Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ruza vetrova  (Pročitano 70207 puta)

Van mreže 3STANA

  • Poruke: 6
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Obrenovac
Ruza vetrova
« poslato: 23. Oktobar 2007. u 17:20 »
 Molim za pomoc oko ruze vetrova. Kako se izradjuje ruza vetrova? Znam da su potrebni podaci o cestini i jacini vetrova za svaki mesec, ali ne znam sta treba dalje da uradim.
 
 Nadam se da ce se naci neko ko zna da objasni.
 
 Unapred hvala!
 
 Pozz  :)
« Poslednja izmena: 23. Oktobar 2007. u 17:27 Joe »

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #1 poslato: 23. Oktobar 2007. u 19:42 »
Ako je pitanje ozbiljno postavljeno, "ruža vetrova" je grafičko predstavljanje dnevne ili periodične "skice" osmotrenih meteoroloških elemenata, dakle pravca i brzine vetra. U suštini, "ruža vetrova" je više klimatološka kategorija koja nam ukazuje - koji su to dominantni vetrovi u nekom gradu, ili bilo kom području, gde se vrše osmatranja pravca i brzine vetra, a da to i grafički prikažemo na krugu sa 4, 8 ili 16 pravaca, počev od severa, preko istoka i juga, do zapada u periodu od 24 časa do, recimo, 50 i više godina unazad.
 "Ruža vetrova" sa 16 pravaca podrazumeva bliže odredjenje pravca odakle vetar duva, pa se, tako, dobijaju pravci, recimo, SSZ (sever-severozapad) ili, opet na primer, JJI (jug-jugoistok)... Ovo se može kod nas obeležavati i ovako, na srpskom jeziku, ali za međunarodnu razmenu koriste se skraćenice N (sever), E (istok), S (jug) i W (zapad), zapravo, izvedeno od Nord (sever), Est (istok), Sud (jug) i West (zapad)... Sve ostalo do "ruže vetrova" od 16 pravaca su kombinacije ovih oznaka i bliža određenja (po stepenima kruga "ruže")!
Po dubini ovog kruga, grafički se "puni" (osenči) i brzina vetra u nekom od pravaca. E, kada se sve to stavi na papir (može i kompjuterski), dobijamo "ružu vetrova" za neki grad, aerodrom, vrh, područje na kome se stalno osmatraju pravac i brzina  vetra.
Eto, onako, na brzinu ne znam da li sam uspeo da pojasnim koliko toliko "ružu vetrova" koju tražite. Zato vam u prilogu ovih reči stavljam na uvid, opet primera radi, današnju "ružu vetrova" sa 8 pravaca, napravljenu prema osmatranjima pravca i brzine vetra u Beogradu na visini od 10 metara... Pozdrav, u svakom slučaju...
 "Ruža vetrova" za Beograd, 23.oktobra 2007.g (vidi se da je dominantan bio SW, dakle jugozapadni vetar:


Eto, što bi rekao naš administrator Joe, neka i drugi nešto dodaju na ovu temu!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #2 poslato: 24. Oktobar 2007. u 00:08 »
Rado bih pomogao ali o ružama vetrova znam vrlo malo, gotovo ništa tako da teško mogu pomoći. Zato je tu naš član iz Trstenika da me nauči i hvala mu na tome!   :)

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #3 poslato: 24. Oktobar 2007. u 05:51 »
OVAJ ČLAN ŽELI PUNO SREĆE SVIMA SA SerbianMeteo foruma NA TAKMIČENJU PROGNOSTIČARA! Svako dobro drage kolege... Danas zdušno navijam za nas... :sm:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #4 poslato: 24. Oktobar 2007. u 09:13 »
Odlično, Dragane! Super si opisao kreiranje ruže. Ja sam ih se nacrtao u svom bavljenju meteorologijom onoliko... Nemam šta da dodam. Za prvu informaciju sasvim dovoljno.
Inače, hvala na lepim željama za takmičenje. Puno sreće će nam svakako biti potrebno :) A inače, navijaj SUTRA za nas, jer DANAS nije toliko neophodno... :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže 3STANA

  • Poruke: 6
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #5 poslato: 24. Oktobar 2007. u 12:24 »

  TRSTENIK, hvala na ovim informacijama.  :D Skoro pa sam zavrsila. Posto vidim da si izneo veoma korisne podatke o ruzi vetrova, pretpostavljam da znas i da mi mozes pomoci.
 
  E, ovako:

Pre nego sto se ruza vetrova prenese na papir moraju se imati odredjeni podaci:

- cestina vetrova po pravcima iz kojih vetar duva (N, NE, E, SE.....)
- brzina vetrova (takodje po pravcima iz kojih duva vetar) i
- tisina vetrova

(to je ono sto je TRSTENIK vec objasnio, ja sam pogresno napisala da su potrebni podaci o jacini umesto o brzini vetrova po mesecima odn. po pravcu duvanja)

  Pored ovih vrednosti, na ruzi vetrova treba da se oznace i:

- cestine vece od prosecnih (povrsina se obelezava srafiranjem),
- brzine vece od prosecnih (povrsina se obelezava tackicama) i
- brzine manje od prosecnih (povrsina se obelezava punom bojom)

  Sve ovo sam uradila, medjutim ono sto meni predstavlja problem je kako preneti tisinu vetrova na crtez. To ne znam da uradim.

   TRSTENIK, ako znas, molim te javi se!!  :)

   POZZ!!!!









Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #6 poslato: 24. Oktobar 2007. u 12:53 »
Pošto mi je čika Antoan nacrtao ovcu kakvu sam oduvek želeo, ja ću tebi pomoći da nacrtaš ružu.

Čestina tišina se nanose na crtež u obliku kružnice sa zajedničkim centrom na grafiku, a poluprečnika koji odgovara čestini tišina u odgovarajućoj dužnoj skali na grafiku. Na viicu kružnice se dalje nanose čestine vetra po odgovarajućim pravcima.
Primer:
Neka je napravljena skala takva da čestini od 100 promila (ili, ako hoćeš, 10 %) odgovara dužini od 1 cm. Neka ima 150 promila tišina, 25 promila severnog (N) vetra, 40 promila severoistočnog (NE)vetra itd. (ovoliko će biti dovoljno da objasnim o čemu se radi). Centar grafika zauzima prvo kružnica poluprečnika 15 mm. NA ivicu kružnice (tj. na 15 mm udaljenosti od grafika) nanosi se tačka na rastojanju koje odgovara odgovarajućoj čestini vetra. Prema podacima iz primera, to će za sever biti 2,5 mm, za severoistok 4 mm itd. Kada se to uradi za svaki pravac, nanete tačke se spoje u jednu izlomljenu liniju. U krug opisan nanetom kružnicom unosi se (ako treba) brojna vrednost čestine tišina (u ovom slučaju 150), a u blizini tačaka (sa spoljne strane uokvirene površine) nanose se odgovarajuće vrednosti čestina za svaki pravac.
Hint: ukoliko imaš MS Excel, za Chart type odaberi Radar (a sub-type odaberi onaj treći, jer je najelegantniji :) ).
Nadam se da sam pomogao. Sada ćeš uvek imati svoju ružu. Pozz

P.S. Ako si me čitala ranije, setićeš se da znam šta su to ruže, kao i sa činjenicom da ima svoje trnje iz čiste pakosti :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #7 poslato: 24. Oktobar 2007. u 13:09 »
Pedjo, hvala i u moje ime :) Taman sam počeo da pišem o krugu u centru "ruže" sa, možda, oznakom C (Calm - tiho) i brojem takvih dana u godini, ako se radi klimatološka, godišnja "ruža vetrova", kad ono ti sa još masom novih podataka koji su i meni "špansko selo" :!: Vidi se da si ih se nacrtao :!: Doduše, ja sam ručno radio samo jednu klimatološku "ružu vetrova" za trstenilčki kraj, a ti, bogami, kompjuterski to držiš u "malom prstu"... :idea:
Puno pozdrava za tebe i "3STANA"...  :) :)
A da, zaboravih, naravno, i danas i sutra mislim i navijam za prognostičare SerbianMeteo foruma :sm:

Van mreže 3STANA

  • Poruke: 6
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #8 poslato: 24. Oktobar 2007. u 14:20 »
 Da, kruznica u centru "ruze" je tisina vetrova iliti calm (vreme bez vetrova, C). Ne znam kako se dobija r (poluprecnik) za tu kruznicu. Imam samo vrednost  405 (dana bez vetra, valjda!  :?:, nemem pojma)!!! AKO ZNATE JAVLJAJTE STO PRE, PLEASE!!!!

 Rado bih vam pkazala kako izgleda moja ruza vetrova ali ne znam to da odradim na kompjuteru.

 P.S. Mali prince, hvala ti sto mi pomazes da nacrtam moju ruzu, valjda ce ispasti lepa, sa tnjem ili bez trnja!! :D :D :-*

 Pozz za tebe i TRSTENIK  :)  :)!!!

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #9 poslato: 24. Oktobar 2007. u 14:27 »
"3STANA" te detalje siguran sam dobro poznaje PtPrince, nadam se da će ti uskoro i to objasniti... Pozdrav i tebi, i svako dobro do konačne "ruže vetrova" :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #10 poslato: 24. Oktobar 2007. u 14:50 »
Da, kruznica u centru "ruze" je tisina vetrova iliti calm (vreme bez vetrova, C). Ne znam kako se dobija r (poluprecnik) za tu kruznicu. Imam samo vrednost  405 (dana bez vetra, valjda!  :?:, nemem pojma)!!! AKO ZNATE JAVLJAJTE STO PRE, PLEASE!!!!

Rado bih vam pokazala kako izgleda moja ruza vetrova ali ne znam to da odradim na kompjuteru.

P.S. Mali prince, hvala ti sto mi pomazes da nacrtam moju ruzu, valjda ce ispasti lepa, sa tnjem ili bez trnja!! :D :D :-*

Pozz za tebe i TRSTENIK  :)  :)!!!
Čuj, 3STANA, ono što treba da vidiš je čega je to 405. Promila, stvarni broj tišina ili nešto drugo?
Ovako ćeš to da raspoznaš: Ako je zbir svih čestina po pravcima + tišina 1000, onda su to promili (otkrio sam ti rupu na saksiji - ne znam da li je sa ružama...). Ako nije, učini ih da budu takve. Dakle, postavi proporciju i izračunaj ih. Onda vidi koliko imaš mesta na papiru, pa sama smisli kolika ruža treba da tu bude.
Na računaru je kudikamo lakše, jer se to samo fituje (podesi) na štampi.
Možda ne bi bilo loše da postaviš podatke koje hoćeš da prikažeš, a ja ću da odem u moj meteo ružičnjak i da ti uberem jednu ružu. Samo, požuri, da je ovca ne pojede. Šta ako se odvezala?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže 3STANA

  • Poruke: 6
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #11 poslato: 24. Oktobar 2007. u 16:07 »
   :P E mali prince pazi 'vako  ;), ovo je sve sto imam:

Cestina vetrova: 100; 28,5; 6; 37,5; 25,5; 8; 13,5; 45 od N(100)-NW(45) (u mm)

Brzina vetrova: 3,8; 21; 42; 8,4; 25,2; 25,2; 16,8; 4,2 o5 od N-NW

C (calm)= 405

 Nista vise ne znam. :doh: (Ne znam ni da li su ovi podaci neki medjurezultat, verovatno jesu. Al pokusaj da provalis pa se javi.)

 P.S. Izgleda da ce ovca da pojede sve ruze i za mene nece ostati nijedna :cry:

 


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #12 poslato: 25. Oktobar 2007. u 11:04 »
3STANA, evo, nešto sam uradio...
Vidi i sama:


Pretpostavio sam da su čestine tamo neke, i da ih treba proporcijom pretvoriti u promile. To sam i uradio. Rezultate možeš da vidiš i na slici.
Međutim, potpuna mi je enigma kakve su ti to brzine vetra. Ili jačine. Tu postoji razlika, mislim između brzina i jačina. Naime (ko ne zna) brzina se izražava u m/s, a jačina u boforima. Postoji i tačna matematička relacija između ove dve veličine, i to je:
V(m/s) = 0.84 x SQRT(V(bof)3)
Ali, u tvom 'slučaju', nikako mi nisu jasne vrednosti ni kao brzine, ni kao jačine. Je l' možeš da napišeš za koje to mesto radiš ružu, kako bih mogao da pogledam podatke i sam? Podataka imam puno, i to sa raznih strana, pa mi neće biti problem i to da pogledam.

Eto, ovca nije pojela ovu ružu... čuvam je pod staklenim zvonom!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #13 poslato: 25. Oktobar 2007. u 12:13 »
"3STANA" milina je pogledati ovu "ružu vetrova", i bukvalno je PtPrince - "salio"! Otkad nisam čuo da je neko pomenuo Boforovu skalu jačine vetra (0-12)... Savršeno :idea:

Van mreže 3STANA

  • Poruke: 6
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #14 poslato: 25. Oktobar 2007. u 17:18 »
 Hej, TRSTENIK, ruza jeste lepa, ali meni neije potreban ovakva ruza, vec malo modifikovana.

  PtPrince, ovakve ruze vetrova su klasicne, valjda :?:. Ja stvarno ne znam kakve ruze vetrova rade meteorolozi, ali na geografiji iz predmeta klimatologija radi se malo drugacija ruza. Pokusacu da opisem sad kako se otprilike radi, onoliko koliko me secanje sluzi, posto mi je "ruza vetrova" zastarelo gradivo i ne secam se svih detalja (pored svega knjiga i beleske iz klime mi nisu tu, pa je ovo sto cu da napisem sve iz glave. Zbog toga vam verovatno i unosim zabunu  :().

  E ovako:
  Pored ove figure koja predstavlja cestine vetrova, na crtezu treba da postoji i figura koja pokazuje jacinu odn. brzinu vetra iz svih ovih pravaca, kruznica koja oznacava tisinu vetrova, kao i jos 2 kruznice koje ce da posluze pri obelezavanju:
- cestina vecih od prosecnih (povrsina se obelezava srafiranjem),
- brzina vecih od prosecnih (povrsina se obelezava tackicama) i
- brzina manjih od prosecnih (povrsina se obelezava punom bojom)
 A da bi se uradila ruza vetrova potrebno je da imas vrednosti za cestinu i jacinu vetra iz, u mom slucaju, 8 pravaca. Pomocu vrednosti jacine vetrova dolazis do vrednosti brzine vetrova (koje kasnije unosis na crtez) pomocu obrasca koji si ti vec dao. Ove vrednosti se prenose na milimetarski papir.
 E sad, mene zbunjuje ovo tvoje prevodjenje u promile, to ne znam. I ne znam kako se dobija precnik za kruznicu tisine vetrova.
 To je ukratko iz moje glave.

 PtPrince, oni podaci koje sam dala su konkretno za Podgoricu za I mesec, ako mozes nesto da izbunaris, svaka cast.

 Pozz  :D  :D







Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #15 poslato: 26. Oktobar 2007. u 09:54 »
Malo me zbunjuješ... Da ti nacrtam ovcu?
Slušaj, crtanje ruže vetrova je osnova klimatologije, baš kao što je poznavanje slova osnova pisanja. Svog sina, koji je prvi razred i muku muči sa slovima (zna ih sve, ali je lenj da piše, pa se dovija na sve načine da ne radi), opominjem da mora sva slova da savlada. Na to on kaže meni 'A šta ako ne budem u školi jedan dan, i to baš kad se uči neko slovo?'. Šta reći... smi mi znamo da će deca naučiti slova. Zamisli da takav ne nauči jedno slovo i potpisuje se sa 'Du an', jer nije bio u školu kada se učilo 'š'. Baš juče je učio 'š', tako da mi je to prvo palo na pamet.
Ne ljuti se zbog male opaske. Sećam se da je na jednoj planeti živeo jedan geograf... a čitajući čika Antoanove knjige, otkrio sam (nekako između redova) da on nije mnogo voleo geografe. Seti se šta kaže u, recimo, knjizi o meni: Poznavanje geografije može da ti pomogne da razlikuješ Kinu od Arizone. Ja volim geografiju, mada mi je meteorologija draža :) . I meni je klimatologija, kao meteorologu (pa makar i amateru) deo meteorologije, a vama na geografiji je deo geografije. Milanković je baš lepo prebacio klimatologiju u meteorologiju, postavljajući matematički aparat u klimatologiji kao sredstvo za bežanje iz statusa geografski desktriptivnih nauka.
Malo sam te zabavio  :!: ovim pisanjem, ali evo šta me zbunjuje:
Ima mnogo nepootrebnog crtanja. Recimo, prvi put čujem za te kružnice prosečnih vrednosti. Tu imam neka pitanja za tebe:
- Koja je to prosečna čestina za pravac vetra? Meni izgleda da je prosečna čestina vetra po ruži od 8 pravaca tačno 125 promila (iliti jedna osmina svih podataka). Naravno, ova formulacija je sama po sebi besmislena.
- Koliko ima smisla crtati brzinu preko čestina? Pa još uz sve srednje vrednosti? To ne bi ličilo na ružu, već na hrizantemu, ali, kao što rekoh, nisam geograf...
- Zar se iz samog oblika ruže ne vidi koje su to čestine veće, a koje manje? Slično pitanje važi i za brzine. Čemu šrafiranje? Na kraju krajeva, šrafiranje se neće videti kod vrednosti bliskih prosečnim, jer će to biti malena površina.
Prevođenje u promile je čista primena proporcionog računa, koji je sam po sebi krajnje jednostavan. Zamisliš da ti je zbir svega 1000. Postavi proporciju na sledeći način:

P(i) = 1000 x p(i) / Sum(p(i))

gde je P(i) tražena čestina u promilima, p(i) dobijena vrednost čestine prebrojavanjem izvornih podataka, a Sum(p(i)) suma svih prebrojanih podataka iz svih pravaca.
Što se jačine tiče, ona je bila u modi kad je Sir Francis Beaufort uveo skalu jačina vetra. Od postojanja anemometara ruže se rade prema brzinama vetra. To još samo naše meteorološke službe iz samo njima znanog razloga i dalje koriste bofore (nebuloza  ::)). Prevođenjem jačina u brzine se mnogo gubi, a greška u rezultatu je ponekad čak i veča od 1 m/s. To znam iz iskustva. Dakle, puno je toga 'izgubljeno u prevodu'.
Nije problem da nađem podatke za Podgoricu. OK, za januar je, ali za koji period? Ova godina, neki niz godina iz poršlosti? Na kraju krajeva, radeći sa podacima za vetar, mogu ti reći da su dve godine minimum za neku ružu blisku realnom stanju, mada je poželjno imati bar 10ak godina. Duži period može da maskira i klimatske varijacije koje se svuda dešavaju (ne promene, već varijacije).
Idem da iskopam podatke za PG, a ti se javi.

Pozz! :D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #16 poslato: 26. Oktobar 2007. u 13:17 »
Evo, našao sam i čestine vetra za Podgoricu - aerodrom za januar 2007. Podaci su dobijeni iz GTS izveštaja (časovni METAR izveštaji). Navedene čestine su preračunate u promile.
N - 239
NE - 70
E - 48
SE - 99
S - 69
SW - 56
W - 52
NW - 87
C - 280
Koga zanima, za Podgoricu - grad važi sledeće:
N - 62
NE - 96
E - 29
SE - 56
S - 99
SW - 43
W - 26
NW - 60
C - 529
Izvor podataka: časovni SYNOP podaci (ima ih na sajtu HMZCG, link objavljen na ovom forumu i na forumu HMZCG)
Mali komentar: ko se zabavlja crtanjem ovih podataka, uočiće da ove dve ruže nisu ni nalik jedna drugoj. Postavlja se pitanje: koja je od ove dve bolji predstavnik klime Podgorice?

Zabavljajte se! :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #17 poslato: 29. Februar 2008. u 14:44 »
Samo za Vanjicu - Negotin! Period 1976-2005.

Prvo, ruža čestina:


Zatim, ruža srednjih brzina vetra:


Zadovoljna?
Nemoj se zahvaljivati do kraja života, samo iskoristi to što ti se pruža...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže vanjica

  • Poruke: 4
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #18 poslato: 29. Februar 2008. u 17:23 »
^^

PREZADOVOLJNA SAM!!! Hvala ti puno,nemam reci...samo da znas koliko mi znaci.Radim diplomski na arhitekturi i nisam imala odakle da nabavim r.v. za Negotin.Zahvaljujem od srca i veliki pozdrav...i drzim ti palceve na sledecem takmicenju(videla sam da je bilo neko takmicenje u meteorologiji ovih dana)!
  Bas si pravi MALI PRINC!!!
« Poslednja izmena: 04. Mart 2008. u 11:36 Boda Tajson »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruza vetrova
« Odgovor #19 poslato: 04. Mart 2008. u 11:33 »
Hvala, Vanjice. Drago mi je da sam pomogao. Kao što verovatno znaš, moje ruže nisu uobražene i nemaju trnje iz čiste pakosti (kao kod mog imenjaka  ;) ). Ja sam uspeo da pripitomim svoje ruže, pa nisu razmažene, i ne plašim se nikakve ovce koja hoće da ih pojede, jer to su ruže vetra.
Jeste, bilo je takmičenje, i završio sam kao pobednik na osmom mestu. Pobeđuju svi oni koji učestvuju, a naročito moji prijatelji koji su zauzeli bolja mesta od mene. Hvala ti na lepim željama. Ali do sledećeg takmičenja ima nekoliko meseci, a dotle... ko zna! Gledaću da učestvujem, naravno.
Sada lepo pripitomi svoj diplomski na arhitekturi. Držim ti palčeve i navijam da to bude baš onakav diplomski kakav si zamišljala. :-* za tebe!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...