Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Radarske slike -na sajtu RHMZa i generalno  (Pročitano 21372 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.316
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Radarske slike -na sajtu RHMZa i generalno
« poslato: 19. Januar 2017. u 09:43 »
Zamolio bih eksperta za radarske slike (on zna da se ja ne šalim kada ovo pišem), mog dragog prijatelja a istovremeno i zaposlenog u RHMZu da napiše (makar kratak) tekst o radarskim slikama dostupnim na sajtu RHMZa jer čini mi se da mnogi tumače pogrešno neke slike -svakako NE mislim na Paunov komentar u vezi slike koju je postavio već generalno na radarske slike a posebno na kompozitni radar jer "neke boje" na radarskoj slici svakako ne znače "automatski" određeni intenzitet padavina koje "stignu" do zemlje... Da ne dužim, mladi ali uspešni gospodin koga spominjem (i jedina osoba iz RHMZa sa kojom sam u kontaktu) će to moći stručno da objasni, koristeći lako razumljive rečenice.

Hvala ti prijatelju (znam da pratiš forum i da ćeš se lako prepoznati)!  :) :tu:

Dragi prijatelju, mladi kolega, nemojte da Vam bude nelagodno što sam Vas nazvao ekspertom. Vi ste to "zvanje" zaslužili, a i institucija u kojoj ste trenutno (NE mislim na RHMZ, Vi znate gde radite trenutno tj. gde se usavršavate) dovoljno pokazuje -nije slučajno što ste baš Vi tu gde jeste. Ukoliko mislite da ste daleko od "eksperta" i da niste stručni, obaviću razgovor sa gospodinom Ratier-om pa će da Vas "pošalju kući"  ;)
Vauu, nadam se da ovaj "zvaničan" uvod neće da ti smeta -bilo mi je zanimljivo da ti se obratim sa "Vi".
Hvala ti što si potvrdio da ćeš napisati ono što se od tebe očekuje, evo imaš ovde otvorenu novu temu pa -izvoli  :D
Uzgred, bez zezanja, tvoj tekst će verovatno čitati dosta ljudi a pretpostavljam da nisu baš svi dovoljno "bliski" sa temom pa piši bez previše stručnih termina -da mogu svi da te razumeju. Hvala!
P.S. Ako se dobro pokažeš  ;) reći ću Alain-u da ti "dodele" veću kancelariju, dok si "tamo daleko, u tuđini"  ;)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #1 poslato: 19. Januar 2017. u 14:24 »
Taj radar sa Košutnjaka "ne hvata" uzano područje oko Beograda (sasvim logično) i zato je slika takva kakva je -to nije "kompozitna" slika.

Zamolio bih eksperta za radarske slike (on zna da se ja ne šalim kada ovo pišem), mog dragog prijatelja a istovremeno i zaposlenog u RHMZu da napiše (makar kratak) tekst o radarskim slikama dostupnim na sajtu RHMZa jer čini mi se da mnogi tumače pogrešno neke slike -svakako NE mislim na Paunov komentar u vezi slike koju je postavio već generalno na radarske slike a posebno na kompozitni radar jer "neke boje" na radarskoj slici svakako ne znače "automatski" određeni intenzitet padavina koje "stignu" do zemlje... Da ne dužim, mladi ali uspešni gospodin koga spominjem (i jedina osoba iz RHMZa sa kojom sam u kontaktu) će to moći stručno da objasni, koristeći lako razumljive rečenice.

Hvala ti prijatelju (znam da pratiš forum i da ćeš se lako prepoznati)!  :) :tu:

Bas sam polaskan ovakvim tretmanom, ali daleko sam ja od eksperta u smislu radara, samo sam mozda malo vise upoznat sa
problematikom. Neko od clanova je kasnije okacio objasnjenje zasto se obicno oko radara nalazi oblast bez odraza. Ja sam eto, toliki
ekspert, da nisam znao za taj engleski naziv, Cone of silence.  :)

U sustini, radar bi mogao da snima i podrucje neposredno iznad glave, to jest po elevaciji od 90 stepeni, ali radi optimalnog odnosa vreme i
upotrebljivost slike, program koji je zadat ovom ''beogradskom'' radaru mislim da ne ide iznad 60 stepeni po elevaciji, dakle, prosta logika.

Sa druge strane stalno se provlaci prica oko odraza ili ne odraza na radaru i padanja ili nepadanja snega istovremeno. Ono sto ne znam
da li ljudi znaju ali povremenim citanjem nisam video da je neko pomenuo, je da postoji dosta razlicitih prikazivanja radarskih osmatranja
na horizontalnom planu. Tako je karta koju gledamo od beogradskog radara, karta maksimalne refleksivnosti, dok je kompozitna slika,
CAPPI prikaz.
Ukratko, tzv. maksimalac je koristan da se stekne opsta slika oblanosti jer za svaki piksel slike on uzima vrednost maksimalnog piksela
po vertikali(radar svaki put snimi jednu zarubljenu kupu atmosfere), dakle iznad ili ispod koju je radar osmotrio iznad te tacke. CAPPI
opet ima drugaciji princip, uzme se jedna fiskna visina(recimo 2 km) i onda se prikazu te vrednosti, a na jako malim i velikim rastojanjima
od radara gde ne postoji podatak za tu visinu, vrse se neke aproksimacije.

To treba imati u vidu uvek kada se koristi radar.

Pored toga, talasne duzine radarskog snopa su razlicite za radare u kompozitu (10 cm) i beogradski radar (3 cm). Mada na slici stoji da je kombinacija
3 i 10 cm, u principu kada 10 cm nista ne vidi (kao ovih dana) onda svu tezinu nosi 3 cm, i zato ovaj je ovaj radar dosta ''osetljiviji'', sto kao sto smo
videli nekad moze da bude i ne tako dobro, pa onda vidimo padavine koje ne stizu do tla, i to jos kada se uzme maksimalna refleksivnost deluje kao
dosta velika greska.

Pozdrav za sve ljubitelje meteorologije, od jednog istog takvog. 

p.s. Znam da ovome nije mesto ovde, ali ipak mislim da nije strasno.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Radarske slike -na sajtu RHMZa i generalno
« Odgovor #2 poslato: 20. Januar 2017. u 15:12 »
Hmm, ja napisah u aktuelnim vremenskim prilikama. Zamolio bih nadlezne, da prebace post u ovaj topic, posto ne znam da li ja to mogu.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Radarske slike -na sajtu RHMZa i generalno
« Odgovor #3 poslato: 21. Januar 2017. u 11:48 »
Sređeno...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.316
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Radarske slike -na sajtu RHMZa i generalno
« Odgovor #4 poslato: 21. Januar 2017. u 12:58 »
Dragi prijatelju, mladi kolega, nemojte da Vam bude nelagodno što sam Vas nazvao ekspertom. Vi ste to "zvanje" zaslužili, a i institucija u kojoj ste trenutno (NE mislim na RHMZ, Vi znate gde radite trenutno tj. gde se usavršavate) dovoljno pokazuje -nije slučajno što ste baš Vi tu gde jeste. Ukoliko mislite da ste daleko od "eksperta" i da niste stručni, obaviću razgovor sa gospodinom Ratier-om pa će da Vas "pošalju kući"  ;)
Vauu, nadam se da ovaj "zvaničan" uvod neće da ti smeta -bilo mi je zanimljivo da ti se obratim sa "Vi".
Hvala ti što si potvrdio da ćeš napisati ono što se od tebe očekuje, evo imaš ovde otvorenu novu temu pa -izvoli  :D

Đorđe,
HVALA TI što si izdvojio vreme da napišeš kvalitetan i lako razumljiv tekst!  :tu:

Uzgred, bez zezanja, tvoj tekst će verovatno čitati dosta ljudi a pretpostavljam da nisu baš svi dovoljno "bliski" sa temom pa piši bez previše stručnih termina -da mogu svi da te razumeju. Hvala!
P.S. Ako se dobro pokažeš  ;) reći ću Alain-u da ti "dodele" veću kancelariju, dok si "tamo daleko, u tuđini"  ;)

Računaj na veću kancelariju, ako ostaneš duže od onoga što je predviđeno  :D
Ili je možda bolja opcija "veći prihodi uz manju kancelariju"?  ;)

Đorđe neće da zameri što se ja malo šalim a ja shvatam da on zbog različitih razloga ne želi da bude aktivan na forumu kao ranije.
To je nešto razumljivo ali verujem da se mnogi slažu da su Genčićevi stručni komentari dobrodošli na ovom forumu.
Meni je svakako neuporedivo interesantnije da pročitam neki kvalitetan komentar nego neko "kukumavčenje" kako ova zima nije "zadovoljila" jer nema dovoljno snega ili kako neko vrlo mlad želi da već ovo zime dočeka "obaranje" rekorda za visinu snežnog pokrivača u svom mestu (pa 5cm ili 10cm snega nisu bitni) ili kako su "modeli kriminalni" a "radarske slike potpuno pogrešne"... Posebna "tema" je neka vrsta "žaljenja" (!?) što je npr. u određenom mestu temp. "samo" npr. -12C a u nekom "susednom" mestu je -17C...
Srećom, ipak ima više kvalitetnih komentara  :) nego onih koje sam naveo.