Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347435 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3260 poslato: 10. Decembar 2017. u 01:41 »
Prihvatam ponudu juznjaka kod vas kako god okrenes zimski ciklon padne vise a mi skupljamo mrvice,date nam pola i eto nas svi srecni

Ciklon sever tolko snega moze imati samo na gfsovim 300+ kartama,dokle god tamo pise pola metra snega kod nas sve je u redu u univerzumu :D,kad bude u 72h bice da  ce smak sveta

Pre 2 dana smo.obelezili 5 godina od poslednjeg velikog snega(20+ cm) u Vojvodini,kako stvari stoje slavicemo ovaj dan jos dugo
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3261 poslato: 10. Decembar 2017. u 06:57 »
Vratiće se slavni dani naše prošlosti  :ziveli:



Citat
09.12.2012. 12:10 - Због обилних снежних падавина уведена ванредна ситуација у Граду Зрењанину, општинама Сечањ и Житиште.

Osmog decembra uveče je bilo 34cm snega i otišao sam rano na spavanje. Kada sam ustao, imao sam šta i da vidim - 32cm novog snega na stazi koju sam očistio pola sata pre nego što sam legao :O ali se mnogo slegao..
Toga podneva sam izmerio 49cm snega u Melencima. Bio sam u samom centru najobilnijih padavina. To je ono što se doživi jednom ili nijednom u životu..

Sad upamtimo svi ovu poruku do sledećeg takvog snega ( ako ga doživimo )  :tu:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3262 poslato: 10. Decembar 2017. u 08:43 »
Da, da 2012. godina je bila ta 86. godina, eto kao sto sam reko uvedeno je vanredno stanje zbog snega i ljudi su bili u sklonistima jer pre sneg nisu videli  :grin: Hehehe salim se, vratice vam se mozda vec ove zime  ako ne ove onda za 81 godinu sigurno  :D

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3263 poslato: 10. Decembar 2017. u 11:32 »
Cekajte Gfs kao da je cuo nase molitve :D,ja za moj kraj ne brojim padavine(u obliku snega),znam samo da bi neprestano padao od petka do utorka,ali previse je za moje srce da brojim ovo,nismo mi navikli na ovolke kolicine
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3264 poslato: 10. Decembar 2017. u 19:04 »
Jednom ili nijednom ne dozivis 49cm?
Ja sa svojih 18 dozivljeh u Niksic do sad 2 metarska snijega,a od 1951 je bilo 4.1929 i 1935 su sigurno imale metarski snijeg u Niksic.

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3265 poslato: 10. Decembar 2017. u 19:10 »
A Cetinje koje je odmah iznad mora,1954 je izmjerilo 205cm,1956 126cm,1965 132cm,1985 108cm,2005 122cm,2012 141cm,1980 90cm,1992 95cm,1960 90cm...
Ko voli velike snjegovi,olujne kise,i jake jutarnje mrazeve,pravac Cetinje :D

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3266 poslato: 10. Decembar 2017. u 19:15 »
 ^^ ^^

Lako je tebi kad ti je Jadran "iza ćoška" a i na lepoj nadmorskoj visini si  :laugh: Obilan sneg u Vojvodini je puzla od mnooooogo delova.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3267 poslato: 10. Decembar 2017. u 19:35 »
Uvek me zanimalo kako izgleda metarski sneg u gradu... Inace naravno prednost ovih nasih delova je duze zadrzavanje sneznog pokrvaca i veci broj dana sa sneznim padavinama...
Ono sto je meni privuklo paznju je da je Niksic pobratimljen grad sa Vrbasom koji je prozivan zbog snega u prethodnim postovima  :)

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3268 poslato: 10. Decembar 2017. u 19:46 »
Uvek me zanimalo kako izgleda metarski sneg u gradu... Inace naravno prednost ovih nasih delova je duze zadrzavanje sneznog pokrvaca i veci broj dana sa sneznim padavinama...
Ono sto je meni privuklo paznju je da je Niksic pobratimljen grad sa Vrbasom koji je prozivan zbog snega u prethodnim postovima  :)
Prvi metarski dozivljeh sa 6 godina 2005,sjecam se kroz maglu kako je to izgledalo,tada sam imao jake boginje,vise se sjecam tih boginja no snijega.A ovog iz 2012 se odlicno sjecam.Imao sam tada utisak da ima i 2m snijega.Pokraj puteva su bile velike prtine snijega,bila je to prava idila :laugh:
Evo nekolika video snimka od tada
https://youtu.be/lBGhf5YWOpQ
https://youtu.be/lBGhf5YWOpQ

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3269 poslato: 10. Decembar 2017. u 22:31 »
Niksic 3 cudo da ti to nisi dokumentovao, gledam ove snimke mislim da si ti uzivao u tom februaru... Koji grad ili gradovi u CG najbolje prolaze sa snegom juznije od reke Tare? Znaci ne mislim na visinu nego kad je neko zahladjenje prvo pocne tamo sneg...

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3270 poslato: 11. Decembar 2017. u 00:20 »
Juznije od rijeke Tare imas samo Niksic i Cetinje.Cetinje generalno ima vise snijegove od Niksica,ali ponekad i Nišić ih zajebe.U vecini situacija prije presnjezi u Niksic.U Niksic prije prodre hladnoca no u Cetinje.Cetinje je mjerilo 205cm,dok Niksic nije isao preko 135cm.Al sad cu ti nesto reci,sto bi te mozda interesovalo.Sjeverni dio Niksic,je mozda i najsnjegopadniji dio Crne Gore.Krstac,selo u Niksicu na 900-950m,n,v je zvanicno mjerilo 2005 349cm!Moje selo je Jasenovo Polje(odakle je Nole)koje ima jako slicnu klimu ko Krstac mozda cak i snjegopadniju,2005 je po predanju mog oca bilo neprirodno zatrpano.Rekao mi je da se samo moglo vidjet snijeg i nebo,okolna brda se nijesu mogla vidjet od velikih naslaga snijega.Na pojedinim mjestima,dje je vjetar nanosio snijeg je prelazio i 5m.Zabljak na 1500 m,n,v moze samo da sanja da ce vidjet 3,5m metra snijega,ko Krstac i Jasenovo Polje koje su na 900-950m,n,v.E sad moze zamislit koliko je Vojnik 2000m,n,v mjerio kad je njegovo podnozje izmjerilo 3,5m.Alpi tome ravni nijesu.
E sad cu opisat malo vise gradova u CG.Pljevlja su najsiromasnija s padavinama svega oko 800mm,tamo snijeg nije prelazio 87cm.Bijelo Polje je na oko 910mm i mjerilo je 1954 115cm i 2012 100cm.Berane je na oko 950 mm i nije islo preko 102cm,mada tamo nije mjeren snijeg 1954.Kolasin je jako snjegopadan snijeg je prelazio 190cm,a metarski snijeg se dosta puta mjerio.Kolasin primi oko 2000mm.Plav je grad pa i mozda najljepsi na sjeveru Crne Gore mjerio 175cm 2012 godine,vise puta je i on mjerio metarski snijeg.On primi oko 1250mm na godisnjem nivou.Mojkovac je grad u kom se nazalost vise ne vrse mjerenja,mada ja vjerujem da je tamo snijeg 2012 sigurno prebacio 140cm.Pluzine je valjda mjerilo 180cm 1954,Savnik je baco preko 140cm 2012,ne znam koliko je tamo bilo 1954.I za kraj saljem ti visine snijega po godinama za Krstac koji je na 900m,n,v,Niksicko selo.


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3271 poslato: 11. Decembar 2017. u 12:35 »
Od pola metra snega juce,danas smo dosli do nule.Srecom pa ima vremena do promene vremena. :nnc:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3272 poslato: 11. Decembar 2017. u 12:38 »
Neverovatan podatak 349cm... Kako li ga izmerili pa to je visina 2 coveka... Jel to siguran podatak Niksic 3? Verovatno si proverio ali se ovde svi pitaju...Kod nas srecni ako padne 3.5cm ali na  nekoj negativnoj temperaturu gde se ne topi kao ovaj sada... :)

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3273 poslato: 11. Decembar 2017. u 13:52 »
Naravno da je tacan.Tamo ima meteroloska stanica koja pripada hidrometeoroloskom zavod Cg i to je njihovo mjerenje.Crna Gora je nevjerovatna sto ce tice klime.Kolike su tu razlike na malim prostorima,to je za ne vjerovat.Steta sto nemamo stanice s nasih planina.Kako bi bilo zanimljivo vidjet Orjen,na kojem zna da za dan padne snijeg100cm,pa cak i dosta vise.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3274 poslato: 11. Decembar 2017. u 17:21 »
Moram jednom doživeti metarski sneg, pa makar proveo par dana u nekoj brvnari u nekoj planini. Želim to da vidim jer deluje tako nadrealno  :O

Msm sam taj proces padanja od 0cm do preko 100cm mi je fascinantan.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3275 poslato: 11. Decembar 2017. u 19:37 »
Moje misljenje je da kod nas korektna zima moze da bude od pocetka decembra,pa do polovine januara,posle toga je i dan duzi i manje su sanse za zahladjenje.
Upravo ona najjaca zima je rezervisana za taj period pocev od polovine januara pa do polovine februra, tada su i bili najvisi snegovi i minusi To sto dan postaje malo duzi nema nikakve veze da prava zimska zahladjenja koja bi trajala duze ne mozemo da imamo. Odakle li si to zakljucio da su od tada sanse za zahladjenja manja samo da mi je da znam.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3276 poslato: 11. Decembar 2017. u 20:54 »
Moje misljenje je da kod nas korektna zima moze da bude od pocetka decembra,pa do polovine januara,posle toga je i dan duzi i manje su sanse za zahladjenje.

Mogao si da kažeš bar do početka februara! :D  Šalu na stranu, nije baš tako. Jer koliko će (i kakve) hladnoće dosegnuti do naših krajeva zavisi od postavke baričkih sistema, te činjenice koliko ima nagomilane hladnoće na kontinentu, zatim odakle taj vazduh dolazi i preko kojih se površina kreće itd.

Ako bismo se striktno vodili dužinom dana, zanimljivo bi bilo spomenuti da se ona vanserijska hladnoća u februaru 2012. dogodila u periodu kada je dužina dana taman kao i krajem oktobra, početkom novembra (dakle ista insolacija, ugao Sunca, dužina dana i noći...). Ali početkom novembra ne može da se ponovi dotok takve vazdušne mase - zato što tada nema odakle (u dovoljnoj blizini) da se "povuče" toliko rashlađen vazduh, ma koliko da su barički sistemi postavljeni povoljno za tako nešto. Iz simetričnih razloga ne možemo nikad da očekujemo vrućine krajem aprila (ako ih uopšte ima :grin: ) - kakve znaju da budu sredinom avgusta! :D

Jednostavno rečeno, postoji određeno „kašnjenje“ u zagrevanju i hlađenju vazdušnih masa u odnosu na promenu insolacije, jer je potrebno vreme da se kopno i vazduh ohlade ili zagreju (da ne spominjem vodene površine). Primera radi, možemo samo da pretpostavimo koliko se sunčeve toplotne energije „troši“ na otapanje snežnog pokrivača nakon zime na severnoj hemisferi (treba i vremena za to), umesto da se ta toplota odmah apsorbuje od strane kopna i potom reflektuje na vazduh.

Znam da bi ja,ali ne znam za ostale voleo da imamo sneg sad dok su kraci dani i u ovo vreme praznicne euforije.

Svakako se slažem sa tobom da je šteta da ne bude prave zime u periodu oko praznika, i generalno kada je dan najkraći. :)  Ali, vreme ponekad ume da ne posluša naše želje.  ;)

« Poslednja izmena: 11. Decembar 2017. u 21:24 Srks »

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3277 poslato: 12. Decembar 2017. u 01:05 »
Iz simetričnih razloga ne možemo nikad da očekujemo vrućine krajem aprila (ako ih uopšte ima :grin: ) - kakve znaju da budu sredinom avgusta! :D


I nikad ne možemo da očekujemo sneg krajem avgusta kakav bude u Subotici sredinom aprila   :D

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3278 poslato: 12. Decembar 2017. u 01:52 »
Hvala Salu pn i Srksu na objasnjenju.
Meni je jedino zao sto najlepsi period godine i zime u zadnjih nekoliko godina prolazi bez zimske idile

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3279 poslato: 12. Decembar 2017. u 07:05 »
Kolega Srks dao odgovor za čistu desetku  :comeon: koliko je predivno što ovde mogu da se nauče takve stvari :nnc:

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina