Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 176957 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Protivgradna zaštita
« poslato: 03. Decembar 2007. u 09:29 »
Za 'čemu protivgradna' imaš  :ziveli: od mene  :D
Kad nastane grad, ništa ga ne može sprečiti da padne. A upucati oblake dok se formiraju zrna grada je umetnost koja je često zavisna od slučajnosti trenutka, sa prilično nesigurnim ishodom. Mislim, ko ti garantuje da je raketa otišla (da li je onaj što puca uopšte ispalio, jer se plaši groma, ili možda rakete, ili jednostavno nije poletela), da je raketa ušla u oblak gde treba (da je Cb ne povuče svojim strujama ko zna gde), da sve to ima nekog smisla (masa reagensa u raketi je 400 grama, a masa oblaka mnooooooogo veća, samo pomisli koliko)...
Ko hoće raspravu na tu temu, neka otvori novu. Od mene toliko (na ovu temu).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #1 poslato: 03. Decembar 2007. u 23:29 »
nebi da otvaram novu temu ali nebi ja bas tako olako obrisao protivgradnu
i jednostavno moram da odgovorim na ovo

to sto si naveo kao razloge nije tako uopste masa reagensa od 400g je tacna ali na jedan oblak se ispali i po 100 raketa pa i vise cak i 200
ok mozda neka nije poletela ali 1 raketea nije nista u odnosu na 200
ko garantuje da je raketa da je raketa usla gde treba
pa kad sistem funkcionise nemoze da neudje
jer sve je vrlo precizno
da je Cb nepovuce svojom strujom-pa smisao i jeste da cb povuce reagens svojom strujom u zonu formianja zrna grada jer to bi vec bilo jako tesko pogoditi raketom
ono dali se onaj ko ispaljuje boji rakete grmljavine i sl necu da komentarisem jer onaj ko se plasi nebi ni prihvatio posao a i ako bi ga prihvatio bio bi vrlo brzo zamenjen


U jednu stvar sam se uverio licno
kada sistem funkcionise
kada se sve odradi na vreme
kada se ispostuje cela procedura
kada se ispostuje metodologija
TO FUNKCIONISE veruj mi

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #2 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:06 »
Ne možeš me ubediti u funkcionalnost. Ni 200 kila reagensa ne može nauditi tako energetski moćnom sistemu kao što je Cb. Pa to ti je kao petardom na tenk!  :lmao:
Dalje, video sam kako izgledaju te lansirne rampe. Pa to je kao praćka! One šine su jedva duže od rakete. Pa to leti kao kamenica.
Naravno, forum i služi za rasprave, nema ljutnje!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #3 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:17 »
A kazi mi znas li ti ista o tome
znas li uopste koja je to medologija rada kada tako pricas
i kakve veze imaju te sine koje se inace zovu vodjice sa duzinom rakete
moraces prvo da procitas nesto o metodologiji rada te sluzbe ako bi da komentarises na taj nacin

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #4 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:38 »
Ne znam, samo logički gledam na stvari. Je l' to greh?
Nego, kad već imaš literaturu, baci na forum nešto od toga, da ne budemo nepismeni. Mnogo me zanima kako petardom izvaliti tenk :)
Šalim se. Samo mi ne stoji logika u ovome. Nemoj da se svađaš, inače ću te reći Nadi Anušić da ti vrati keca! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #5 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:42 »
ma nesvadjam se ali se unervozim kod takvih zakljucaka kada je struka u pitanju
to ti dodje kao da lekar hirurg kaze da lekar kardiolog nema pojma i pokusava aspirinom da leci pacijenta
a cim se pojavis kod kardiologa on da aspirin i neces verovati ima svoju logiku  u sprecavanju infrakta
tako da nemoj da potcenjujes
da imam dosta literature vezano za modifikaciju vremena
malo je tesko da to bacim na forum (obimno je) ali bi mogo da ti snimim na cd

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #6 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:43 »
Zasto petarda i tenk? Sta ako ubacis jadnu malu krhku dimnu bombu u tenk? Tenk ostane citav al ga izbacis iz stroja ;)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #7 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:57 »
Mislim da kad su prvili metodologiju za suzbijanje grada vodili su se tom mislju bodo

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #8 poslato: 04. Decembar 2007. u 02:29 »
nadam se da ce nasi uvazeni clanovi odrzati diskusiju na nivou... bez negativnih tenzija.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #9 poslato: 04. Decembar 2007. u 09:44 »
I ja to želim, od sveg srca! Vidim između redova da sam prozvan, pa čisto hoću da kažem da ja sam taj koji nikako ne želi tenzije. Zato sam i pristupio forumu!  :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #10 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:00 »
Ne možeš me ubediti u funkcionalnost. Ni 200 kila reagensa ne može nauditi tako energetski moćnom sistemu kao što je Cb. Pa to ti je kao petardom na tenk!  :lmao:
Dalje, video sam kako izgledaju te lansirne rampe. Pa to je kao praćka! One šine su jedva duže od rakete. Pa to leti kao kamenica.
Naravno, forum i služi za rasprave, nema ljutnje!
e moj ptprince loše misliš

imam istukstav s time pa znam kako djeluje

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #11 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:06 »
Kao prvo ptprince raketama se gađa samo onaj dio cb koji je najjači ( manje jače jezgrice ) vrlo rijetko budu veče


Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #12 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:16 »
Ok da budem sto jednostavniji
raketama se gadja uzlazna struja Cb koja nije tacka nego jedan prostor ne tako ni mali
Cilj je ubaciti sto vecu kolicinu jezgara kristalizacije u Cb kako bi se ukupna kolicina vode rasporedila na sto sitnija zrna grada
raketa sagoreva AgJ u toj uzlaznoj struji a Cb uvlaci reagens u deo gde formira grad
Agj  je vestacki konkurent vodi i kristalicima leda tako da se vodena para odlucuje da se kondenzuje i sublimuje radije na AgJ tako da ukupna kolicina vode rasporedjuje se na mnogo veci broj sitnih zrna grada koji se dolaskom u toplije delove oblaka topi i na zemlju pada kao sugradica ili sitan grad
Ovo je jako jako uprosceno opis

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #13 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:19 »
U radarskim centrima stalno se prati razvoj oblačnog cb-a. i Cb čim krene rasti i zadovoljava kriterije za pucanje odmah se ispaljuju rakete u cb da ne preraste u jači tučoopasniji oblak. Lansirnih postaja ima puno pa se može na vrijeme djelovati u olujni oblak, ali postoji situacija kad je atmosfera extremno nestabilna pa se onda ne može ništa postići.


jedan primjer, više lansirnih postaja može djelovati na jedna oblak, ali puca se samo u taj dio cb-a koji ima najjaču jezgru, tj. koji zadovoljava kriterije da u tom cb-u ima tučopasnosti.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #14 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:27 »
Hej, OK, raspitao sam se malo i metodologija ima smisla. Ali, šta se dešava kada naiđe oblak sa već formiranim zrnima grada? Ko će to da razbuca? Na to sam mislio kada sam postavio ono poređenje petarde i tenka.
COJA, koliko je meni poznato, kod tebe u Gradištu ima jedan takav centar za obranu od tuče, je li? Verujem da dosta toga znaš odatle. Ali moje pitanje je pre svega za tebe i za Petra_Pana (sad ću da mi stavljam podvlake, he, he). Dakle, kad su zrna tu, šta onda? Bež'te noge, usr...e vas gaće? Svima je poznato kada pada grad da protivgradna ume da bude nemoćna, vesti su pune toga. A možda se ja primam na vesti?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #15 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:30 »
Dakle, kad su zrna tu, šta onda? Bež'te noge, usr...e vas gaće? Svima je poznato kada pada grad da protivgradna ume da bude nemoćna, vesti su pune toga. A možda se ja primam na vesti?

Kad naiđe supercells cb onda smo u kur*u, to nema pomoči. nego bježi što dalje..... Stari mi je meteorolog i radi tu kod mene u Gradištu, ispaljivao sam raketa i još puno toga..... pa eto znam neke stvari.

Najčešće ovako dobijem tuču: (npr. kad je nestabilna atmosfera)
BiH nema obrane od tuče, u BiH se krene praviti cb i one polako prerasta u višečelijski i zatim u supercells cb i s južnim strujanjem ide na naš teritoriji, tu onda rakete gotovo ništa ne djeluju

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #16 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:36 »
Ova slika koju si pokazao
lici na viseceliski Cb
mozda cak i na superceliju (da sam je pratio znao bi)
I ovo sto si na pisao za radarske centre je naravno tacno
Glavni parametar za odredjivanje dali ce neki oblak biti gradonosan je visina maksimalnog radarskog odraza
, zona pojacane radarske reflektivnosti i vrh oblaka.
Ako je zona maksimalnog radarskog odraza iznad nulte izoterme smatra se da je oblak gradonosan jer se najveca kolicina vode nalazi na negativnoj temperaturi i podrazumeva se da ce se zamrznuti
Kada su u pitanju oblaci koji vec uveliko forimirani dolaze na neku teritoriju tu se malo sta moze uciniti da oblak na nekom podrucju neda grad, ali izlucivanje grada nije i kraj cb tako da opet ubacivanjem reagensa u oblak sprecava se dalje formiranje grada i njegovo izlucivanje u daljem premestanju.
Metode za ubacivanje reagensa su razne
Od onih koju su nama ovde poznate znaci raketama
zatim generatorima reagensa koju su verovatno poznate coji jer su koriscene u Slavoniji
pa i avionima koji izbacuju patrone koje sagorevaju AgJ ispred oblaka

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #17 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:41 »
Onu gore sliku sam bezveze nacrtao u paintu.


zatim generatorima reagensa koju su verovatno poznate coji jer su koriscene u Slavoniji
pa i avionima koji izbacuju patrone koje sagorevaju AgJ ispred oblaka

to je meni sra*nje. još djelujem na taj način rada

jedino bi to valjalo avinom proči pored cb-a, onda bi bilo efikasnosti

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #18 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:44 »
Bih ma odbranu od grada
doduse nije ni priblizno razvijena kao u Srbiji ili Hrvatskoj
ali rade na tome
Sto se tice supercelica jbg grada mora da bude
ali nije bas da nemoze nista da se uradi mogu da se umanje stete, mada tu grada mora da bude

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #19 poslato: 04. Decembar 2007. u 12:46 »
Pa lome se koplja sta je bolje dali avion ili raketa
nsam shvatio sta je sranje generatori???
Ni ja nisam za njih i mislim da su jako losi
Pa mislio sam da su prestali da se koriste