Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2016  (Pročitano 37443 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Decembar 2016
« poslato: 30. Novembar 2016. u 15:22 »
Ne bi trebalo da iznenadi da sutra nesto sitno padavina prezivi prelazak preko Alpa i Karpata, te ujutru ili prepodne donese malo snega lokalno.

Ali prava pravcata premija bi bila kada bi se ogrebali za nesto snega izmedju subote i nedelje. Ponovo bi fino zahladilo na visini, ali i posle kad krene otopljenje nad nama bi ostao suv zimski vazuh, pa i da ne bude celodnevnih inverzija sneg se u takvom okruzenju skoro i ne bi topio, sto bi se reklo zacementirao bi se. Ali ponavljam, bilo bi stvarno jako jako lepo da na kartama opstane neki mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #1 poslato: 30. Novembar 2016. u 21:06 »
Narednih 48 h prema http://wmc.meteoinfo.ru/forc-losev



Kad bi moglo da prodje bez maglustine ikako ja bih bio, veoma, veoma... zadovoljan!
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #2 poslato: 05. Decembar 2016. u 10:01 »
Evo jutros jedne novine kod EC-a.
Jos nije izasao na yr.no novi izlaz ali svakako da ova situacija moze biti zanimljiva.
GFS za sada ovo ne vidi.






Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #3 poslato: 05. Decembar 2016. u 10:31 »


I ensembli mirisu nesto nakon 12,13...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #4 poslato: 05. Decembar 2016. u 20:13 »
Da dodam i ovu kartu koja podseca na jutrosnji EC, videcemo vecerasnji uskoro.



Naravno za zimsku idilu je potrebno mnogo bolja situacija ali opet ni ovo nije lose za pracenje i razbijanje monotonije.
I po novom EC izlazu ode to previse istocno...

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #5 poslato: 06. Decembar 2016. u 07:49 »
 :laie:   :tu:    :comeon:




Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #6 poslato: 06. Decembar 2016. u 08:18 »
Cekao sam EC pa da evo po prvi put i ja prokomentarisem izlaze modela za sredinu mesec. Gfs je jos juce poceo da uvodi zahladjeenje oko 13og dok je EC takodje uveo u jutarnjem izlazu, a potom ostavio,ali sve to pomerio znatno istocnije. Jutros GFS izbacio bajkovit izlaz u korist zime ( problem padavine jedino), ali cinjenica je da GFS zna da poludi u jednom pa i vise izlaza. Sa druge strane EC ga prati skoro do 192h s tim da je sinop. situacija slicna, ali postavka važnih ciklona i anticiklona kao i njihova dubina je razlicita kod dva modela pa samim tim menja se i radspored i jacina zahladjenja ( bzv je i komentarisati, ali eto po GFSu u 240h anticiklon ide znatno severnije dok EC uvodi ciklon severno i samim tim AC potiskuje blize nama). Ipak mislim da treba ocekivati zahladjenje posle 13og u tome su modeli sve usaglaseniji, za padavine je jos rano govoriti, a i na duze staze cini mi se da je sve povoljnija situacija. Sobzirom da sam se odvazio da konacno prokomentarisem, jer sam relativno siguran, nadam se da vec sledeci izlazi nece da me demantuju  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #7 poslato: 06. Decembar 2016. u 09:52 »
Jutros modeli mnogo konkretniji, juce ujutru je EC stidljivo najavio zahladjenje oko 13. a jutros sve to izgleda mnogo ubedljivijo.
I GFS vidi zahladjenje u istom terminu pa je sve izvesnije da ce tako i biti.
AC veoma prostran nad zapadnom i delom srednje Evrope, kod GFS-a AC je nesto bolje pozicioniran pa je dotok hladnoce jos veci.

Pratimo dalje...

Da dodam i ove dve karte polarnog vrtloga.
Profi je nedavno objasnjavao slicnu situaciju. Po ovoj drugoj karti sredinom decembra imamo znatno povoljniju sansu za priliv hladnoce.
Generalno, veci deo Evrope bi mogao da se nadje pod uticajem hladne vazdusne mase.



« Poslednja izmena: 06. Decembar 2016. u 10:28 ciklon »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #8 poslato: 06. Decembar 2016. u 19:56 »
Meni ovo zahladjenje izgleda kao brza i losija verzija onog krajem novembra... Ne moze se Ac zadrzi  ovog puta kod Danske pa to ti je direkt na nas opet... Kao bik kad vidi crveno...  :grin:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #9 poslato: 06. Decembar 2016. u 21:04 »
Čini mi se da ipak nisu isključene padavine, doduše simpoličnog karaktera uslovljene prodorom ovog ledenog vazduha početkom naredne sedmice.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #10 poslato: 09. Decembar 2016. u 09:13 »
Kako se elegantno razilaze modeli oko predstojeceg perioda i zahladjenja  :D

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #11 poslato: 09. Decembar 2016. u 13:36 »
Bilo bi dobro da nas od ponedeljka kad stigne zahladnjenje iznenadi po neki pljusak snega. Jer temperatura će biti takva da i kratak pljusak može da napravi kakvu takvu zimsku čaroliju. A rekao bih da za to ima šanse u utorak


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #12 poslato: 10. Decembar 2016. u 10:45 »
Nisam ni ocekivao da GFS jutros ponovi 18Z izlaz ali nesto drugo mi je zapalo za oko.
Ove dve karte (EC i GFS)sto sam postavio su naizgled veoma slicne, centar AC-a je na jednoj na zapadu Belorusije dok je na drugoj na istoku te zemlje.
Jedan je 1050hPa a drugi 1040hPa, medjutim nase podrucje na te "male" sitnice dobija totalno drugaciju situaciju.
Po GFS to bi bio jak priliv hladnoce sa maksimalnim temperaturama oko -5C dok bi po EC temperatura isla do +5C za sever zemlje.
Male razlike dovode do velikih mimoilazenja kada je temperatura u pitanju, ovde konkretno za cak 10C stepeni.




Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #13 poslato: 10. Decembar 2016. u 20:57 »
U narednim danima se vidi stalno obnavljajnje anticiklona, ne samo iznad naših područja već i preko cijele Europe. Tako da ako ovako ostane do kraja ovog mjeseca, nećemo samo mi biti suhi.
Još ako nas poklopi AC od 1040 hPa kao što kaže EC, teško će se to narušiti.
Siromašan početak zime, definitivno.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #14 poslato: 11. Decembar 2016. u 06:46 »
Nisam ni ocekivao da GFS jutros ponovi 18Z izlaz ali nesto drugo mi je zapalo za oko.
Ove dve karte (EC i GFS)sto sam postavio su naizgled veoma slicne, centar AC-a je na jednoj na zapadu Belorusije dok je na drugoj na istoku te zemlje.
Jedan je 1050hPa a drugi 1040hPa, medjutim nase podrucje na te "male" sitnice dobija totalno drugaciju situaciju.
Po GFS to bi bio jak priliv hladnoce sa maksimalnim temperaturama oko -5C dok bi po EC temperatura isla do +5C za sever zemlje.
Male razlike dovode do velikih mimoilazenja kada je temperatura u pitanju, ovde konkretno za cak 10C stepeni.





Da li je danas jasnije, ko pobedjuje?istok / zapaf odnosno +5 ili -5 kod nas?

Meni se cini +5 ako se ne varam?
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #15 poslato: 11. Decembar 2016. u 12:29 »
Ec temperaturno u vrlo blagom plusu u narednih 10 dana. Nijednom ne bi preslo +3.

http://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/long.html

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #16 poslato: 11. Decembar 2016. u 16:43 »
И даље присутно разилажење код GFS-a и EC-a за период од 15. Онако објектинво, мени GFS тренутно делује убедљивије од EC-a, не мења битније прогнозу за поменути период већ неко време, док EC мало "шета" антициклон тамо-вамо. Има још око недељу дана до поменутог периода па је све итекако подложно променама.

Оно што ми је јако занимљиво испало у овом излазу су GFS-ov главни и контролни излаз, као два брата рођена. :grin:
Готово пресликани тамо негде до 23. 12. бар што се тиче температуре на 850hPa.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #17 poslato: 11. Decembar 2016. u 21:09 »
Neka se spomene u ovoj temi da sa ovim prodorom sutra, kasno uvece i u noci ka utorku ima uslova za snezne padavine u centralnim i juznim predelima, gde bi opstalo jako malo padavina kada dovoljno zahladni. Ipak, bice tu uglavnom simbolicnih padavina, maksimalno do par mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #18 poslato: 11. Decembar 2016. u 21:28 »
Tako je, wrf je u nekoliko termina baš uporan što se tiče snežnih padavina oko ponoći i posle toga za ovde ali nema ništa od formiranja i zadržavanja pokrivača, tek toliko da ovaj Decembar ne završi sa 0.0mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2016
« Odgovor #19 poslato: 12. Decembar 2016. u 20:06 »
GFS iz izlaza u izlaz ublažava hladnoću za vikend pred nama. Možda je i bolje tako. Inače bi bila bezvezna suvomrazica.
I dalje nema naznake za neku bitniju promenu vremenske situacije. Dominacija AC nad Evropom.
« Poslednja izmena: 12. Decembar 2016. u 21:18 Boce »