Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2011.  (Pročitano 85221 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #80 poslato: 15. Novembar 2011. u 21:41 »
Taj RHMZ je 21 nov najavljivao prve snežne padavine a sada sve to odložio na 27
Tesko je predvideti tacan datum padavina tri nedelje ranije, ono sto su oni hteli da kazu tada jeste da se padavine ocekuju u trecoj dekadi novembra(do tada suvo) a  koji ce to dan tacno biti i u kom obliku ce biti padavine to apsolutno niko ne moze da zna.
Predvidjali su novembar bez visokih temperatura sto se i dogadja, umerene mrazeve nisu predvideli ali na to utice mnogo faktora.

Pogledajte večerašnji EC šta crta,apsolutno ništa na vidiku!
Nije problem vecerasnji EC jer padavina nema na vidiku ni kod drugih modela vec dugo,dugo....

Da je novembar topao kao neki prethodni i da tmax ide do 20C svi bi kukali kako je to strasno, kako tako toplo vreme nije normalno, itd... a sada kada imamo u novembru pravu zimsku uvertiru, veoma niske temperature i magle opet se puno zalimo i ne odgovara nam!
Nemoj samo da neko kaze kako mu fali kisa u novembru na par stepeni iznad nule?!

I sta ako se dominacija ovako visokog vazdusnog pritiska nastavi sledeca dva meseca pa tamo negde do februara nakupimo svega par cm sneznih padavina, ne bi to bilo prvi put!
Vreme je takvo kako jeste mi mu tu ne mozemo nista...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #81 poslato: 15. Novembar 2011. u 22:00 »
Za mene je ovaj novembar katastrofa kao i nekoliko predhodnih ali tako sam i ochekivao,jel realno sam pod utiskom da se klima malo promenila kod mene....

Nije bitno nek kod mene u novembru pada kisha,pa onda i sneg  pa da se otopi pa sunce, pa o5 da napada 10 15  cm i tako da bude zanimljivo i da imam utisak da je zima vec pochela,i kod mene bi se to topilo ali na Goliji bi to vec bio veliki sneg kao shto je i normalno bilo kad sam bio klinac kad odem tamo u decembru..... uvek vishe od pola metra,pa i od metar ne preterujem... za zimski raspust tek bude savrshena idila....

Bre novembar bi trebao da bude mesec sa najvishe padavina... ali o5 ja mislim da je ovo naishao period od par godina vratice se to na staro,nadam se tako da necu mnogo da kukam :D

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #82 poslato: 16. Novembar 2011. u 00:59 »
gencic jel anticiklon ima snagu da recimo bude aktivan mesec dana? koje je najduze trajanje jednog anticiklona?!

Koliko je tacno najduze trajanje anticiklona nad nekim podrucjem, ne znam precizno. U principu, anticikloni koji su u vezi sa blokirajucim situacijom i koji su izrazito razvijeni i po visini, mogu da se odrzavaju kvazistacionarni i po mesec dana.

Za mene je ovaj novembar katastrofa kao i nekoliko predhodnih ali tako sam i ochekivao,jel realno sam pod utiskom da se klima malo promenila kod mene....


Za tako nesto ti treba bar 30 godina, da bi rekao : klima se promenila. Sve ostalo mogu da budu i male fluktuacije, koje su za pojam klime nebitne.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #83 poslato: 16. Novembar 2011. u 01:09 »
 ^^

Ok. Hvala na struchnom tumachenju :) Da ne greshim vishe....  :-X  :D

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #84 poslato: 16. Novembar 2011. u 01:20 »
^^

Ako radimo po svom slobodnom secanju koje je selektivno, mozemo da dodjemo u zabludu vrlo lako. Zato ima neko ko sve zapisuje. :D

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #85 poslato: 16. Novembar 2011. u 10:57 »
Predvidjali su novembar bez visokih temperatura sto se i dogadja, umerene mrazeve nisu predvideli ali na to utice mnogo faktora.
Ja nisam ništa ni rekao za temperature već za padavine koje su prvo predvideli za jedan pa odložili za drugi period zbog toga im ne verujem,i meni ta karta na kojoj su oni nacrtali pahulje ništa ne znače,sneg ću očekivati onda kada ga vidim na kartama modela a do tada...  :zzz:

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #86 poslato: 17. Novembar 2011. u 00:44 »
gfs je naravno okrenuo pricu...Anticikona u nedogled, a ecmwf je preslikan... :oboze: Ovaj razvoj vremenskih uslova itekako podseca na jesen/zimu 2006/2007 godine...Ako se bude ovako nastavilo lako moze da se ponovi blaga zima iz 2006 kada nismo videli nista od snega...

« Poslednja izmena: 17. Novembar 2011. u 01:43 dikile »

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #87 poslato: 17. Novembar 2011. u 01:43 »
gfs je naravno okrenuo pricu...Anticikona u nedogled, a ecmwf je preslikan... :oboze: Ovaj razvoj vremenskih uslova itekako podseca na jesen/zimu 2006/2007 godine...Ako se bude ovako nastavilo lako moze da se ponovi blaga zima iz 2006 kada nismo videli nista od snega...



Pa podseca ali nije bas tako oktobar, novembar i decembar te godine su bili sa temperaturama iznad proseka. Ove godine oktobar ispod, a i novembar je za prvih petnaest dana takodje ispod proseka.

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #88 poslato: 17. Novembar 2011. u 13:44 »
110% sam sigurna da se nece ponoviti zima 2006/2007, vidjet cete :deda: Ali kakva ce biti to cemo jos pricekati
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #89 poslato: 17. Novembar 2011. u 14:42 »
Dugo nismo imali veoma sušan i hladan novembar kao ove godine , ali to ništa ne znači da će biti hladna zima i da će decembar biti hladan! kako stvari stoje biće ovo veoma sušan novembar padavina nema na vidiku! ako tako bude neki delovi Srbije ovog novembra neće imati ni kap kiše!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #90 poslato: 17. Novembar 2011. u 15:07 »
Pa podseca ali nije bas tako oktobar, novembar i decembar te godine su bili sa temperaturama iznad proseka. Ove godine oktobar ispod, a i novembar je za prvih petnaest dana takodje ispod proseka.
Bas tako, ova jesen tj. oktobar i novembar su hladniji od proseka sto nije bio slucaj te 2006. godine, a mislim da to nema nikakve veze s tim kakva ce biti zima.
Moje misljenje je da zime u sledecoj deceniji nece biti tople i da se tesko mogu ponoviti zime s pocetka ovog veka.

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #91 poslato: 17. Novembar 2011. u 20:36 »
Ovaj,novembar bar do sada zaista je susan,ali kao sto je napomenuo i Darko dugo vreme ni smo imali ovako susan novembar,ali eto sada imamo.Na kartama modela ne vidim neke znacajne padavine na vidiku :( .


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #92 poslato: 18. Novembar 2011. u 17:39 »
12Z GFS kaže za 7 dana povoljan upad ciklona sa severozapada,stvaranje sekundarke u južnom Jadranu i dovoljno hladnoće za sneg ( i to obilniji).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #93 poslato: 18. Novembar 2011. u 18:10 »
12Z GFS kaže za 7 dana povoljan upad ciklona sa severozapada,stvaranje sekundarke u južnom Jadranu i dovoljno hladnoće za sneg ( i to obilniji).
Tacno tako Kimi,samo kad bi se ovo ostvarilo bice dobro :) ,kada sam pogledao GFS12z bas sam se izradovao videcemo sta cu kazu sledeci izlazi.

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #94 poslato: 18. Novembar 2011. u 18:22 »
Da li to pokazuje ova slika ?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #95 poslato: 18. Novembar 2011. u 19:48 »
^^ ^^ Jeste Kiraj,to je to.

EC 12Z crta zanimljiv visinki ciklon sa severoistoka :o ....ako bude malo značajnijih padavina možda bi moglo biti makar susnežice i u nižim predelima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #96 poslato: 18. Novembar 2011. u 21:29 »
12Z GFS kaže za 7 dana povoljan upad ciklona sa severozapada,stvaranje sekundarke u južnom Jadranu i dovoljno hladnoće za sneg ( i to obilniji).
12z ec je skorz drugaciji za naredni vikend...Crtaju se temperature iznad 10C...Ko zna sta ce tu biti... :neznam:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #97 poslato: 19. Novembar 2011. u 08:33 »
EC i dalje daje visinski ciklon tamo  u sredu i cetvrtak :)

EDIT:Na Yr.no crta 10-ak mm padavina uz temperaturu u cetvrtak od samo +3°C..eto mozda prilike za prvu pojavu susnezice i u nizim predelima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #98 poslato: 19. Novembar 2011. u 22:14 »
Izgleda da je moguća neka kišica 25 novembra a na planinama snegić? ali slabe će to biti padavine!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #99 poslato: 20. Novembar 2011. u 16:58 »
Prelistavajuci dnevnu stampu naleteo sam na jednu prognozu u Kuriru. Oni navodno prenose prognozu RHMZ-a za sledecih nedelju dana i tu nema nista cudno ali onda u poslednjoj recenice daju komentar da ce narednih dana temperatura biti iznad proseka i da ce se kretati  od 14 do 18C stepeni  :?: :!:
Ne znam odakle im ovo....

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/u-utorak-stize-sneg-150870.php