Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Beograd u meteorološkim brojkama  (Pročitano 121321 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #100 poslato: 25. Decembar 2008. u 20:48 »




padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #101 poslato: 25. Decembar 2008. u 20:49 »



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #102 poslato: 26. Decembar 2008. u 09:30 »
Iako undercover, amaterko je i dalje aktivan. Pozdravljam!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Hold

  • Poruke: 4
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #103 poslato: 21. Februar 2009. u 08:53 »
Beograd iz 1942. mi je pri ruci, a slično je bilo i u Novom Sadu u januaru 1942. Reci šta ti treba... 1919. imam Budimpeštu, Zagreb, Osijek.

podaci za Osijek iz 1919. ? a odakle? iz kojeg razdoblja imate podatke za Osijek?

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #104 poslato: 21. Februar 2009. u 12:46 »
 ^^
Dnevne podatke za Osijek (1899-2008) sam skinuo sa sajta ECA&DATASET:

http://eca.knmi.nl/dailydata/customquery.php


Postoji publikacija "Klimatski podaci za Osijek za razdoblje 1882-1955.", koju je izdao nekadašnji HMZ NR Hrvatske, čini mi se negde oko 1960. godine, sa kompletnim mesečnim podacima za taj period. ;)


Ista verzija dnevnih podataka se može naći i na sajtu KNMI:

http://climexp.knmi.nl/selectdailyseries.cgi?someone@somewhere    :-:  (Blended ECA&D)

Na ovom holandskom sajtu se mogu naći i mesečni podaci sa svih strana sveta... ;)


« Poslednja izmena: 21. Februar 2009. u 13:13 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #105 poslato: 21. Februar 2009. u 12:56 »
Sjajno amaterko,samo nastavi  ;)  :first:

Van mreže Hold

  • Poruke: 4
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #106 poslato: 21. Februar 2009. u 13:19 »
puno hvala amaterko ! :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #107 poslato: 21. Februar 2009. u 13:25 »
 ^^
Nema na čemu. ;) Za sve što treba uvek sam tu... ;) Pozdrav... :)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #108 poslato: 02. Mart 2009. u 00:39 »
Evo jedne od stranica originalnih Jakšićevih dnevnika osmatranja, čisto da vidite kako je to lepo urađeno i sva sreća solidno očuvano do dana današnjeg... ;) Mesec avgust davne 1848. godine, čuveno najtoplije leto do sada... :jupi:

http://img204.imageshack.us/img204/599/081848.jpg
« Poslednja izmena: 02. Mart 2009. u 00:51 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #109 poslato: 02. Mart 2009. u 09:59 »
Svakako je interesantno, ali znaš da sumnjam u Jakšićeva merenja iz tog doba.
Pogledajte koliko su visoke minimalne temperature. Previše. Više liče na neke jutarnje, od recimo 7 ujutru. Maksimalne jesu impozantne, ali i doživljene i u naše reme. Spustimo li Tmin na neke vredbnosti koje su u saglasnosti sa zabeleženim jutarnjim temperaturama, dobićemo mesec koji nije rekordan. Minimalna temperatura je ta koja često odlučuje o rekordno toplom mesecu, a ne maksimalna.
Takva su sva merenja koja je on vršio. Jesu bila savesna, ali i puna 'dečijih bolesti'. Svaki je početak težak, naročito kada je u pitanju nešto sasvim novo. Zato ne osuđujem Jakšićeva merenja, već ukazujem na razmišljanje o njima. Nikad ne uzimajte podatke zdravo za gotovo i donositi zaključke o njima. Razmislite, pa donesite zaključak.
Amaterko, lepo je što si ovo okačio (khm). Treba videti kako je sve to počelo, ali i kako se radilo. Samo, nije uvek dovoljno diviti se urađenom, već oceniti koliko je to upotrebljivo. Savestan rad svakako jeste, ali treba znati i kako se šta radi, što 1848. godine u Srbiji je bilo više nego podvig.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #110 poslato: 02. Mart 2009. u 12:49 »
Kolega, ti si vrlo dobro upoznat sa metodologijom moga višegodišnjeg rada na sređivanju ovih starih Jakšićevih podataka i pripremi za njihovu javnu upotrebu...
Kao što se može videti na prethodnim stranicama ove teme, ja sam te Jakšićeve mesečne podatke korigovao na osnovu srednje razlike između dva paralelna beogradska niza (Senjak-Vračar) u periodu od 12 godina (1888-1899). Eto, sva je sreća da su vršena paralelna merenja u Beogradu bar neko vreme. Testirao sam rezultate ovih korekcija i na dnevnim podacima, pa moram reći da su dobijeni podaci posle korekcija više nego izvanredni... :smartass: Tako da ću ja u narednih nekoliko godina raditi na celokupnoj korekciji Jakšićevih dnevnih merenja, i moje zadovoljstvo produženim BG nizom biće ogromno... :jupi:

PS: Treba pogledati tabele na prethodnim stranama "Srednje mesečne maksimalne temperature vazduha" i "Srednje mesečne minimalne temperature vazduha", kao i ostale koje se odnose na period ovih Jakšićevih merenja (1848-1887), pa će se lepo videti da sam ja izvršio korekciju Tmin i Tmax na mesečnom nivou (pa tako i za ovaj gore pomenuti avgust 1848.), a isto ću uraditi i za svaki dan pojedinačno. Više je nego jasno da su one Jakšićeve Tmin nerealne i neodržive, ali kažem na svu sreću postoji drugi paralelni niz BG merenja, pa ovi Jakšićevi podaci mogu da se koriguju, i na kraju ponovo kažem, rezultati posle korekcija su izvanredni... :smartass:
« Poslednja izmena: 02. Mart 2009. u 13:02 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #111 poslato: 02. Mart 2009. u 16:14 »
OK, samo napred. Nimalo ne sumnjam u kvalitet tvog rada. Kad se odabere prava metodologija, sve je ostalo pesma.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #112 poslato: 02. Mart 2009. u 21:16 »
Jedva sam našao ova svoja sračunavanja od pre nekoliko godina, pa sam ih ubacio u Excel... ;)
Ovo su srednje mesečne temperature u periodu paralelnih BG merenja (1887-avgust do 1899.)...
U svakoj godini postoje dva reda, u gornjem redu su stvarne srednje mesečne temperature sa Vračara, a u donjem redu su cifre koje su dobijene računskim putem-primenom srednje razlike između ta dva paralelna BG niza (Vračar-Senjak)...
One mesece u tabeli gde je ta razlika do +- 0.3 C sam obojio žutom bojom... Po meni, ovi dobijeni rezultati su više nego odlični-od 149 meseci u 109 njih (ili 73.16%) ta razlika iznosi do +- 0.3 C... Sjajno... :jupi: Skoro 3/4 je do +- 0.3 C...
Dalje, od 149 meseci u 129 njih (ili 86.58%) je ta razlika do +- 0.5 C... Odličan rezultat... :jupi: Znači, u svega 20 od 149 meseci je razlika veća od +- 0.5 C...
I tako, primenjujući ovu srednju razliku otišao sam unazad na početak Jakšićevih merenja, na 1848. godinu... ;)
Planiram da Jakšićeve Tmax korigujem tako što ću na njegove cifre dodati 1.1 C, a Tmin ću korigovati tako što ću od njegovih cifara oduzeti 2.1 C... Znam i da tu postoji caka oko oblačnosti, ali to je tek stravičan posao gledati oblačnost beleženu svakog dana i nalaziti razliku u slučaju kada su dani vedri ili oblačni... Nije isključeno da i ovo jednog dana odradim, ali ne verujem da bi bilo velike razlike u rezultatima, a trud bi bio zaista ogroman... :-\
Evo tabele, gornji red-relevantni podaci, a donji red-dobijeno računskim putem...
Kako ptprince reče, nećemo nikad saznati pravu istinu, ali ipak smo vrlo blizu nje... ;) :D


« Poslednja izmena: 03. Mart 2009. u 09:26 ptprince »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #113 poslato: 02. Mart 2009. u 22:52 »
Evo jedne tabele koja će poslužiti kao ilustracija koliko su Jakšićeva merenja (ne)pouzdana... ;) Na svu sreću, ima mnogo primera pomoću kojih se lako može potvrditi sjajan rezultat Jakšićevih osmatranja... :first:
Kao primer uzeo sam mesec avgust iz 1890. godine...
U tabeli postoje četiri kolone: u prvoj koloni sleva su naravno dani, u drugoj koloni su Jakšićeve originalne Tmax, u trećoj koloni su te Jakšićeve Tmax korigovane za +1.1 C, a u četvrtoj koloni su zvanične Tmax sa Vračara.
Uporedite sve te kolone međusobno pa sami zaključite da li su Jakšićeva merenja za odbacivanje ili ne... ??? Posle korekcije od +1.1 C cifre izgledaju odlično (uporediti treću i četvrtu kolonu)... Dalji komentar dobijenih rezultata zaista nije potreban... ;)
E sad, kod Tmin je malo drugačija situacija nego kod Tmax-njih treba spustiti za 2.1 C... Rezultati ove operacije bi verovatno izgledali malo lošije nego kod Tmax zbog činjenice da su stvarni minimumi niži od Jakšićevih za 2.1 C (maksimumi su viši za 1.1 C)... Ali ni ta otežavajuća okolnost kod Tmin ne može bitnije da utiče na konačni izvrstan ishod ovih korekcija... ;)
Ima tu još raznih caka, ali ne bih dalje da smaram o ovome... :-X Važno je da sam potpuno svestan situacije po ovim pitanjima, tako da nema govora o nekim mojim greškama u budućnosti... ;)


                                     
« Poslednja izmena: 03. Mart 2009. u 00:20 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #114 poslato: 03. Mart 2009. u 09:31 »
U nedostatku boljih rešenja, i ova su sasvim korektna.
Linearna korekcija nije pravo rešenje, ali bolje nije razvijeno. Uz bolje rešenje ide i rizik od povećavanja greške zbog uzimanja većeg broja parametara u obzir, jer svaki parametar nosi svoju grešku... a onda mnogo analize vodi do paralize.
Radim na boljim rešenjima, pa znam gde sam se saplitao do sada. U svakom slučaju, hvala ti što si podelio ovo sa nama. Biće i nove (ili neke stare načete) teme koja će se time više baviti, a gde te mogu očekivati sa kvalitetnim komentarima. Do tada, samo napred!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #115 poslato: 03. Mart 2009. u 21:09 »
U nedostatku boljih rešenja, i ova su sasvim korektna.
Linearna korekcija nije pravo rešenje, ali bolje nije razvijeno. Uz bolje rešenje ide i rizik od povećavanja greške zbog uzimanja većeg broja parametara u obzir, jer svaki parametar nosi svoju grešku... a onda mnogo analize vodi do paralize.

Slažem se u potpunosti sa tobom, kolega... ;)
Kako si rekao, rasplinjavanje bi ovde samo nanelo štetu, ili ako ne štetu-ono sigurno ne bi bilo ni neke veće koristi, a veliko je pitanje i kada bi se uopšte mogla završiti tolika gomila svih ovih poslova... :-\ Rezultati se sigurno ne bi bitnije razlikovali... ;) Tačno tako, mnogo analize vodi do paralize... ;)


Radim na boljim rešenjima, pa znam gde sam se saplitao do sada. U svakom slučaju, hvala ti što si podelio ovo sa nama. Biće i nove (ili neke stare načete) teme koja će se time više baviti, a gde te mogu očekivati sa kvalitetnim komentarima. Do tada, samo napred!

Znamo gde smo se saplitali, a znamo i ostale cake oko podataka... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #116 poslato: 18. Mart 2009. u 02:06 »
Evo sada jedne tabele sa pregledom srednjih vrednosti meteoroloških parametara (sve na jednom mestu): ;)


Kada mi slobodno vreme dozvoli, strpaću još tabela sa pregledom ekstremnih mesečnih vrednosti... A do tada, ne bi bilo loše da ljubitelji podataka ostave neki komentar i zapažanje na ove brojke... ;) :)

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #117 poslato: 18. Mart 2009. u 13:52 »
Evo podataka o srednjim dnevnim temperaturama (07,14,21h), srednjim Tmax i srednjim Tmin po danima u godini:  ;)







AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #118 poslato: 16. April 2009. u 00:38 »
Evo amaterko me je zamolio da postavim ovu tabelu.




Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #119 poslato: 16. April 2009. u 09:45 »
Uz tu tabelu valja dati jednu krajnje važnu napomenu.
Vrednosti u tabeli su produkt procene ovih vrednosti za period kada u Beogradu nije bilo meteoroloških osmatranja. Procena je vršena prema vrednostima iz Budimpešte i Beča (koliko ja znam).
Bilo bi mnogo važnije da su tako procenjene vrednosti posebno obeležene. Onda bi znali šta je istina, a šta procena.

Rad na takvoj proceni nije nimalo lak. Poznat mi je ovaj amaterkov rad, ali mi je manje poznata njegova metodologija. Pretpostavljam da se radi o čistom poređenju vrednosti dvaju/triju tabela, kompletnih i nekompletne. Takvo poređenje daje vrlo veliku opsanost od metodološke netačnosti (jer ni za trenutak ne sumnjam da je amaterko ovo radio veoma savesno). S druge strane, veoma su retki podaci koji zalaze u osamnaesti vek.
Metodološki tačnije, pitate me? Pa, teško... Lično, ja bih se za svaku procenu klime oslonio radije na radiosondažne podatke, ali onda sečem nizove na manje od polovine prošlog veka. Prizemlje je dosta 'prljavo' od raznih uticaja, što sa slobodnom atmosferom nije slučaj. Dakle, ja to ne bh radio, ali nikom ne branim da se ovako postavlja, smatrajući ovu postavku u osnovi relativno dobrom (svakako sa odličnom idejom).
Ah, da, homogenitet homogenost podataka je jako osetljiva stvar. Da bi dobili realnu sliku o varijacijama klime (što nije isto što i promene klime), moramo da bar budemo svesni homogenosti nizova. Inhomogeniteti Nehomogenosti u podacima ima, i amaterko ih je svestan, bar što se Beograda tiče. Sam je nanjušio procenio gde homogenost puca, a gde je homogenost lakše dokazati. Međutim, zeznuto pitanje je pitanje (ne)homogenosti podataka za Budimpeštu i Beč. Naime, stanica u Beču je ciglo 12 puta menjala svoju lokaciju. Slično je i u Budimpešti. Eksperti iz te oblasti su čak vršili epizodna merenja na starim lokacijama kako bi dobili neku osnovu za homogenizaciju, ali sa malo uspeha (informacija iz prve ruke, lično sam pričao sa tim ljudima o tome).

U nedostatku stručnijih ili valjanijih procena (nemojte gledati u mene!) vrednosti koje su date, ovakva tabela je vredan rezultat, među prvima te vrste sa ovih prostora. Vredan je utoliko što se pokazuje i dokazuje da su klimatske promene nešto što traje dugo i neosetno u jednom ljudskom veku, a klimatske varijacije trpimo iz godine u godinu.

Amaterko će svratiti, makar i kao gost. Znam ja njega... ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...