Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado,pijavice (trombe)  (Pročitano 42065 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Tornado,pijavice (trombe)
« poslato: 05. April 2006. u 18:38 »
Tornado, pijavice(trombe)

Medju ovim dve vrstama vetrova i nema neke preterane razlike u pogledu izgleda i snage ali se razlikuju u velicini tj.precniku vrtloga ali i to je relativno,mozemo ih podeliti na:
1.Morske Pijavice
2.Kopnene Pijavice ili Trombe
3.Tornado

Vrtlozni vetrovi nastaju u toplim i sparnim danima uglavnom iz Cumulonimbusa koji se tada stvaraju.Tornado se stvara iz oluja supercelijskog tipa,dok se pijavice stvaraju iz oluja viseceliskog i jednoceliskog tipa.Jedan od uslova za vrtolzne vetrove su i jaka vezdusna strujanja promenjvog smera.Drugi uslov je prisustvo Wall cloud-a ili Repnog oblaka
Tornado izaziva paznju naucnika pre svega zbog ne mogucnosti predvidjanja i zbog posedovanja velike kolicine mehanicke-kineticke energije koja iznosi okvirno 10^3MW.Definicija tornada,ali i trombi i pijavica moze biti da je to visoki uzani stub vazduha koji rotira.Precnik tornada iznosi obicno 30-300m,mada su u retkim slucajevima zabelezeni i veci.

Zivotni vek tornada je podeljen u 5 stadijuma premda se oni nekad mogu preklapati.
1.stadijum-stadijum kovitlaca prasine,kada prvi znaci cirkulacije postanu vidljivi kao vrtlog,ili kovitlanje vazduha iznad povrsine i tla,ili kao kratak vrtlog iz oblaka(funnel cloud),u ovom stadijumu stete u od vrlo malih do nikakvih.
2.stadijum-stadijum organizovanja,u ovom stadijumu levak se supsta iz oblaka i ubrzano rotira.
3.stadijum-stadijum zrelosti,tada levak dostize najvecu sirinu i uglavnom bude skoro vertikalan.U ovom stadijumu pricinjene stete su obicno velike.
4.stadijum-stadijum skupljanja ,u ovom stadijumu levak se skuplja a nagib mu se povecava.U ovom stadijumu stete su takodje velike ali samo u uskom pojasu.
5.stadijum-stadijum povlacenja,u ovom stadijumu levak je ravucen poput konopca,sve dok se ne raspadne.
Jaci tornado vetrovi prolaze kroz svih 5.faza zivota,dok slabiji tornado vetrovi(i pijavice) nekad prolaze kroz samo stadijume 1,2,5.

Oblik levka tornada i pijavica(trombi) moze biti raznolik,uglavnom je cilindrican,konusan,oblik dimnjaka ili tankog konopca.
Razlika izmedju kopnenih(trombi)i morskih pijavica je jedino u tome iznad kakve povrsine nastaju.Pijavice se javljaju ili iz Cb-a ili iz Cu con oblaka,uglavnom u olujama jednocelijskog tipa.
Razlika izmedju tornada i pijavica uglavnom u velicini,mada je i to relativno posto su u pitanju vetrovi koji nastaju na identican nacin(u razlicitim okolnostima ,prakticno isti vetrovi.
Snaga tornada i pijavica se meri u Fujtia skali i to u opsegu od F0 do F5:
F0=64-116 km/h
F1=117-179 km/h
F2=120-253 km/h
F3=254-332 km/h
F4=333-419 km/h
F5=420-512 km/h
forumula po kojoj se racuna F je
BV= 6,30(F + 2)^1,5
BV je brzina vetra

Brzinu vetra Tornada ili pijavice tesko mozemo izmeriti,vec se uzima "procenjena" brzina na osnovu pricinjene materijalne stete.
Najvise Tornada i pijavica su F0,F1,i F2,dok su redje F3 a svega u 1% slucajeva su F4 i F5 koji unistavaju sve sto im se nadje na putu.F5 tornada u proseku ima oko 2 godisnje u svetu
Najvise tornada ima u Amerci,Indiji,i Juznoj Africi.Ali Tornado vetrovi su zabelezeni na svim kontinentima osim na Antartiku.
U Evropi tornada najvise ima u Velikoj Britaniji.Pretpostavljam da je jedan od razloga i Golfska struja.
Tornada i pijavica u Evropi ima zaista mnogo narocito u toploj polovini godine,od Finske do Malte i od Rusije do Portugala.

Fenomeni slicni tornadu/pijavici su i:
1.Downburst
2.Funnel cloud
3.Dust devil(i Snow devil)

Downburst je interesantna pojava slicna tornadu,naime radi se o vrtloznom kretanju vazduga na zemlji,koji ne pravi vrtlog,ali dize prasinu u vis, ali moze biti i veoma jak (i preko 200 km/h)
Funnel cloud je ustvari tornado ili pijavica koji se nisu spustili na zemlju.Za ovu rec ne postoji adekvatan prevod na Srpski jezik.
Dust devil u nekom slobodnom prevodu je "Tasmanijski djavo" ustvari najcesci vid vrtloznog kretanja vazduha.Mozemo i sami o videti u jesen kada se opalo lisce vrti u krug i pravi mali vrtlog sa prasinom.Dust devil ipak najlepse izgleda kada se pojavi iznad suve zemlje ili peska posto tada stvori zaista impresivan vrtlog prasine koji se nekad izdize i do 1 km visine,a moze biti i do 10 tak metara u precniku,ali uglavnom je mnogo manji.Dust devil je uglavnom bezopasan,nije zabelezena nikakva materijalna steta od njega(ako izuzmemo stolice ili suncobrane koje odnese par metara kada se pojavi na plazi),mada ipak nije preporucljivo prilaziti velikom dust devilu(koji lici na tornado)posto on ima snagu da usisa coveka.Snow devil je mnogo redja pojava a desava se kada se javi vrtlozno kretanje iznad sneznog pokrivaca jos ako je sneg ratresit onda stvori zaista fenomenalan vrtlog.Oni su zabelezeni u Rusiji,Finskoj i Svedskoj i pored gejzira.

Van mreže Gordy

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #1 poslato: 15. Maj 2006. u 02:26 »
Hteo bi da se malo nadovezem sa nekim pitanjem. Ispascu dosta radoznao ali sta da radim kada me to zanima jer se bavim plovidbom.
Da li ima neka karta ili skica lokacija (putanja kojom se krecu), kretanja tornada ili uragana u sredozemlju i atlanskom okeanu. I jos nesto kada je njihova sezona pojavljivanja.
Preciznije kada pocinju i kada prestaju?
Sta je dobar predznak da ce verovatno nastati?
Unapred hvala.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #2 poslato: 15. Maj 2006. u 12:23 »
ne postoji karta toga, na moru se pijavice pojavljuju relativno cesto, u nasoj relativnoj blizini, po pijavicama je poznato podrucje Dubrovnika. Znam coveka iz Dubrovnika koji ih vidja po nekoliko svake godine.

Dobar predznak za mogucu pojavu pijavice je wall cloud, i rotacija u oblacima.

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #3 poslato: 15. Maj 2006. u 21:21 »
Evo kako izgleda wall cloud, koji se, btw, ponekad može videti i kod nas.



Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #4 poslato: 03. Jun 2006. u 02:28 »
jel ovo pijavica?

nakacio sam fajl - 2MB

http://bodatajson.ns.users.sbb.co.yu/tor.wmv
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #5 poslato: 03. Jun 2006. u 02:40 »
nastajenje tornada, il se meni samo cini :)  3 MB

http://bodatajson.ns.users.sbb.co.yu/Tornado2.wmv
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #6 poslato: 05. Jun 2006. u 22:17 »
Citat: "Boda Tajson"
jel ovo pijavica?

nakacio sam fajl - 2MB

http://bodatajson.ns.users.sbb.co.yu/tor.wmv


gledao sam ovaj klip pre jedno godinu dana mozda i vise, imam ga ustvari na kompu.
ovo je dust devil, ali ovaj dust devil je ipak jako opasan ovo ladno bi usisalo coveka. Od ovakvog se treba skolniti.

ovaj drugi klip jeste nastajanje tornada i mnogo je dobar!!!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #7 poslato: 10. Jun 2006. u 01:06 »
Citat: "Stefano"
Citat: "Boda Tajson"
jel ovo pijavica?

nakacio sam fajl - 2MB

http://bodatajson.ns.users.sbb.co.yu/tor.wmv


gledao sam ovaj klip pre jedno godinu dana mozda i vise, imam ga ustvari na kompu.
ovo je dust devil, ali ovaj dust devil je ipak jako opasan ovo ladno bi usisalo coveka. Od ovakvog se treba skolniti.

ovaj drugi klip jeste nastajanje tornada i mnogo je dobar!!!


Nisam znao da dust devil može biti tako jak.  :tornado  Ustvari nisam ni znao šta je konkretno dust devil. Sada znam da sam video jedan kada sam bio u Francuskoj, ali najveće stvari koje je dizao i vrteo osim prašine i kesa su plastične flaše. Imam i sliku kod burazera u Futogu. Kada svratim do njega maznuću mu pa ću skenirati i okačiti.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #8 poslato: 10. Jun 2006. u 01:33 »
pa u pustinjama dust devil dostize i brzine od 120 kmh.
Video sam video zapis kako neki, da kazem, meteo fanatici idu dzipovima po pustinji i ulaze u te velike i jake dust devile i snimaju ih iznutra.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #9 poslato: 20. Jul 2007. u 20:08 »
to sto zovete "pijavica" - da li je to isto sto i na engleskom "landspout"?
fotka na http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:GID_Landspout.jpg
objasnjenje - http://en.wikipedia.org/wiki/Landspout
"Dust devil" je izgleda nesto mnogo gore...

inace, "landspout" na poljskom ima termin "Trąba powietrzna" (bukvalno: vazdusna truba)
- upravo je jedna protrcala kroz Cestohovu, iscupala par drveca itd.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #10 poslato: 20. Jul 2007. u 23:11 »
ovo na linku je pijavica, koja lici na tornado.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #11 poslato: 12. Septembar 2009. u 11:35 »
Ljudi jel mi imamo negde link ka klipu one pijavice kod Inđije? Baš tražim i ne mogu nikako da nađem.  :cry:


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.777
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #12 poslato: 12. Septembar 2009. u 11:42 »
ima dve fotke na b92 -  :o

INĐIJA, 6. jun 2008.
Nevreme u blizini Inđije (Dejan Arsenov)

http://www.b92.net/info/galerija/index.php?nav_category=121&start=18

(ovaj LINK ce biti aktuelan svega dan dva, mozda sliku treba kopirati...)

- ako ova tema negde vec postoji, premestite gde treba, please


ali na žalost nismo snimili fotke koje su isparule ubrzo posle objavljivanja  :cry:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #13 poslato: 12. Septembar 2009. u 11:59 »
Ko nam kriv kada ne slušamo Beket.  :(

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #14 poslato: 12. Septembar 2009. u 15:09 »
Citat
ali na žalost nismo snimili fotke koje su isparule ubrzo posle objavljivanja

ja sam ih snimio :)



« Poslednja izmena: 14. Septembar 2009. u 15:21 Stefano »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.777
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #15 poslato: 12. Septembar 2009. u 15:26 »
Bravo Stefi  :super:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.167
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #16 poslato: 12. Septembar 2009. u 15:54 »
Uhhhhhh kako lepo izgleda ta pijavica kod Inđije  :)  :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #17 poslato: 12. Septembar 2009. u 19:13 »
izgleda fenomenalno... ma siguran sam da je neko snimio jos neku pijavicu u Srbiji, samo je pitanje da li zna za nas sajt... prosto je nemoguce da ni jednu drugu niko nije snimio.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #18 poslato: 14. Septembar 2009. u 08:15 »
Stefano pa to je sjajno.  ;)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #19 poslato: 14. Septembar 2009. u 15:18 »
ja takve fotke uvek snimam na HDD, pogotovu kada je fotografija nekog neveremena kod nas. Valjda ce doci i taj trenutak da snimim licno ovakvu pijavicu negde kod nas... ipak su to najinteresantniji fenomeni koji mogu da se jave u olujama kod nas...