Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vlaška nizija u magli  (Pročitano 21959 puta)

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Vlaška nizija u magli
« poslato: 14. Oktobar 2013. u 13:43 »
Gledam sad aktuelnu sliku Evrope na sat24 i vidim da je cela Vlaška nizija sa nasom krajinom u magli. To sam ranijih godina imao prilike često da primetim od ovog dela godine pa tokom cele zime. Da li bi neko od iskusnijih članova mogao da mi objasni kako dolazi do toga i zašto najčešće(čini mi se) u ovom delu Evrope?
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Vlaška nizija u magli
« Odgovor #1 poslato: 15. Oktobar 2013. u 01:09 »
mislim da bi Boce mogao to stručnije da ti objasni pošto sam ja malo slab sa pojmovima i mogu da pobrkam nešto

što se Srbije tiče, taj slučaj se uvek javi kada se u košavskom području razduva košava i obično traje onoliko koliko i košava..
deo Timočke krajine je pod uticajem tog vremena pošto se nalazi iza planina koje pripadaju Karpatima (košava duva sa Karpata) tako da je kod nas u Zaječaru npr. vreme znatno mirnije i hladnije i do 15°C nego u ostatku zemlje uz vrlo gustu maglu

ovih dana vremenske prilike imaju više veze sa severnom Bugarskom i južnom Rumunijom, ali ne znam tačno razloge zbog čega se stvaraju takve vremenske prilike.. verovatno da ima veze s tim što se se i sama nizija nalazi na suprotnoj strani Karpata :)

sećam se one guste magle od pre dve,tri godine čini mi se koja je trajala skoro 3 nedelje tj. isto onoliko koliko su forumaši sa druge strane planina javljali da duva košava
mada višenedeljne magle ovde nisu retkost..