Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2016  (Pročitano 32625 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Avgust 2016
« poslato: 27. Jul 2016. u 19:33 »
Zanimljiv početak avgusta pred nama. GFS crta neke super-oluje u utorak i sredu, moćni parametri.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #1 poslato: 30. Jul 2016. u 09:30 »
Poguralo se to na ponedeljak i po GFS-u i po EC-u. Ponovo ćemo konačno imati situaciju sa izraženim smicanjem. Dobro, ne baš jako izraženim, ali nekih 20-ak M/S će verovatno biti, što je i više nego dovoljno.

Odlično to izgleda, reklo bi se pre svega za centralni pojas zemlje iz dva razloga. Prvo, jer front stiže severnije ranije u toku dana, pa se glavnina energije u atmosferi seli južnije. I drugo, više to baca na kombinaciju zapadne i jugozapadne struje, nego li jug/jugozapad, što je za ove krajeve svakako znatno povoljnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #2 poslato: 30. Jul 2016. u 13:51 »
RHMZ izdao drugi stepen upozorenja za ponedeljak,utorak i sredu. Obilni pljuskovi,grad i grmljavinske nepogode.verovatnoca 90% juce sam gledao njihov operativni bilten nije bilo nista zanimljivo a danas druga prica.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #3 poslato: 30. Jul 2016. u 15:04 »
Za veci deo zemlje je stvarno ok, nisam skoro video da ovako lepo to predje u jednom danu celu zemlju...Bar tako izgleda po nasem wrf-u...



Van mreže nikolapo

  • *
  • Poruke: 71
  • Starost: 28
  • Lokacija: Becej
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #4 poslato: 30. Jul 2016. u 22:41 »
Zasto svi sajtovi vremenske prognoze daju jako malo padavina za Vojvodinu do srede a ovamo RHMZS izadao upozorenje? :hm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #5 poslato: 30. Jul 2016. u 23:10 »
 ^^ Kod konvektivnih padavina broj ne znaci mnogo i nepredvidivo je gde ce koliko pasti, evo ti primer za Nis su za sredu davali nekoliko mm modeli a palo je oko 30mm... Ja kad vidim broj da je veliki znam da su parametri mnogo dobri ali i to ne znaci da ce biti sigurno kise...Nadam se da si shvatio sta hocu da kazem, moze i neko da me dopuni :)
Aj da iskoristim poruku i da ubacim sta vidi italijanski wrf, opet to su konvektivne padavine ali po njemu najvise u Vojvodini

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #6 poslato: 31. Jul 2016. u 08:15 »
Sutra na jugozapadu može doći do formiranja superćelije. Moguć je i scenario sa velikim linijskim sistemom. Ispred hladnog fronta će biti 1000-2000 J/kg energije, uz smicanje oko 10ak m/s, lokalno 15 m/s, na jugozapadu 20 m/s + ~ 200 m2/s2 SRH 0-3.




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #7 poslato: 31. Jul 2016. u 12:33 »
Stvarno se sprema dosta zanimljiv dan sutra.  Zec je sve rekao, najveću šansu za superćeliju ima jugozapad zemlje čini se.

Ipak, u čitavom tom pograničnom pojasu sa Bosnom može uleteti jak sistem koji će nastaviti dalje ka istoku i severoistoku, ponavljam već kao što je i kolega iznad rekao, moguć je i izražen linijski sistem.

E sada, modeli fine rezolucije, kao i GFS sve to smeštaju na kasne popodnevne i večernje sate uglavnom glavninom, dok sa druge strane EC nešto konkretno za ovaj kraj daje tek u jutarnjim satima u utorak. Ipak, s obzirom da je EC usamljen u tome, verovatniji je prvi scenario.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #8 poslato: 31. Jul 2016. u 15:12 »
Parametri podsećaju na 2. avgust prošle godine kada je preletela jaka superćelija preko Valjeva. Sada se šanse za sličan scenario daju za dan ranije, ali ova godina je prestupna i ima dan viška. Da nema dan viška opet bi šanse za jake oluje bile na Ilinjdan. Prošle godine sam video najkrupniji grad u mom životu. Mislim da parametri ipak nisu sutra jači za ovu zemlju kao 18-og, 19-og i 20-og juna kada se čitava Srbija našla na udaru više snažnih superćelija. Da su jaki parametri za sutra, zaista jesu.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #9 poslato: 31. Jul 2016. u 17:49 »
I kada su najvece suše bile  oko i na Ilindan je moralo po pravilu da udari neko nevreme(inace Gročanska slava,vašar,kulturne manifestacije-Grocanske svečanosti,ali kiša gotovo svake godine zakine makar 1-2 dana od tih pet koliko traje :D) .. Po svemu sudeći izgleda da ce i ove godine biti takav scenario..
Kakvo strujanje  se sutra očekuje?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #10 poslato: 31. Jul 2016. u 17:59 »
 ^^ ^^ U prvom delu dana pretežno zapadno i jugozapadno svuda, u drugom delu se takvo zadržava na severu, dok južnije okreće na čisto jugozapadno reklo bi se.

Nešto konkretno bi moralo biti ovde, bar u vrlo bliskoj okolini, bukvalno koji god model pogledam smešta dosta akcije u mojoj neposrednoj blizini:

Aladin:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #11 poslato: 31. Jul 2016. u 18:01 »
I kada su najvece suše bile  oko i na Ilindan je moralo po pravilu da udari neko nevreme(inace Gročanska slava,vašar,kulturne manifestacije-Grocanske svečanosti,ali kiša gotovo svake godine zakine makar 1-2 dana od tih pet koliko traje :D) .. Po svemu sudeći izgleda da ce i ove godine biti takav scenario..
Kakvo strujanje  se sutra očekuje?
I nije baš tako. 2011-e, 2012-e i 2013-e nas je mašila kiša za Ilinjdan, pa čak i u avgustu uopšte. Tek 2013-e krajem i negde u trećoj dekadi je u avgustu pala kiša uopšte posle više od tri godine.


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #12 poslato: 31. Jul 2016. u 18:19 »
 ^^ @Kimi-Hvala :) Dakle očekujes sutra za svoje mesto akciju u JZ struji ;) Ovog puta tvoj potpis dole nece biti merodavan :D
@Stefan Za 2011 ne znam jer sam bio u Bazelu to leto,ali 2012 čini mi se da je kod mene grmelo i pucalo,a bilo je i nekih pljuskova tad.. Kako god,ovde će sigurno biti slično kao i u vecini slučaja početkom Avgusta,za mene bi bilo iznenadjenje da ne bude neke  "mini" oluje..
« Poslednja izmena: 31. Jul 2016. u 19:39 risbo gr »

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #13 poslato: 31. Jul 2016. u 18:31 »
Ima li negde u nekoj temi pojasnjeno to oko strujanja? Tipa sta znaci jugo-zapadno strujanje i sl.?
Ili ako van nije tesko, moze i ovde pojasnjenje  ;)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #14 poslato: 01. Avgust 2016. u 00:36 »
И ја сам баш оптимиста за сада већ данашњи дан, нема модела који не даје падавине у мојој околини, црта се и могућност суперћелије, мада више прижељкујем неку линијску облачност са доста падавина, него изолована јача невремена.

Све у свему врло занимљив дан пред нама.  :comeon:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #15 poslato: 01. Avgust 2016. u 07:56 »
Evo sta kaze estofex...Ocekivano juznije od Bg-a level 2 za skoro celu zemlju, mada cini mi se da ipak obuhvata i Bg...

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #16 poslato: 01. Avgust 2016. u 11:19 »
Evo se i RHMZ obavestio & najavio ...




Van mreže carapan

  • *
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Bela Voda, Krusevac
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #17 poslato: 01. Avgust 2016. u 12:32 »
A Krusevac i okolina?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #18 poslato: 01. Avgust 2016. u 22:02 »
Sutra wrf vidi lepu kisu za veci deo zemlje...Cini mi se da je on najizdasniji sa padavinama...



Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #19 poslato: 01. Avgust 2016. u 22:17 »
Дефинитивно и сутра постоје услови за нестабилности уз рекао бих прилично недефинисана струјања, пре подне југозападно, послеподне у окретању на северозападно.

Додуше GFS је у последњем излазу смањио енергију за сутра, али и даље се држи CAPE уз нешто мало смицања на југозападу земље.



Поједини модели цртају и падавинске бомбе, видећемо да ли "багују" :