Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi  (Pročitano 30697 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #20 poslato: 31. Avgust 2010. u 13:36 »
Po meni, ova tema nije offtopic. Sve što je vezano za zemljotrese mogu preporučiti filmove, neke pesme kao neko svedočanstvo, arheološki arhivi pa makar i snovi ako treba upozoriti. :)

Saglasan! Offtopic se odnosilo na film 'Ambis'.

Inače, sećam se da je polovinom 70ih godina u Beogradu bio veliki filmski hit film 'Zemljotres', koji je imao i posebne zvučne efekte, kao i tresuće stolice u bioskopu 'Odeon'. Tada mi ljudske poruke nisu bile važne, već efekti (kao i svakom klincu).

Što se snova tiče, serija 'Medijum' mi je bila zanimljiva dosta dugo. Nadam se da je serijal na vreme prekinut, pre nego što se 'izliže'.

Ipak, mislim da se treba vratiti na temu. Ja sam uvek bio u ubeđenju da se zemljotresi mogu osetiti tako što se prvo javlja infrazvuk (zvuk frekvencije niže od 20 Hz, ispod opsega ljudske percepcije, ali ne i nekih životinja, gde je taj prag niži). Nečujni infrazvučni urlik zemljine utrobe je svakako upozorenje koje ne treba posebno tumačiti. Pa ja bih se uspaničio kada bih mogao da čujem taj huk iz dubina. Ljudima ostaje da se oslone na intuiciju i ostale nerazvijene discipline koje se nalaze sakrivene od ljudi u njihovom mozgu, onih 90-95% što se ne zna čemu služi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #21 poslato: 31. Avgust 2010. u 14:02 »
Ptprinče, potpisujem šta si sve napisao.

Svet zvuka mi je potpuno stran tako da ne mogu ništa da kažem. Vrlo brzo ćete me provaliti zašto drugačije razmišljam, zato što sam ja gluvo lice. Muzika i zvuk su mi potpuno nebitni, ne moram ih slušati, više bih ih "slušala" pomoću vibracija, ne samo dodirom nego kroz prostor. Ako ih ja ne mogu razumeti, srce je centar emocija, ona tumači poruku sa spoljne strane i čini me tužnim, veselim ili skeptičnim.

Sećam se par zemljotresa kao mala, kao traumatičan doživljaj, koji su poticali od Ulcinja do Karpata, zatim kao tinejdžerka razvila tu sposobnost da ih predosetim pre nego što dogodi, ne u mom okruženju, nego i na drugom delu sveta,na žalost, zvuči banalno i krajnje apsurdno, u toku 12-24 sata bi se dogodio, a bila sam toliko sigurna da će se to zbiti. Ali, hvala Bogu, i to je prestalo. Otud ja razumem životinje i ptice kako ih dočekuju, samo što su oni mnogo bolji razvijeniji. Meni je slepi miš više zanimljiviji nego ostale.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #22 poslato: 02. Septembar 2010. u 09:36 »
cTrL_AlT_DeleTTe, jasno mi je zašto se oslanjaš na predosećaje. Uvek sam tvrdio da predosećaji postoje, ali ne umem da objasnim kako. Najzad, mora li čovek sve da objasni? Pa nešto i majka priroda ima što čuva kao nedokučivu tajnu, i da treba da ostane tako.

Zvuk nije samo čulna senzacija. Zvuk je i talasno kretanje vibracija kroz prostor. Te vibracije svakako utiču na najfinije priorodne mehanizme koje posedujemo. Ostaje, međutim, nejasno koji su to mehanizmi. I nije to samo zvuk, već verovatno i elektromagnetni talasi i razni oblici raznih energija kojih nismo ni svesni, a ponekad su i nepojmljivog postojanja.

Ljudska vrsta je malo nadobudna i samoživa, pa tvrdi da je sve objašnjivo i koristi samo razum (bez osećajnosti). Smatram da to nije dobro, jer uparvo je to razlog što smo se odvojili od životinjskog sveta, nadobudno tvrdeći da ostale životinje nemaju razum. Takođe, smatram da je to ujedno i ljudski hendikep, jer se čovek na taj način lišava osećaja, a ono je presudno za opstanak života. Ostale životinje, a i biljke, tu imaju veliku prednost nad ljudima. I što je cvilizacija (namerno sam ispustio drugo slovo iz ove reči, smatarjući da je ovakva prigodnija za opis) razvijenija, to je jaz između čoveka i ostalog živog sveta sve dublji. Naših 90-95% mozga čovek tako olako odbacuje, a taj mozak, jadan, radi svoje, samo nema nikog 'na prijemu'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #23 poslato: 02. Septembar 2010. u 22:51 »
Ptprinče, imaš ispravno mišljenje. :) I ja uvek kažem da postoje tajne u prirodi koje mi ne možemo saznati, ma koliko se trudili naučnici da provale sve, ali to je samo na početku a ne pri kraju, ipak ne može se sve znati i da tako najbolje ostane.

Životinje su veoma jednostavne iako imaju malu dozu razuma, i te kako imaju razum i razumeju neke stvari oko sebe i kad im nešto kažemo ali nemaju razum za stvaralačku moć jer nemaju ruke koje bi to radile i da stvara. Isto kod ptica, delfina, pauka...svako od njih ima neki dar i preodređene su da samo to rade i ništa drugo. Čovek je, po svojoj prirodi, veoma komplikovano biće ali i veoma složeno iako nemaju višestruke noge, krila, peraje a mogu da stvore avione, podmornice, automobile i mnogo toga. Znači, čovek ne mora da bude pauk, delfin, orao ali osnov svega u prirodi jeste biokomunikacija kako bi informacija prenosila. To je ono što nam najviše nedostaje, jer smo prvo izgubili sebe pa ne slušamo pre svega u porodici a kamoli razumeti svet pa i oblake.  Evo na primer, moju mačku ne učim ljudskim jezikom niti ja od nje njenim jezikom, a razumemo se, kako to? Šta to nas spaja i na koji način to sporazumevamo pa da se razumemo, ali osnovne stvari? A sa ljudima preko 10.000 reči i ne možemo da se složimo oko jedne stvari? Smešno, zar ne? Opravdano je da životinje i ptice pa i biljke kada između sebe razgovaraju, najviše se čude našoj tupavosti i neosetljivosti i da ne znamo kako sebe da zaštitimo. ::)

Naravno, osim zvuka, postoje razni talasi kroz zemlju, more, nebo i svemir, jer ti talasi se sastoje od brojeva kao binarni kodovi, i plus, kao što kažeš energija i još puno toga još mi ne znamo, tu su oko nas, ali mi to ne slušamo i kada se pojave znaci neobično uznemirenje ili čudan predosećaj, telo nam saopštava ali mi nismo u stanju da to tumačimo pa izmislimo merne uređaje da nam služe ali one nisu dugog veka, a moguće je da idemo u pogrešnom pravcu umesto u željenom pravcu.

Duh, srce i razum moraju da budu ujednačeni i uravnoteženi to su instinkti jači i sigurniji, a to su ono što tehnika i mašina nemaju srce i duh.

Ovako nezvanično, malopre se vratila sa jedne prezentacije gde jedan čovek koji je vodio program, između ostalog, rekao je: "Ako mačka neće da uđe u kuću i neće da tu spava, ni slučajno vi ne bi trebali da tu nastanete, jer tu leži podzemna voda". ;)


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #24 poslato: 03. Septembar 2010. u 15:08 »
Postoji jedno jezgro od kojeg mi dobijamo svu snagu, sva nadahnuća...ono nas večno privlači i svako od nas može osetiti njegove vrednosti. Nikada nisam uspeo da prodrem u tajnu tog jezgra, ali osećam da postoji; i kada god hoću da ga zamislim duhovno, onda je to svetlost. Kada želim da mu pridam kakav materijalni atribut, onda su to lepota i samilost.
Onaj koji nosi u sebi takvo osećanje, oseća se konstantno jak...apsolutno svaki rad mu čini radost, jer se oseća jednim tonom, u svopštoj harmoniji.

Upravo stoga, lično nikada ne bih mogao da verujem u neki neobičan i sveobuhvatan skriveni red. Ono što nas tera našim zaključcima, većma nije ništa drugo do dresura koju smo dobili osobinama koje nas krase od rođenja. Jedni mogu tvrditi jedno, drugi nešto drugo...sve je to od male važnosti. Važno je to, da čovek ne može da se odupre moći želje, bez koje bi život dao malo šarma razmišljanju, rezonovanju bića kakvo jesmo, pri otkrivanju ovih čudesnih manifestacija prirode.

Jedina potvrda da čovek nije sitan i da ne postoji ništa što on ne razume, jeste stvaralaštvo. Postoji taj uticaj, koji postaje svakim danom, čak i danas, kada mnogi misle da više nemamo kuda u tom pravcu, sve već i veći. Koji se sve više pokazuje na svim područjima ljudske delatnosti. Onaj uticaj, koji je najplodonosniji i najskromniji. Uticaj stvaralaca.
Srećan je dan kada stvaraoc oseti želju da postane naučnik, umetnik...pa što da ne menadžer...jer on je taj koji je sazdao sve te veličine čiji smo svedoci. Veličine, koje govore ne o tome kako smo počeli uništavati prirodu i kako postajemo njen sve manji i manji deo, već upravo suprotno, kako smo joj sve bliži. Ustvari, mi joj nikada nećemo biti ni bliži ni dalji. Upravo smo tu gde trebamo biti. Kao i svako drugo biće. Otud, životinje mogu da nam pozavide baš isto onoliko, koliko bismo i mi mogli njima. Ali dok od njih lično ne budem čuo da smo mi gori od njih, neću verovati u priču o tome da jesmo. Mi volimo prirodu iz jednog jednostavnog, veoma samoprožimajućeg razloga...zato što ona nema nikakvo mišljenje o nama. Ona je jedina silnica u šumi talasa, od koje ne dobijamo odgovor. I tu nam je lepo.

Stvaraoc je dakle, bio taj koji je bukvalno razbio ono malo, usko, školsko, pedantno, šablonsko učenje, koje od svakog ambicioznog studenta, pre ili kasnije stvori galijaša i onaj, koji je dozvolio razvijanje po sposobnostima i tako omogućio razvoj.
Svi oni koji se naslađuju vežbama kriticizma, mogu to nazvati deformacijama, degenerisanjem, čak degradacijom vrste. Ali svi oni silno greše. To je dobrodošlo stanje stvari, razumna podela rada, stvaranje najpovoljnijih uslova za napredak. Moramo shvatiti, da čovek, kao biće, nije ovde da bi se sladio lepotama okoline samo. On ima svoj, sasvim specifičan zadatak i taj zadatak, on bezuslovno izvršava svakoga dana.

Šetam se Franfurtom i okolinom. Ne mogu, a da se ne osamim u tim dugim šetnjama, kako bih pokrenuo misli u nekom sasvim drugačijem smeru od onoga na koji sam navikao. Analiziram, prirodno, ono što vidim. I tada, kada bi neko pomislio kako je taj grad surovo predvidiv, nakon nekog vremena, počinjem da ulazim u njegove tajne. Dolazim sa predrasudama, koje polako počinju da jenjavaju. Tada, u sred grada, vidim njive sa kukuruzom ili pšenicom. I zastajem, berem te plodove očima koliko je to god moguće ostavljenim mi slobodnim vremenom. Malo dalje, naziru se područja sa kojih se vide ogromne vetrenjače. I setim se, da sam ih video iz aviona dok sam stizao ovamo. Vidim takođe, sjaj hektara solarnih panela i automobile kojima se putuje bez fosilnih goriva. I shvatam, da je sve to, nastojanje da se sadržaj naših ideja kojima smo se prvenstveno bazirali na samo napredak, pretvori u koncept sadejstva prirode i čoveka. Što bolji i bolji sklad. Skoro savršeno.
I shvatam prirodno, da je svaki detalj te tehnologije, upravo deo prirode. Niti jedan komad modernog, nije donešen iz nekog nepoznatog sveta. Sve su to elementi koje već posedujemo. Naprosto ubrani negde, jednom i složeni u nešto čime se pomažemo.
Dakle tehnologija ne može biti bez duha. Ovo može pomisliti samo onaj, koji nikada nije pokušao da načini ništa svojim rukama. Mi uzimamo mobilne telefone zdravo za gotovo. Niko nije posmatrao inženjera koji pokušava da reši neki od problema, koji će poboljšati komunikaciju. Dosta njih, ubira znanje sa izvora, koji se nalazi samo u direktnom kontaktu sa prirodom.
To stvaralačko stanje je veoma teško i često bolno. Od same spoznaje, zaista može da se poludi. Jer ona je nepodnošljivo lepa. Otvara oči, a zatvara usta. I čovek je samo oruđe koje gradi. Stvarati, jeste naš osnovni posao. Sve ostalo je sekundarno.

I eto, dok sam pre neko veče sedeo nakon završenog posla ovde u Siemens-u sa kolegama iz raznih krajeva sveta, otvarali smo razne priče iz kojih se moglo zaključiti ponešto, mnogo toga o životu. I dotakošmo se našeg inženjerskog. Naravno, svako priča o svojim iskustvima. Većina tih ljudi, piše razne tekstve vezano za posao kojim se bavi. I sam sam pokušao da napišem nekoliko i uvideo koliko je truda potrebno za tako nešto. Onda saznah, da njih niko ne plaća za to. Kao odgovor dobijam da ih to jednostavno interesuje, ništa više. Aha! Tu smo! Zanimalo me je dublje ono što osećaju, pa se raspitivah dalje. Začudih se, što niko od njih nije uspeo da objasni postojanje volje koja ih je u tim trenucima "terala" na pisanje. Na analizu, na korak daje, na ostavljanje u nasleđe samo malog delića sebe i svog dela. Isto kao u umetnosti. Ali korak unazad gledano, to su osobe, najdirektnije povezane sa najdubljim slojevima prirode i spoznaja, daleko većim od onih koje će životinje ikada moći da sagledaju. Razmislimo malo, pa ćemo videti da je to istina. Svako je poseban na svoj način. Pa dakle, pomislih, sve ovo nije nastalo ni iz čega. Postoji trud koji je učinjen, i to ne nekoliko godina...stotine godina je bilo potrebno za tako nešto.

Čovek...da misli i suzbija prepreke, jeste njegov osnovni posao i najvažniji napor.

Mi smo u prošlosti više uništavali nego što smo proizvodili. Zemlja budućnosti, ličiće na savršeno harmoničan svet, ma koliko vama to bilo neverovatno da sagledate. Ne mislim ja ovde na brda tehnologije.
I mnogo toga, ukazuje da se tim putem već sada ide. Postoji još uvek disbalans, ali je doba naučne adolescencije prošlo. Ono obitava u manjim zemljama, u kojima ne da nema dovoljno uslova, već su ljudi suviše lenji da učine makar i mali korak napred. Ništa više. Možda kako kažu, sve "kreće iz porodice".

Ma koliko se mi trudili da sledimo veštaćke principe, prirodni će pobediti pre ili kasnije. Već sada, oni vojuju svoju pobedu.

S druge strane, naučni podaci su nešto o čemu se govori. Ne postoje globalne zavere više, niti planovi bez kojih se može. A postoji i razlog zašto je tako. Jednostavno - nema smisla! Svet postaje globalna svest. I ako mislite da je sve to loše, setite se sopstvenih priča o slobodi.
Većina i ne zna, koliko je puno toga postalo besmisleno u svetu.
Dakle, ništa se više ne koristi za zlo. Šta više, najveći napori da se neka ideja "ukrade, jesu upravo da se učini dobro. Onaj koji je krade, misli samo na sebe isprva, jer će on time najviše dobiti. I to je istina. A za uzvrat, daje ljudima nešto mnogo veće. Ovde je mnogo veća slava vrline umrlih, negoli slava njihovih blaga.
Naravno, sve ovo načinje pitanje zla kakvo poznajemo i odakle je njegovo poreklo. Niko ne govori o drugoj strani zla, koja upravo najviše čini za dobro. Priča o tome je veoma interesantna, ali nije predmet ove priče, iako je direktno sa njome povezana. Jer zlo je oduvek bilo i biće jedini, osnovni pokretač, jedini koji će pokretati u ispravnom smeru. Problem, jeste naše učenje o tome šta je taj izraz, ništa više; i govori mnogo o tome koliko smo učeni da razmišljamo pogrešno isprva, bez da smo to odabrali. Kada počnemo da odabiramo, to je već znak izvesne zrelosti.

Otud, ja bih mogao skromno reći da koristim svih 100% svog mozga. Jer ne vidim ko bi ikada mogao znati kako izgleda koristiti 5% ili 100%? Šta se to očekuje na tih 100%??
Nažalost po mnoge, ovde se ne postavlja pitanje o tome šta ja sećam da je ispravno, već šta znam.

Svakako se slažem sa svima oko iznošenja primera u vezi sa temom, rasprava o mogućnostima kako to funkcioniše, ali što se uloge čoveka u svemu tome tiče i naše budućnosti, žao mi je, nikada se nećemo složiti. A postoje i načini da se ovo i dokaže, samo što to može da se učini samo uživo.

Samo bih iskoristio još malo vašeg vremena. Pričali smo o tome kako smo mali o odnosu na prirodu. Voleo bih da znam šta misle oni recimo, koji su tek dobili dete. I ako ima takvih, koji kuckaju na forumu držeći svoje klinče koje vole najviše na svetu u naručju, da kažu šta misle o svetu, kao i to, šta očekuju od njega?

Izvinjavam se zbog oduženosti...imam vremena danas.

Mašem svima! :)


Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #25 poslato: 03. Novembar 2010. u 08:30 »
Dva dana, to jest.,1. i 2. novembar nad gradom Niša uvek od 15h oblaci počinju da pokažu svoje lice, delovalo je tako sablasno i čudnovato, onda kada pada mrak, onda još gore jer ptice su letele kao slepi miševi kao u nekom horor filmu. Letele su dezorijentisano, haotično bez smisla, bez nekog cilja i reda tako da me je to fasciniralo jer je imala neku zlokobnu poruku.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #26 poslato: 04. Novembar 2010. u 18:56 »
koliko god to zvucalo neverovatno, ali negde oko 1 ujutru tog 3.11 sam pomislio onako na sekundu sta bi bilo kad bi bio zemljotres i nepunih sat vremena posle toga se desio... tako da verujem da sam ga predosetio...

Jedna moja drugarica 2008 godine, kad je bio zemljotres u Cacku, sanjala je zemljotres za vreme popodnevne dremke, probudila se i stavila jedan Nes 3 u 1 kad ono posle par minuta stvarno zemljotres...

Malo mi je to i previse slucajnosti

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.574
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #27 poslato: 04. Novembar 2010. u 19:26 »
Ja sam X puta pomislio na zemljotres i nikada se nije dogodio! Takođe, pomislim i na druge stvari pa se ne dogode. Tako da za sada ja NEMAM predosećaje!  :D Što naravno ne znači da je nemoguće nešto predosetiti! Nikada neću zaboraviti pomračenje Sunca 1999 godine kada su se kokoške neprirodno ponašale pre pomračenja!  :o

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #28 poslato: 04. Novembar 2010. u 20:15 »
isti predosecaj sam imao i 1998 pred Mionicu, nekih 10-tak dana ranije, dok sam se setao sa caletom po mom kraju...

A inace na zemljotres pomislim samo kad vidim vesti na tv-u :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #29 poslato: 04. Novembar 2010. u 20:21 »
A inace na zemljotres pomislim samo kad vidim vesti na tv-u :)

i kad posetis forum i vidis nov pavlovicev post -

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #30 poslato: 04. Novembar 2010. u 22:47 »
koliko god to zvucalo neverovatno, ali negde oko 1 ujutru tog 3.11 sam pomislio onako na sekundu sta bi bilo kad bi bio zemljotres i nepunih sat vremena posle toga se desio... tako da verujem da sam ga predosetio...

Jedna moja drugarica 2008 godine, kad je bio zemljotres u Cacku, sanjala je zemljotres za vreme popodnevne dremke, probudila se i stavila jedan Nes 3 u 1 kad ono posle par minuta stvarno zemljotres...

Malo mi je to i previse slucajnosti

I to je moguće. Ljudi ga osećaju na različit način. Ti si to pomislio jer je tvoja podsvest registrovao bilo vibracijom iz zemlje ili vizuelno ili audističko opažanje koje su same sklopile u jednu šemu -predosećaj. :) Dobro je znati ali teže je kako se izbaviti na vreme.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #31 poslato: 04. Novembar 2010. u 22:48 »
Nikada neću zaboraviti pomračenje Sunca 1999 godine kada su se kokoške neprirodno ponašale pre pomračenja!  :o

Ha, smešno! A šta su radile kokoške?


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.574
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #32 poslato: 05. Novembar 2010. u 17:35 »
Ha, smešno! A šta su radile kokoške?
Uznemirile se i kao da su nešto izgubile, tako su se kretale ... a za vreme pomračenja otišle na spavanje!  :lmao:

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #33 poslato: 05. Novembar 2010. u 18:56 »
Uznemirile se i kao da su nešto izgubile, tako su se kretale ... a za vreme pomračenja otišle na spavanje!  :lmao:

He he, zato gledaju u Sunce a ne u sat. :rofl:

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #34 poslato: 20. Novembar 2010. u 21:16 »
Kako potresi utiču na ponašanje domaćih i divljih životinja

Zmije najavile zemljotres u Kraljevu

I. Kranjčević | 20. 11. 2010. - 20:00h | Foto: Reuters | Komentara: 0

Iako naučno nije dokazano, ljudi se prilikom svakog zemljotresa uveravaju u čudno ponašanje životinja. Primer iz Kraljeva govori da su dan pre zemljotresa zmije u dvorištu jedne kuće izašle na površinu, što je jedan meštanin prokomentarisao da će sigurno biti zemljotres. Kraljevčani navode da su psi lajali u noći neposredno pred zemljotres, kao i da su se druge životinje čudno ponašale.

Ipak, naučnici kažu da ovo ne spada u takozvano šesto čulo, već da životinje, jednostavno, osećaju slabije vibracije koje prethode svakom zemljotresu.


- Životinje zbog svojih razvijenijih i osetljivijih čula osete potrese koji prethode glavnom zemljotresu, koji ljudi osete. Ipak, teško da bismo mogli da se oslonimo na te reakcije kako bismo se, eventualno, na vreme sklonili i na taj način se spasli potresa. Životinje se, naprosto, uznemire od tih potresa i vibracija, svaka na svoj način. Pacovi, na primer, neposredno pre zemljotresa počnu da beže iz skloništa, ali reakcije imaju i psi i mačke i sve druge životinje, pa i ribe i ptice - kaže Bratislav Stanković, direktor Veterinarske ustanove Beograd.


Američka geološka služba navodi da postoje brojni podaci o tome da životinje mogu da predvide razorne zemljotrese i nekoliko dana unapred, mada još nema čvrstih dokaza za te tvrdnje. Pretpostavlja se da su životinje očuvale instinkte i sposobnosti koje su ljudi izgubili. Životinje koje žive u prirodi reaguju na elementarne nepogode tako što beže sa svojih staništa, dok domaće životinje uglavnom tu uznemirenost pokazuju učestalim i glasnim zvucima. Postoji nekoliko objašnjenja ove pojave, a jedno od njih je sluh, jer životinje reaguju na određenu frekvenciju vibracija. Jedno od objašnjenja, takođe nedokazano, jesu i atmosferska električna polja koja jače utiču na životinje nego na ljude. Dugotalasna elektromagnetna zračenja iz zemlje mogu se, takođe, smatrati mogućim fizičkim predznacima potresa.

 
Zabeležena neobična ponašanja
- Prvi podaci datiraju iz 373. godine pre nove ere, pet dana pre potresa kod grčkog mesta Helike kada su sve životinje; pacovi, zmije, lasice i crvi, pobegle iz grada
- U Bavarskoj 1910. godine pčele su napustile svoje košnice
- Pre potresa u Lisabonu 1755. godine iz rupa su izlazili crvi
- U furlanskom potresu 1976. godine insekti su se okupljali u rojevima
- Zavijanje pasa u koruškom zamku Trefen u Austriji 1690. godine spaslo je živote stanovnicima zamka
- Potres u Napulju 1851. godine najavile su svinje tako što su danima pre potresa ujedale jedna drugu; 1975. godine u Hajhengu mesec i po pre potresa pacovi su se pojavljivali u čoporima
- Žabe su bežale sa svojih staništa pred zemljotres u Akvili u Italiji 2008. godine


sa izvora: http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/218747/Zmije-najavile-zemljotres-u-Kraljevu

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #35 poslato: 06. Januar 2011. u 11:04 »
Ne znam gde drugde da proturim ovo, probacu ovde za pocetak pa me mozda neko ispravi..

Sta vi clanovi mislite, sta se dogodilo ili dogadja i sada pa su one onolike ptice prvo u Americi pa sad nedavno i u Svedskoj masovno uginule?

Kakva je to sila njih u maltene istoj sekundi sve poubijala u vazduhu..?

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #36 poslato: 06. Januar 2011. u 18:01 »
Ne znam gde drugde da proturim ovo, probacu ovde za pocetak pa me mozda neko ispravi..

Sta vi clanovi mislite, sta se dogodilo ili dogadja i sada pa su one onolike ptice prvo u Americi pa sad nedavno i u Svedskoj masovno uginule?

Kakva je to sila njih u maltene istoj sekundi sve poubijala u vazduhu..?

Ne samo ptice, nego i ribe i rakovi koji su uginuli u velikom broju širom sveta, što zaslužuje veliku pažnju. Sačekajmo malo da vidimo o čemu se radi.

Van mreže lightyear

  • Poruke: 1
  • Time loop
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #37 poslato: 17. Septembar 2012. u 00:41 »
Ja sam sanjao zemljotres 2 sata pre nego sto se desio u KV.Iako sam bio 250 km dalje od Kraljeva,ineresantno je da sam ziveo 5 godina na mestu gde su rekli da je bio epicentar.Inace od moje babe rodjena sestra je jednom osetila zemljotres pa je pocela da vice i da se hvata za glavu,istrcala je napolje i posle dva minuta bio je jak zemljotres u Rumuniji,a oni su naravno bili na granici pored Dunava.
Da dodam da sam 2 nedelje pre nego sto se desio zemljotres u Kraljevu razmisljao kako bi mogao da se desi imao sam taj osecaj.
Budi oprezan kada čitaš knjige o zdravlju.
Može se desiti da umreš zbog štamparske greške.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Predosećaji pre zemljotresa kod insekata, životinja i ljudi
« Odgovor #38 poslato: 17. Septembar 2012. u 01:40 »
 ^^
Jako zanimljivo i vise nego intresantno. . . Naravno da tvoj slucaj nije prvi i da su se ljudima sirom sveta desavale slicne neobicne(cesto neobjasnjive) stvari i dogadjaji ali svakako da su jako retki.

Uvek su me fascinirale ovakve stvari. . .