (proleće), j. juni (leto) i 1. septembar (jesen).
Kad bude meteoroloških kriterijuma za početak godišnjih doba, okačiću i to.

Danas, u 122-goj godini, formalno je prestala da postoji prva meteorološka institucija u Srbiji - Meteorološka Opservatorija Beograd. Posle 121 godine i 3 meseca, ovaj naziv se ne odnosi na nešto što postoji. U sastavu RHMZa ostaju Meteorološke Opservatorije Novi Sad i Niš.
Na mestu nekadašnje Opservatorije Beograd nikao je Centar za klimatske promene koji od danas i formalno postoji.
Ne, nije izvršena 'renumeracija'. Zaista je ukinuta MO Beograd, a formiran klimatski centar.
Ne, ne brinite. Meteorološka stanica Beograd i dalje postoji. I radi.

Parafraza: Opservatorija je srce meteorologije!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Vesti
« Odgovor #1 poslato: 01. Septembar 2008. u 13:55 »
Danas počinje jesen po meteorološkom računanju.
Godišnja doba u meteorologiji se fiksiraju za 1. decembar (zima), 1. mart (proleće), j. juni (leto) i 1. septembar (jesen).
Kad bude meteoroloških kriterijuma za početak godišnjih doba, okačiću i to.

Danas, u 122-goj godini, formalno je prestala da postoji prva meteorološka institucija u Srbiji - Meteorološka Opservatorija Beograd. Posle 121 godine i 3 meseca, ovaj naziv se ne odnosi na nešto što postoji. U sastavu RHMZa ostaju Meteorološke Opservatorije Novi Sad i Niš.
Na mestu nekadašnje Opservatorije Beograd nikao je Centar za klimatske promene koji od danas i formalno postoji.
Ne, nije izvršena 'renumeracija'. Zaista je ukinuta MO Beograd, a formiran klimatski centar.
Ne, ne brinite. Meteorološka stanica Beograd i dalje postoji. I radi.

Parafraza: Opservatorija je srce meteorologije!

Ovakve nekakve vesti bi mogle ići na sajt u budućnosti.  ;)

Ovo za godišnja doba u meteorologiji nisam znao...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #2 poslato: 01. Septembar 2008. u 14:03 »
Što se foruma tiče, mislim da ova tema treba da postoji ovde i u ovakvom obliku. Ima jednu svoju prednost: ne moram da budem jako formalan.
Slažem se, Joe, da treba da ažuriramo vesti iz meteorologije. Stojim na raspolaganju.

Inače, za drugu vest mi je beskrajno žao. Najviše mi je žao što je istina.

Da dodam citat - parafrazu:
Nemojte me ostavljati da budem tužan! Ako ko od vas primeti da se Opservatorija vratila, javite mi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Vesti
« Odgovor #3 poslato: 01. Septembar 2008. u 14:21 »
Citat
Uragan Gustav kod Nju Orleansa

Stotine hiljada ljudi beže sa južne obale Sjedinjenih Država kojoj se približava jedna od najsnažnijih oluja ove godine, uragan Gustav.

Nju Orleans, grad koji je najbliži mestu na kojem bi, prema očekivanjima, uragan mogao da udari u američko kopno, već je evakuisan.

Desetine hiljada žitelja napustilo je grad i obično živ i bučan centar je, kako javlja dopisnik BBC-ja, sada avetinjski pust.

Procenjuje se da je celom dužnom američkog dela obale Meksičkog zaliva skoro dva miliona ljudi krenulo dublje u unutrašnjost zemlje, kako bi se sklonili pred nevremenom.

Uragan Gustav, koji je već opustošio delove Kariba, trebalo bi da stigne do američke obale u ponedeljak tokom dana sa udarima vetra od 250 kilometara na sat i talasima visine pet metara.

Pre tri godine, to područje SAD pogodio je razorni uragan Katrina, usled čega je u pet američkih država poginulo 1500 ljudi a 80 odsto teritorije grada Nju Orleansa poplavljeno je i uništeno.

Vlasti tvrde da su sada, za razliku od tog udara, preduzele sve moguće mere.



Detaljnije na...
http://www.cnn.com/2008/US/weather/09/01/gustav/index.html
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #4 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:53 »
Danas je završen upis novih studenata, pa i na studijskoj grupi Meteorologija. Upis je zatovren u 13 časova.
U jesenjem upisnom roku bilo je mesta za 12 budžetskih i 7 samofinansirajućih studenata meteorologije.

Da li su se učenici srednje hidrometeorološke škole upisali gde su hteli?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #5 poslato: 21. Septembar 2008. u 03:32 »
Evo broja telefona za zainteresovane za trenutne vremenske podatke u Beogradu. Većina medija okreće ovaj broj. Podaci se saopštavaju svakog sata (24 h dnevno).

011/2685-545 (to je govorni automat, standardna cena poziva).


Inače, postoji i govorni automat 9823 (Telekom Srbija), ali ga nemojte okretati, jer je cena impulsa čak nekoliko puta veća u odnosu na standardnu tarifu...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #6 poslato: 22. Septembar 2008. u 11:34 »
 ^^
Prebaciti ovu temu negde drugde, recimo u linkove. Ovde da ostavljamo samo aktuelnosti.

Danas, 22. septembra, u 17:44, dolazi astronomska jesen.
Meteorološka jesen je zvanično počela 1. septembra, a sudeći po vremenskim prilikama, izgleda da je došla 13. septembra.
Astronomsko računanje godišnjih doba je najčešće poslednje koje priznaje dolazak novog godišnjeg doba u naše krajeve.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #7 poslato: 24. Septembar 2008. u 12:01 »
U petak, 26. septembra, Republički hidrometeorološki Zavod Srbije proslavlja svoj dan, Dan Zavoda. Dan Zavoda je 27. septembar, ali pošto taj dan pada u subotu, proslava se održava u radni dan.
O ovom danu je pisano i na našem forumu prošle godine. Pogledajte http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,687.0.html
Više informacija o Danu Zavoda naći ćete na http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/orhmz/dan_zavoda.php ili na http://www.hidmet.sr.gov.yu/latin/orhmz/dan_zavoda.php

Među nama, biće mi drago da članovi foruma odvoje deo svog vremena i da dođu na ovu proslavu, makar nezvanično. Proslava počinje oko 12 časova, ali je poželjno da dođete i malo ranije, da se vidimo. Bar članovi iz Beograda. Neobavezno.
Neki članovi će već doći, neki su već tu... ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #8 poslato: 24. Septembar 2008. u 13:35 »
Evo, nabavio sam vam i pozivnicu! Pa izvol'te!

Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #9 poslato: 26. Septembar 2008. u 10:43 »
Evo, počinje proslava Dana Zavoda. Među njima su se zatekla i dva člana našeg foruma: jocozr i profi-amaterko.



Ja sam, srećom, iza kamere! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.777
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Vesti
« Odgovor #10 poslato: 26. Septembar 2008. u 10:44 »
Pozdrav drugari :-*

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Vesti
« Odgovor #11 poslato: 26. Septembar 2008. u 19:45 »
Jeste da smo ispali malo majmunski,kakao rece profi-amaterko ali bilo je zaista lepo!
Bar ja,upoznao sam,Milana Dacica,Nedeljka Todorovica i razne druge licnosti nase meteorologije.
Zelim da se zahvalim ptprincu na lepom gostoprimstvu :),i profi-amaterku na mnogo cemu...zna on o cemu je rec!Puno mu hvala! :first:  :!:


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #12 poslato: 26. Septembar 2008. u 23:08 »
Jeste da smo ispali malo majmunski, kako rece profi-amaterko, ali bilo je zaista lepo!
Bar ja, upoznao sam Milana Dacica, Nedeljka Todorovica i razne druge licnosti nase meteorologije.
Zelim da se zahvalim ptprincu na lepom gostoprimstvu :), i profi-amaterku na mnogo cemu... zna on o cemu je rec! Puno mu hvala! :first:  :!:
Tako je, Joco. Baš je bilo sjajno, drago mi je što smo se videli i upoznali... ;) :D
Rekao sam da mi ne zahvaljuješ, ali eto... Ti si jedan mnooogo dobar momak... ;) :first:


Pozdrav drugari :-*
Otpozdrav, kolega... :-*
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #13 poslato: 27. Septembar 2008. u 01:26 »




Ja sam, srećom, iza kamere! ;)
Zašto kažeš "srećom"  :idea: :?: Šta tebi fali, profesore  :?: Pa vidiš da se meni digla kosa na glavi... :-[ Uplašio sam se već na samim vratima tvoje kancelarije  :-[ Nema ništa bez profesorske packe... :lmao: :lmao: :lmao:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Vesti
« Odgovor #14 poslato: 27. Septembar 2008. u 09:05 »
Hvala profi-amaterko ;)
Nemoj sad reci da ti nisi momak... :lmao:
eh...bas je bilo sjajno!A da nije bilo tebe,i pedje ne bih bilo nista od ovoga...za mene :)
Profi-amaterko je car od coveka! :first:
De pa ko se nije uplasio od Pedje juce.... :-[

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #15 poslato: 27. Septembar 2008. u 14:55 »

Nemoj sad reci da ti nisi momak... :lmao:


Pa jesam momak, ne kažem da nisam... Momak = neoženjen čovek... :lmao: :lmao: :lmao: Možeš biti momak i sa 60 godina... :lmao:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Vesti
« Odgovor #16 poslato: 27. Septembar 2008. u 15:11 »
Pozdrav ekipi. Drago mi je da ste se dobro proveli!

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #17 poslato: 28. Septembar 2008. u 00:07 »
Pozdrav ekipi. Drago mi je da ste se dobro proveli!
Ekipa od 3 člana...  :idea: :?:  :lmao: Ali, nema veze... Bilo je super... ;) :D
Joe,  :-: ;) :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #18 poslato: 29. Septembar 2008. u 10:15 »
Mnogo offujete...

A sad nazad na vesti.

U petak, 26. septembra, obeležen je Dan Republičkog hidrometetorološkog zavoda Srbije na uobičajen način. Dakle, bilo je uvodne reči direktora Zavoda Milana Dacića koji je ukratko naveo sve bitno šta je Zavod postigao u poslednjih godinu dana. Skoro da sam iznenađen.
Zatim se prisutnima obratio pomoćnik direktora HMZ Crne Gore Radomir Kandić koji je preneo dobre želje RHMZu i sve šta već ide u takvim prilikama.
Najzad, održano je kratko predavanje o meteo alarmu u Srbiji. Ipak, ako odete na www.meteoalarm.rs dobićete jedan deo sajta RHMZ koji se bavi prognozom i upozorenjima. Ohrabrujuće je to što će srpski meteo alarm biti sastavni deo evropskog meteo alarma. Kada će se to desiti, kaže da je pitanje dana. Uostalom, proveravajmo na www.meteoalarm.eu. Ima i link za srpski (videti dno stranice, pod RS).

Zatim je usledio uobičajeni banket. Za mene je to prilika da vidim kolege sa raznih strana, koje retko viđam ili koje tek upoznajem, bilo iz firme, bilo iz neke druge meteo oblasti ili organizacije.
Tako su uočeni sledeći članovi foruma: ptprince, jocozr, proifi-amaterko (sve ste ih već videli, je li), ali i Crni Vrh, damil (uglavnom neaktivni članovi). Snowflake nije došla, jer je imala druge obaveze.
Interesantno je da je uočen i jedan od takmičara u prognozi vremena, a nije član našeg foruma. To je Tom (iz Crne Gore). Ako se pitate ko je to, e pa to je čovek kojeg sam drugog pomenuo u ovom postu. ;) Naravno, upoznali smo se i vrlo kratko popričali.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #19 poslato: 01. Oktobar 2008. u 15:13 »
Danas je počeo zimski semestar 2008/2009 na Univerzitetima. Mnoge studijske grupe su imale uvodni čas upoznavanja gde su brucoši dobili osnovne informacije o studijama, kao i preporuke za uspešno studiranje (rad, rad, rad... -> uspeh!)
Na studijskoj grupi Meteorologija ovo uvodno predavanje je bilo delom na Fizičkom fakultetu, a delom na Institutu za meteorologiju, gde je uvodnu reč držao dr. Mlađen Ćurić uz aktivno prisustvo još nekoliko profesora Instituta (ne, nisam ja taj!).
Naš Milosh je, naravno, bio tamo (kao i potpisnik ovih redova - kako bih inače drugačije znao sve ovo?). Poželimo mu uspeh u studiranju.

Lično, mnogo verujem u Miloša, kao i on u sebe. Prvi uslov za uspeh (vera u sebe) je tu. Odlično za prvi korak.
Miloš mi je, u kasnijem prijatnom razgovoru, objasnio da ima problema sa ADSLom u svojoj beogradskoj 'rezidenciji', ali javiće se već.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...