Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Gastronomija  (Pročitano 7083 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Gastronomija
« poslato: 05. Maj 2010. u 19:13 »

jedno od značenja ove tematske reči je - "kult ukusne hrane"
/srpski, kratko rečeno: sladokustvo/

ovih dana sam smandrljala par novih zanimljivih salata, ali o tome možda drugi put -:)

zasad samo pitanje:
ima li neko od putnika vesti gde se dobro i šta jede?


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.449
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Gastronomija
« Odgovor #1 poslato: 05. Maj 2010. u 21:34 »
ja sam najbolju pljeskavicu pojeo u vrnjačkoj banji pre desetak godina :D

mađari su me baš iznenadili svojim preslanim supama i ljutim čorbama :) obično izbegavam jaku hranu,ali sam tamo previše jeo koliko mi se svidelo :D

inače,najviše uživam u morskim plodovima (pogotovu uz dobru testeninu)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Gastronomija
« Odgovor #2 poslato: 06. Maj 2010. u 00:28 »
e i ja uzivam u morskim plodovima, to mi je omiljena hrana... kad sam u prolazu u Uscu ili Delta cityu obavezno prezalogajim u Fish baru/Ikki sushi baru...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Gastronomija
« Odgovor #3 poslato: 12. Februar 2011. u 18:51 »
pirotske "peglane" kobasice?

izvor:pressonline.com

Mogu da se proizvode samo tokom decembra i januara. Dok se suše na promaji, ne bi trebalo da bude kiše, magle i velikog mraza. Prija im pirotska klima, a najviše im odgovara temperatura od minus pet do plus pet stepeni. Prave se od tri vrsta mesa, a kada vam se posreći da sve to imate u periodu od skoro mesec dana, dobićete vrhunske kobasice /.../

Peglana kobasica se pravi od tri vrste mesa, ovčjeg, kozjeg i telećeg. Svinjsko meso se ne stavlja jer se lako i brzo kvari. Meso mora biti vrhunskog kvaliteta, bez trunke masnoće, loja i drugih neželjenih primesa, pa se za jedan kilogram kobasica mora utrošiti najmanje tri kilograma mesa. Zanimljivo je, međutim, da se one termički uopšte ne obrađuju. Kada se naprave, najpre se suše na promaji, na tavanu, na temperaturi između minus pet i plus pet stepeni. Dakle, mogu se proizvoditi samo krajem decembra i tokom januara.

Ima ih samo u Pirot -

Klima u pirotskom kraju je idealna za njihovu proizvodnju, pa je i to, verovatno, jedan od razloga što se skoro više nigde ne prave. Međutim, da bi kvalitet bio vrhunski, tokom perioda sušenja ne sme biti kiše, magle i velikog mraza, jer bi moglo da se dogodi da kobasice navuku vlagu i da se ukisele. Majstor Predrag kaže da kobasice na promaji moraju da budu najmanje 25 dana, a ukoliko vremenski uslovi posluže, ne moraju se dirati i svih četrdeset.

- Za to vreme kobasice svakoga dana moraju da se peglaju flašom, zbog čega se i zovu peglane i dobiju oblik potkovice - kaže majstor Peka, kako ga zovu Piroćanci. - To se radi da bi se istisnuo sav vazduh iz mesa, koji je često uzrok kvarenja. Najbolje je kada tokom jutra ogreje malo sunca, a tokom dana duva vetar. Nažalost, mnogo toga zavisi od vremenskih prilika, pa je i dugoročna prognoza sastavni deo recepture.

/.../

izvor:www.pressonline.rs


Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Gastronomija
« Odgovor #4 poslato: 13. Novembar 2011. u 17:01 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=pJcYGSqCk18" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=pJcYGSqCk18</a>

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.575
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Gastronomija
« Odgovor #5 poslato: 13. Novembar 2011. u 17:33 »
Meni je ovo super reklama. Mozda nemamo more ali imamo ukusnu hranu.

Bog nam je dao plodnu zemlju, vodu i sunce, na nama je samo da to iskoristimo na pravi nacin. Sto za sada ne cinimo.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Gastronomija
« Odgovor #6 poslato: 13. Novembar 2011. u 17:43 »
20sek Vojvodine u ovoj reklami je premalo što se mene tiče..

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Gastronomija
« Odgovor #7 poslato: 13. Novembar 2011. u 18:00 »
lokalpatriotizam na stranu, molim vas... ;)
na raznim forumima ima već dosta komentara tipa - zašto nema ovog, zašto nema onog, gde su čvarci i ćevapčići, gde je moje selo, itd.
--- ali niko - ama baš niko - nije napisao šta će to tamo /dakle, viška nema/

spot je kratak i stvarno urađen na nivou, a sve po narudžbini turističkog saveza srbije, koliko sam ja uspela da shvatim -

inače, svaka zemlja ima ovakve specifične divote, tako da je sve samo stvar prezentacije /plus izvoz/ - to se zna...

priznajem: link sam upecala preko jednog ribolovačkog foruma /joj, što su ti momci gurmani! manje-više riblje čorbe i paprikaši, al' što vole svinjokolj i pečenje ispod sača, stvarno su neumorni/
« Poslednja izmena: 13. Novembar 2011. u 18:12 beket »

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.575
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Gastronomija
« Odgovor #8 poslato: 13. Novembar 2011. u 18:05 »
Akcenat je bacen na ruralne (nerazvijene) delove Srbije. Kad bi se ubacilo sve sto ljudi zele klip bi trajao 24h, a ne 4minuta.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Gastronomija
« Odgovor #9 poslato: 13. Novembar 2011. u 22:53 »
vrhunski je odradjeno......

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.574
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Gastronomija
« Odgovor #10 poslato: 15. Novembar 2011. u 09:21 »
20sek Vojvodine u ovoj reklami je premalo što se mene tiče..
Slažem se!
lokalpatriotizam na stranu, molim vas... ;)
Kakav lokalpatriotizam :o ... Vojvodina čini četvrtinu ukupne teritorije Srbije sa svim svojim specifičnostima ... ali na stranu to ... pre svega mi je žao što su specijaliteti iz Vojvodine izostavljeni! Po meni ovo nije nikakav "lokalpatriotizam", ovo je samo mišljenje da je u ovom spotu Vojvodina kao deo Srbije pomalo zapostavljena!
I pored svega, ovo je vrhunski spot i jako mi se sviđa. Predstavlja Srbiju na možda jedan od najlepših načina! :first:
Akcenat je bacen na ruralne (nerazvijene) delove Srbije.
Ne razumem ... jel to znači da je Vojvodina razvijena!? :neznam:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Gastronomija
« Odgovor #11 poslato: 15. Novembar 2011. u 11:05 »
Vojvodina čini četvrtinu ukupne teritorije Srbije sa svim svojim s


Ne mogu se tako gledati stvari... Vojvodina jeste cetvrtina drzave,ali je to prilichno ujednahcena chetvrtina tj ravnica gde su male razlike u klimi i proizvodnji od severa do juga, istoka i zapada pokrajne,shire podruchije Vojvodine uglavnom proizvodi slichne stvari kao shto je npr kupus koji se pominje u spotu,ne mogu se pomenuti svi specijaliteti pokrajne... Npr mogu i ja da budem ne zadovoljan shto se ne pominje Ivanjichki krompir ili josh neki  proizvodi iz mog kraja ali sam sasvim zadovoljan time shto se prikazuje Golija i cuvena malina iz mog kraja... 
 Da citiram dikile-a kada bi se ubacilo sve shto ljudi zele spot bi trajao 24h a ne ovako odlichno sazetih i kratkih 4 minuta(kratkih za sve specijalitete iz zemlje Srbije) ali uopshteno glavne stvari su ubachene i svi delovi Srbije su pomenuti... Koliko sam chuo sledece godine ili u dogledno vreme ne znam tachno spot ce pocheti da se reklamira u mnogim zemljama sveta,tako da duze nije moglo,i 4 min je bash dosta .... 
jel to znači da je Vojvodina razvijena!? :neznam:
 

Moze se reci da je razvijena,solidno,po mom mishljenju,ali uglavnom i sigurno je dosta razvijenija od ostatka Srbije... Pogotovu istochne,jugoistochne,juzne i jugozapadne....

Uglavnom,mnogo je stvari i razloga za nezadovoljstvo i kritiku u ovoj zemlji,tako da ovaj spot i reklama za Srbiju su odlichno odradjeni i mesta kritici nema  :)  ;)




Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.574
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Gastronomija
« Odgovor #12 poslato: 15. Novembar 2011. u 12:38 »
Ne mogu se tako gledati stvari... Vojvodina jeste cetvrtina drzave,ali je to prilichno ujednahcena chetvrtina tj ravnica gde su male razlike u klimi i proizvodnji od severa do juga, istoka i zapada pokrajne,shire podruchije Vojvodine uglavnom proizvodi slichne stvari kao shto je npr kupus koji se pominje u spotu,ne mogu se pomenuti svi specijaliteti pokrajne...
Ako ti tako kažeš onda ok, ali ljudi koji žive u Vojvodini se ne bi složili sa ovom konstatacijom!
Moze se reci da je razvijena,solidno,po mom mishljenju,ali uglavnom i sigurno je dosta razvijenija od ostatka Srbije... Pogotovu istochne,jugoistochne,juzne i jugozapadne....
Da, to je ono što gledamo na TV-u! :popcorn:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Gastronomija
« Odgovor #13 poslato: 15. Novembar 2011. u 13:47 »
Pročitao sam da ovaj spot u stvari traje 12 minuta, ovo je skraćena verzija.
Proizvodi koji su prikazani su dobili (domaći) sertifikat o zaštićenom geografskom poreklu ili su u proceduri dobijanja. 

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.574
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Gastronomija
« Odgovor #14 poslato: 15. Novembar 2011. u 13:57 »
Pročitao sam da ovaj spot u stvari traje 12 minuta, ovo je skraćena verzija.
Proizvodi koji su prikazani su dobili (domaći) sertifikat o zaštićenom geografskom poreklu ili su u proceduri dobijanja. 
Meni je super to što se krenulo sa hranom, mislim da smo tu prilično jaki i da imamo šta da ponudimo! Nadam se da je ovo samo početak i da će i ostali potencijali dobiti priliku u ovakvim spotovima! :super:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.575
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Gastronomija
« Odgovor #15 poslato: 15. Novembar 2011. u 14:13 »
  :first:Ne razumem ... jel to znači da je Vojvodina razvijena!? :neznam:

Pa nigde ne cvetaju ruze ali je realno gledano Vojvodina daleko razvijenija (dobro ne cela, ekonomski je bolja situacija u Backoj i Sremu nego u Banatu) od juga i istoka Srbije. Za to nam nije potrebna televizija, dovoljni je provozati se tim krajevima.''Sto juznije to tuznije''

No dobro svako potencira svoj kraj, to je uvek bilo, a bice i dalje. Bitno je da Srbija ima sta da ponudi i to treba promovisati sto vise. Narucito hranu.