Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2014  (Pročitano 41712 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Oktobar 2014
« poslato: 28. Septembar 2014. u 20:25 »
Svi smo ga dugo priželjkivali,i evo on napokon dolazi i ostvaruje se.Pred nama je duži period stabilnog  i suvog vremena.

Najtoplije će biti prva dva dana novog meseca,jer će anticiklon centrom biti vrlo blizu nas.

Od četvrtka,petka pa verovatno i duži niz dana nakon njih anticiklon će se pomeriti centrom severoistočno od nas.Zbog razlike u pritisku,dunuće košava.Na rubu anticiklona počeće da pritiče svežiji,tj. hladniji vazduh sa severoistoka,koji će košava samo "prenositi",tako da će temperature padati uprkos (vrlo verovatno) nastavku sunčanog vremena.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #1 poslato: 28. Septembar 2014. u 23:24 »
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html  jel to znaci da ce biti temparatura 10c stepeni najvisa ja mislim da ovaj gfs to govori
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #2 poslato: 28. Septembar 2014. u 23:37 »
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html  jel to znaci da ce biti temparatura 10c stepeni najvisa ja mislim da ovaj gfs to govori
Radan , kad god  otvorim link koji si postavio , pojavi se glavna stranica sajta bez slika i parametara. Da bi postavio kartu ili sliku možeš da koristiš ovaj program. Samo ga preuzmi preko ovog linka (https://app.prntscr.com/en/index.html) , instaliraj i uđi u njega , obeleži mišem šta želiš da "slikaš" , klikni na "upload" - prvi mali parametar u formi "oblačka" ispod obeležene površine koju si slikao. Nakon će se pojaviti novi prozor gde klikneš na "open" i pojaviće ti se novi prozor u internet browser-u sa slikom. Desni klik na sliku da je prikažeš u "JPEG" formatu i samo kopiraš link i postaviš u predviđeni deo poruke. : )


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #3 poslato: 28. Septembar 2014. u 23:41 »
Коначно стабилно време, ко би рекао да ћемо се радовати правом монотонији времена која је пред нама, такође нам следи и кошава која ће појачавати субјективни осећај хладноће, биће максималне температуре изнад 10 степени, али уз прохладна јутра.

Модели цртају и буђење Атлантика, што се мени свиђа, боље сад у октобру и новембру, него да "проради" у децембру и да нас мучи целу зиму.  :)

Савршени падавински енси GFS, све је равно целу декаду предстојећег месеца.


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #4 poslato: 29. Septembar 2014. u 08:53 »
Mene raduje konačno stabilno vreme ... vidim da ljudi imaju mnogo problema sa branjem kukuruza. Mnogo vode leži po poljima. :(

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #5 poslato: 29. Septembar 2014. u 22:12 »
Za sada suvo ali hladno sto je i dobro uz kosavu koju jedva cekam :) i T 15 C .

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #6 poslato: 29. Septembar 2014. u 22:41 »
@ Aco

A to syo se ja u stanu smrzavam vec sada, samo mi jos kosava fali... :D

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #7 poslato: 29. Septembar 2014. u 22:45 »
Deluje da će stabilno vreme zadržati do četvrtka-petka kada se očekuje prolazna kiša u nekim krajevima.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #8 poslato: 30. Septembar 2014. u 22:54 »
@ Aco

A to syo se ja u stanu smrzavam vec sada, samo mi jos kosava fali... :D

 ^^ Da jos nam samo fali kosava uz ovo sad :D ali nece valjda biti jaka :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #9 poslato: 01. Oktobar 2014. u 04:37 »
Наш WRF-NMM баш издашан са падавинама за Београд за четвртак, даје и преко 10мм падавина, тачније око 14мм, док други модели дају неке симболичне падавине, што је и највероватнија варијанта.


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #10 poslato: 01. Oktobar 2014. u 20:46 »
Kakvi smo mi baksuzi. Taman kad pomisliš da ide lepo i stabilno anticiklonalno vreme, ono se AC odalji tek toliko od nas da se u njegovom rubnom delu ugnjezdi visinski ciklon. Ciklon ce se stacionirati na tromeđi Mađarske, Rumunije i Ukrajine.


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #11 poslato: 02. Oktobar 2014. u 10:04 »
Nema tu dovoljno vlage za padavine. Snazan ciklon na zapadu Evrope ce promeniti vreme iznad citavog kontinenta pa ce na zapadu i severu biti aktivno sa puno padavina dok ce u ostalim delovima anticiklon doneti suvo vreme.
Vec je receno da ce biti kosave al nece biti jaka tako da ce utican biti slab. Bice dosta sunca u narednom periodu pa ce i temperatura postepeno rasti. Nema neke aktivnosti iznad Mediterana za sada al tako je bolje za sada da se stabilizuje situacija ne samo u Srbiji nego i u vecem delu Evrope.

Sve do tamo 8-9. oktobra situacija je jasna...



Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #12 poslato: 04. Oktobar 2014. u 16:11 »
U ponedeljak uvece i u noci izmedju ponedeljka i utorka ce biti obilnijih padavina u centralnim, juznim i istocnim krajevima. Moze pasti 15-20mm. To je novina na kartama od juce, a od jutros se svi slazu oko takvog scenarija i sve se vise povecavaju padavine.

Dobra vest je da ce to sve biti kratkog daha, vec u utorak posle podne prestanak padavina, a od srede suncano i osetno toplije vreme sa slabim vetrom. Kosava bi znatno oslabila od utorka.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #13 poslato: 04. Oktobar 2014. u 20:42 »
Ja samo da dodam da T do utorka ispod 20 a od srede toplije mada mislim da nece to biti nesto puno visoko do 22 C .

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #14 poslato: 04. Oktobar 2014. u 21:21 »
Znaci ipak Miholjsko Leto? Toplije posle 8 oktobra! To je bilo ocekivano posle kisovitog septembra!

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #15 poslato: 05. Oktobar 2014. u 01:10 »
Od cetvrtka-petka pocece priliv osetno toplijeg vazduha sa jugozapada, a slace nam ga snazan ciklon kod Britanskih ostrva. Velike su sanse da temperatura predje 25C i da se vratimo u kratke rukave preko dana na neko vreme:

 :sunce







« Poslednja izmena: 05. Oktobar 2014. u 01:20 sale pn »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #16 poslato: 05. Oktobar 2014. u 02:44 »
И сутра, тј. већ данас постоји шансе за падавине у западним и југозападним крајевима, ако их уопште и буде, биће то падавине слабог интензитета.

Од понедељка ујутру талас конкрентијих падавина захватиће сам југ земље, током дана ће се ширити ка северу, може бити и обилнијих падавина јужније од Београда, самим тим Војводина ће проћи без неких озбиљнијих падавина.

Као што рече Сале, након тога снажан циклон над Британијом,  који ће "усисавати" топао ваздух са севера Африке на Балкан и обезбедити нам врло топло време за ово доба године и прегршт сунца.  :)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #17 poslato: 05. Oktobar 2014. u 12:56 »
Smanjili jutros modeli padavine za moj kraj,ali ce svakako na krajem jugu biti ponegde obilnih padavina.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #18 poslato: 05. Oktobar 2014. u 13:16 »
Da, od utorka stabilno, sa temperaturama u svakodnevnom porastu, to je sad već izvjesno. Koliko se radujem proljećnim nestabilnostima, ljetnjim olujama, zimskom snijegu, toliko se radujem i Miholjskom ljetu u ovo doba godine. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #19 poslato: 05. Oktobar 2014. u 15:11 »
Za moj kraj WRF-NMM daje puno padavina i do 30mm kise, ostali modeli 10-15mm. Ovaj put strujanje je juzno i jugozapadno tako da i pored kosave kod mene mogu pasti ove kolicine. Ocekujem da se vetar smiri kada krenu konkretnije padavine.

Nakon toga kao sto sam vec juce napisao suncano i iz dana u dan sve toplije. Najtoplije ce biti na zapadu zemlje u Podrinju gde ce temperatura od cetvrtka dostizati i prelaziti 25C, na istoku zemlje svezije. U Pomoravlju i Podunavlju ce i u nastavku nedelje duvati slab do umeren jugoistocni vetar, ali nece biti jakih udara.