Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 144754 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #540 poslato: 18. Januar 2017. u 15:30 »
Mile svaka cast!
Ocena za zimu, od 1 do 10 je 6.

I ova prognoza se uklapa u ono sto je Mile izneo i prilozio usvojoj poruci.
 

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #541 poslato: 19. Januar 2017. u 01:10 »
Ja ću ipak biti malo brutalniji po pitanju ocjena i od 1 do 5 meni je ova zima zasad između 2 i 3.
Prošle 3 zime su bile za 1.
Sve ovisi hoće li idući mjesec ili u 3.mjesecu biti još nečega ili će se ova zima svesti na trajanje od mjesec dana pa ćemo samo 1.mjesec pamtiti.
12. mjesec: 1/5 (najsušniji do sada), 1.mjesec: 4/5.

5 najboljih zima u zadnjih 17 godina: 2002/03, 2004/05, 2009/10, 2010/11 i 2001/02
5 najlošijih zima u zadnjih 17 godina: 2006/07, 2000/01, 2015/16, 2013/14 i 2014/15

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #542 poslato: 19. Januar 2017. u 06:22 »
А по теби ова зима траје тек месец дана?!!
Нешто ту није како треба,ја сам ево у зими већ 4 месеца,иако још нисмо загазили у фебруар ја ову зиму оцењујем са чистом 5'цом.
Молим Бога само да никада не дођемо у ситуацију да ти оцениш неку следећу зиму са 5'цом јер ће то значити крај већини живих организама на овим а и осталим просторима око нас.
Ех! свашта гмиже по овој напаћеној земњици...

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #543 poslato: 19. Januar 2017. u 06:59 »
Moja neka ocjena bi bila 3/5. Razlog je nedostatak snježnih padavina.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #544 poslato: 19. Januar 2017. u 08:15 »
6  zbog hladnoce ali omanule su snezne padavine nije da ih nema  kod mene gde nije tako ocajno kao dole u panoskoj niziji  pa za mene ipak jedna ocena vise od proseka ali  imam secanja od pre  6-7 god kada sam doziveo i pola metra snega i to se ponavljalo svakih 5 god u proseku  ..No videcemo kako ce proci febrar.

Van mreže toni

  • *
  • Poruke: 117
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #545 poslato: 19. Januar 2017. u 09:00 »
Odavno u Užice nije bilo ovako u kontinuitetu hladno. Još od početka oktobra. Počeli smo sa loženjem mesec dana pre, nego poslednjih 5-6 godina. A kome fali sneg, neka se prošeta do Užica. Ima snega koliko hoćeš. I sad pada. Odavno nisu bili ovakvi decembar i januar. To je omogućilo da, posle niza godina, Užice diše čist vazduh zimi. Lično ne bih voleo da ovako potraje. Dosta je bilo.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #546 poslato: 19. Januar 2017. u 11:15 »
EC za sad pokazuje tacno ono sto je Mile pokazao i objasnio kartama iz stratosfere. Glavna hladnoca odlazi tacno malo istocnije od nas kao sto je otopljenje u stratosferi malo istocnije u odnosu na 2012. Ipak ima jos dosta vremena za promene.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #547 poslato: 19. Januar 2017. u 11:31 »
А по теби ова зима траје тек месец дана?!!
Нешто ту није како треба,ја сам ево у зими већ 4 месеца,иако још нисмо загазили у фебруар ја ову зиму оцењујем са чистом 5'цом.
Молим Бога само да никада не дођемо у ситуацију да ти оцениш неку следећу зиму са 5'цом јер ће то значити крај већини живих организама на овим а и осталим просторима око нас.
Ех! свашта гмиже по овој напаћеној земњици...
U pravu si  :grin:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #548 poslato: 19. Januar 2017. u 11:36 »
EC za sad pokazuje tacno ono sto je Mile pokazao i objasnio kartama iz stratosfere. Glavna hladnoca odlazi tacno malo istocnije od nas kao sto je otopljenje u stratosferi malo istocnije u odnosu na 2012. Ipak ima jos dosta vremena za promene.

Zagrevanje u stratosferi jos uvek nije u potpunosti definisano, ni u kojoj meri ni tacno gde ce se dogoditi, to su samo prognoze, ali sve je sigurnije da ce se desiti krajem januara, samo sto to nece i ne moze imati uticaja na nize slojeve atmosfere odmah. Verovatno ni u prvih nedelju dana februara. Ovaj prvi moguci prodor hladnog vazduha koji bi vrlo lako mogao otici istocnije od nas moze ali i ne mora da ima previse veze sa trenutnim stanjem u stratosferi, gde imamo topliji vazduh i na 10hPa i na 50hPa iznad Skandinavije, ali takodje i hladniji vazduh iznad Atlantskog okeana sto bi moglo da prouzrokuje kasnijem jacanju ciklonske aktivnosti u toj oblasti, sto modeli i pocinju da crtaju. Tek u tom periodu, krajem januara moze da se ocekuje bitnije zagrevanje nad severnim polom ciji uticaj ne mozemo videti odmah naravno, ali od druge nedelje februara sa ovakvim zagrevanjem nad visim geografskim sirinama krajem januara mozemo svakako racunati na vece sanse za razvijanje i jacanje polja visokih vazdusnih pritisaka na severu. Kako bi se to direktno odrazilo na vreme kod nas ne mozemo da znamo trenutno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #549 poslato: 19. Januar 2017. u 14:34 »
Glavni zaključak narednog (po svemu sudeći dugog) perioda po meni je da oni krajevi koji su pokupili neki pristojniji pokrivač (da kažemo bar 5,6cm)  imaju itekako priliku da uživaju u pravom zimskom abijentu.  :)

Ostavimo ovaj utorak/sredu još sa šansama (pre svega na jugu) da nešto malo padne, a onda dolazi zajedno sa zahlađenjem iza toga, još više suvog, hladnog kontinentalnog vazduha ka našim krajevima (sa niskom Tdew iliti tačkom rose). Takva vazdušna masa bi mogla dugo da se zadrži nad našim krajevima, jer kad ga poklopi anticiklon iza, hladan vazduh će ostati u nižim slojevima. Apsolutno ništa se ne nazire što bi to moglo da poremeti, odnosno da naruši taj suvi, kontinentalan vazduh (prodor sa Atlantika, prednja strana nekog ciklona u Sredozemlju, pa da se desi advekcija toplijeg vazduha sa juga ili zapada).

Svejedno, otvorio ja prosek GFS-a ili prosek EC-a, za 240-ti sat (pa čak i za dalje) gotovo je preslikana situacija.

Evo u prilogu karte Tdew za 240 sati unapred nad Evropom (GFS 06Z):

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #550 poslato: 19. Januar 2017. u 14:41 »
Ne znam čemu vrijeđanje. Ja ocjenjujem zimu po kolicini snijega.
Prosli mjesec osim hladnih jutara nista drugo zanimljivo nije imao. Bio je jako los i bez ikakvih oborina.
Ovaj mjesec moze proci. Sa snjeznim oborinama jos uvijek smo u nedostatku zbog proslog mjeseca.
Sve ce ovisiti o iducem mjesecu. Ako bude topao i bez snijega onda je i ova zima losa jer se ne moze snijeg svesti na 1 mjesec.
Temperaturno odstupanje nista ne govori o ovoj zimi. Neke koje su bile toplije od ove imale su vise snijega.
Zasad je kolicina snijega problem ove zime, a za dalje cemo vidjeti.

Van mreže Djolo

  • *
  • Poruke: 80
  • Lokacija: Batajnica
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #551 poslato: 19. Januar 2017. u 17:19 »
Ova zima je cista 10 za sad  :laie: Jer zima nije sneg!!! Sneg je samo ukras!!!  :cf:


Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #552 poslato: 19. Januar 2017. u 18:09 »
Potpuno se slažem sa Djolom.Cista 10 bar kod mene.
Od trećeg Januara pod snežnim pokrivacem i dobrim minusom.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #553 poslato: 19. Januar 2017. u 18:27 »
ova Zima demantuje fenomene globalno zagrevanje, dakle josh uvek znamo sta je sneg I hladnoca kad je njima vreme :laie:      ukupna ocena 7,..... fali jedna dobra jadranska cikloneza

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #554 poslato: 19. Januar 2017. u 18:43 »
ova Zima demantuje fenomene globalno zagrevanje, dakle josh uvek znamo sta je sneg I hladnoca kad je njima vreme :laie:      ukupna ocena 7,..... fali jedna dobra jadranska cikloneza
ne moze jedna zima da nesto demantuje a ni dokazuje treba mnogo vise... A za ocenu se slazem...

U utorak i sredu mozda juzni delovi dobiju nesto snega ali gledam gfs nista bitno nema na kartama sem Ac...  Druzicemo se izgleda sa sumaglicom i maglom  :facepalm:

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #555 poslato: 19. Januar 2017. u 18:48 »
 ^^ ^^ slazem se bart sa tvojom izjavom, ocigledno nisam dovoljno dopunio recenice,elem, imam isto misljenje :tu:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #556 poslato: 19. Januar 2017. u 19:31 »
Samo da dodam nesto na Bartov komentar  oko globalnog zagrevanja. I da zaredja vise hladnih zima kod nas zaredom opet nece to demantovati nista ako je u drugim delovima sveta toplije od proseka, jer se radi o globalnom zagrevanju a ne o jednom delu sveta. A ako sam dobro razumeo tu tematiku oko globalnog zagrevanja naucnici ne spore da je toplo trenutno vec da covek ima uticaja na to. Mislim da neki od njih tvrde da je samo dosao topao period  kao sto se i u proslosti desavalo a da ce kasnije doci i period hladnog vremena zbog toga sto se klima oduvek menjala. Ali ovo je na osnovu procitanih tekstova po novinama i gledanja nekih tabela, nije da sam neki ekspert za to i da se mnogo razumem.  Inace GFS12z prilicno nemastovit za kraj januara i prve dane februara. Nit ciklona, nit hladnoce, nit padavina, nit nekog znacajnog otopljenja.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #557 poslato: 19. Januar 2017. u 22:26 »
Према актуелним излазима GFS-a i EC-a, синоптичка ситуација све више указује на то да би за неких 10-ак дана могло доћи до формирања јаког антициклона над Сибиром, на чијем би рубу "цурела" хладна континентална ваздушна маса право на нас.

А у прилог томе иду и карте на 10hPa и дислоцирање поларног вртлога у ниже географске ширине, које су Миле и Барт већ качили у пар наврата.

Пардон, извињавам се Милету што сам га заобишао у опису па сам прво написао да је Барт качио. Обојица су писали на ту тему па сам се мало збинуо. Иначе, сјајно објашњење од Милета за дешавања у стратосфери. :smartass: Поздрав Милету и Барту. :tu:
« Poslednja izmena: 19. Januar 2017. u 22:54 Јоца »

Van mreže vladimir 85

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 38
  • Lokacija: backi petrovac
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #558 poslato: 20. Januar 2017. u 00:07 »
pozdrav

da li ce ova ledara koja je vec polako u najavi  biti nesto kao pocetkom januara ili mozda jos jaca (ne daj boze ) po pitanju extremnih minusa ? znam da to jos nije sigurno ali ne izgleda naivno pa da li moze neko da pojasni sta bi bilo ako se to ostvari koliko bi islo u minus  :O

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #559 poslato: 20. Januar 2017. u 00:18 »
Tacno tako @ bart i @ real madrid, to je lokalnog krraktera, pa pogledajte samo malo zapadnije od nas, Slovenija, koja je toliko snezna inace, nikad losije ne prolazi, Krederica koliko snega ima, u sred januarar to je za nju bas slabo, Ljubljana ne znam da li je imala preko 10 cm snega, Zagreb svega 5 cm..