Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62804 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #60 poslato: 08. Avgust 2017. u 09:49 »
Neću do poslednjeg trenutka da se previše nadam. Ovako gledano, samo malo kada bi front došao kasnije bilo bi uslova za fenomenalne oluje zahvaljujući smicanju koje bi bilo u rasponu od 20-35 m/s na teritoriji Srbije. Padavine su tu, smicanje je tu, ostaje samo da se energija iskristališe.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #61 poslato: 08. Avgust 2017. u 11:52 »
A ja navijam da malo porani, da uhvatim neke predfrontalne nestabilnosti u petak dok sam još u Beogradu. U sredu i četvrtak neće faliti energije i vlage, ali dinamika nikakva, praktično bez ikakvih vetrova na visini, tako da u ta dva dana i ako bude nešto, biće u planinskim oblastima.
Ali nekako se sve više i više namešta sve za subotu, kao da stvarno čeka samo da ja odem.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #62 poslato: 08. Avgust 2017. u 12:08 »
 :laie:









Čisto da ispratimo i ovu ispalu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #63 poslato: 08. Avgust 2017. u 12:12 »
Evo po poslednjem GFS-u prave konvektivne bombe za Beograd Miloše.
Baš je okasnio hladan front  u ovom izlazu, da li je to samo jedan izlet ili neki novi trend ostaje da vidimo. Bilo bi zanimljivo svakako ovo prvo, jer se hladni front obično uvek ubrzava kako se termin bliži.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #64 poslato: 08. Avgust 2017. u 12:43 »
E vala dosao je red da i EC ucrta padavine za moje mesto posle dva meseca. :/ :O Tu je skoro 20mm ali to je nepouzdano jer ce padavine biti konvektivnog karaktera. Kod oba modela front stize u popodnevnim satima u subotu sto se tice ovih krajeva, a da li ce konacno biti prave kise ostaje da se vidi, za sada ovo stvarno lepo izgleda.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #65 poslato: 08. Avgust 2017. u 14:12 »
Sad pogledah malo parametre. Stvarno se daje dosta jako smicanje, samim time i strujnice otkrivaju postojanje snaznog strujanja, zanimljivo reklo bi se sa cistog juga pretezno bi to sve dolazilo.
Sa ovakvim smicanjem i 1000J/Kg bi znacilo ogroman potencijal za snazne oluje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #66 poslato: 08. Avgust 2017. u 14:35 »
I WRF-ARW daje najbolje parametre i mnogo padavina tačno po sred Srbije. Ovo su definitivno parametri za level 3.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #67 poslato: 08. Avgust 2017. u 14:49 »
Polako ljudi, to je samo jedan izlaz. Prethodni su davali dosta padavina, ali ni približne termičke parametre jer bi front u prizemlju previše poranio. Ovo je prvi izlaz GFS-a koji daje ovako nešto. Ukoliko i naredni počnu to da ponavljaju ili pojačavaju, ma ima da odložim put za jedan dan. :) A natapača kakva se davala u prethodnim izlazima može da prođe i bez mene.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #68 poslato: 08. Avgust 2017. u 15:56 »
Polako ljudi, to je samo jedan izlaz.
Vec vidjena slicna situacija  :D


Ukoliko i naredni počnu to da ponavljaju ili pojačavaju, ma ima da odložim put za jedan dan. :) A natapača kakva se davala u prethodnim izlazima može da prođe i bez mene.
Nemoj Milose molim te da odlazes put inace nema nista ni od ovog ciklona, blizu je da predje u Rumuniju a da mi ostanemo izmedju ove dve zone vecih padavina  :rofl:

Sad ozbiljno, modeli daju slicne oblasti sa jacim padavinama od ovog ciklona da kazem to su severoistocni deo Srbije i tamo Zapad BiH i Hrvatske... Bice jos pomeranja ali i ja kao i Medo od sinoc sam siguran da je ciklon tu... Jesu konvektivne i ne zna se al ne svidja mi se bas ovaj izlaz za Nis... Podseca me na jednu situaciju pocetkom jula mislim...



« Poslednja izmena: 08. Avgust 2017. u 16:11 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #69 poslato: 08. Avgust 2017. u 18:09 »
Jeste da je praksa da se ne komentarise svaki izlaz, ali u ovoj dosadnoj sezoni i iscekivanju necega moramo praviti odstupanje. :)
U 12Z GFS znatno ubrzava prodor u odnosu na izlaz pre 6h, po rasporedu padavina rekao bih sada slican EC-u.
06Z GFS je imao centar u subotu popodne u rumunskom Banatu, po 12Z je centar u Bugarskoj.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #70 poslato: 08. Avgust 2017. u 18:40 »
 ^^  Ovo leto je nikakvo sto se tice nestabilnosti i kise i komentarisanje svakog izlaza ja mislim da nikom ne smeta narocito kada je blizu i toliko se ocekuje kisa...  :)

Nemoj Milose molim te da odlazes put inace nema nista ni od ovog ciklona, blizu je da predje u Rumuniju a da mi ostanemo izmedju ove dve zone vecih padavina  :rofl:

:facepalm: A samo je rekao da bi mogao da odlozi put  :grin:


Jeste jos moze da se promeni ali je i blizu... Videcemo sta kaze ec on bi trebalo da je stabilniji  :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #71 poslato: 08. Avgust 2017. u 19:35 »
Uvek je "bolje" kada ne posade ciklon gde treba,nekoliko dana unapred. Znamo da su tad ispale neizbezne :) Ovako ce ovo setati malo istocnije, pa severnije, i na  kraju po sred Srbije :tu: Mnogo bi bilo da nas svaki put ove sezone omane xD


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #72 poslato: 08. Avgust 2017. u 19:54 »
Najpre će profitirati zapad Balkana u četvrtak i petak, a u subotu područje tik istočnije od Srbije, po svemu sudeći. Ove godine svi frontovi prolaze u najgore doba dana. Katastrofa.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #73 poslato: 09. Avgust 2017. u 07:33 »
Kada su već komentarisani prethodni izlazi zasto ne prokomentarisati i ovaj izlaz GFSa od jutros koji crta pravu konvektivnu bombu sada za Beograd okolinu, i veći deo Banata, sa skoro do 100 mm padavina za veoma kratko vreme, obilne padavine su izvesne, ali pitanje je samo gde jer modeli očito lutaju i nikako da ostanu konstantni po pitanju tajminga,a samim tim i rasporeda. Bilo kako bilo, samo neka ostave obilne padavine nad nasom zemljom, a gde će biti manje ili više, lako ćemo se izboriti  :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #74 poslato: 09. Avgust 2017. u 08:12 »
Fantazija od izlaza GFS-a jutros, sa dve konvektivne "bombe"iznad naših krajeva !

I nije to samo priča glavnog izlaza, na Ensima takođe vidljivo da se konvektivna bomba po sve više preturbacija (u ovom run-u i po većini zapravo) izmešta sa zapada Rumunije/Bugarske na središnji i istočni pojas naše zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #75 poslato: 09. Avgust 2017. u 08:59 »
Gfs 0z Srbine :worthy:
Al zato ec i dalje tupi sto bi se reklo...Ostalo malo vise od 3 dana trebalo bi da se usaglasavaju polako...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #76 poslato: 09. Avgust 2017. u 09:46 »
Ako nesto nije vredno zamaranja i nerviranja, to je kolicina padavina u letnjoj sezoni kod EC-a. :)

Ne razlikuje se on bitnije od GFS-a, takodje zagreva preko 30 stepeni dobar deo zemlje u subotu, uz pravi frontalni vetar tek kasno popodne/uvece za centralne, juzne i istocne krajeve.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #77 poslato: 09. Avgust 2017. u 09:50 »
Ma biće kiše sigurno...samo da mi pokvari vikend na Fruškoj Gori!  :angry: Videćete.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #78 poslato: 09. Avgust 2017. u 10:05 »
Ma ne nerviram se ja,  jos uvek...  :) Kolicina nije bitna kao broj ali gledam gde je veci tu su bolji parametri itd... A i ova karta sto sam ubacio najranije izlazi pre 9h   :D

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #79 poslato: 09. Avgust 2017. u 10:15 »
Evo karte:








Bilo bi dosta šteta od nevremena, ali bi suša svugde bila prekinuta.