Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Koji su ovo oblaci?  (Pročitano 21185 puta)

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Koji su ovo oblaci?
« poslato: 23. Jul 2015. u 12:54 »
Ovi oblaci su trenutno iznad Užica. Nisam ih ranije viđao. Deluju masivni i zaobljeni, skoro kao karton za jaja.




Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Koji su ovo oblaci?
« Odgovor #1 poslato: 23. Jul 2015. u 13:05 »
Маматуси.  :)

Ево и појашњење ових облака, преузет са неког хрватског сајта, добар текст:

Mamatusi su vrsta oblaka koju se može vidjeti i u našem podneblju. Izgledaju kao izbočine koje vise sa baze glavnog oblaka, podsjećaju na ženske grudi po čemu su i dobili ime (mammatus (lat.)= dojka). Nastaju u zraku koji tone, najčešće ispod kumulonimbusa, nakon oluje. Iako izgledaju opako, znače da je oluja već prošla. S obziraom da je u njihovom okruženju smicanje vjetra jako veliko, opasni su za zrakoplove. Većinom su sastavljeni od leda, ali moguća je i kombinacija leda i vode. Najčešće su vezani uz nakovanj kumulonimbusa, no mogu se vidjeti i ispod altokumulusa, altostratusa, stratokumulusa te cirusa.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Koji su ovo oblaci?
« Odgovor #2 poslato: 23. Jul 2015. u 13:06 »
Ja se bas ne razumem ali skoro sam gledao bili su mi zanimljivi oblaci koji se zovu mamatusi mozda je ovo neka blaza verzija njih...
Ipak sam bio u pravu a Medo bio brzi :)