Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2008. I dekada  (Pročitano 123768 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #60 poslato: 03. Jun 2008. u 11:36 »
Ac ili Sc pitanje je sad  :?:




Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #61 poslato: 03. Jun 2008. u 12:11 »
Od jutros je suncano,ali i vetrovito,kosava je narocito jacala u prepodnevnim casovima!
Sada kao da je malcice usporila!
Takt:27.3C

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #62 poslato: 03. Jun 2008. u 12:30 »
Ac ili Sc pitanje je sad  :?:

Uh, ovo liči na Sc, ali ipak je Ac. A evo i zašto.
Elementi deluju malo krupnije, ali mislim da nisu dovoljno krupni. Znam, to mi i nije neki argument.
Dalje, na drugoj fotki se vidi jedan oblačni element, na levoj polovini slike. To deluje kao da je element oblaka na manjoj visini, a pošto sigurno nije St, onda je taj element roda Sc ili eventualno Cu.
Ac umeju da se poređaju tako da ne propuštaju vedro nebo (Altocumulus perlucidus). Često umeju da se udruže sa tankim slojem As ili Ci, Cs. Ovo mi tako izgleda.
Imajući u vidu da Boceovi drugari iz Zaječara daju za opis oblaka 6/8 Ac, Zaključiću da je ovo Ac, ili možda čak kombinacija AcAs.

Uf, omorina je žestoka, kolega. Koliko vidim, kod tebe je temperatura preko 27, a vlaga ne pada ispod 50%. A vetra jedva da ima. Dišete li na škrge?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #63 poslato: 03. Jun 2008. u 12:42 »

Uf, omorina je žestoka, kolega. Koliko vidim, kod tebe je temperatura preko 27, a vlaga ne pada ispod 50%. A vetra jedva da ima. Dišete li na škrge?

Iz svih tih razloga i ja sam bio u velikoj dilemi. Kad bih imao to poznavanje kao ti ili Coja onda bi mogao i bez fotke da dam preciznije tumačenje.  ;)
Mene je bunila ta kompaktnost oblaka s jedne strane a s druge strane većua visina oblaka nego na kojoj bi trebali biti Sc.
Inače kod mene je Takt=24.0°C osećaj je 27°C tako da nije baš toliko teško. Ne znam gde si video 27°C :-\

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #64 poslato: 03. Jun 2008. u 13:02 »
Sorry, video sam osećaj temperature, a ne temperaturu :doh:. U pravu si!
Dileme su ti sasvim na mestu. COJA je jedan jako talentovani mladi čovek sa porodičnom crtom za meteorologa, a vi znate da nisam baš u prvoj mladosti, mada mi nije rađena specijala. Još ova kanta može da vozi! :lmao: Uostalom, nešto je niklo na predstojećim datumima, što me podseti na... khm-ufufuf-znojznoj...
Inače, ja sam malo varao. Jeste iskustvo, ali i malo više opoznavanja situacije, meteorologije itd. A ti lepo sve to stičeš. Kolega, to je samo zanat. Ono šta se uči u školi nema mnogo veze sa onim što imaš u praksi. Vidim da su oblaci na nekoj međuvisini između Sc i Ac, što me je malo bunilo. Ali, ti ćeš bolje od svih znati oblake u svom kraju. U to sam apsolutno uveren!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #65 poslato: 03. Jun 2008. u 13:10 »


Ja sam bio ubeđen da je ovo mamatus, a ovi Boceovi da su stratocumulusi?  :o  :-\

Šta reći sem čovek je svestan da napreduje i uči tek onda kada primeti koliko ne zna.  :)

Inače u Novom Sadu sunčano ali ima prozirnih cirrusa i cirrostratusa i mislim da ovde nema dvoumljenja. Ali ima nešto niže ka severozapadnom delu neba i par altocumulusa. Eh da mi je foto aparat da uslikam pa da se rasplamsa rasprava.  :smartass:
Duva i dalje košava koja je slabija nego sinoć, ali i dalje ima jakih udara. Temperatura 26 stepeni.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #66 poslato: 03. Jun 2008. u 13:15 »
Ne brini, Joe. I ti dobro napreduješ u prepoznavanju oblaka. Pavlovićeva slika i oblast koju si zaokružio je samo deo nakovnja koji nije još kompaktan. Iskrzana ivica, ništa više od toga.
Boceovi stvarno liče na Sc, ali su ipak Ac, gde verovatno ima i Ci Cs iznad njih (videti satelitski snimak - jedan od načina 'varanja').
Tvoja osmatranja su sasvim tačna. A za foptoaparat, pa stvarno, Joe, gde ti je? Ti si bar kačio fine fotke, pa čak i YouTube klipove.

Sad tek vidim, Boce, vrlo neoboriv dokaz Ac. Pa gornji levi ugao si ovako odsekao jer se Sunce probija na tom mestu. Lepo se vidi rasipanje (difuzija) svetlosti na oblacima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #67 poslato: 03. Jun 2008. u 13:25 »
Ovaj malo smo skrenuili sa teme,ali u svakom slucaju ja mislim da je to bio Ac.
Vidim sa jugozapada nam nesto dolazi,ali ne mogu da verujem da je to umerena kisa,tek ponegde pljusak s agrmljavinom.U svakom slucaju imacemo kisno posle podne.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #68 poslato: 03. Jun 2008. u 13:35 »
Nisam ja nikada imao foto aparat nego kada se bliži zanimljivo vreme za fotkanje kao što je 20cm snega u novembru, a Prince kaže da će biti samo hladna novembarska kiša  ???  ;) onda smognem snage da pozajmim foto aparat, uglavnom od rođene sestre koja se naravno udala i ne živi samnom već sedam godina.  :cry: Teško da bi se altocumulusi videli na fotkama od mog mobilnog.  :(

Inače ovo u na severu Crne Gore i jugozapadu Srbije je strahota!



A koji bi mogli biti oblaci ovi u Vojvodini što se vide na satelitu? Baš me zanima. Jel moguće da su upravo to altocumulusi?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #69 poslato: 03. Jun 2008. u 13:39 »
Očigledno sever CG i sam jugozapad Srbije dobijaju dobru porciju kiše
Što se tiče popodneva izgleda da to neće ići mnogo dalje na istok
Centralna Srbija možda ali sever i istok sumnjivo
U Vojvodini najveće šanse imaju delovi uz granicu sa Hrvatskom
U Knjaževcu Takt=25.4°C
Pretežno sunčano


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #70 poslato: 03. Jun 2008. u 13:42 »
Hehe zakasnio si za 4 minuta da u isto vreme okačimo istu sliku.  :lmao:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #71 poslato: 03. Jun 2008. u 13:46 »
U pravu ste. Opet ode sve na sjever Crne Gore. Jutros je razvoj situacije krenuo tako kao da će jug najbolje proći sa padavinama, ali opet je sve otišlo na sjever.

Ovdje se ubrzo poslije prolaska onog jutrošnjeg pljuska razvedrilo. Sada se ponovo skupljaju oblaci. Mislim da može biti još akcije do kraja dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #72 poslato: 03. Jun 2008. u 13:58 »
+29 C, vruče i sparno ! Približava se ogroman cb s juga, moglo bi biti nevremena:




...



trava spržena od sunca, biljke sa manjim korijenjem su uvenule, čeka se kiša.


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #73 poslato: 03. Jun 2008. u 14:09 »
I opet gledam na udaljenom zapadu-jugozapadu razvoj Cb-a i oblačnosti...
27*C u 14h.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #74 poslato: 03. Jun 2008. u 14:12 »
Kao što sam i očekivao, meteorološka stanica je zabilježila samo 1mm. Vidio sam da prema tom dijelu grada mnogo slabije pada.
Inače, do 14h je samo u Kolašinu bilo ozbiljnijih padavina (20mm).
Takt 25.6C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #75 poslato: 03. Jun 2008. u 14:15 »
Ovaj cb kanda ide na tebe COJA samo da se ne raspadne. Čak bi mogao zakačiti i deo Srema.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #76 poslato: 03. Jun 2008. u 14:18 »
Miloše pogledaj Albaniju na satelitu.  :o Nije to previše daleko od Ulcinja.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #77 poslato: 03. Jun 2008. u 14:34 »
Ovo na severu CG i jugozapadu Srbije je slabo. Samo je rasplinuto po širini. Tu samo slaba kiša, a i ako zagrmi, neće biti nešto.
Međutim, Coja ima nešto opasno u pripremi, uvoz iz Bosne. Uzani intenzivni odrazi... Hm, ovde miriše i na lokalno pojačan vetar ispod Cb-a, možda čak do olujnih razmera, ali samo nekoliko minuta.
Samo, Coja, želim ti da ne bude po onoj 'ako nema kiše, dobra je i tuča'. Gde dobra, još vam samo to fali! A može da se desi... negde svakako. Ti, kao iskusan čovek svog kraja, nepogrešivo znaš šta se sprema.

Joe, mislim da to nisu Ac na satelitu, već (zamisli) Cirrusi. Dobro, možda se neki potkrade, ali mislim da su Cirrus spissatus (cirusi koji debljaju do neprovidnosti).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #78 poslato: 03. Jun 2008. u 14:52 »
Miloše pogledaj Albaniju na satelitu.  :o Nije to previše daleko od Ulcinja.

Ti oblaci se sasvim jasno vide iz Bara. Vidim veliki nakovanj Cb-a. Samo đto je to veoma daleko od Bara i od Ulcinja i uopšte se ne kreće prema nama. :(

Ovo na severu CG i jugozapadu Srbije je slabo. Samo je rasplinuto po širini. Tu samo slaba kiša, a i ako zagrmi, neće biti nešto.

Sada jesu slabi, ali tamo gdje su se formirali su se dobro istresli. Tako je u Kolašinu palo 20mm, dok su ostala mjesta na sjeveru dobili manje od 8mm koliko je palo u Šavniku.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2008. I dekada
« Odgovor #79 poslato: 03. Jun 2008. u 14:56 »
Izgleda da će Leskovac opet dobiti malo osveženja
U Knjaževcu sunčano
Takt=25.9°C