Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: NOAA i nase meteroloske stanice  (Pročitano 25812 puta)

Van mreže Blackeyed

  • Poruke: 2
  • Lokacija: Novi Sad
NOAA i nase meteroloske stanice
« poslato: 06. Januar 2009. u 09:33 »
Pozdrav svima,

Vec godinama koristim NOAA za pregled prognoze vremena ali mi je uvek smetalo sto moram da pamtim one podatke za geografsku sirinu i duzinu...Zgodnije je bilo da samo ukucas WMO broj i to je to.
Nazalost ni jedana meteorolska stanica kod nas nije u njihovoj bazi tako da to nije bilo moguce.

Pre neki dan odlucim da ljudima posaljem mail i (evo sta sam poslao):
---------------------
Hello,

Can you add this location in your data base: http://weather.gladstonefamily.net/site/13168

Best Regards,
----------------------------
I njihov odgovor:

Your station has been added as 13168

NOAA ARL

Webmaster
NOAA Research - Air Resources Laboratory
1315 East-West Highway, SSMC3 - Rm. 3316
Silver Spring, MD 20910

Email: [email protected]
---------------------------------

Znaci sada imamo Rimske Sanceve u NOAA bazi  :)



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.777
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #1 poslato: 06. Januar 2009. u 09:38 »
Eto vidiš par slatkih reči i sva vrata se otvaraju  :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #2 poslato: 06. Januar 2009. u 09:49 »
Dobrodošao, Crnooki (Blackeyed)! Drago nam je što si nam se pridružio.

Ne moraš da brineš za NOAA. Oni imaju od popa uši, pa i naše sinoptičke brojeve stanica. I to sve, doslovno.
Verujem da ti je problem što ne možeš da ukucaš bilo šta u ono polje za identifikaciju stanice, a da te ne pljune. Naime, u listi registrovanih stanica na ARLu (NOAA, odakle kupimo GFS izlaze) možeš da pregledaš koje su stanice na listi. Kratko, na toj listi su stanice koje šalju tzv. METAR izveštaj, odnosno aerodromi. Dakle, spala knjiga na tri slova. Možeš ukucati LYBE za Beograd, LYVR za Vršac, LYNI za Niš i to je to. Ah, da, Priština je BKPR, Podgorica LYPG i Tivat je LYTV.
Prateći link koji si okačio, vidim da su izlistane sve susedne stanice, i to redom po sinoptičkim brojevima, ali i ICAO nomenklaturi za aerodrome (opisane u prethodnom pasusu ovog posta). Dakle, zaista ne vidim šta je problem, kada NOAA ima sve. Na njihovom FTP serveru se mogu naći GOS (Global Summary of Day) kao neki izlaz iz podataka koji idu u GTS razmenu.
I najzad, sajt RHMZa je sasvim dovoljan za izlistavanje podataka, dok se na sajtovima koji stavljaju SYNOP izveštaje na tri sata mogu naći temperature sa decimalom, ali i još nekoliko meteoroloških veličina. Linkove za to možeš naći u temi Linkovi.

Pozdravljam te i dugo nam ostani!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Blackeyed

  • Poruke: 2
  • Lokacija: Novi Sad
Re: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #3 poslato: 06. Januar 2009. u 10:08 »
Hvala na dobrodoslici!

Totalni sam amater za meteorologija ali me privlaci oblast pa sam tako i natrapao na ovaj forum. Po zanimanju sam dipl.el.inz, radim u struci.

Ma nebrinem se ja za NOAA vec je meni bilo zgodnije da pamtim jedan petocifreni broj nego ova dva... a kad vec imamo te WMO brojeve stanica steta da se ne iskoriste. Link koji sam dao jeste vezan za aerodrome ali sam bas hteo da vide da je to zvanicna informacija a ne ja odvalio broj.

Sada kada kucam 13168 prihvata bez pogovora...

Pozdravljam vas sve!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #4 poslato: 07. Januar 2009. u 14:39 »
Još jedan sugrađanin. Dobrodošao!!  ;)  :-*

Van mreže Dino_mo

  • *
  • Poruke: 33
  • Lokacija: Mostar-Blagaj,BIH
Re: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #5 poslato: 20. Januar 2009. u 14:26 »
Da, bas kako kaze ptprince oni imaju od popa usi...
Samo je pitanje kako ce objaviti i da li ce uopce...
Pri kupovini nove meteo stanice dobio sam poziv da saljem podatke za NOAA-u i CWOP (Citizen Weather Observer Program), pa bih ukoliko dozvole obaveze ovih dana trebao slati podatke i za njih.
Kakogod, puno bi mi znacilo da se moji podaci nadju medju svjetskom arhivom.

Van mreže Zandra

  • Poruke: 1
Odg: NOAA i nase meteroloske stanice
« Odgovor #6 poslato: 18. Novembar 2014. u 06:05 »
Cene su na datom sajtu. Šteta što nisam iz NS, inače bih odmah za pauzu zdimio da vidim kako sve to izgleda.
Pretpostavljam da je barometar aneroidni (čim piše kružni), onaj za kućnu varijantu. Ne mnogo precizan, ali za šacimetriju je OK. Imam jedan takav kod kuće.
Termometri manje-više, ali me zanimaju digitalni termometri.
Kišomer mi je super stavka. To me još najviše intrigira od svega.
Koliko vidim, cene su pristupačne za kišomere, a termometri... pa zavisi šta je to što se nudi.
Get actual tests tibco exams - braindumps.com demos for cnsu.edu and actual tests 646-206 exams with 100% success guaranteed.