Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.  (Pročitano 2843 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« poslato: 27. Jun 2016. u 22:04 »
Nakon jakih oluja koje su Beograd zahvatile dva dana za redom 19. i 20. juna, nije se dugo čekalo na novu akciju.
U ta dva dana je bilo svega što karakteriše jake oluje, osim formacija koje nisu bile naročito fotogenične. Priželjkivao sam jedan lijep shelf sa zapada jer imam pogled na tu stranu, a nikako da se dogodi.

I konačno, danas u sklopu hladnog fronta prošao prelijep shelf. Bilo je olujnog vjetra i mnogo grmljavine, pljusak je samo na kratko bio jak, uslijedila je dugotrajna natapača i više nego odličnih 15-20mm.

Prema sondaži se vidjelo da u višim slojevima atmosfere imamo izraženo jugozapadno strujanje, dok je u nižim slojevima strujanje bilo nedefinisano.



Uprkos tome, još u Hrvatskoj i Bosni se formirala frontalna linija, koja se kretala dosta brzo u jugozapadnoj struji. Predfrontalni razvoji u Srbiji su bili ili stacionarni, ili je svaki svoju politiku vodio:





Jedan jučerašnji udaljeni Cb koji je najavio današnje događaje:



Oko 16h, oblačnost već blizu Beograda:





Jak razvoj se ispred sistema kretao u sjeverozapadnoj struji:





Ubrzo je krenuo da se stapa u masu i sve zajedno se kretalo ka istoku:



Prema zapadu i dalje ništa zanimljivo, samo jednolično sivilo:





I taman kad sam pomislio da nema ništa od formacija, počeo je da se nazire šelf:







Ubrzo se to pretvorilo u jedan od najboljih šelfova koje sam ikada vidio i uslikao:













Počinje da se zeleni, u ovim trenucima je izgledalo kao da se veoma ozbiljno nevrijeme sprema:









Sa prolaskom šelfa dunuo je olujni vjetar, koji je dizao prašinu na sve strane. Pred sam pljusak, formacije su se izgubile i vidjelo se da sam pljusak neće biti ništa posebno:



To je potvrđivao i radar, preko Beograda je prošao relativno slabiji dio oblaka, dok je južnije bilo žestoko:



Kao što rekoh na početku, dobra kiša je pala i to je bitno, pred predstojeći stabilan i suv period.
Glavni utisak dana su grmljavine koje su doslovno progutale Srbiju:



Ukupne današnje munje:



Za kraj jedan video:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nN8hBRQ7L1k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nN8hBRQ7L1k</a>


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #1 poslato: 27. Jun 2016. u 22:20 »
Odlicna reportaza imenjace!  :first: Bas mocne formacije, sjajne fotke.  :)

Kao sto si rekao ovo je falilo ove sezone, lepe formacije pritom bez grada i drugih pojava koje mogu da nanesu stetu (barem je kod nas tako bilo, negde je bilo ozbiljnije). Napravismo odvojene reportaze, da sam znao da ces i ti postaviti veceras sacekao bih pa da bude u jednoj.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #2 poslato: 27. Jun 2016. u 22:44 »
Odlicna reportaza, sve slike su lepe ali moram da priznam da mi se najvise svidjaju ove slike ispod  trece slike sa munjama... :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #3 poslato: 27. Jun 2016. u 23:20 »
Ja sam imao poged sa Ustanicke,koliko je mocno samo bilo,hteo sam da slikam,ali bi me narod sigurno gledao u cudu pa sam samo iz tog razloga odustao..  :grin:
Ljudi su se preplasili kada su videli oblak i kada je krenuo vetar da divlja,cuo par komentara tipa- ovo izgleda opasnije nego ono od prosle nedelje, pa potopice nas itd itd,Iako sam znao da nece biti toliko opasno,rekoh drugu da ne ocekuje bog zna kakvo nevreme  :)
Sta reci o slikama,Prelepe Milose :tu:,iako si pred pocetak akcije bio sumnjicav... Cim sam video crnilo sa cele zapadne strane jos u Zemunu a potom i radar,tu nije moglo doci do greske. A da je ostalo zapadno strujanje,glavnina bi prosla preko Bg-a ,ovako su najjaci udar pretrpeli Macva i Sabac i sever Sumadije( gde je realno i falilo kise

Van mreže Rubikon

  • Poruke: 4
  • Starost: 62
  • Lokacija: Split
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #4 poslato: 27. Jun 2016. u 23:30 »
Svaka čast, predobre fotografije shelfa!  :tu: :thumbup: :worthy:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #5 poslato: 28. Jun 2016. u 00:04 »
Hvala svima! :tu:

hteo sam da slikam,ali bi me narod sigurno gledao u cudu pa sam samo iz tog razloga odustao..  :grin:

Ih, koliko puta su mene gledali tako kao ludaka. :D Mislim, možda i jesam ludak, ali baš u takvim situacijama definitivno izgledam tako.  :laugh: Zato najviše volim da fotkam sa Kališa, jer tamo svi fotkaju, mnogo turista, svako svoja posla. Najgore je u manjim sredinama, gde odmah pukne priča da je neko lud, ili šta ja znam...

U pravu si da nisam bio optimističan u aktuelnim. Prije svega zbog radarskih snimaka prema kojima se vidjelo da skoro sve klizi južnije, ali i na osnovu pogleda ka zapadu jer se dugo nije ništa ni naziralo ka tamo. A onda se sve desilo u pola sata.
I u pravu si da formacije ne moraju da govore ništa o intenzitetu nevremena. Ovako lijepo definisan shelf ne znam jesmo li imali od 2009. Tada je u dva navrata bio još bolji, ali u oba navrata je usledilo jako nevreme, pravi downburst. Ovoga puta je to izostalo, najjači intenzitet kiše je bio kad se skroz smirio vjetar. Dok recimo pre nedelju dana kad je prošla ona superćelija nije bilo gotovo nikakvih formacija, a kad je odvalilo počela je zemlja da se trese. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #6 poslato: 28. Jun 2016. u 00:16 »
 ^^ Bas tako,i kada se shelf formirao i prelazio preko grada,videlo se kako vuce juznije,ja otisao 20ak km juznije u moj kraj ali je bilo jos juznije,videlo se i na radaru da ce otici ka Mladenovcu,Arandjelovcu... SZ struja se moze uzeti u obzir kao i Kimijeva JZ,mozda u blazem obliku ali eto i iz ovog primera gde si bas ti Milose napisao kako se oblacnost pokidala na dva dela pri nailasku u Bg  :D Ona HP SC sa pocetka meseca koja je prosla kroz moj kraj,nije imala skoro nikakve formacije,Jedino je cini mi se Zec uslikao i to jedva iz Malog pozarevca uz dosta muke  i truda :) Ali shelf je veceras izgledao poput cunamija koji se izdize  :grin:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #7 poslato: 28. Jun 2016. u 01:37 »
Fenomenalan shelf. Prava poslastica. :thumbup: I u Valjevu se s' tamnilo sa zapada sve. :D

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #8 poslato: 28. Jun 2016. u 02:06 »
Odlicna reportaza Milose, svaka cast! :first:

Zao mi je sto nisam slikao, imam odlican pogled ka zapadu - gotovo do horizonta (a zivim na petom spratu), zaista je to bio jedan od najlepsih i najmocnijih shelf-ova koje sam video! Sledeci put kada se ukaze prilika fotografisacu, obecavam!

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #9 poslato: 28. Jun 2016. u 17:28 »
Браво Милоше! Ти увек севе испратиш како доликује, све је ту. :tu: Шелф нам је стварно био задивљујућ, дуго није било тако лепог. С' обзиром да нас је као и по обичају заобишао јачи део облака, могу да замислим како је било 15-ак км јужније. Сигуран сам да је било јакод downbursta, а можда и града.

Размишљао сам где да убацим своје слике, пошто ми се није отварала и трећа репортажа за Бг, мислио сам да би било мало превише, па сам се одлучио да убацим код Шкомија. Рекох, Милошу сам већ затрпавао репортаже, сад бих могао мало код Шкомија. :grin: Што сам већ и написао код њега.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #10 poslato: 28. Jun 2016. u 21:49 »
Ih, koliko puta su mene gledali tako kao ludaka. :D Mislim, možda i jesam ludak, ali baš u takvim situacijama definitivno izgledam tako.  :laugh: Zato najviše volim da fotkam sa Kališa, jer tamo svi fotkaju, mnogo turista, svako svoja posla. Najgore je u manjim sredinama, gde odmah pukne priča da je neko lud, ili šta ja znam...

Haha ovo me je bas nasmejalo, u potpunosti se saosecam. Danas je normalnije slikati sebe, gde god i u kojoj god prilici, nego slikati prirodu (nebo). Ajde u komsiluku nemam tih problema, svi znaju da me od malena to zanima i da se time bavim, ali ovako gotovo da nema slucaja da mi se neko ne obrati (ili da barem pljuste radoznali pogledi), i to sa sasvim nebuloznim razlogom, nema teorije da jednostavno prodju i gledaju svoja posla... Izvinjavam se, mozda nije mesto ovde za ovaj komentar. :)
Slozio bih se sa onim sto si napisao da je to u tvom kraju (kod vas momaka juznije)  to izgledalo "opasnije" nego kod mene. Znaci i kod vas je vetar digao prasinu, kod mene je bila mini prasinska oluja s pocetkom vetra, sto nisam bas ocekivao posle silnih padavina ranije, ali one vrucine su dobro isusile povrsinu...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #11 poslato: 28. Jun 2016. u 23:28 »
Najbolje je opaliti jedan selfi, a da u pozadini bude oluja - niko se neće čuditi!  :comeon:


Van mreže gradištanac

  • *
  • Poruke: 18
  • Lokacija: Veliko Gradište
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #12 poslato: 28. Jun 2016. u 23:51 »
Najbolje je opaliti jedan selfi, a da u pozadini bude oluja - niko se neće čuditi!  :comeon:

Ako je u pozadini šelf, onda je to šelfi.  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #13 poslato: 28. Jun 2016. u 23:57 »
Haha, sledeći put reportažu počinjem sa "šelfijem".  :laught:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #14 poslato: 29. Jun 2016. u 00:14 »
Odlicne slike, bravo, bravo :comeon: Opasan šelfi  :rotf:

Ako je u pozadini šelf, onda je to šelfi.  :D
Haha, sledeći put reportažu počinjem sa "šelfijem".  :laught:
:rofl: :rofl: :rofl:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #15 poslato: 29. Jun 2016. u 00:17 »

 :computer: Šelfi... sjajno  :laught:

Inace, kao i uvek, sjajne slike Milose, zaista je juznije izgledalo dosta opasnije. Od mene nije izgledalo tako strasno. Videcete sutra, pokusao sam veceras da ubacim slike i da napravim reportazu ali imao sam tehnickih problema.  :facepalm: :whistling:  Ponavljam, slike su fenomenalne, samo kada bi smo cesce imali ovako lepe formacije bez neke vece stete. :laie:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #16 poslato: 29. Jun 2016. u 14:47 »
Svaka často kolega za reportažu !  :tu: :laie:

Idemo šelfiii  :rotf:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #17 poslato: 29. Jun 2016. u 19:04 »
Kakve slike.. svaka čast Miloše, dobro si ovo ispratio kako dolikuje! :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #18 poslato: 30. Jun 2016. u 00:27 »
Hvala svima! :tu: Što se mene tiče, fali još jedan kvalitetan munjolov da kompletiram ovu sezonu, i ne tražim ništa više. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Fotogenične formacije i šelf u Beogradu - 27. 6. 2016.
« Odgovor #19 poslato: 30. Jun 2016. u 02:51 »
lepo si sve ovo uftokao pošto sam ja samo deliće video iz prevoza, kada sam izašao već je "pao mrak"

primetio sam da je među ljudima zavladala malo veća panika nego inače, verovatno zbog skorašnje oluje..