Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48093 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #60 poslato: 22. Januar 2014. u 12:29 »
Lepo je videti da je tema Januar 2014. zazivela.  :) A još lepše je videti najnoviji GFS. Kao što Kimi reče, cikloni (nakon ovog prvog koji će uticati na nas) su po GFS 6z južnije pa ne moramo da brinemo da će nam se uvući topliji vazduh na prednjoj strani ciklona. Juče uveče je to dosta lošije izgledalo, pogotovo prema GFS-u.

Ovaj dan je definitivno doneo pozitivne promene u modelima.  :)

I da, najzad je došao period da sa uživanjem pratimo karte.  8)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #61 poslato: 22. Januar 2014. u 12:30 »
Ja ću biti zadovoljan i sa 5cm snežnog pokrivača. Kad vidim jako severoistočno strujanje nisam bas siguran kako će sve da ispadne. Govorim o mom kraju.  :-\

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #62 poslato: 22. Januar 2014. u 12:39 »
Ovo je ono od čega se Dikile boji.Vetar jeste da u prizemlju okreće na severni ujutru i prepodne,ali sve do večeri na 850Hpa ima istočni smer na istoku zemlje:

Situacija koju smo imali i kod novembarskog snega,u isto vreme ovde i na visini severac:






NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #63 poslato: 22. Januar 2014. u 12:41 »
Kako ja volim jadranske ciklone kakvu nudi GFS u 6Z :D Komentarisao sa sa Gabeszom, nećemo mi biti ništa pametniji ni u petak, ciklon šeta 100-200km, a to znači jako puno što se ti hladnoće, a na kraju krajeva i količine padavina. Videćemo.


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #64 poslato: 22. Januar 2014. u 12:42 »
@ Deni

Po EC-u, Skopje ce bas dobiti dobre padavine, putanja odgovara Skopju, bas je steta za temperaturu!! :( :( :(

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #65 poslato: 22. Januar 2014. u 12:42 »
Da li bas uvek mora biti da najjace padavine budu za vreme kosavskog strujanja, a kada se uspostavi severno strujanje padavine slabe i dolazi do prestanka padavina, tako da u tom slucaju mi uvek izvisimo.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #66 poslato: 22. Januar 2014. u 13:05 »
Poslednji GFS 06Z je uveo neke nove varijante Padavine neće dugo trajati ako bude ovako. Glavnina padavina će biti u prvom delu subote. Ako bude ovako jakog istočnog strujanja onda pomoravlje  a i južni deo Timočke krajine oko Knjaževca neće dobiti puno padavina u obliku snega. Ali do petka ima još puno vremena da se modeli domisle oko scenarija. Znamo svi koliko je to teško prognozirati u ovakvim slučajevima. Na duže staze ovakav raspored sistema garantuje da hladan vazduh bude iznad naših krajeva duže vreme.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #67 poslato: 22. Januar 2014. u 17:47 »
Modeli još spustili temperaturu za subotu i nedelju pa će većina padavina za sada biti u obliku snega. :zima1

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #68 poslato: 22. Januar 2014. u 17:56 »
Meni se GFS uopste ne svidja, bar za moj kraj. Na visini temperatura je dobra, medjutim na 2m je u plusu za vreme najjacih padavina, tek kasnije ide u minus.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #69 poslato: 22. Januar 2014. u 17:57 »
GFS 12Z losiji za Beograd i sever Srbije, opet dosta vecu porciju dobija Hrvatska i Bosna. Cekamo kontrolni GFS i EC da vidimo sta ce oni da kazu. Ima jos nade da se to popravi ali ja nisam optimista.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #70 poslato: 22. Januar 2014. u 19:19 »
Polako sa zaključcima u vezi snega u Hrvatskoj.  ;) Tamo postoje veliki problemi sa fenskim efektom - koji bi uslovio graničnu situaciju (ili čak i izostanak padavina na zagrebačkom području). Dakle, karte za tamošnje predele mogu da crtaju šta hoće, ali se one na pravilan način moraju tumačiti. Ono od prošle godine je bio ekstrem, a i Beograd ima uvek veće šanse da dobije sneg od većine tamošnjih krajeva (govorim uopšteno, ne za ovu situaciju).

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #71 poslato: 22. Januar 2014. u 20:12 »
Kontrolni GFS 12z koliko mi se cini dosta bolji od glavnog izlaza, a EC i dalje siromasan sa padavinama. Videcemo sta ce se dalje desavati polako ulazimo u 48 sati do pocetka delovanja ciklona Gordana.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #72 poslato: 22. Januar 2014. u 20:29 »
Sto se tice ovih pomeranja i izmena kod modela nista strasno jer je to sasvim uobicajeno za jedan ovakav ciklon. To ce se jos menjati i mozda do pocetka padavina necemo znati sta ce ko i koliko dobiti.
EC nesto manje padavina ali vise nego jutros. Kao sto sam rekao on ce te padavine sigurno jos povecavati.
I jos nesto, EC za predele juzno od BG-a veoma dobar, skoro sve padavine u obliku snega na negativnoj temperaturi.
Ja se i dalje nadam da cu dobiti 5+cm snega od padavina petak na subotu, sasvim realno.

GFS za moj grad. Ne bih se bas slozio s njim sto se temperature tice, mislim da ce preci u minus dosta ranije.


Polako sa zaključcima u vezi snega u Hrvatskoj.
Puno padavina ce tu biti na pozitivnoj temperaturi, ne vidim nista posebno u prognozi za te predele.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #73 poslato: 22. Januar 2014. u 20:30 »
Meteogram našeg WRF-NMM-a.Interesantno je da on kao i EC,ne vidi okretanja vetra na severne smerove u subotu prepodne (kao što to nudi GFS).

Padavinski onako slabašno,mada bi bilo tu verovatno padavina sve do kraja dana.Zato hladnoće ne fali:

15-ak cm bi po meni bilo taman,mislim da ima dosta velikih šansi za takvo nešto.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #74 poslato: 22. Januar 2014. u 20:38 »
Ciklon najmanje 5 cm kod nas,tako je!Samo da ne ode na kisurinu.U nadi je spas! :-*
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #75 poslato: 22. Januar 2014. u 20:48 »
X puta vidjena situacija pri ovakvim strujanjima i polozaju ciklona. Padavinska rupa u Pomoravlju i Podunavlju, a svuda okolo sneg:



Uz ovakav vetar bice to prava ledara i samo provejavanje snega ovde. Jak do olujni istocni vetar na istoku zemlje i u Pomoravlju:



« Poslednja izmena: 22. Januar 2014. u 21:02 sale pn »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #76 poslato: 22. Januar 2014. u 20:55 »
WRF-NMM los za Vojvodinu sto se tice snega ali i pun nelogicnosti kao na primer da ce u petak na subotu hladnije biti u centralnim predelima nego u Vojvodini.
Ono sto je meni posebno privuklo paznju je cak 20mm za Suboticu ali vecina u obliku kise.

Jos ce tu svasta biti...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #77 poslato: 22. Januar 2014. u 21:02 »
WRF-NMM los za Vojvodinu sto se tice snega ali i pun nelogicnosti kao na primer da ce u petak na subotu hladnije biti u centralnim predelima nego u Vojvodini.


O tome smo diskutovali kolega Gabesz i ja.Jedino objašnjenje mogu biti visoki Karpati.Naše planine na istoku Srbije u sklopu Karpata u ovoj situciji su sitna prepreka i hladan vazduh se bez problema razlije preko njih.

Ista fora će biti i za Bugarsku ako pogledate karte,prepreka je Stara Planina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #78 poslato: 22. Januar 2014. u 21:16 »
Nažalost problem sa temperaturom u Vojvodini GFS je crtao već više puta, kao i sada. Današnji 06Z je bio mnogo bolji i davao je negativne temperature u celoj Srbiji za vreme padavina. Iskreno se nadam u promene na bolje u narednim izlazima. Ipak moram i ja primetiti da je malo nelogično da Beograd u subotu ima 3 stepena nižu temperaturu od Novog Sada.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #79 poslato: 22. Januar 2014. u 21:18 »
Jos to nije ušlo u 48h,stepen dva ispod da ode Tc i eto dobrog snega na severu ;) po Wtf nmm najgore bi prošao Vrsac i okolina,ali ima tu jos vremena da se jos malo pozitivnije sklope kockice i svi dobiju bar po 5 do10 cm snega ;)