Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?  (Pročitano 283392 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #40 poslato: 01. Jul 2008. u 13:40 »
Upravo je ispalo iz budžaka... 30. maja 2007. godine u vremenu od 1215 do 1230 uočena je pijavica na meteorološkoj stanici Vršac, u blizini aerodroma. Pijavica je bila praćena grmljavinom (1201-1215 i 1240-1330) slabim pljuskom kiše (1138-1142) koji je dao nemerljive padavine. Pijavica je bila daleko od stanice, tako da je maksimalna zabeležena brzina vetra bila svega 6 m/s.
Koliko ja znam, ovo je jedini slučaj zvanično zabeležene pijavice na meeorološkim stanicama u Srbiji. Ali, ko zna šta sve budžak krije...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #41 poslato: 01. Jul 2008. u 15:17 »
Auuu, šteta što nisam bio tada na kuli, da vidim sve to iz blizine... ili možda iz vazduha :)

Fascinantno zaista. Valjalo bi oformiti tim... "storm hanters" :) Ja se prijavljujem i to dobrovoljno, kao gromobran hahahaha.... :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #42 poslato: 01. Jul 2008. u 15:32 »
Jes' pa da ti kažu da si lud k'o struja! :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #43 poslato: 01. Jul 2008. u 18:19 »
Hahahaha..... :)

Van mreže Stormetta

  • *
  • Poruke: 119
  • Lokacija: Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #44 poslato: 01. Jul 2008. u 18:37 »
A lovci na stormette  :D  :D  :D ?  Postoje li?   :D :D :D
Teske se kiše spremaju
Kroz tvoj se prozor samo jablani vide
Nad gradom munje sijevaju
Uzalud pitaš tko ide... Uzalud pitaš tko ide... Uzalud pitaš tko ide...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #45 poslato: 01. Jul 2008. u 19:26 »
Fascinantno zaista. Valjalo bi oformiti tim... "storm hanters" :) Ja se prijavljujem i to dobrovoljno, kao gromobran hahahaha.... :)

U Americi i ostalim razvijenijim zemljama postoje takvi timovi i zovu se "storm chasers". :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #46 poslato: 01. Jul 2008. u 22:03 »
Jeste da je delovalo kao šala, ali... ja svu aparaturu već imam... podrazumevaju i određenu dozu ludila hahahaha....... :)

Bilo bi jako zanimljivo. od generisanja i ispitivanja veštačkih, do onih prirodnih. A ne da bi mogla da se napravi studija o tome, nego nešto naročito. Zašto da ne. Ukoliko se zainatim, možda preokrenem radio astronomiju u tu stranu.... oh, kako je teško biti ovako lako golicljiv na svašta :)

Stormetta, ako slučajno u svom letu nebom zapaziš zmaja sa nekim čudnim napravicama, čuvaj se, možda je tu da bi te zarobio! :)
I da: slab ti je avatar... kada sam video ime, stvorio sam potpuno drugačiju sliku... ajoooj.... hahahaha..... :)

Van mreže Stormetta

  • *
  • Poruke: 119
  • Lokacija: Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #47 poslato: 01. Jul 2008. u 22:33 »
Hajde dajem 5 dinara, da mi kazes kakva je slika?

p.s. nikad se ne zna ko bi koga zarobio :)
Teske se kiše spremaju
Kroz tvoj se prozor samo jablani vide
Nad gradom munje sijevaju
Uzalud pitaš tko ide... Uzalud pitaš tko ide... Uzalud pitaš tko ide...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #48 poslato: 01. Jul 2008. u 22:40 »
Eto ti sad, još ću i zaraditi :) Hahahahaha......... joooj.. :)
Ne mogu ti objasniti, ali ću ti pokazati, pronašao sam nešto slično... suze mi idu... :) :) :) Samo neću ovde ... prati dalje :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #49 poslato: 02. Jul 2008. u 11:50 »
Ja se prijavljujem za storm chasers, a može i za stormetta chasers.  ??? Nele hoćemo da organizujemo tim?

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #50 poslato: 02. Jul 2008. u 19:11 »
Svakako :) Bendžamin Frenklin će biti sitan doživljaj za nas :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #51 poslato: 27. Jul 2008. u 14:20 »
crometeo prenosi da je juce protutnjala pijavica kroz predgradje Slavonskog Broda


Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #52 poslato: 03. Avgust 2008. u 00:34 »
 
Pre nekih mesec i kusur dana (kraj juna, tačnije)se desilo nevreme sa mnogo vetra i nešto malo kiše. Vetar je stvarno bio jak, meni se npr. desilo da su mi sve stolice i sto (istina plastični) bili saterani u jedan ugao što se ni izdaleka nikad nije desilo. Duvao je sa jugozapada a sa te strane u Nišu duvaju samo povetarci.
Aktuelna priča kreće odatle da sam se posle dužeg vremena čuo sa dobrim drugom koji radi na građevini i on mi kaže da je za vreme te nepogode na njega pao svež i nepričvršćen zid dužine 12m, visine 2,8m koji je posle toga pao sa 3. sprata zgrade koju su gradili. Na (neverovatnu) sreću prošao je samo sa lakšim povredama. Ali to je nezapamćen slučaj ovde.
Ispričam ja to nekim ljudima i jedan od njih mi kaže da je prisustvovao prolasku pijavice kroz njegovo dvorište. Tu mu je oborena jabuka čije je stablo debljine ljudske noge i sasvim zgužvana plastična tenda koja je odletela na 2 stabla kajsije u punom rodu, ali njih pijavica nije zakačila i palo je svega par plodova. Preko krova je prešla praktično hiruškim rezom odnoseći isključivo crepove na jednoj strani.
Sve se to dešavalo u naselju na samoj obali Gabrovačke reke, koja zapravo i nije reka, već potok koji se uliva u Nišavu u istočnom delu grada i tu ima zimi vetrova, ali oni dolaze sa severne strane. Međutim, piajvica je još jače udarila na suprotnoj obali i tamo je bukvalno prelomljen ogromni orah star 30 godina. Možete da zamislite kakvo je to drvo. Pijavica je dalje išla ka severu i tamo se raspršila negde iznad Nišave. Jedostavno je glavni udar bio na potezu od nekih 100-200m, a u smeru odakle je došla su brda na nekih 1-1.5km a iza toga su planine.
Dan-dva kasnije se vidim s ovim drugom što ga zatrpao zid i on mi kaže da je na toj lokaciji (a to je na krajnjem severu grada) vetar došao sa severa (dakle sasvim suprotno od onoga što se dešavalo južno od Nišave) i da se sve desilo za minut, od potpune tišine do glavnog udara. Razmišljam sad nešto, možda je došlo do sudara vetra sa 2 suprotne strane i da je to uticalo na pojavu pijavice. Da li je to moguć uzrok?
P.S. Stefane, thanx za ovaj link.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #53 poslato: 09. Avgust 2008. u 19:45 »
U selima oko Nove Varoši meštani se sve češće suočavaju sa pijavicama, izuzetno jakim vetrovima

Mini-tornado čupa drveće

Iako se na sajtovima koji se bave meteoproblematikom može naći podatak da tornada ima i u Evropi, dokumentovanih i naučnoverifikovanih tvrdnji da je neki tornado u prošlosti pogodio i Srbiju nema, sem da je Senicu 1977. godine pogodio jak vrtložni vetar, da se na zemlju spustila karakteristična pijavica koja je kidala stabla, prevrtala automobile i nosila krovove
Izuzetno jak vetar koji je pre nekoliko dana u selima oko Nove Varoši nosio i prevrtao plastove sena, velika stabla omorika u planini Bosanje koje je oluja proletos iščupala iz korena mnoge u ovom kraju podsetili su na događaj od pre ravno 30 godina, iz jula 1978. godine, kada su kroz sela Negbina, Amzići i Vilovi protutnjali vrtložni vetrovi koji su, i dan danas se sećaju meštani, rušili kuće, kao slamke čupali ogromne stogodišnje omorike iz zemlje, prenosili kućere (drvene kućice teške po nekoliko stotina kilograma) sa brda na brdo. Iako posle tog nevremena nije bilo svedoka koji bi potvrdili da su nad svojim selima videli klasični oblik pijavice koja prati tornada, po posledicama koje su ostale bilo je jasno da je tada ovaj kraj pogodila neka vrsta - tornada.

- Sećam se da je bila velika vrućina i da su teški, izuzetno tamni, gotovo crni oblaci stigli sa severa. U šumi u planini Bosanje, dan posle oluje, video sam čitave trake duge po nekoliko stotina metara i široke od 30 do 50 metara, u kojima je drveće bilo prosto samleveno iščupano iz korena i položeno na zemlju u istom pravcu. To nisu bile jelke od tri ili četiri metra visine, nego omorike visoke i više od 30 metara, široke na panju i po metar. To što ih je čupalo iz korena bilo je neverovatne snage. Samo nekoliko metara dalje drveće je ostalo netaknuto. Sećam se da su tada ljudi pričali da je u Negbini vetar preneo fiću sa brda na brdo, da su ljudima u trenu nestajali stogovi od 30 do 40 tovara sena, vetar je rušio kuće - svedoči o oluji iz leta 1978. godine Jovan Matijević iz sela Vilovi.

Slično je tada bilo u selu Amzići. U šumi Čuker vetar je tada, seća se Drago Mandić, ostavio pravu pustoš, a iz zemlje su bile iščupane omorike od bezmalo metar i po preko panja.

Slično nevreme novovaroški kraj zadesilo je i pre četiri godine. Tada je u Novoj Varoši teško povređena Dobrila Obradović iz Čajetine na čija je kola, nošen vetrom, pao krov sa kuće pored magistrale. Još dve osobe tada su lakše povređene, a u samom gradu i okolini bez krovova je ostalo desetak kuća. Vetar koji je stigao iz pravca Limske doline čupao je i lomio drveće, kidao elektro vodove. Svedoci iz Nove Varoši tada su potvrdili da je gradom protutnjala pijavica, da su je videli i da su sve kuće koje su ostale bez krovova bile u veoma uzanom pojasu kojim je pijavica prošla.

Iako se na sajtovima koji se bave meteo problematikom može naći podatak da su sem Amerike, Indije i Južne Afrike, gde se najčešće javljaju, na udaru tornada svi kontinenti sem Antarktika, da tornada ima i u Evropi, i to najviše u Velikoj Britaniji, dokumentovanih i naučnoverifikovanih tvrdnji da je neki tornado u prošlosti pogodio i Srbiju nema. Postoji podatak da je Sjenicu 1977. godine pogodio jak vrtložni vetar, da se na zemlju spustila karakteristična pijavica koja je kidala stabla, prevrtala automobile i nosila krovove, ali, do očevidaca je sada teško dođi.

- Za naš kraj karakteristični su jaki jugozapadni vetrovi. Znam da je 1987. godine na stanici na Radišića brdu, na 1.244 metra nadmorske visine, izmerena brzina vetra od 175 kilometara na sat, slične oluje ovaj kraj pogodile su i 1972. i 1977. godine, ali ja u dugoj karijeri nisam imao sreću da vidim pijavicu iznad Peštarske visoravni - kaže Sulejman Muftarević, živa legenda sjeničke meteorološke službe.

Različite su i mišljenja o tome da li se Srbija u nekoj bližoj budućnosti može naći na udaru tornada. Prema procenama koje se mogu naći na specijalizovanim Internet forumima i sajtovima, pojava tornada u Srbiji zasada je nemoguća, ali moguća je pojava trombi. Objašnjava se da u trombe tzv. „nesuperćelijska tornada, odnosno vrtložni sistemi iz olujnih oblaka koji nisu superćelijski već višećelijski“. Iako naučnici zasada negiraju pojavu tornada u Srbiji, slučaj iz sela Negbina i Vilovi kod Nove Varoši iz 1978. godine, po posledicama o kojima govore svedoci, rečito potvrđuje da je i naše područje na udaru razornih prirodnih sila, ma kako se one zvale, tornada ili pijavice, i da je samo pitanje vremena kada ćemo se i mi koji živimo na ovim prostorima ponovo naći na udaru razjarene prirode.

SLUČAJEVI OSTAJU NEZABELEŽENI

Na forumima koji se bave meteo problematikom mogu se naći podaci da se u Srbiji svakog leta pojavi barem nekoliko pijavica, ali da ti slučajevi uglavnom ostanu nezabeleženi. Sem pijavice koja je novovaroškim krajem protutnjala 1978. godine, postoje dostupni podaci da je pojave pijavica u Srbiji bilo 1988. i 1993. godine o to u okolini Kraljeva kada je vetar čupao drveće, nosio krovove rušio trošne kuće po selima... Godine 2003. krajem avgusta moćan kumulonimbus prodro je na naše područje iz Mađarske donoseći izuzetno hladan talas vazduha na područje tople i sparne vazdušne mase, i tada je oko Zrenjanina zabeležen izuzetno jak vrtložni vetar. Sredinom septembra 2005. godine pijavica se pojavila i na Bežaniji, u Beogradu, valjevsko područje imalo je 1992. godine pijavicu... Arheolog Miomir Morać, juna 2007. godine svedočio je da je prostorom arheološkog nalazišta Viminacijum kod Kostolca protutnjao mini-tornado koji je iskrivio nekoliko jarbola, odneo polovinu velike tende... Po svedočenju očevidaca, krajem jula 2005. godine, u naselju Kraljevica, u Zaječaru, „izuzetno jak vrtložni vetar iščupao je iz korena dva stabla starih kestenova i polomio još nekoliko drugih stabala u blizini. Krajem maja 2007. godine, u vremenu od 12 sati i 15 minuta do 12 i 30, uočena je pijavica na meteorološkoj stanici Vršac, u blizini aerodroma. Pijavica je bila praćena grmljavinom... Ne tako daleko, na Jadranu pijavice su nešto češća pojava, viđene su i kod Bara, Sutomora, kod Dubrovnika, još severnije na Hrvatskom primorju. U Sloveniji se 23. avgusta 1986. godine postoji zabeleženi podatak desio tornado za koji neki tvrde da je bio F3 jačine.


http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-21-07-2008/mini-tornado-cupa-drvece

Šta mislite,odakle im ovaj podebljani odeljak  :D

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #54 poslato: 13. Avgust 2008. u 18:37 »
Zanimljiv članak...

nedelja 6. jul 2008.

Olujni vetar oštetio 50 kuća

JAGODINA - Nevreme, praćeno olujnim vetrom i kišom, prethodne noći je oštetilo 50 kuća u selu Končarevu, na levoj obali Velike Morave, oko šest kilometara od Jagodine. Vetar je polomio i iščupao 20 stabala topole i seoski zapis u delu sela Predor. Oštećenja na kućama su od 10 do 70 odsto.

Zamenik rukovodioca protivgradnog centra “Bešnjaja” Marina Perišić rekla je da je na udaru olujnog nevremena bilo područje uz Veliku Moravu i opštine Batočina, Ćuprija, Jagodina i Paraćin, ali nije bilo grada. Dejstvovale su dve protivgradne stanice u Miloševu i Varnovcu u opštini Jagodina. Dežurni u Hidrometeorološkoj stanici u Ćupriji rekao je da je u Pomoravlju palo 16 litara kiše po kvadratnom metru.   

http://www.kurir-info.rs/clanak/srbija/kurir-06-07-2008/olujni-vetar-ostetio-50-kuca

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #55 poslato: 14. Avgust 2008. u 13:50 »
citaju nas... lepo, ali su ipak trebali da navedu izvor podataka.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #56 poslato: 28. Avgust 2008. u 10:07 »
Skupiti sve podatke o pijavicama u Srbiji bi bio krajnje mučenički posao, ali jako vredan truda. Hoćemo li, ljudi, u akciju?
Ja imam nekoliko podataka o pijavicama, u čistoj tekstualnoj formi. Uploadovaću i to jednom.
Osim za veći broj navedenih pijavica i oluja, znam za još nekoliko. Recimo, početkom avgusta 1982. u Petrinji (imam članak iz 'Politike' o tome). Dosta slučajeva iz prošlosti koji se vuku po knjigama i udžbenicima iz meteorologije (npr. Kuršumlija, krajem XIX veka).
Posle mog boravka u Budimpešti, dobio sam na firmeću adresu knjigu o jakim vetrovima u Češkim zemljama, kao drugi deo od šest delova istorijata meteoroloških merenja u Češkim zemljama (opet hvala prof. Rudolfu Brazdilu). Zanimljivo je videti koliko pijavica ima u istoriji jedne Češke. Velim, verujem da ih ima još i više po Srbiji, samo su zapisi o tome krajnje oskudni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #57 poslato: 28. Avgust 2008. u 12:42 »
Šta se PtPrince zna o njihovom prednastanku? Kako se manifestuju stvari na radarima, električno u atmosferi, kako se može predvideti njihov nastanak? Ovo bi bilo jako dobro znati. Onda bi se moglo dati i u lov :)

Nije moja oblast, a interesuje me, može li se ikako videti njihov potencijal pre no što nastanu?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #58 poslato: 28. Avgust 2008. u 12:56 »
Nele, to su suviše brzi procesi za sadašnje sisteme osmatranja. Radarski snimci tornada i pijavica su krajnje nezanimljivi, bar kod nas. Beznačajne flekice kao odrazi, nimalo različiti od običnog Cb-a. Više o nastanku tornada ne znam puno, kao ni to zašto neki Cb-i produkuju tornada, a neki ne. To je tema o kojoj se mnogo više zna u Americi, i to samo zato što imaju tornada više nego dovoljno često. Čak i Doroti i Toto znaju za tornado!
Međutim, na poslednji deo tvog pitanja bih voleo da zajedno odgovorimo na pitanje. Mislim da elektricitet upravo ima veoma veliku ulogu. To nije moja usko stručna oblast, ali do sada nisam naišao na takvo povezivanje u literaturi. A nešto mi se čini da ima veze, koristeći samo zdrav razum i špekulacije (prazno teoretisanje). Zato sam bio (i još uvek sam) zainteresovan za praćenje elektriciteta u atmosferi. Još se nadam da mogu da imam neki uređaj koji bi to pratio, a da bude manje-više standardizovan, tek da rezultati sa više od jedne lokacije budu upotrebljivi i uporedivi.

Inače, mislio sam na mnogo teži lov na tornada, a to je kopanje po beleškama, spisima, novinskim člancima... dakle pisanim dokumentima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #59 poslato: 28. Avgust 2008. u 13:03 »
Da shvatio sam šta si mislio, samo meni odmah pade na pamet merenje. Trebalo bi da bude besprekorno, pa bi bilo uvida u to koliko ih ima kod nas i u okolini. Ali bilo bi jako teško, jer bi okolne munje pravile smetnje... ne znam. Možda ga nekad i merim, ali ne znam da je to što jeste.

Pravio sam tornado u laboratoriji... koristeći opremu koja je delom bila vlasništvo instituta za nuklearne nauke Vinča. Tu smo pokušavali da imitiramo uslove i elektricitet visokog napona je bio presudan... čak je usmeravao čitav proces, jonskim vetrom... ali ne znam šta je zvanično za pravi tornado. Valja pogledati na internetu ako ima resursa. Baš ću pogledati.
Nas nije zanimao prirodni, već veštački za stvaranje time warp tunela...nešto kao "zvezdana kapija" :) Uvek sam voleo Američki sistem "trial and error" :)