Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017.  (Pročitano 58690 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #120 poslato: 20. Jul 2017. u 00:58 »
Slabo to sve deluje, ipak nema zaustavljanja zonalne struje kako je na prvu loptu delovalo, iako bude nesto to ce biti opet prolazno na jedan dan kao i svaka promena ovog leta. I sta mi se jos ne svidja to je ublazavanje samog osvezenja iz izlaza u izlaz.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #121 poslato: 20. Jul 2017. u 06:36 »
Pratimo da li će se sada ostvariti ono što se crta, krajnje je vreme:



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #122 poslato: 20. Jul 2017. u 07:07 »
GFS je sve sigurniji da nam već od sutra stiže period svakodnevnih nestabilnosti kome se (makar u poslednjem izlazu) ne nazire kraj. Deluje da se svakim izlazom CAPE-ovi za nijansu povećavaju, a padavine su uvek tu, samo što šetaju. Dakle, to je ono što je dobro, što konačno ulazimo u neki zanimljiviji period i imaće šta da se prati.
Ono što mi se ne sviđa je što je zahlađenje maksimalno ublaženo, a nisu ni neki izgledi da bude obilnijih padavina na širem području, tako da opadaju šanse da i ova velika suša bude makar malo ublažena. Više bih voleo jednu dobru kišu u celoj zemlji nego novu epizodu nestabilnosti, ali šta je tu je, neka se išta dešava.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #123 poslato: 20. Jul 2017. u 21:40 »
ESTOFEX se slaže sa mojom jutrošnjom prognozom da od sutra počinje period nestabilnog vremena kod nas. Svi modeli daju nešto padavina za sutra i preksutra, pa čak i EC. U nedelju bi došlo do privremenog zatišja, a u ponedeljak i utorak prolazak fronta za koji još uvek nije izvesno šta bi mogao da donese, pa za sada nećemo detaljisati. Ono što je sigurno je da su pred nama 4 veoma topla i nestabilna dana.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #124 poslato: 20. Jul 2017. u 22:28 »
Gledam ovaj gfs 12z i stalno se neke padavine vrte u Banatu pa mozda sada i u Melencima kod Zike padne dobra kisa...Hahahaha volim post da pocnem salom, oni veca kr nego mi ;) :grin:

Mozda u subotu se uhvati i 40C...
A hvala Bogu da mi nismo najtopliji ili medju najtoplijima ali verovatno od 37-38... Jednostavno dosadi i ubi sve i ljude i biljke... Ali zato ponedeljak  :fight:


Van mreže vladimir 85

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 38
  • Lokacija: backi petrovac
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #125 poslato: 21. Jul 2017. u 00:30 »
koje strujanje se ocekuje tokom ovih mogucih nestabilnosti ??


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #126 poslato: 21. Jul 2017. u 08:26 »
^^ Danas i za vikend slabo i nedefinisano, ali pretežno jugozapadno/zapadno. U ponedeljak i utorak već izraženije jugozapadno, pogotovo u ponedeljak.

Ništa se bitnije nije promenilo na kartama. Ponedeljak i dalje ima potencijala da bude jedan od najzanimljivijih dana ove sezone, mada mu i nije neka konkurencija. Ali kakva je sezona, ne bi me čudilo da i ta kiša misteriozno nestane sa karata. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #127 poslato: 21. Jul 2017. u 09:02 »
pa sta je sa ovim centralnim delom zemlje, po gfs-u opet nema kise za nas, prvo vojvodina, a zatim jugozapad i jug sa akcijom, ovde ne verujem da se crta par mm  :facepalm: ali zato se crta nova tura pakla od sledeceg vikenda, to se obistini uvek, ma u kom satu bilo

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #128 poslato: 21. Jul 2017. u 10:31 »
Gledam ovaj gfs 12z i stalno se neke padavine vrte u Banatu pa mozda sada i u Melencima kod Zike padne dobra kisa...Hahahaha volim post da pocnem salom, oni veca kr nego mi ;) :grin:

Daće Bog da padne nešto, usaglasili su se svi modeli tačno iznad Melenaca  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #129 poslato: 21. Jul 2017. u 15:18 »
Neslaganje za sledeću nedelju i dalje prisutno.

GFS daje prvo izraženije predfrontalne nestabilnosti u ponedeljak krajem dana, pa onda glavnica akcije ide u utorak, dok nešto preostane čak i za sredu.

EC s druge strane čista sprdnja, sam početni format promene je sličan, ali to prebrzo sve nekako pobegne severno i od toga evenutalno samo utorak ako bi bilo nešto, mada yr jedva daje bilo kakve padavine. Taj model je definitivno rešio da nas ovog leta pretvori u pustinju. :huh:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #130 poslato: 21. Jul 2017. u 18:41 »
Izađe GFS 12Z koji žive veze sa svojim izlazom pre samo 6h nema.  :grin:

Prvo je prefrontalna nestabilnost u ponedeljak slabija, uz manje padavina... zatim je sve od akcije za utorak premešteno na prvi deo dana, jer je front znatno brži. Slabija je i sreda, nešto se daje jedino za južne delove zemlje.

Nije to ništa čudno toliko za GFS, ali mi je pažnju skrenulo to što i UKMO polude... on je jutros imao najbržu promenu vremena, dok će večeras biti izgleda najkonkretniji.

Zapravo je stvar u  ova dva mala visinska ciklona, oni su ti koji zadaju velike glavobolje modelima:

GFS 12Z- u odnosu na 6Z, severniji primarni ciklon, sekundarka u Jadranu slabije izražena-  =brže zahlađenje i manje padavina:



UKMO 12Z- jasno je sve koliko to bolje organizovanije i izraženije deluje u Jadranu, uostalom sam primarni centar je jako blizu nas:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #131 poslato: 21. Jul 2017. u 22:48 »
Nas WRF za sutra bas optimistican:



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #132 poslato: 21. Jul 2017. u 22:57 »
I EC vidi u svakom izlazu lepe padavine za sutra:





Ono što je sve izvsnije je da sutra i ako bude išta, biće u popodnevnim satima. U večernjim satima, nakon 18UTC imamo stabilizaciju u višim slojevima atmosfere (prelazi visinski greben uz toplu advekciju i promenu strujanja na severozapadno). Sve do 18UTC ćemo biti u prednjoj strani visinske doline uz jugozapadna strujanja.
Nakon današnje ispale, ne mogu da budem optimista za sutra, ali valjda dinamika odradi posao, ipak bi morala biti konkretnija strujanja uz nešto smicanja.

Ponedeljak i utorak i dalje jako lepo izgledaju na kartama, ali ima kad i to da se promeni.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #133 poslato: 22. Jul 2017. u 08:33 »
Front bi preko naših krajeva (Beograd i okolina), prešao u ranim jutarnjim satima (utorak), ali se nadam da će zakasniti, bar tri sata, jer to značajno menja stvari. Bolje u 09h nego u 06h. Smicanja po GFS-u, kao i energije, ne fali, ali mi je zanimljivo kako na kartama daje padavinsku rupu iznad BG i okoline. Svakako ima uslova za organizovane oluje, a na istoku Srbije i vrlo jaka nevremena.
EC kada sam gledao, katastrofa, po pitanju svega. Energija u Mađarskoj, a onda sutradan odjednom u Rumuniji i Bugarskoj. Taj model je stvarno loš po pitanju konvektivnih parametara.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #134 poslato: 22. Jul 2017. u 09:59 »
Dobra kisa se zasad daje..Valjda nece ispariti u medjuvremenu..


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #135 poslato: 22. Jul 2017. u 10:58 »
GFS i dalje vidi lepe predfrontalne nestabilnosti u ponedeljak popodne i uveče na severu zemlje. Tajming prolaska fronta u utorak i nije toliko bitan jer će formiranje oblaka prvenstveno biti dinamičke prirode, ne termičke.
Drugi modeli su prilično suvi do utorka, dok EC vidi nešto kiše u utorak. Jedino što je izvesno je zahlađenje, a za konkretniju kišu će trebati mnogo sreće ovoga puta.

Ono što mi se sviđa je što su modeli malo "olabavili" priču po pitanju dolaska novog tropskog talasa, pa bismo od utorka do kraja jula imali neke relativno normalne letnje temperature:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #136 poslato: 22. Jul 2017. u 11:31 »
Gledajuci padavine naravno kolicina je manje bitna nije lose i za danas, mada se to cini mi se poistocnilo...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #137 poslato: 22. Jul 2017. u 11:44 »
 ^^ To je prethodni izlaz, u ovom aktuelnom su padavine već svedene na 0.0mm za BKR.



I za sutra uveče su gotovo u potpunosti izbrisane padavine. Sve u svemu, jedna jako deprimirajuća situacija.
A evo ga i ponedeljak konačno presušio, znao sam da je to samo pitanje trenutka. Ne treba padavinske karte uopšte ni gledati više ovog leta, samo se bezveze čovek ponada.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #138 poslato: 22. Jul 2017. u 11:57 »
Nebi me začudilo da osim zahlađenja u utorak ništa drugo nećemo ni dobiti.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #139 poslato: 22. Jul 2017. u 11:57 »
 ^^ Losmi ja gledao celu Srbiju a pre svega NKR tu ima jos necega ali kakva je godina hvatam se za slamku... A retko kad gledam 6 ili 18z...
Nebi me začudilo da osim zahlađenja u utorak ništa drugo nećemo ni dobiti.
Sinoc ili preksinoc nisam siguran gledam neki izlaz gfs-a verovatno 12z i skoro svuda za pon i uto ima padavina samo meteogram za Nis 0.0mm  :computer: