Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Put za Foču preko Javora i Romanije  (Pročitano 26550 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Put za Foču preko Javora i Romanije
« poslato: 14. Decembar 2015. u 12:34 »
Pozdrav drugari!

Hteo bih s vama da podelim utiske i slike puta na kojem sam bio u subotu (12.12.2015.). Išli smo za Foču u Republici Srpskoj. Razlog za taj put nije baš veseo, baka mi je tamo u bolnici,
ali je put sam po sebi bio pravi dozivljaj. Išli smo kolima i istog dana se vratili nazad, prešli smo oko 790 km a putovali zajedno s kratkim pauzama i posetom od sat vremena oko 18 sati.

Tok puta je bio sledeći: Beograd, autoput za Šid-Zagreb do isključenja za Rumu, Šabac, put za Loznicu, granični prelaz Trbušnica (nešto severnije od Loznice), Trčić (u R.Srpskoj, tu smo
morali da svratimo i ka Foči i nazad da dođemo po tetku :D), Zvornik, Konjevići, Milići, Vlasenica, Han Pijesak, Sokolac, Rogatica, Goražde, Foča, povratak: Goražde, Višegrad, Mokra Gora,
Kremna, Tara, Bajina Bašta, Ljubovija, Mali Zvornik, Tršić, granični prelaz Trbušnica, Šabac, autoput, Beograd.
Sve u svemu prošli smo dobar deo Republike Srpske, obišli praktično čitavu  Drinu, 4 puta presli granične prelaze i videli čitavu zapadnu granicu Srbije.



Opisivanje etapa puta bi bilo predugačko, pa ću u kratkim crtama. Gusta magla nas je pratila do polovine puta Šabac-Loznica, a nakon Šapca je bilo i mraza. Od polovine puta ka Loznici
dalje nas prati sunčano vreme. Tmurno vreme uz niske oblake nas zatim ponovo prati od isključenja za Konjeviće i Miliće sve do Vlasenice gde ponovo izlazimo na vedrinu. S obzirom da nisam
stigao da proučim put i nadmorsku visinu po kojoj ćemo voziti sneg mi nije bio ni na kraj pameti. Ali u Vlasenici koja je na oko 600 m nadmorske visine u hladovini se pored mraza pojavljuju
i tragovi snega. Sledi veliki uspon na planinu Javor, tako da smo na vrhu uspona dostigli visinu od 1202 m. Pri penjanju na Javor prelep pogled, predivan, vrhovi brda i planina okupani
suncem, a podnožja i doline zarobljenja u magli. S porastom visine sve je više snega i to i na osunčanim stranama, da bi već od 1000 m visine počeo kompaktan snežni pokrivač.
Od uspona na Javor pa do polovine puta za Sokolac vozimo na 1000+ metara nadmorske visine pa uživamo u zimskoj idili. Sunčano vreme, smenjivanje četinarskih šuma i dugih poljana prekrivenih snegom- prelepo.





















Nešto pre Sokolca se spuštamo ispod 1000 m nadmorske visine i odmah ulazimo u maglu. Snežni pokrivac više nije kompaktan i sada je on vise u tragovima a rastinje je prekriveno debelim slojem inja.

















Po takvim uslovima vozimo sve do pred mesto Rogatica gde izlazimo iz zone mržnjenja koja je na oko 700 metara nadm. visine. U daljem delu puta vozimo pod niskom oblacnošću dok se bele šume uocavaju na vrhovima brda i planina.





Drina u Foči



Pri polasku nazad iz Foče, ubrzo nas hvata mrak pa više ne mogu da slikam. I u povratku nas je pratilo tmurno vreme. Izmedju Mokre Gore i Kremne na visini od oko 800 m visine na kratko ulazimo u pojas magle i ponovo se javlja sneg uglavnom u tragovima.
Na Tari najviša tačka koju dostižemo je oko 1120 m nadmorske visine. Od Kremne nas je pratilo vedro vreme, na nebu se vidi bezbroj zvezdica. Vozimo kroz četinarske šume prema Bajinoj Bašti. I na Tari iznad 900 m ima snega ali znatno manje nego na Romaniji.
Od Ljubovije pa sve do Beograda nas je ponovo pratila gusta magla.
Eto, kad već neće biti snega u Beogradu ko zna do kada makar sam uživao gledajući ga na ovom putu. Međutim, nije samo sneg bio aktrakcija, čitavim putem je priroda predivna! Takođe
sam se oduševio što smo videli most u Višegradu i to noću. Nije ni ovo uktratko ali kraće nisam mogao. :D Nadam se da će vam se dopasti sličice.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #1 poslato: 14. Decembar 2015. u 13:30 »
Ne zna se koja je lepsa slika skomi :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #2 poslato: 14. Decembar 2015. u 15:05 »
Fantazija od reportaže !Bravo kolega :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #3 poslato: 14. Decembar 2015. u 16:18 »
Prelepe su slike skomi, vidi se da si uživao pa makar malo kad nas neće ona "prava" zima u nižim predelima.  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #4 poslato: 14. Decembar 2015. u 17:19 »
Прелепе слике Шкоми, рај за очи! :super: Посебно ми се свиђа 3 слика одоздо, где се јасно види докле је граница са мразом и ињем, као да је неко посолио дрвеће одозго. :)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #5 poslato: 14. Decembar 2015. u 18:45 »
Odlična reportaža, svaka čast :super:

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #6 poslato: 14. Decembar 2015. u 20:36 »
Lepi predeli.Odlicne slike Skomi!  :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #7 poslato: 15. Decembar 2015. u 09:33 »
Hvala mnogo kolege!  :-*
Da, to je i meni bilo zanimljivo Joco, dobro si opisao :D, kao lenjirom povucena linija, koliko svaki metar visine znaci u tim situacijama.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #8 poslato: 15. Decembar 2015. u 13:40 »
Prelepe slike!
Bravo  :super:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #9 poslato: 15. Decembar 2015. u 19:12 »
Bravo @ skomimaster, super je zaista!!

Znam dobro taj put, prolazio sam ga u razlicitim uslovima, odmah prepoznah ovu krivinu veliku na usponu na Javor planinu....steta sto ste morali da idete tamo i nazad u jednom danu..daleko je..nadam se da ti je baka dobro.. :-*

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #10 poslato: 16. Decembar 2015. u 10:00 »
Hvala mnogo @Aleksa @mareeram.   :-*
Blago tebi @mareeram  :), nadam se da cu i ja imati priliku da ponovo prodjem tim putem, prelepo je gore. Hvala, drzi se baka, dobro brinu tamo o njoj.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #11 poslato: 25. Decembar 2015. u 17:29 »
 :first: fotke  Miloše!

Sećam se jako lepih predela na tom putu, pogotovo na visoravni od H. Pijeska do Sokoca.



Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #12 poslato: 25. Decembar 2015. u 18:00 »
Hvala ti mnogo! :)
Prelepo je zaista na toj deonici, jos sam eto imao srece da je u tom trenutku bilo snega, Han Pijesak je tada merio 10 cm.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #13 poslato: 25. Decembar 2015. u 19:57 »
odlične slike ;)

prelepe zimzelene šume, izgleda kao zanimljiv put.. moj deda je bio iz Čajniča i uvek je lepo videti slike tih predela

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Put za Foču preko Javora i Romanije
« Odgovor #14 poslato: 26. Decembar 2015. u 17:00 »
Hvala @ocelot! :)
To je u blizini Gorazda jel da? Taj deo puta je takodje veoma zanimljiv, vozi se sve vreme uz Drinu a sa strana se uzdizu brda i planine. :)