Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)  (Pročitano 97227 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #400 poslato: 18. Novembar 2010. u 21:13 »
NE-VE-RA :D (jel to u zaustavnom vremenu?)

Evo mojih rezultata :) Padavine moram popraviti i to je to. Kad sam stigao kući, pred prvu prognozu umoran od puta, imao svega 3 sata da odradim prognozu, a geografiju CG skoro ni ne poznajem, pa gledanje na mapi gde je koji grad... Teško je bilo... Sad mi je već dosta lakše, ali iskustva još treba ;)



Čestitke svima na fer i korektnoj borbi  :super:

A morao sam da te ubjeđujem da se prijaviš na takmičenje. Ono što je sigurno da na ovom takmičenju niko ne može ništa da izgubi.  :super: Vjerujem da su malo kome nagrade jedini motiv ovdje. Prije svega je zanimljivo ovo praćenje, druženje na forumu, i naravno sticanje novih znanja.

Meni nije bilo svejedno kad vidjeh da je u Nikšiću u 21h izmjereno 9.1°C, koliko mi je trebalo za bod danas. Ipak, sreća je ovoga puta bila na Gabesovoj strani. A kažu da sreća prati hrabre.  :smartass:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #401 poslato: 18. Novembar 2010. u 21:21 »
Nisam znao da li ću imati dovoljno vremena da se spremam, ali nađe se vremena, mada sam mnogo vremena potrošio na prognoze, ali zanimljivo je u svakom slučaju. Najviše zato što i pored svih modela, tačnu prognozu je vrlo teško odraditi.

A praćenje vremena četvrtkom i kretanje određenih parametara - LUDO :D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #402 poslato: 18. Novembar 2010. u 21:44 »
Evo Deja me podstako da i ja napravim isto..



Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #403 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:07 »
Đe ste ljudi :D
Čestitke svima.
Ja sam zadovoljan skroz rezultatima. Prvi ciklus mi je uvijek loše išao, tako da sam sad odličan!
Kapiten i vicekapiten sigurno spremaju neku dobru taktiku za drugi ciklus  ;)

Meni je žao što ne traje 4 ciklusa kao prije, ovako će se brzo završiti  :cry:



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #404 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:08 »
@dikile U prva 2 kola imam po bod više, kasnije smo izjednačeni ;)

Novi zadatak biće već sutra, tako da takmičenje završavamo do Božića (25.12) :D

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #405 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:12 »
Svaka cast svim nasima! Ovo je dokaz da ne moras biti profesionalni meteorolog da bi (vise nego) uspesno prognozirao vreme.Tacnije, ovo je toliko precizno da mi je muka... :D :D :D

Vremenom uvidjam da je posao profesionalnog meteorologa, mozda i malo izvan ove sfere.On jedino moze da se trudi da poboljsa modeliranje atmosfere, a uspesnost prognoziranja se ne krije u udzbenicima, vec u velikom iskustvu...
Jos jednom, cestitke svima! :D :D :D
Ovo je zrelo i kvalitetno razmisljanje!
Slažem se sa tobom. Tako je stanje u većini nauka!
Zato očekujem od Tebe Miloša I Pt Princa da jednog dana stvorite neki prestižni model koji bi zajebao i ecmwf i gfs i nmm i wrf i sve ostale  :cheers:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #406 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:13 »
Evo moje statistike za prvi ciklus. Sa tabelama se slabije snalazim. :)

Tmax: 9/15
Padavine: 10/15
Vjetar: 5/5
Tmin 4/5
Snijeg: 4/5

Ulcinj: 4/4
Bar: 3/4
Podgorica: 3/4
Herceg Novi: 2/4
Nikšić: 2/4
Kolašin: 1/4
Žabljak: 3/4
Pljevlja 1/2

Popravio sam prognozu Tmin u odnosu na prethodna takmičenja, ali se ne mogu pohvaliti osvojenim poenima na Tmax. Moram na taj parametar da obratim malo više pažnje u narednom ciklusu.
Primjećujem da mi bolje leže gradovi na jugu, a s obzirom odakle sam, nije ništa čudno. :)

Novi zadatak biće već sutra, tako da takmičenje završavamo do Božića (25.12) :D

Taman da istog dana proslavim rođendan i kraj takmičenja. Valjda ću imati razloga za slavlje.  :smartass:

P.S. Sad vidim da sam osvojio 25evra koje sam bio potpuno previdio. Eto prilike da častim društvo sjutra. :D
http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=444.msg13076#new


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #407 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:36 »
Pozajmi sjutra 25 eur  na 2 godine dok stignu te pare   :lmao:

Kakvi smo bre, pola para odnijela naša ekipa ;D
Miloš i ja se nismo mogli dogovorit, pa će mo podijeliti po 25 eur  8)
(znate kako kazu:  Oćemo li bratski ili po pola ? :rofl:  Nemoj kumim te bogom bratski, nego po pola  :rofl:)


Ih, sad kad si rekao da ti je rođendan 25-og, onda te moramo puštit Gabes i Ja   :lmao:  :lmao:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #408 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:39 »
Ih, sad kad si rekao da ti je rođendan 25-og, onda te moramo puštit Gabes i Ja   :lmao:  :lmao:

Ma ne bojim se ja vas, sa vama bih to prvo mjesto podijelio, onako bratski ili po pola. Šta ćemo ako se umiješa neko iz drugog plana, npr. Delibal ili Bumbar, Tom, ima tu još kandidata koji nisu članovi našeg foruma... :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #409 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:47 »
Moram da ispričam najaču anegtotu!

Okupili se 5-6 popova a imali samo 1 bocu vina na raspolaganju.
I ovaj prvi potegne dobro iz boce i skine pola nje.. i čitav se strese, pa kaže: ''Uh, bogame je jako, trebalo bi ga malo razvodnjit ''  A drugi pop odgovara: Daj prvo da se i mi nakostriješimo jednom pa ćemo ga onda razblažit"    :lmao:  :lmao:  :rofl:

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #410 poslato: 18. Novembar 2010. u 22:48 »
Ma ne bojim se ja vas, sa vama bih to prvo mjesto podijelio, onako bratski ili po pola. Šta ćemo ako se umiješa neko iz drugog plana, npr. Delibal ili Bumbar, Tom, ima tu još kandidata koji nisu članovi našeg foruma... :)
Mislim da su najopasniji
Delibal, Kraketau i Bumbar!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #411 poslato: 18. Novembar 2010. u 23:05 »
Moram da ispričam najaču anegtotu!

Okupili se 5-6 popova a imali samo 1 bocu vina na raspolaganju.
I ovaj prvi potegne dobro iz boce i skine pola nje.. i čitav se strese, pa kaže: ''Uh, bogame je jako, trebalo bi ga malo razvodnjit ''  A drugi pop odgovara: Daj prvo da se i mi nakostriješimo jednom pa ćemo ga onda razblažit"    :lmao:  :lmao:  :rofl:
Jaoo nasmejo sam se...:):):) Ima da probudim celu kucu!:):)


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #412 poslato: 19. Novembar 2010. u 09:50 »
Svaka cast svim nasima! Ovo je dokaz da ne moras biti profesionalni meteorolog da bi (vise nego) uspesno prognozirao vreme.Tacnije, ovo je toliko precizno da mi je muka... :D :D :D

Vremenom uvidjam da je posao profesionalnog meteorologa, mozda i malo izvan ove sfere.On jedino moze da se trudi da poboljsa modeliranje atmosfere, a uspesnost prognoziranja se ne krije u udzbenicima, vec u velikom iskustvu...
Jos jednom, cestitke svima! :D :D :D

Kolege su ti se zahvalile, a i od mene (najgoreg u SMu) takođe skromno 'hvala'.
Tačno je sve što si rekao, ali to nije sve. Usuđujem se da te dopunim tvrdnjom koju je i Miloš izneo u nekim od svojih ranijih postova (ili možda Transmat, ne sećam se, ne mogu da nađem taj post) da je potrebno imati i sreće za ovoliku preciznost.
Time ne opravdavam svoj skromniji rezultat. Naprotiv! Ja se nešto i ne trudim, već statiram i družim se. I drago mi je da ste sjajni prognozeri. Nadam se da će Miloš biti i sjajni prognostičar (uočite razliku u terminu ;)).

Zato očekujem od Tebe Miloša I Pt Princa da jednog dana stvorite neki prestižni model koji bi zajebao i ecmwf i gfs i nmm i wrf i sve ostale  :cheers:

Lepo, Transmat... Moj meteorološki fokus je daleko od prognoze. U nju se razumem dovoljno, koliko meni treba. Razumeću se još i više kada položim Analizu i prognozu vremena. Moj meteo fokus je na drugim stvarima koje nemaju direktne veze sa prognozom vremena, a to je analiza uticaja raznih (skrivenih i neskrivenih) zezancija na pokazivanje meteoroloških instrumenata (samim tim i razumevanje tih sitnarija), praćenje kvaliteta rada stanica, a konačno i klimatologija (za koju smatram da je kod nas stala na nivou od pre nekoliko decenija, a u svetu se zloupotrebljava umesto da se razvija). Neka Genčić i Miloš cepaju prognostičke modele, a ja ću ostati na nekim drugim modelčićima (neke sam i kreirao i objavio, sa sve rezultatima primene)sa kojima se igram.

Što se tiče mog učešća na takmičenju, zadovoljan sam, iako sam u donjem delu tabele. Ipak, isto toliko bodova ima i MKD-Š, koji je jedini profesionalni meteorolog, štaviše, bavi se prognostičkim modelima u HMZ CG, pa je pun znanja. Žao mi je što su mu rezultati daleko od onih koje je postizao u ranijim takmičenjima, ali dokaz da nije sve u modelima jesu Delibal i Bumbar, koji rade zvanične prognoze, te osim izlaza iz modela ugrađuju i svoje osećaje za vreme, iskustvom stečene. Ove činjenice su samo dokaz koliko je ovo takmičenje ravnopravnih i jednakih po znanju i iskustvu.

Moje čestitke svima, naročito Gabeszu koji je osvojio prvi ciklus, ali i Deji koji je 'naseo' na nagovor i nije se pokajao. Čestitke i Milošu, iako sam ga očekivao na tom mestu na tabeli.
Čestitke i Bocetu, koji radi u (emotivno) drugačijim uslovima (korenita promena se oseća, prepoznajem je - znate na šta mislim).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #413 poslato: 23. Novembar 2010. u 11:45 »
Susnežica na Žabljaku, koliko će snega pasti do četvrtka ujutru? :)

Ostale parametre znate, Herceg Novi, Podgorica i Pljevlja...

EDIT: kakav sam brzić, otvaram temu za drugi ciklus...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Četvrto otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #414 poslato: 23. Novembar 2010. u 14:10 »
 ^^
Moderatori, eto posla!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...