Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Računanje nadmorske visine  (Pročitano 39236 puta)

Van mreže mrw

  • Poruke: 3
Računanje nadmorske visine
« poslato: 29. April 2012. u 07:30 »
Pozdrav svima!


Iz hobija se bavim elektronikom i proteklih dana našao sam senzor koji meri pritisak u rasponu od 90 do 115 kPa.
Interesuje me način na koji se izračunava nadmorska visina preko pritiska.
Pritisak se u toku dana menja, ali nadmorska visina ostaje te da li bi mogao da posluži podatak merne stanice sa obližnjeg aerodroma - dostupni su QNH i nadmorska visina piste?

 :sos:
Hvala najlepše

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #1 poslato: 29. April 2012. u 11:38 »
Nadmorska visina se može izračunati na osnovu pritiska na toj visini korišćenjem poznate jednačine hidrostatike (dp/dz=-ρg), ali je pritom potrebno znati i gustinu atmosfere. A gustina se mijenja sa vremenom.
Ukoliko imamo podatak o pritisku sa neke stanice, a da ne znamo nadmorsku visinu, mislim da ne postoji način da se samo na osnovu toga podatka odredi nadmorska visina. Može samo približno, ako znamo npr. da je na nivou mora srednji pritisak 1013mb, na 500mnv 950mb, na 1000mnv 900mb, na 1500mnv 850mb...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mrw

  • Poruke: 3
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #2 poslato: 29. April 2012. u 11:53 »
Hvala ti Milosh-e na odgovoru.

Ne stojim najbolje sa fizikom, pa će možda ovo što pitam zvučati jako loše - da li je moguće da se iskoriste QNH i nadmorska visina obližnjeg aerodroma i pritisak izmeren kod mene kako bi dobio moju nadmorsku visinu?
Malopre sam se čuo sa drugarom koji živi nešto dalje od mene na Karaburmi, ima neki džepni Canyon barometar i on mu ispisuje 1008.7 mbar i 85m nadmorske visine, a njegova kuća se nalazi na 120 m nmv?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #3 poslato: 29. April 2012. u 14:38 »

Naime:       dp/dz = - g * rho,    a s druge strane jednacina stanja,    p = rho * R * T       =>  rho = p/ (R*T) =>

                                   dp/dz = - g*p/(R*T)    i sad samo razdvojimo promenljive,

                                  dp/p = (-g/ (R*T)) dz i ako se uzme jedna prilicno gruba pretpostavka, da se temperatura ne menja sa visinom iznad jedne tacke, mozemo da integralimo. Dobijamo barometarsku visinsku formulu:

    p = p0 * exp{-g*z/ (R* Ts)},  a ako hocemo da nadjemo visinu na kojoj imamo neki pritisak:

    ln (p/p0) = - g*z/R*Ts     =>      z = [R*Ts*ln (p0/p)] / g

E sad, iz toga se zakljucuje da nam za podatak o visini treba: Ts, p , p0
Najveci problem u celoj prici je temperatura, tj. u ovom slucaju srednja temperatura sloja, jer smo morali da uzmemo jednu temperaturu koja bi bila konstantna u celom sloju, pa je to upravo ona koja je reprezentativna po celoj visini, dakle Ts. Dalje, p predstavlja pritisak na tom mestu na kom se nalazimo i to imamo od barometra, a p0 je pritisak koji je na nivou mora (ako se nalazimo na zemlji , onda je to prakticno pritisak koji je ispod zemlje, sto je malo bezveze, pa se onda uzme neka klimatoloska normala ili sta ti ja znam ).
Dakle, za veliku tacnost u metar, ne verujem da moze da se postigne obicnim dzepnim napravama, jer kao sto vidis, u slucaju Karabume imamo gresku od 35m.

Primer primene jednacine za Z:

    Uzmimo da je pritisak dobijen barometrom na nekoj visini z , p = 999 mb, a da pri tom znamo da je pritisak na nivou mora, p0=1013.25mb.(klimatoloske normala za Bg i za nivo mora redom). Takodje uzmimo da je temperatura 12C, tj. T = 285K, g= 9.81 m/s**2 ubrzanje Zemljine teze za 45 stepeni sirine i R = 287.04 J / kg K, gasna konstanta za suv vazduh, ubacivanjem u izraz, dobija se.

     z= [(0.01416 * 287.04 * 285)  / 9.81] m = 118 m

 , sto je prilicno blizu nadmorske visine stanice Karadjordjev park.

 Uzgred, sta je QNH?

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #4 poslato: 03. Maj 2012. u 03:39 »
U neki sluzbama se i dan danas koriste telegrafske skracenice i Q kodovi.

Evo malo pojasnjenje u vezi visina u avijaciji.

Vertikalna pozicija aviona je ustvari, visina na kojoj se avion nalazi u određenom trenutku, a visina leta aviona je vertikalno rastojanje aviona od ravni (nivoa) koja je uzeta kao osnov za merenje visine. S obzirom da položaj ravni od koje se meri visina može biti različit, visinu možemo definirati na jedan od slijedećih načina:

Nadmorska visina (E – Elevation) je vertikalno rastojanje neke tačke ili nivoa na zemlji u odnosu na srednji morski nivo (MSL) - QNH pritisak,

Relativna visina (H – Hight) je vertikalno rastojanje neke tačke ili nivoa u odnosu na određenu referentnu ravan (npr. nivo aerodroma) – QFE pritisak,

Apsolutna visina (A – Altitude) je vertikalno rastojanje tačke, nivoa ili predmeta koji se podrazumijeva da je tačka u odnosu na srednji nivo mora (MSL) – QNH pritisak,

Nivo leta (FL – Flight Level) su površine konstantnog atmosferskog pritiska u odnosu na određeni osnovni pritisak od 1013,2 mb (QNE pritisak) međusobno razdvojenim u diskretnim intervalima pritiska od 18 mb (18 mb = 500 ft=152,4 m).

Vise se ne koristi jedinica milibar nego hekto Paskal (hPa) gdje je 1 milibar isto sto i 1 hPa

... QNH
storm spotter/chaser

Van mreže mrw

  • Poruke: 3
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #5 poslato: 11. Maj 2012. u 11:45 »
gencic hvala na odgovoru!
Kao što je Mili-CQ napisao QNH je visina u odnosu na srednji nivo mora.

Pozdrav

Van mreže rajkic

  • Poruke: 3
Odg: Računanje nadmorske visine
« Odgovor #6 poslato: 02. Februar 2014. u 17:19 »
Sa koje tacke ,u naseljenom mestu se meri nadmorska visina?