Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vetrogeneratori  (Pročitano 77725 puta)

Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Vetrogeneratori
« poslato: 09. April 2008. u 12:12 »
Hvala svima na toploj dobrodoslici :)
Jako interesantno da je neko zaista otisao da kraja sa pravljem ovako necega! Mene zanima pronalazenje lokacija na kojima bi ovako nesto moglo da se postavi u srbiji kao u svim drugim evropskim zemljama, ali bih definitivno voleo i da sredim sebi jednu "u dvoriste". Nazalost, neki od mojih profesora su dobili poslic za te lokacije i zakljucili da nema uslova za to kod nas, nemamo ni more i to nas takodje koci jer bi ta cirkulacija kopno-more veoma znacila zbog konstantnog zagrevanja i hladjenja kopnenih i morskih povrsina.
Bilo bi super da okacis neke od tih slika. Da li si koristio neke materijale za elisu kao karbon fiber ili nesto metalno, plasticno...? Kakva je topografija lokacije na koju su ih postavio?
I najbitnije, radise li:)?
Poz!

Pozdrav stepig! :)

Uh, vetrogeneratori... napravio sam dva davno. Na žalost, oba su isključene, iako postoje. Naime, prijavljivanje komšija elektrodistribuciji uslovilo je izlazak na teren komisije bla-bla... tako da je bilo: ili će se plaćati porez državi za vetrenjaču, ili klasičnu struju.
Slika nemam, jer u to vreme digitalne kamere nisu bile u modi, ali bih trebao otići i napraviti.

Čak sam želeo i sebi jednu izraditi, ali... nekako me indisponiralo ovo prethodno... No, da ne davim o toj temi, predugačka je... :)
« Poslednja izmena: 23. Jul 2008. u 08:08 Joe »

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #1 poslato: 09. April 2008. u 12:16 »
Nele ako može kad budeš poletao zakači oko sebe mob. ili fotoaprati i slikaj oko sebe,  super bi nam dobrodošle slike oblaka iz druge perspektive

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #2 poslato: 09. April 2008. u 12:48 »
Kačio sam kamere neko vreme, ali obično toliko uživam u letenju (zavisi od uslova, nekada bude i borba), da ne stignem snimiti ništa. Juče je bio savršen dan za letenje... napravio sam prelet 15km i skakao uvis od uzbuđenja nakon sletanja :) (da me još nisu napali kerovi obližnje kuće, bilo bi super :) :) :)
Miran dan, sa jedva primetnom termikom, tolikom da me održi malko duže u vazduhu. Svega na nekoliko mesta me je dizalo. Nije bilo sunca, pa je to razumljivo. E sad, izvinite na tome što davim o letenju, ali... ne mogu izdržati :)
Inače je na planini bilo dosta hladno juče, vetar je bio jako ravnomeran, brzine 3-5m/s isprva. Direktan istok, bez ikakvih promena, pritisak ispod 970mb. Temperatura je bila 15 C. Sve ovo na 400m nadmorske na Fruškoj gori.

E sad, da odgovorim stepigu o vetrenjačama. Malko ću duže, ali avaj, ne može se o svemu ukratko. Ne znam ko su tvoji profesori, tj ljudi koji su analizirali da vetra na planini nema za vetrogeneratore, ali eto, pokazao sam i mogu uvek, da ga ima i to na pretek. Takođe ne znam kako oni razmišljaju o implementaciji vetrenjača u postojeći energetski sistem.

U planini UVEK duva. I to dovoljno za generatore, naročito jednokrake elise od 15m recimo. Na lokaciji na kojoj često letim (Boda i Joe su bili tamo sa mnom proši put), povetarca ima i leti na temperaturama preko 50C. Tako da mi nije jasno zašto se komentariše da vetra nema za to?? Takođe, postoje li radovi ili analize toga? Ili je u pitanju: bolje da odustanemo, jer... joooj, opet se mora nešto raditi :)

Ja sam izradio dve. Napraviću slike jedne kada stignem, mislim da je još uvek čitava. Lopatice su skinute, jer je čoveku zabranjeno da je koristi. U našoj zemlji postoji nešto što se zove "porez na vetar", koliko god to neverovatno zvučalo. Načuo sam nešto da je dozvoljena gradnja sada... bla-bla.. ali ne znam ništa tačno.
Jednu koja je isto tako završila možeš videti u Futogu pored samog puta. Čovek ju je koristio za pumpu za vodu. Ali, nakon toliko godina, rotora više nema. Ostao je samo stub.

Ljudi misle da se takvom vrstom generatora zamenjuje izvor električne struje u kući. Međutim, to nije tačno. Vetrenjača se gradi sa stabilizatorima itd, ali i pored toga, snaga vetra, njegovo trajanje, napon... nisu isti u vremenu. Zato se vetrenjača priključuje na vod koji ti sa bandere ulazi u kuću. Tako da ti strujom od elektrodistribucije stabilizuješ ovu sa vetrenjače.
Primer: ako vetrenjača proizvodi manje od tvojih zahteva, tvoj strujomer ide napred, ali sada sporije nego ranije, jer vetrenjača pomaže elektro distribuciji. Ako trošiš tačno onoliko koliko vetrenjača proizvodi, onda sat miruje. A ako vetrenjača generiše više nego što ti je potrebno (noću obično), strujomer ide unazad! Dakle ušteda struje je oggggggromna.
Ja ne znam da li je ovo klasičan pristup, ali ja sam tako radio i stvar radi idealno.
Ako želiš odvojen sistem, to će jako teško raditi konstantno. Ali u zavisnosti od lokacije, hoće prilično lepo.
Nakon nekih malih instrukcija, jedan prijatelj radio-amater u Karlovcima, iznad Stražilova je napravio jednu... čovek je koristio delove od bicikla... šta dalje da kažem. I radila je lepo, za svetlo, TV, radio ili punjenje akumulatoa, pošto gore struje nema. Počupao ju je vetar nakon više od 10 godina, pa ju je popravljao... a vetrenjača je piš živi.

Sagraditi je nije lako, ako hoćeš veliko iskorišćenje, jer onda mora biti velika. Ova koju sam radio je bila na stubu (čovek je maznuo negde metalnu banderu od 9m), a prečnik je bio 6m, sa 8 lopatica. Koristili smo menjač od "Fiće", kako bi se redukovali obrtaji i usporavala osovina ako dune jači vetar. Ovo se obično rešava elisama sa promenljivim korakom, ali... zemlja Srbija (možda bi ovo "srbija" trebalo pisati malim slovom).

Što se tiče samog generatora, koristio sam asinhrone motore. Mada, u Zastavi (popularni "kec"), alternator košta 2000din, proizvodi 12v i čitavih 45A!!! Ovim možeš dobiti nekoliko kW na 220VAC nakon pretvaranja, ali treba grdosija da ga vrti.

Materijal je bio čista bravarija :) Dakle metalne cevi, kojih ima na sve strane. Karbon, staklena vlakna... sve je to poznato, ali košta neverovatno mnogo. Čak sam radio projekat u poslednje vreme generatora u koji sam želeo ubaciti neodimijumske magnete (NeFeBr, da ne davim sa hemijom puno). Ovo su najjači poznati magneti... čak su i opasni po zdravlje, ali... opet ja odoh u neku treću temu.
Sa ovim magnetima, iskorišćenje bi bilo neverovatno. Generator mali kao pesnica, imao bi kilovate struje. Ali, finansije, finansije... :) Ili da citiram svog pesnika: mnogo teo, mnogo započeo :)

Raspisah se ja, a samo sam zagrebao površinu teme :)

Haj pozdrav! :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #3 poslato: 09. April 2008. u 13:07 »
Pošto se diskusija na ovu temu razvila, a mislim da je zainteresovanost velika, onda ćemo otvoriti novu temu.
Počeću sa svojim skromnim prilogom o onom šta sam video na svom putu za Beč prošlog novembra.

Ovakva čuda su se prostirala od Mošonmađarovara preko granice sa Austrijom sve do Švehata, predgrađa Beča (gde je i aerodrom).
Pošto je bilo vetrovito (6-14 m/s, prema SYNOP izveštajima), video sam ih u akciji. Stotine stubova sa ovakvim elisama je pomagala 'jadnoj' Mađarskoj i Austriji da dobiju koji elektron struje više.
A onda sam se pitao: može li to kod nas, u Srbiji? Što smo mi 'bolji' od drugih, pa da to nemamo?
Poznate su mi neke (čak nedavne) studije o energetskom potencijalu vetra, gde se nije dobilo ništa isplativo. Ali, ako to nije isplativo, zašto toga ima u EU? Ne treba mi neka podrobna stručna analiza da dođem do ovog zaključka, samo malo zdravog razuma i par zapažanja.
E sad, koliko je to isplativo, ostaje da se vidi. I tehnologija, i proces proizvodnje, i sami resursi...
Ali ja sam vam fan za Sunčevu energiju, smatrajući da je tu potencijal Srbije veći. No, vratimo se na vetar. Stepig i Nele, čekam vas! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #4 poslato: 09. April 2008. u 13:32 »
Idi begaj, svaka čast :) Slika je jako lepa... ide mi voda na usta :)

I nisu potrebne podrobne studije niti neka velika ulaganja da se uvidi korisnost ovih generatora i kod nas (šta više, teren je idealan). Jer koliko je poznato, a koliko ne ne znam, ali vrhovi padina su jako dobri kolektori vetra. Ovo je sigurno u meteorologij poznato. Ja to iskušavam na svojoj koži, jer se na takvim mestima može leteti (jedriti) satima.
Dakle kako si i rekao, u pitanju je zdrav razum, ništa više.
Takve stvari se otplaćuju, ali dugoročno. Sunčeva energija jeste korisnija, daleko lakše se aplicira, ali je i to jako skupo. Može se napraviti sunčev kolektor od klasičnih LED dioda koje svi znamo da stoje na našim elektronskim uređajima, kao male lampice raznih boja. Ko ima multimetar kod kuće, može proveriti koliki je njihov napon. Slaganjem jedne sa drugima, može se izraditi sunčani kolektor za određen napon i struju po potrebi. Čak sam otkrio, kroz istraživanje, da je relativno visok napon i tokom noći, jer kolektuju kosmičke zrake (ova vest je naišla na ogromno pozitivno reagovanje ljudi širom sveta). Naravno, dioda bi trebalo toliko, da bi to prevazišlo budžet, ali... interesantno je kao podatak, iako daleko od ovde predstavljene teme).

Generatori na vetar se mogu praviti na razne načine. Jedne sezone sam radio testove (eto da sada spomenem koliko su "skupi" bili), sa spoljašnjim kazanom za bojler od 80l. Jednostavno sam ga presekao, savio stranice, tako da se bojler okreće oko svoje ose na vetru... i to prilično snažno, jer je površina dosta velika. Ovakve vetrenjače takođe postoje. Lakše se postave na mali prostor.
Jednu vetrenjaču sam video krećući se od Novog Sada prema Zrenjaninu. Čim se pređe Tisa čini mi se, sa desne strane. Teren, idealan.

U svakom slučaju, mi smo retka zemlja gde se akcije korišćenja energije vetra, vode i sunca ne pozdravljaju među širim narodnim masama.
Nadamo se da će se svest ljudi promeniti što se toga tiče, naročito "onih koji odlučuju".

Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #5 poslato: 11. April 2008. u 12:10 »
Vrlo lepo objasnjenje, zahvaljujem.
Ceprkao sam po arhivi Blic-a da bih nasao ime austrijske firme koja je 2006/2007e radila istrazivanja, a koristila pomoc prof. Borivoja Rajkovica. Iz Blica, jer sam odatle saznao, al ne uspeh naci sada, videcu sa njim, pa dodam.
Jasno je da na planinama ima vetra, sto zbog tunela izmedju brda, ali i zbog preleta vetra preko vrha. Ali njima je bitno da istog postoji preko cele godine, za sta nisam 100% siguran.
Takodje je jedan masinski ing u penziji sa zlatibora uspeo napraviti celu aparaturu, i to stapom i kanapom kao neki iz primera odozgo.
Finansije su zaista problem u vezi cele stvari i za mene, gledao sam cenovnik kod vaisale (finci koji izradjuju anemometre i celu ostalu fancy aparaturu za meteorologiju), ali za ovako nesto je neophodno sponzorstvo.
Sto se tice Srbije, tj "srbije", podatak da smo u Evropi pored Albanije jedini koji nemaju nijednu od ovakvih windfarmica govori dovoljno.
Poz!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #6 poslato: 11. April 2008. u 15:27 »
Sto se tice Srbije, tj "srbije", podatak da smo u Evropi pored Albanije jedini koji nemaju nijednu od ovakvih windfarmica govori dovoljno.
Poz!
Hoćeš reći da toga ima u Crnoj Gori, BiH, Makedoniji...?

Adminima: Hajde, preselite ovu diskusiju na temu vetrogeneratora, da ne bude offtopic.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #7 poslato: 11. April 2008. u 19:45 »
spojio sam mada su postovi malko izmesani zbog vremena pisanja...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #8 poslato: 11. April 2008. u 20:15 »
Uslova ima tokom cele godine. Sve zavisi od toga koliko ljudi imaju tehničkog znanja što se tiče ovih napravica, a naravno vezano za njih i aerodinamike. Takođe i u apliciranju. Ljudi bi često "leba bez motike", što je posebna priča. Treba shvatiti: ovakvi generatori nam ne pružaju odvojen sistem, nevezan za elektro distribuciju. Oni su na neki način "deoničko društvo" distribucije, tj samo je pomažu u smanjenju potrošnje, dakle ekonomizaciji i smanjenju troškova, a naravno i toga da se koristi apsolutno čista energija, koje ima svuda oko nas.

Gradnja se može izvesti, ali bi to mogao da radiš duže vreme, kada imaš novca itd. Nije nemoguće napraviti ih u samogradnji. Ove velike su nešto drugo i to treba da sponzoriše neko zaista veliki.
Ali skoro svako od nas bi to mogao napraviti. Metalnih i aluminjumskih profila ima dosta.
Naravno, što se samogradnje tiče, ne bi moglo a da se ne uloži od 2000-5000E. Mada, može i jeftinije dosta, sve zavisi koliko dobro poznaješ stvari, koliko imaš pristupa materijalu, koliko imaš spretne ruke itd.
Kao što rekoh već, nemaština je opasno oruđe :) Izrodi veoma često originalne ideje.

Naravno, sve sam to već govorio, da se ne ponavljam.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #9 poslato: 11. April 2008. u 20:53 »
da se i ja ubacim :)

nasao sam negde "klase" vetrova koje mnogo toga objasnjavaju


Trenutna instalirana snaga u okolini.
Greece 746MW
Poland 276 MW
Turkey 146 MW
Czech Republic 116 MW
Ukraine 89 MW
Bulgaria 70 MW
Hungary 65 MW
Romania 8 MW
Slovenia 5 MW

Npr. Rumuni trenutno grade 220 MW (22x10MW) na obali Crnog Mora, upravo tamo gde je zuta tacka na mapi. Projekat je vredan 75 miliona evra. Sto znaci da kad bismo samo gledali instalisanu snagu, zamena za TENT A bi kostala blizu 600 mil. eura, a pri tome kapacitete TE koristimo kad i koliko hocemo dok kod vetrogeneratora to nije slucaj. I cini mi se da imamo problem sa jacinom vetrova, bar po ovoj mapi. Rekao bih da cemo jos dugo da proizvodimo oblake ;D









par slika evropskih wind farmi




















Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #10 poslato: 11. April 2008. u 21:57 »
Ovo izgleda pakleno :)

Što se nas tiče i našeg podneblje... treba probati. To je moj savet.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #11 poslato: 11. April 2008. u 22:52 »
Ja sam vidjao Windfarme po Hrvatskoj i blizu Beca (malo posle madjarsko-autstrijske granice)


Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #12 poslato: 16. April 2008. u 16:10 »
Pardon, osim i Cg, Bih, Mac, stanje je sledece u Evropi:

Wind Power in Europe 2006-2007 (MW)[13][14]
No Country Addition
2006 Addition
2007 Total
2007
1 Spain 1,587 3,522 15,145
2 Germany 2,233 1,667 22,247
3 France 810 888 2,454
4 Italy 417 603 2,726
5 Portugal 694 434 2,150
6 UK 634 427 2,389
7 Sweden 62 217 788
8 Netherlands 356 210 1,746
9 Greece 173 125 871
10 Poland 69 123 276
11 Belgium 26 93 287
12 Czech Republic 22 63 116
13 Ireland 250 59 805
14 Bulgaria 22 34 70
15 Estonia 0 26 58
16 Finland 4 24 110
17 Austria 146 20 982
18 Lithuania 49 7 50
19 Romania 1 5 8
20 Hungary 43 4 65
21 Denmark & F.I. 11 3 3,125
22 Luxembourg 0 0 35
23 Latvia 0 0 27
24 Slovenia 0 0 5
25 Slovakia 0 0 0
26 Cyprus 0 0 0
27 Malta 0 0 0
EU27 (MW) 7 609 8 554 56 535
28 Turkey  97 146
29 Norway 47 8 333
30 Ukraina  3 89
Europe (MW) 7,708 8,662 57,136

Ne vidi se lepo, prva kolona je ono sto je doradjeno tokom 2006te, druga 2007, treca  total 2007. Tako da nismo najgori ako je to ikad ikome bila valjana reperna tacka za bilo sta. Ali ljudi, cak i Rumunija ima, pa i Ukrajina...




Hoćeš reći da toga ima u Crnoj Gori, BiH, Makedoniji...?

Adminima: Hajde, preselite ovu diskusiju na temu vetrogeneratora, da ne bude offtopic.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #13 poslato: 27. April 2008. u 13:27 »
S obzirom da je bilo postavljanih pitanja u vezi iskorišćenosti vetrogeneratora u našoj zemlji, a računajući da izgrađenih i u funciji ima zaista malo (naročito za ovakve opite), ja ću lično pokrenuti ovde jedno ozbiljnije testiranje ovakve aparature, koja će van detaljisanja oko tehnike, imati za cilj da da osnovne smernice za ono što je najbitnije oko gradnje ovakvih uređaja i što je najvažnije, testiranje na iskorišćenost tokom dužeg perioda.
Naravno, tema je na neki način dosta bliska direktno meteorologiji, jer od nje zavisi i iskorišćava onaj pravi meteorološki hleb nasušni - vetar.

Otud ću u narednom periodu poraditi na izgradnji jedne male vetrenjače, koja će biti eksperimentalna, bez obraćanja pažnje na visinu napona, koliko na merenje nivoa konstantnosti vetra i njegovog iskorišćenja.
Rad neće biti lak, jer je samofinansirajuć i isto tako, zahteva dosta vremena. Tako da, "stay tuned", :) Pratićemo moje uspehe i neuspehe tokom gradnje ove konstukcije.
Drago mi je što će po prvi put u nas verovatno, ovakve analize biti objavljene upravo na ovom forumu.

Vetrenjača će biti malih dimenzija i pogodna za prenos, što je veoma bitna stavka, iz razloga merenja nivoa vetra i njegove konstantnosti na različitim mestima i u različitim godišnjim dobima.

Pa, da krenemo.

Na sledećim slikama, vidite generator jednosmerne struje koji će biti iskorišćen u ovu svrhu. Kako kod nas nema mogućnosti da se nabavi bilo šta korisnije, ovaj će poslužiti, a deo je kompjuterske opreme, tj. hlađenja računara (ne klasičnog PC).
Najbitnije u sistemu jeste: dobar generator i aerodinamika lopatica za iskorišćenje vetra. Ova dva detalja se mogu raščlaniti u mnogo pod-stavki, a to će doći vremenom, uz pažnju, jer bi dokumentacija mogla biti obimnija nego što to dozvoljava prostor.



Ovo je slika generatora koji ću koristiti. Yamamoto Electric IND.CO.LTD YA-120-11 Imao sam puke sreće što bukvalno "naleteh" na ovako nešto.



Danas sam radio merenja napona u odnosu na broj obrtaja. Slika je početak testiranja u radionici.



Primer generisanja napona od 1,861V pri minimumu obrtaja mašine od 600 o/min.



Povećanje obrtaja, uslovljava i porast napona. Rezultati merenja:

-600 o/min........ 1,861V
-900 o/min........ 2,665V
-1250 o/min...... 3,92V
-1750 o/min...... 5,31V
-2600 o/min...... 8,28V

Elektronika za stabilizaciju i podizanje napona će uslediti kasnije. Sledeći korak je gradnja rotora, lopatica i reduktora. Za reduktor još nisam siguran, pošto još nisam uradio sve proračune za to.

Vidimo se kasnije u nastavku! :)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #14 poslato: 29. April 2008. u 17:51 »
Elisa je gotova napokon. Mašinske komponente zahtevaju najviše pažnje i najduže vreme za izradu. Kraci su izrađeni od PVC (polivinil-hlorid), plastike i debljine su nekoliko mm. Prečnik turbine je 136cm.
Kraci su spojeni na trokraki nosač izrađen kompletno od aluminijuma. Ugao krakova turbine će biti zadovoljavajući za ono što nam je potrebno u test aparaturi i demonstracijama vetro-generatora.



Detalji povezivanja, jedne i druge strane...







Izgled kompletne elise, balansirane, ofarbane i spremne za druženje sa vetrom :)
Sledi gradnja ležišta za nju, na čega treba obratiti jako puno pažnje. Kraci mogu izdržati snažne udare vetra, ali je veoma bitno da ležište za okretanje turbine bude što je moguće jednostavnije, što lakše za eventualno redukovanje brzine na generator, što stabilnije i naravno, sa što manje otpora. Kako ova konstrukcija neće biti izložena nepovoljnim vremenskim uslovima, neće biti problema oko zaštite komponenata od vlage.

Vidimo se kasnije! :)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #15 poslato: 01. Maj 2008. u 19:05 »
Juče sam proveo dan u rešavanju problema ležišta turbine, što je rezultovalo potpunim neuspehom. Koncem dana sam pronašao novo rešenje, koje sam razradio danas.
Takođe, dodan je još jedan generator, spojen remenicom na glavnu osovinu. Napravljen je i držač, tako da je sada sistem spreman za postavljanje na osovinu koja će nositi repni deo vetrenjače, tj krmu koja će okretati elisu u pravcu vetra. Ovo je sledeći korak.
Jedan generator će služiti za napajanje malih potrošača (koliko bude dozvoljavao sistem), a drugi će biti povezan na merač napona koji će logovati podatke u kompjuter.







Čekajući vetar :)

Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #16 poslato: 04. Maj 2008. u 13:24 »
Danas je u dodatku Blica - Panorami u odeljku "O ovome ce se govoriti naredne nedelje..." osvanulo i ovo:

"Izgradnja vetrenjaca
Dragan Markovic Palma i odbornici Skupstine opstine Jagodina doneli su odluku o pripremama za izgradnju vetrenjaca koje ce energiju vetra pretvarati u elektricnu. Ocekuje se da ugovor o izgradnji vetrenjaca bude potpisan pocetkom maja u Kanadi, a celu investiciju finansirace “Trilion Enerdzi Ins”, dok ce u podeli profita ucestvovati sa 20 odsto. Za sada se jos ne zna koliko vetrenjaca ce se graditi, kog kapaciteta i na kojoj lokaciji."

Comm: Covek jest malo sirovina (ono za Sopena i Betovena sto mu nisu svirali uzivo jer je bio mlad), ali bas sam zadivljen. Ne znam sta da mislim o ljudima koji predaju met predmete na institutu koji su rekli nemoguce ovome.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.777
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #17 poslato: 04. Maj 2008. u 13:49 »
Lepo napreduješ Nele  :)
Nisam imao vremena da pratim zadnjih nedelja tvoje radove ali kako vidim polako ali sigurno ideš ka cilju :smartass:
Samo napred Nele :!:

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #18 poslato: 04. Maj 2008. u 17:43 »
Jedna moja prijateljica je u Kanadi već duži period i radi baš na ovome, tj. njen posao jeste da analizira uslove za eventualnu gradnju vetrenjača na mestu na kojem se posumnja da bi njena iskorišćenost bila opravdana. Često smo pričali o iskorišćenosti vetra i kod nas.
Za Palmu sam čuo i video ga nekoliko puta na TV-u... ne bih voleo imati ništa sa tim čovekom, ali... ako će da uradi tako nešto, ja željno iščekujem rezultate.
U svakom slučaju, neko pametan mu je napomenuo tu ideju verovatno... i neko hrabar. Jer ako nešto pođe naopako...

Ja sam već počeo merenja. Ne bih da govorim ništa unapred, ali zaista, ako neko tvrdi da je ovde iskorišćenost vetrenjača neosnovana, onda je taj potpuno looooood :)
Ako je konstantnost dovoljna za moju, prečnika 1,36m i shodno tome malom površinskom iskorišćenju, šta reći za velike vetrenjače koje imaju neuporedivo veću korisnu površinu... što se mene tiče, pokazalo se i u praksi da je ovo evidentno jedan jako lep izvor energije kao dopune onoj koju već koristimo (DDOR za elektro-distribuciju hahaha....).

No, idemo dalje :)

Van mreže stepig

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 39
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Vetrogeneratori
« Odgovor #19 poslato: 08. Maj 2008. u 11:03 »
Nele, fenomenalan je ovaj vetrogenerator sa slika! Jel bilo meteoroloskih uslova za generisanje Voltova?