Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Strujanje oblaka  (Pročitano 23509 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Strujanje oblaka
« poslato: 16. Jun 2014. u 18:22 »
Zanima me kako mogu odrediti neko strujanje koristeci razne meteoroloske parametre , od gledanja u modele , meteograme , karte i slicno ? Vidim u dosta prognoza se strujanje pominje pa me interesuje da li ono zavisi od smera strujanja vazdusne mase ( cikloni , anticikloni ) , vetrova , i slicno ili nesto sasvim drugo? Pozeljno bi bilo ako bi me neko mogao uputiti i mozda nauciti kako da odredim strujanje.  :kafa:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Strujanje oblaka
« Odgovor #1 poslato: 16. Jun 2014. u 19:18 »
Posle malo istrazivanja mislim da sam nasao pravu stvar! :) Neka me neko ispravi ako gresim

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Strujanje oblaka
« Odgovor #2 poslato: 16. Jun 2014. u 19:21 »
Miki strujanje je jako vazna stvar kada je u pitanju prognoza. U odredjenim slojevima u atmosferi strujanje ima svoju ulogu, pa na primer kod nestabilnosti jace strujanje stvara smicanje koje odredjuje strukturu oblaka, jugozapadno strujanje donosi uglavnom vlagu sa Sredozemnog mora i topao vazduh, brzinom strujanja se odredjuje brzina kretanja oblaka i smer itd...
Kada je iznad jednog podrucja ciklon strujanje u atmosferi je suprotno od smera kazaljke na satu i obrnuto kod anticiklona.

Na ovom sajtu je recimo jako jednostavno videti strujanje u nekoliko slojeva atmosfere kao i mnoge druge stvari za prognozu.

http://www.szupercella.hu/modellek

Prodji malo kroz forum ima jako puno informacija o prognozama, ciklonima, olujama i ostalim stvarima...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Strujanje oblaka
« Odgovor #3 poslato: 16. Jun 2014. u 20:05 »
Hvala laky na opsirnom odgovoru! :)
Inace zaista dobar ovaj madjarski sajt , imam ga u arhivi sad za GFS Model. Jednostavno sam trazio meteo kartu sa prikazom strujanja u atmosferi , pa tako generalno gledajuci ovu sliku sto sam postavio vidim da se stacionirao jedan  anticiklon zapadno od Irske i isto tako jedan opaki cikon na Grenlandu i jedan na severu Evrope iznad Skandinavije. Imam jos jedno pitanje , nadam se da nisam dosadan ali sta cu kada volim meteorologiju :) Da li pomoci ovakvih modela i ove karte sto sam postavio mozemo odrediti strujanje (kretanje)  Cb-ova ako za iste postoje uslovi formiranja naravno?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Strujanje oblaka
« Odgovor #4 poslato: 16. Jun 2014. u 21:45 »
Vodeća struja za kretanje oblačnosti koja donosi padavine je ona na ~ 700 hPa, na 500 hPa je vodeća struja u atmosferi za kretanje ciklona, a ona na 850 hPa je bitna za određivanje sektora ciklona. Posmatranje mlazne struje se vrši na ~ 250 hPa. Dopunio bih samo Lakija da strujanje nije isto u svim slojevima atmosfere. Tako u prizemlju može biti anticiklon, a da se na visini vrti ciklon, ili da bude dolina. Dakle, da bi se pravilno uvidelo stanje u atmosferi, potrebno je pratiti strujanje bar na ovim osnovnim visinama.